недеља, 30. новембар 2014.

Francuska revolucija


Pored loših rezultata u sezoni 2014. godine, francuski automobilski gigant ne sedi skrštenih ruku. Iako, su po nekim nagoveštajima ponovo u zaostatku sa razvojem pogonskog sklopa za sezonu 2015. godine, francuski inženjeri oduvek su bili inovativni na svoj način u proteklih skoro četiri decenije koliko su, sa manjim pauzama, u Formuli 1.
Ne treba zaboraviti, da su prvi primenili turbo tehnologiju u Formuli 1, sada već daleke 1977. godine. U početku su bili predmet šala i podsmevanja, ali nakon samo dve godine, ostali timovi su videli potencijal koji donosi motor sa turbo punjačem. Prvu pobedu, Renault je ostvario sa fabrickim timom za Veliku nagradu Francuske 1979. godine. To je bio istorijski dan za svetski automobilizam i Formulu 1. Posebno su Francuzi bili ponosni na tu pobedu. Jean-Pierre Jabouille na prvom mestu a na trećem Rene Arnoux, u belo-žutom bolidu Renault RS10, su učinili ponosnim Francusku na najbolji način – pobeda francuskog vozača, u francuskom automobilu, na francuskim pneumaticima na “Gran priju” Francuske!
Ali put do svetskog trona je težak, pa su se posle par sezona francuzi povukli kao fabrički tim. Njihovi inženjeri su pokazali punu inovativnost 1986. godine kada su po prvi put ugradili pneumatski razvod ventila (umesto čeličnih opruga). Odjednom, motori su mogli da se okreću više a kao rezultat, bio je ostvarena želja svih vozača, više “konja” u motoru.
Samo tri godine kasnije, još jedna možemo reći mala revolucija iz Francuske “kuhinje” Prvi su uveli V10 agregat u Formuli 1, koji je bio odličan kompromis između malog V8 (Cosworth) motora, koji je bio nedovoljno snažan i V12 agregata (koje je favorizirao Ferrari) snažnog ali ujedino teskog i velikog potrošača. Da je čarobna formula imala dejstva, pokazuje “brak” između tima Williams i Renaulta, kao snabdevača motora, na prelasku iz osamdesetih u devedesete!

 

!979. Renault RS10


Fabricki tim Renault sedamdesetih godina

Stanje motora za 2015. Godinu.


Dva „tabora“ u svađi. S jedne strane Ferrari i Renault a sa druge Mercedes. Jasno kao dan, poraženi i pobednik. Prema pravilniku, do 28. Februara timovi moraju da predaju konačnu specifikaciju svojih pogonskih jedinica i sa  tim datumom, prestaje dalji razvoj pogonskog sklopa za tekuću sezonu.
Italijanski i francuski proizvođači, zahtevali su veći pristup izmenama tokom sezone, dok je Mercedes bio protiv toga. Po rečima Nemaca to bi iziskivalo dodatne troškove, koje ne bi mogli da naplate siromašnijim timovima dok Renault i Ferrari, pokušavaju na sve načine da prekinu dominaciju Nemaca.
Iako sezona 2015 nije počela, jasno je da je Mercedes i dalje, po tom pitanju favorit. Nije tajna da je Renaultov V6 turbo agregat sklon vibracijama, izuvna grana se i do 30 mm uvija, što je čudo kada se uzme na kakav “uzani” način je skrojena kaorserija Red Bulla. Uz to, izduvna grana je predugačka što se odražava na rasipanje energije i nedovoljno akumuliranje iste za MGU-H. Iako je bilo očekivanja da bi Renault uz pomoć Maria Illiena, pokušao da razdvoji turbinski od kompresorskog dela turbo punjača, od tog zahvata se odustalo zbog manjka vremana. Mercedes je “potrošio” godinu dana na ispitivanjima i testovima novog koncepta.

I verovatno veliki hendikep ponovo od strane Renaulta i Ferrarija – Italijani su od jula počeli da rade na novom agregatu a Francuzi od avgusta! Ulje na vatru, dodao je niko drugi nego Niki Lauda izjavom: “Zašto ne odmah nakon Melburna. Oboje su već tada znali da su u zaostatku”!

 

Godina rekorda


U subotu, 28. 11. 2014. godine u Stuttgartu, pred više od 50000 navijača proslavljena je ovogodišnja šampionska titula tima Mercedes-AMG. Glavne „zvezde“ su bile vozači Lewis Hamilton i Nico Rosberg kao i inženjeri, tehničari, mehaničari ekipe koja je oborila ove godine mnoge rekorde. Navešču samo neke:

-        Hamilton je morao da sečeka šest godina i 21 dan (ili 112 trka) na drugu titulu. Do sada, taj rekord je držao je njegov „ šef „ Niki Lauda, kome je za to trebalo sedam godina.

-       2014. godine samo je tri vozača pobeđivalo, U istoriji Formule 1 to se desilo do sada samo četiri puta (1950., 1952., 1963., 1988.)

-        Hamilton je prvi Britanac još od vremena Jackie Stewarta (1969. na Matri) koji nije na britanskom automobilu postao svetski prvak,

-         U protekloj sezoni, timovi Mclaren i Ferrari nisu zabeležili nijednu pobedu. To se desilo još 1980. godine.

-        Lewis je prvi vozač nakon Schumachera 2002. godine, koji je kod svakog dolaska na cilj bio na podijumu.

-         Nico Rosberg osvojio je 11 puta „pol poziciju“. Veći broj da sada je osvojio Ayrton Senna 1989. godine, takođe bez osvojene titule Svetskog prvaka.

-         Za Sebastian Vettela ovo je prva sezona bez ijedne pobede.

-        Po prvi put posle Velike nagrada Monaca 2005. godine, ponovo su dva vozača ekipe Williams istovremno bila na podijumu. Tada su to bili Nick Heidfeld i Mark Webber.

-        Za tim Sauber, ovo je prva sezone bez ijednog osvojenog boda.

Proslava pobede u Stuttgartu - fabrički krug Mercedes-Benza

субота, 29. новембар 2014.

Treća smena


pored evidentne dominacije od početka sezone u timu Mercedes-AMG, nisu se uspavali. U Formuli 1 odavno se zna da nema odmora, ko izgubi samo nedelju-dve u razvoju automobila, komponenti i sistema kasnije, to plaća lošim rezultatima, gubitkom plasmana, a sa time sponzora i tako dalje.... U mnogim odeljenjima radi se čak u tri smene!
Niki Lauda i Totto Wolf to odlično znaju i svoje „momke“ su terali da i dalje rade praktično do poslednje trke. Golim okom, jedva vidljive estetske korekcije na aerodinamici tokom sezone su sasvim obična pojava kod svih ekipa. „Srebrne strele“ su tako na VN Kine predstavile novi nos, zatim u Španiji novo prednje krilo, u Japanu novi difuzor, a novi zadnji spojler imao je dve premijere: u Spa i Monci.
Pri tome ne treba zaboraviti odličan pogonski sklop, za koje mnogi misle da je glavni „faktor“ uspeha, pre svega „srebrnih“ ali i ostalih timova koji koriste Mercedesovu pogonsku jedinicu. Najbolji primer je ekipa Williams, koje je najprijatnije iznenadjenje ove sezone.
U 2015. godini tim Lotus može da bude (i sa pravom se očekuje) pravi primer „rehabilitacije“ jednog tima!
Pobednički automobil 2014. godine: Mercedes AMG F1 W05 01
 

петак, 28. новембар 2014.

Ferrari 007 u akciji

Formula 1 je tehnički sport na najavišem nivou. To je nosač tehnologije, kako bi se omogučio napredak na trkačkim stazama a sa time i bolje performanse, bolje ponašanje automobila u svim situacijama i konačno sigurnost. Nakon provera na trkačkim stazama, delovi, komponenete, sistemi se primenjuju u "civilnim" automobilima.
Kao u mnogim segmentima poslovanja, napredna tehnologija je uvek na meti konkurencije. Nije retka slika da inženjeri pa čak i dizajneri Formule 1, na "gridu", snimaju konkurenciju u nadi da će otrkiti tajne njihovog tehnološkog napretka. Stoga nije čudno da je na nedavno završenim treninzima u Abu Dhabiju, na delu uhvaćen jedan tehničar ekipe Ferrari, kako termalnom kamerom iznad boksa Mercedesa snima njihove autombile. U ovom slučaju, se radi o jednoj ženi, koja je od strane jednog tehničara "srebrnih strela", ljubazno bila zamoljena da napusti to mesto, što je ona i učinila. Na osnovu snimka, inženjeri su u stanju da vide kako se preraspoređuje toplota iz motora, izdivnog sistema a indirektno mogu da ustanove položaj određenih komponenti (koje odašiljaju toplotu) i na taj način otkriju preraspodelu mase bolida.
Mnogo ima takvih sličajeva špijuniranja u istoriji ali svakako je jedan od najskupljih (da ne kažem, bizarnijih), bio onaj 1988. godine. U pitanju je bila, do tada neviđena dominacije jedne ekipe. Radilo se o timu McLaren koji je po prvi put imao Hondin V6 turbo agregat. Da podsetim, od 16 trka dvojac Senna i Prost ubedljivo su pobedili na 15 Velikh nagrada!
E sad šta je tu neobično? Verovali ili ne, ekipa Ferrari (opet!) izgradila je, do tada na jedinstven i tajni način, nezabeležen u Formuli 1, kompletan model McLaren-Honde MP4-4 u razmeri 1:3, kako bi pokušali da otkriju protivnikovu nadmoć!

Tehničar Mercedesa opominje "spijuna" iz Ferrarija

Predmet "kopiranja" u razmeri 1:3 - McLaren-Honda MP4-4 iz 1988. godine

Usće 1969, Pankl i Formula 1

Ne tako davno, automobilizam na ovim prostorima imao je veliki broj poklonika. Jedna od nezaboravnih trka je, svakako Velika Nagrada Beograda 1969. godine na stazi Ušće. Ona je imala nekoliko premijera, između ostalog to je bio prvi prenos jedne automobilske trke uživo. Doduše sa samo jeddom kamerom a glavni spiker bio je nezaborani Dragan Nikitović.
Zatim, trku su pored nekoliko desetina učesnika obeležila i tri imena Austrijskog automobilizma. To su Dieter QUESTER, Gerold PANKL i nezaboravni Niki LAUDA!
Iako je tokom većeg dela trke vodio, Lauda je u jednom trenutku pogrešio i izgubio prvu poziciju od svog zemljaka Gerolda Pankla. Svakako, ime Nikija Laude sinonim je za automobilski sport -posebno Formulu 1. Lauda je osvojio tri šampionske titule a trenutno vodi pobednički tim Mercedes-AMG. Dieter Quester je drugi Austrijanac, koji je napravio izuzetno uspešnu karijeru na kružnim stazama. Namerno pišem na kružnim, jer ovde odomaćen izarz "trke turističkih automobila" meni nisu jasne! Koja je to klasa "turistički automobil". Menu su poznate klas: limuzina, kupe, kabriolet, karavan.... Ali o tome drugi put.
E sad treći bivši komšija, govorim iz perspektive nekadašnje Jugoslavije. Gerold Pankl nije imao naročito uspešnu karijeru kao automobilista. Međutim, ostao je vezan za automobile. Na ovim prostorima nepoznata je činjenica da je "Herr" Pankl 1985. godine, osnovao svoju firmu za proizvodnju delova za automobilsku industriju. Krenuo je sa proizvodnjom klipova, klipnjača, radilica i još nekih trkačkih komponenti. I to nije sve, pravi i svoje turbo-punjače! Godinama je razvijao posao, kvalitet je bio sve bolji, tako da danas većina timova Formule 1 koristi komponenete firme Pankl. Pored polusovina, komponente za trkačke motore su u velikoj meri zastupljeni a proizvođač motora Renault, koristi čak Panklove klipove!  Verovatno im nacionalni ponos nedozvoljava da koriste nemačke, kao naprimer Ferrari!
Pobednik trke na Uscu Gerold Pankl, osnivac komanije Pankl Systems

четвртак, 27. новембар 2014.

Vettel postao Sebastiano

Dugo se pričalo o prelasku četvorostrukog svetskog prvaka Sebastian Vettala u tim iz Maranella. S jedne strane, takva odluka je pomalo kontradiktorna kada se zna da Ferrariju u poslednjih nekoliko sezona a naročito ove ne ide baš kako bi oni želeli. Pogrešna procena, da je prioritet aerodinamika a ne pogonska jedinica, bile su glavni razlog izuzetno loših performansi tokom cele sezone. Sada već bivši vozač Fernando Alonso je na par trka za momente zablistao zahvaljujući pre svega njegovom talentu za vožnju, dok druga "violina", povratnik u Ferrariju Kim Raikkonen, tokom cele sezone se mučio da se kvalifikuje u središnjici "grida".
Dolaskom Daniel Ricciarda u tim Red Bulla, koji se odmah snašao u novom okruženju i istovremeno prilagodio novim tehničkim pravilima - ponašanjima automobila na stazi, Vettel je od početka sezone, nestekavši potpuno poverenje u svoj Red Bull RB10 vozio daleko ispod svojih mogućnosti.
Odlučio je da potraži novu ekipu, iako se zna de je prilikom jednog intervjua 2008. godine izjavio da mu je želja da vozi za tim Ferrari, svoju zamisao je sproveo nedavno. Prvi kontakt, napravio je sa sada već otpuštenim Stefano Demenicalijem a prilikom posete fabrici i kupovine jednog "civilnog" Ferrarija ove godine, započeti su tajni pregovori.
Iako je dobio obaćenje od svog sada već bivšeg tima da će odmah nakon sezone moći da testira novi (za njega) automobil u Maranellu, to se nije desilo. naime, sam vlasnik Red Bulla Dietrich Mateschitz je zabranio vošnje Vettelu! Kako desna ruka bogatog austrijanca dr. Helmut Marko kaže, secanja i osečaj su još sveža. da bi se čto pre uklopio u novi tim Sebastian je odmah počeo sa učenjem italijanskog jezika. Kako on kaže, njemu je komunikacija sa inžinjerima izuzetno važna a kako se zna da italijanski tim ima i komunikaciju na italijanskom ne treba čuditi ovaj potez nemačkog vozača. U timu je odmah stekao simpatije i dobio nadimak "Sebastiano"! I na kraju, njegov automobilski idol Michael Schumacher isto je uradio kao i sada Vettel - potpisao je za Scuderiu.
Tehnički direktor Ferraija Pat Fry (levo) u razgovoru sa Vettelom
 
 

среда, 26. новембар 2014.

Bivši timski kolega postao predsednik "fan" kluba Michaela Schumachera

Kontarverzni Irac Edmund Irvine, mnogo poznatiji pod nadimkom "Eddie", postao je nedavno predsednik irskog kluba ljubitelja sedmostrukog šampina Formule 1!
Krajem devedesetih, Irac je bio član "Scuderie" i nakon tragičnog udesa u Silverstonu, kada je "Schumi" polomio obe noge, bio je prvi vozač slavnog italijanskog tima koji se borio te sezone za šampionsku titulu sa Mikom Hakkinenom.
Nedavno, Eddie Irvini je izjavio jednu od verovatno najboljih ocena u svetu Formule 1 poslednjih dvadesetak godina.
"Čovek ne može da pobedi trku sa lošim materijalom, osim ako se nezove Senna ili Schumacher"!
To dovoljno govori o kakvim vozačima se radi. Uz to Eddie je rekao da je u ne tako davnoj prošlosti bilo tri "Boga" - "Adrian Newey, Ayrton Senna i Michael Schumacher"
Eddie Irvine na sva zvona hvali Schumachera!

Timske kolege: Eddie Irvine i Michael Schumacher
 

Baterije "Made in China" - svetski prvaci!

Pomalo zvuči nestvarno ali je istinito. Mercedes koristi baterije jednog američkog proizvođača još od 2009. godine, kada je prvi put uveden hibridni pogon u Formuli 1. I da Vas podsetim, upravo je "novopečeni" Svetski prvak, Lewis Hamilton ostvario prvu pobedu na VN Mađarske! To je jedan od osnovnih tehničkih postulata koji su pridoneli ovogodišnjem uspehu Mercedes-AMG tima.
Sama baterija, tačna podatak se ne navodi, jer spada u domen " državne tajne", ima masu između 20-25kg. Nije tajna da se u tehničkim krugovima Formule 1, smatra da je masa baterije od preostala dva konkurenata, najmanja.
Ali kakve to veze ima sa Kinom. Verovali ili ne, paradoksalno je da se ta baterija sklapa u Kini. Nakon procesa proizvodnje, šalje se u amerčki grad Chicago gde se detaljno testira i prolazi strogi test kontrole a zatim se isporučuju u Veliku Britaniju, gde je sedište tima "Srebrne strele".
I još jedan detalj - baterija je sastavljeno od 191 ćelije! Tako su nakon osvojene šampionske titule u Formuli 1, kineski radnici postali svetski prvaci u proizvodnji "baterija" za Formulu 1.

Baterije "Made in China" - svetski prvaci
 

Nekoliko šampionata

Nedavno završeno svetsko prvenstvo Formule 1 dobilo je zvaničnog svetskog prvaka u klasi konstruktora i vozača. Ali, nisu samo oni heroji koji su se okitili peharima, nagradama, novcem i slavom.
Brojni inžinjeri, tehničari, mehaničari i brojni drugi učesnici najbržeg "cirkusa na svetu" mogu slobodno da se svrstaju u šampione. Iako je prošlo samo tri dana od kraja ovogodišnjeg šampionata, uveliko se radi na pripremama za sledeće prvenstvo. Timovi su ostali na mestu poslednjeg "gran prija", gde su obavili testove pneumatika za sledeću sezonu, testirane su pojedine nove komponente, aerodinamički dodaci i mnogo toga. Na početku ovog šampionata, koji je bio najneizvesniji iz jednog prostog razloga - do sada na prelasku između dve sezoni nije bilo više tehničkih promena koje su bile svojevrstan izazov timovima kako da izađu na kraj sa time. Ukratko da podsetim, najveća i svakako najneizvesnija novina je potpuno novi koncept pogonskog agregata. Imamo kompletno novi motor (uparen sa elektro-motorima) sa turbo punjačem, ograničen broj obrtaja i što je važnije, unapred propisana potrošnja goriva! Zatim, novi osmostepeni menjač, kao i promene kada je u pitanju aerodinamika samog automobila. Raznim ograničenjima, aerodinamički potisak bio je za 15 procenata manji nego 2013. godine.
Iako su mnogi strahovali da će kvarovi motora biti najveća briga mehaničara (a indirektno i inžinjera), ispostavilo se da je najveći problem bio u "perifernim" stvarima, kao što su baterije ili dva elektro motora (i da nezaboravim sistem kočnica). Koliko je složena tehnika primenjena ove sezone u bolidima Formule 1, govori jedan podatak. Na početku sezone, kada je to sve bilo novo a mehaničari nedovoljno "utrenirani", zamena motora trajala je i do jedanaest sati! Sama zamena baterija "četiri" sata! Da bi stekli odnos kako je to nekada bilo, pre nepunih četrdesetak godina, prosečna zamena motora trajala je 100 minuta! Rekord drže mehaničari Ferrarija, na Velikoj nagradi Brazila 1977. godine, kada su kompletan posao završili za rekordnih 40 minuta!!!
Mehaničari Ferrarija na trci u Watkins Glenu 1977. godine

уторак, 25. новембар 2014.

Neće da crta hoće da se trka

Da je zvanje vozač Formule 1 popularno, potvrđuje činjenica da sve više sinovi ljudi, koji su vezani za kraljevsku disciplinu motor-sporta se odlučuju za zvanje vozača. Nisu samo sinovi nekadašnjih pilota izrazili želju da se bavi ovim opasnim ali dinamičnim i zanimljivim sportom.
Poslednjih dvadesetak godina, najpoznatije ime u svetu dizajna, vazdušnih struja i brojnih aerodinamičkih inovacija, jeste britanski genijalni konstruktor Adrian Newey. Međutim, njegov šesnaestogodišnji sin Harrioson Newey, ne želi da pođe očevim stopama nego, želi da se afirmiše kao vozač. Nastupa u britanskom šampionatu Formule 4, za tim HHC. Komercijalni direktor tima Charlie Kempf pun je reči hvale za mladog Neweya. "On ima neobično medotičan pristup rada sa svim podacima" izjavio je Kempf. Na prvoj trci, zauzeo je odlično četvrto mesto!
Harrison Newey pored Christian Hornera, šefa tima Red Bull

Amortizeri

Formula 1 nimalo nije jednostavan sport. Kompletan automobil, sa vozačem u njegovom kokpitu, je ono sto svi mi vidimo. Međutim ispod „haube“ ima mnogo delova, komponenti, sistema i mnogo čega koje čine jedan tako savršeni sklop kakav je trkački automobil Formule 1.
Pođimo od amortizera. Svi znamo kakva je uloga istog dela u putničkom automobilu. Na prvom mestu čini nam vožnju udobnom. Poseban aspekt a to važi samo za ispravne amortizere, jeste bezbednost vozila a sa njim i putnika.
U Formuli 1 amortizeri imaju vrlo bitnu ulogu. Obezbeđuju da u svakom trenutku svi točkovi prijanjaju na podlogu jer i jedna točak u vazduhu znači gubitak vremena, koje je u ovom sportu izuzetno važno. Nekoliko firmi se bavi dostavljanjem amortizera timovima Fomrule 1. To su uglavnom tehnički partneri. Prelaskom u Ferrari, Sebastian Vettel od sledeće sezone koristiće ZF amortizere. Njihova dužina iznosi svega 150 mm i u poređenju sa verzijom koja se ugrađuje u serijske automobile i do tri puta su manji. Ispunjeni su gasom i uljem i proizvode se ručno u ZF fabrici u Schweinfurtu. Cena jednog komada iznosi 3000 Evra. Napravljeni su od legura titanijuma i aluminijuma i kod podešavanja bolida Fomrule 1 pružaju ni manje ni više nego čak milion mogućnosti !. Prilikom njohovog rada postižu e temparature od oko 140o C i takva „tortura“ traje do kara trke. Pre montaže u sam automobil, ispituju se na probnom stolu čija je vrednost 700000 Evra. Za razliku od amortizera u putničkim automobilima, gde je prosečan hod 160 mm u Formuli 1 on iznosi svega 40 mm!
ZF amortizer za Vettelov Ferrari 2015

F1 amortizer u poredjenju sa hemijskom olovkom i putnickim
 

Test amortizera na kompleksnom uredjaju vrednom 700000 Evra

Pracenje rada preko racunara
 
 

понедељак, 24. новембар 2014.

Vozac i muzičar


Glavni krivac koji je doveo Lewis Hamiltona iz McLarena u Mercedes, je Niki Lauda. Kao nekadašnji vozač, on je sigurno najkompetentniji za procenu koje su mogućnosti vozača i koje su njegove granice u samom kokpitu bolida. Ispostavilo se, da je to bila prava odluka koja je krunisana ove godine sa titulom za britanskog vozača.

Istovremeno sam Austrijanac je njegov najveći kritičar njegovog stila zivota. Poznanto je da Lewis ima aspiracija prema muzici, ima dosta prijatelja među muzičarima (kako i nebi kada mu je devojka Nicloe Scherzinger), poznato je da ima najviše tetovaža na telu i jedini nosi minđuše. To mu pak nesmeta da bude izuzetno brz u bolidu a to je glavni razlog zbog kojih je Lauda ostao bez argumenata da promeni Lewisa.

Nedavno je Lewis kupio zlatni lanac i platio ga je 400000$! Priča se da je masa tog lanca 2,5 kg! U jednom trenutku on je hteo sa njime da seda u bolid i da vozi trke! Ko je uticao na njega, da odustane od te ideje nije poznato, ali sama činjenica da se u Formuli 1 gleda svaki dodatni gram kako vozača tako i samog automobila, nije teško presuditi ko je na kraju doneo ispravnu odluku da sa 2500 grama zlata ne seda u kokpit!

Lewis Hamilton i zlatni lanac

Novi sef za Vettela

Tek što sezona Formule 1 završila, iznenađenjima nikad kraja. Samo posle nekoliko meseci na mestu šefa najstarije ekipe u Formuli 1 Ferrari, umesto Marca Matiachia, na njegovo mesto postavljen je nekadašnji menadzer jedna duvanske kompanije - Maurizio Arrivabene. Čovek sa iskustvom iz sportskog segmenta, treba da odogovri na zahteve najviše instance u Ferrariju - Sergio Morchinea da se sledeće sezone sa Sebastianom Vettelom od prve trke uključe najozbiljnije u trku za titulu i da vrate ugled i slavu, koju ekipa čiji je logo propeti konjić, zaslužuju kada je Formula 1 u pitanju.
Bernie Ecclestone (levo) i Maurizio Arrivabene (desno)
 

Požar razlog za smeh!


Kada je u 26 krugu trke iz izdivne cevi buknuo požar, to je značilo da je trka za Pastor Maldonada završena sa kapitalnim kvarom motora. To je još jedan udarac fabrici Renault, koja isporučuje pogonsku jedinicu, svojevrsten znak (po koji put ove sezone) da nešto nevalja u toj konstrukciji ali zapalo je u oči ponašanje mehaničara u boksu ekipe Lotus. Istovremeno, kada su TV kamere prikazale vatrenu buktinju, sledeći kadar, grupa mehaničara Pastora sedeći ispred monitora i prateći dešavanja na trci, prasnula je u smeh! To je sigurno najgora kazna francuskom proizvođaču agregata a timu iz Enstone, svojevrsno olakšanje uz činjenicu da je ranije objavljeno da sledeće sezone prelaze na pogonsku jedinicu Mercedesa.

Šta dobija Lotus. Interni podaci govore za sebe, povećanje snage za 85 KS (!) i msanjenje mase pogonskog sklopa za 18 kg. To je svakako veiko olakšanje za konstruktore i inženjere Lotusa. Za samog Maldonada to je više nego dovoljno. Kako on kaže: „Mi ćemo automatski dobiti pola sekunde u odnosu na prvoplasirane a erodinamičari će profitirati zato sto pogonska jedinica zauzima manje mesta“ !
A „poslovođa“ Lotusa Matthew Carter je izjavio: „Mercedesova pogonska jedinica je pokazala dobre rezultate na stazi. Sada je na nama da ovu jedinicu ujedinimo sa našom šasijom u Enstonu. Naša je želja da novi E23 Hybrid pokretan sa Mercedes-Benz motorom donese jednu novu eru uspeha u Enstone“.
Pozar na bolidu Pastor Maldonada


 

Radost i tuga


Na poslednjoj trci u Abu Dhabiju završeno je 65. Prvenstvo u Formuli 1. Pobeda Lewisa Hamiltona, njegova 11 ove sezone, potvrdila je da je opravdano zaslužio titulu najboljeg, drugu i njegovoj karijeri! 
Lewis Hamilton na konferenciji za novinare
Mala senka uspeha „Srebrnih strela“, pala je nakon kvara Mercedesa Nica Rosberga u 24 krugu. Iako su se „blizanci“ Toto Wolf i Niki Lauda „kleli“, da su u timu uradili sve da nedođe do ovakvog ishoda na trci, ovaj događaj pokazao je svu kompleksnost ovosezonske Formule 1. Nico je ostao bez svoje MGU-K jedinice, odnosno bez 160-elektro „konja“. Krivac za kvar je – kvar električne pumpe u sistemu hlađenja. I onda je došlo do lančane reakcije, Nico je imao problema sa balasnom kočnica, nedostatak snage i to nije sve. Pošto je MGU-K jedinica deo turbo punjača, u radu samog uređaja (turbo punjača) pojavila se turbo rupa, koja na svako dodavanje gasa tek nakon dve sekunde, isporučivala punu snagu motora sa unutrašnjim sagorevanjem.

петак, 21. новембар 2014.

Fenomen Lauda

Jedna od najslavnijih figura iz sveta Formule 1 svakako je Nikolaus Andreas Lauda, poznatiji po nadimku Niki!
Čovek koji je toliko pionirskih koraka uradio u "najbržem cirkusu", preživeo katasrtrofalan udes na trci, osnovao svoju avio-komaniju, bio savetnik u timu Ferrari, šef ekipe Jaguar a sada trenutno radi predsednik nadzornog odbora Mercedesa. Od 1996. sa svojom eksperskom analzom, britkim jezikom, tehničkim objašnjenjima i tumačenjem "gestova" vozača Formule 1, kao ekspert za Formulu 1 za nekački kanal RTL, stekao je puno ljubitelja i simpatizera.
Veliki deo sadašnjeg uspeha tima Mercedes pripada austrijskom vozaču. Međutim, široj javnosti je malo poznato, da je prvi kontakt sa fabrikom Mercedes, Niki Lauda imao 18. jula 1988. godine (šest dana pre VN Nemačke). Tog ponedeljka, Lauda se sastao sa tadašnjim šefom razvoja putničkog programa automobila Dr. Wofgang Peterom! Koliko je taj sastanak bio važan, potvrđuje i činjenica da je samo četiri dana kasnije u četvrtak, došlo do posete (koja je trajala puna dva časa!) Bernie Ecclestonea i Max Mosleya kod, tada čelnih ljudi koncerna Daimler-Benz - Jürgen Huberta i Werner Niefera. Pričalo se kako bi bilo da nemački auto-gigant uđe u Formulu 1. Radi podsećanja, krajem osamdesetih godina Mecedes je bio angažovan na trkama izdržljivosti!
Planovi su tada bili da Lauda bude šef tima a Gerhard Berger i Alain Prost vozači! Tada su pregovori propali ali skoro triipo decenije kasnije, ideja je sprovedena u stvarnost. Tim je osvojio šampionat konstruktora (više nego ubedljivo) a oba vozača su u igri za titulu najboljeg. S tim moramo biti realni, blaga prednost se daje Lewis Hamilton. I da podsetimo, čovek koji je doveo Lewisa Hamiltona bio je upravo Niki Lauda.
Niki Lauda sa suprugom Birgit Wetzinger
 

Niki Lauda kao član tima McLaren-Tag-Porsche
 

Vettel "einspritzung"

Samo što je obelodanjeno ono o čemu automobilska javnost zna već mesec dana, da je Sebastian vettel budući član ekipe Ferrari, sportska javnost je (prijatno) iznenađena odlukom predsednika Ferrija Sergio Marchionnea.
Kako prenose italijanske sportske novine Gazzetta dello Sport, po nalogu lično predsednika najslavnijeg tima u Formuli 1, za sledeću sezonu biće angažovano novih 60 tehničara u Maranellu!Dolaskom u najstariju ekipu Formule 1 Sebastian Vettel, kao da je dao novu nadu da, "ubrizga" (na nemačkom ("einspritzung") novu enregiju timu koji je samo sa Alonsom potrošio pet godina da osvoji šampionsku krunu.
Nema sumnje, da je ovaj "scenario" sličan kada je sredinom devedesetih doveden Michael Schumacher u tim sa simbolom "propetog konjića". Ne treba zaboraviti, da brojne firme iz Nemačke, iz tehničkog segmenta, sarađuju sa timom iz Maranella. Samo par imena, dovoljno govori o kakvim se kapacitetima radi. Dugogodišnji partner koji Ferrari snabdeva sa "srcem" motora, a to su klipovi, jeste kompanija Mahle, zatim su tu i snabdevač amortizera ZF (takođe poznato ime automobilske industrije) kao i neke manje kompanije koje prave manje komponente za motor i menjače.
I konačno, tu su brojne kompanije iz Nemačke koje će sigurno iskoristiti, prisustvo četvorostrukog svetskog prvaka da promovišu (čitajte rekamiraju) svoje proizvode. Znači biće para i po onome bogati postaju bogatiji a siromašni....
 

Motorni "guru"

Evidentno je da je francuski dobavljac pogonskih agregata ove sezone razočarao svoje sledbenike a posebno timove koje snabdeva sa svojim pogonskim jedinicama. Svakako, da je tim četvorostrukog svetskog prvaka, Red Bull platio najveću cenu. Očekivalo se, da će Sebastian Vettel dostići niz od ped uzastopnih titula i tako se izjednačiti sa neprikosnovenim " Šumijem", ali razlika od nekih 70-80 "konja" je potvrdila da je nastupila era pogonskih jedinica a ne aerodinamike kao dominantan faktor uspeha.
Nedavno je jedan renomirani nemački automobilski časopis objavio, za mnoge iznenadjujuću vest, da bivši kondtruktor motora i osnivač kompanije Illmor, Švajcarac koji živi u Velikoj Britaniji, dolazi u Renault da "pomogne" francuskoj kompaniji kako bi što pre prevazišla manjak "konja" u svojoj mehaničkoj "štali".
Neverovatno brzo, stigao je demanti od Renaulta kako to nije tačno, Da tu ima nešto, potvrđuje i prisustvo slavnog konstruktora, koji ima ogromno iskustvo u konstrukciji turbo agregata (američka IndyCar serija krajem osmadesetih i devedesetih godina) u boksu ekipe Red Bull na poslednjoj ovogodićnjoj trci u Abu Dabiju.
Pri tome vađno je znati i da je poslednje dve sezone, prvak u američkoj IndyCar seriji, Scott Dixon (2013.) i Will Power (2014. godine voze upravo turbo motore koje je konstruisao Švajcarac koji je između ostalog u svojoj kući konstruisao svoje centralno grejanje!
Tako da bi to pojaćanje u redovima Red Bulla moglo da bude izuzetno delotovrno i da prekrati domonaciju Mercedesovih motora. Inače glavni dizajner Red Bulla Adrian Newey su poznanici od zajedničkog rada u McLaren-Mercedesu.
Mario Illeien u boksu time Red Bull
 

Stari poznanici: Mario Illein i Adrian Newey
 

среда, 19. новембар 2014.

Posrnulo "kljuse"

Neka čudna vremena u Formuli 1. Sa jedne strane imamo ekspanziju tima nemačko-britanske alijanse a sa druge, ostatak "karavana" koji pokušava da uhvati ovogodišnju dobitnu kombinaciju. Umesto da angažuju sve resurse, pojedini timovi imaju strukturalnih problema.
Reč o nastarijem i najslavnijem timu na Svetu. Ekipa Ferrari, već nekoliko godina tavori u središnjici, pokušavajući da na sve moguće načine dođu do toliko željene titule da ne kažem, da ponove dominaciju od pre samo jedne decenije.
Tim koji je od samog početka nezamislivi deo karavana Formule jedan, zapao je u krizu na svim poljima. Paradoks je da takvu "organizaciju" (trenutno) vode dva čoveka koji jedva da imaju godinu dana iskustva u tome i to zajedno! A onda tehnički, što bi rekli komjuterskim žargonom "error". Aerodinamičko odeljenje iz Maranella, postavilo je zahtev da pogonski sklop bude (a sa njim i sve prateće kompoonente) što je manjih gabarita. Poslušavši svoje "vazdušne" kolege, konstruktori motora ugrade turbo punjač koji je, kako se brzo ispostavilo, poddimenzionisan. Posledica, V6 turbo motor neproizvodi dovoljno snage za kojom očajnički "vape" Alonso i Raikkonen. Čak su hladnjaci rashladnih tečnosti, koje je isporučila jedna specijalizovana američka fimra, za 30 procenata manji od konkurentnih. Time su ispunili zahtev da silueta kompletnog bolida bude manja, aerodinamičnija pa i štedljivija. Kad i tu problem, da bi koliko toliko uhvatili korak sa konkurentima, stalno voze sa maksimalnim "gasom" pa tako Ferrarijev motor sa unutrašnjim sagorevanjem troši najviše!
Ceh su platili bivši konstruktor motora Luca Marmorini i šef tima Stefano Domenicali.
Stoga treba pohvaliti smelost Sebastiana Vettila da napusti tim Red Bull i pređe u Ferrari. Jedan od razloga da verujemo u ponovni uspon Ferraija je i nemačka temeljitost koju će uneti četvorostruki svetski prvak! Mnogo podseća na "eru" Michaela Schumachera!

Dva šefa imaju godinu dana staža: Marco Mattiacci i Sergio Marchionne


 

U minusu

Odavno je pozanto da tim Red Bull sa Renault pogonskom jedinicom ne može da se nosi sa Mercedesovim agregatom.
Nedavno je šef tima Christian Horner i sam priznao, da im nedostaje 75 KS u poređenju za nemačkim motorom. Kako je to moglo da se desi jednom timu, koji je poslednjih četiri-pet sezona neprikosnoven.
Nekoliko stvari je uticalo da "zateje" ove sezone. Prvo kasno su počeli sa razvojem pogonske jedinice, tehnički nisu na nivou Mercedesa, koji je trenutno "mera svih stvari"! I treće, nimalo nevažno motor se razvija i pravi u Francuskoj a bolid nastaje u Engleskoj. Prilikom razvoja i testiranja V6 turbo agregata, Renault je motor ispitivao "golog" bez dodatnih priključaka, kao sto su izduv, hladnjaci i elektro oprema. Ugrađivanjem kompletne pogonske jedinice u šasiju bolida Formule 1, pojavili su se problemi u pregrevanju, vibracijama i nesinhronizovanom radu elektro motora sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Motor je manje više u osnovi dobar ali vibracije koje je oslobađao između 7000 i 9000 o/min, uticali su na izdržljivost menjačke kutije a prekomerna toplota je uticala na kvarove elektro grupe. Kako su razvoj i unapređenje pogonske jedinice tokom sezone zamrznuti Renault, nije mogao da napravi naprednije poboljšanje svog agregata. I sami su priznali da su nekoliko meseci iza glavnog konkurenta.
Kako stvari stoje, pred predstojeću zimu očekuju se poboljšanja ali ni konkurencije ne spava. Procurele su informacije da za sledeću godinu Mercedes sprema još jači motor, tako da možemo reći da će dominacija "srebrnih strela" biće nastavljena.

Mali Napoleon - Jean Todt

Jedno od najvećih imena u svetu auto-sporta, svakako je "mali" simpatični Francuz Jean Todt. Rodjen je 26. februara 1946. godine. Od najranije mladosti pokazuje veliko interesovanje za automobilski sport. Ubrzo je stvorio reputaciju odličnog suvozača u reliju. Bio je "desna ruka" virtuozima za volanom kao što su Ove Andersson,  Achim Warmbold, Hannu Mikkola, Jean-Claude Lefèbvre, Timo Makinenn, Jean-Pierre Nicolas i Guy Fréquelin.
Nakon prestanka sporske karijere, ubrzo je napravio dobru reputaciju u sportskom menadzmentu. Preko deset godina radio je za francusku fabriku automobila Peugeot, prvo je stvorio odličan reli tim (sa modelom Peugeot 205 turbo 16) da bi kasnije pokrenuo program 24h Le Mana. I tu je ostvario pobede. To nije promaklo Luci di Montezemolu koji ga je pozvao da preuzme (tada već) posrnulog "konjića" tim Formule 1 - Ferrari. Ubrzo, Todt reorganizje tim, dovlači največeg vozača Michaela Schumachera i nebrojene pobede i čitav niz titula bile su rezultat organizacije malog čoveka iz južne Francuske.
Ali šta Enzo Ferrari i Luca di Montezemolo imaju zajedničko sa Jean Todtom. Ljubav prema naliv perima! Malo je poznato da je Jean Todt veliki ljubitelj nemačke fabrike pisećeg pribora, satova i kožne galanterije Mont Blanc. U svojoj kolekciji Jean ima preko 200 različitih modela nalivpera firme koju su osvovali jedan bankar i jedan inžinjer iz Hamburga! Prilikom svake promocije nove kolekcije Jean Todt uredno dobija pozivnicu (kao VIP klijent) da prisustvuje predstavljanju novih modela. I sam, nekoliko puta godišnje posećuje fabriku i kupuje omiljene primerke. Cena jednog nalivpera Mont Blanc ide i preko 120 000 Evra!
Trenutno, Jean Todt se nalazi na čelu međunarodne automobilske federacije - FIA.
Predsedni FIA Jean Todt

Nalivpera Mont Blanc
 

понедељак, 17. новембар 2014.

Mclaren Honda test

U četvrtak 13.11.2014. godine potpuno neočekivano tim Mclaren je objavio da ce sutradan, u petak 14. novembra, obaviti testove sa "hibridnim" modelom "McLaren MP4-29H 1x1" sa Hondinom pogonskom jedinicom.
To je izazavalo znatiželju ali i traženje odgovora kako je to moguće. McLaren je iskoristio rupu u pravilniku i na kontu "promotivnih događaja" (promotional events), gde je dozvoljeno dva dana u toku sezone obaviti "vožnje" u komercijalne da nekažemo u reklamne svrhe, bavio test voznju
Na taj naćin je tim Rona Dennisa uspeo da obavi prvu vožnju od 100 km i sakupi izuzetno vazna iskustva,kada su u pitanju centrifugalne sile, kako se oslobađa toplota iz komponenti i da li su svi elektro-sistemi harmonizovani.
Test je bio zatvoren za javnost.

Lila potpis

Odmah nakon završenih studija prava "komendatore" Enzo Ferrari, zaposlio je mladog perspektivnog pravnika Lucu Cordero di Montezemola u svom timu Formule 1. Ubrzo se  takva odluka pokazala ispravnom, jer je sredinom sedamdesetih bilo Zlatno doba ekipe iz Maranella.
Niki Lauda je osvojio dve sampionske titule (1975 i 1977. godine.) a mladi Luca se pokazao savrsenim za poslove vođenja najslavnije ekipe u Formuli 1. Od tada se razvio poseban odnos izmedju Enza Ferrarija i Luci di Montezemola. Malo je poznato da su obojca imala jednu zajedničku osobinu. Naime, slavni konstruktor automobila i mladi pravnik koristili su naliv pera za potpisivanje. Ali tu nije kraj. Osobenost i jednog i drugog je bila da su koristili istu boju mastila, verovali ili ne, LILA boje!
Nakon 1977. godine Lauda, neočekivano napusta tim Ferrari i odlazi u ekipu Brabham a Luca di Montezemolo odlazi iz ekipe i posvecuje se poslovima u korporaciji FIAT (molim, nije Fijat!!!!). Medjutim tokom narednih godina, Ferrari upada u krizu i na nagovor vlasnika kompanije FIAT - Gianni Agnellija krajem 1991. godine vraca se u slavnu ekipu. Ubrzo angazuje francusku legendu automobilizma Jean Todta, koji dovlaci Michaela Schumachera i ubrzo je zavladala euforija uspeha "propetog konjića"
A šta Jean Todt ima zajedničko sa di Montezemolom i Ferrarijem uskoro.....
Luca di Montezemolo slavi prvu pobedu Nikija Laude u Ferrariju 1974. godine na stazi Jarama u Španiji
 


Enzo Ferrari, Luca di Montezemolo i Niki Lauda
 
 

субота, 15. новембар 2014.

Treca najsladja

Ove godine se navrsava jubilej, punih trideset godina kako je Niki Lauda, tada vozac ekipe McLaren-Tag-Porsche, osvoji svoju trecu sampionsku titulu u Formuli 1.
Iako je njegov klupski kolega Prost zabelezio cak sedam pobeda te sezone, Lauda je sa drugim mestom u Estorilu obezbedio trecu sampionsku krunu, kako on kaze najdrazu i najlepsu, sa samo pola poena prednosti!
U zavrsnici, austrijski automobilista, koji je nakon svog stravicnog udesa 1976. godine od svojih sinova, kasnije kada su gledali snimak na TV-u dobio nadimak "sprzeni pacov", nakon odustajanja Mansella dosao do druge pozicije i sa sest poena obezbedio sampionsku krunu. Pobednik Prost je to sportski podneo a na podijumu vidimo "zvezdu" u usponu Ayrton Sennu, koji je na toj trci zauzeo trecu poziciju.
Nama sumnje, da je Laudino iskusvo doprinelo da ovogodisnji uspeh ekipe Mercedes AMG, na cijem je celu on formalno, napravi izuzetan bolid koji odlicno lezi na svim stazama (aerodinamacki i mehanicki "grip") i motor sa najvise "konja" i tako potuce sve ostale timove vise nego ubedljivo.
Prva pobeda Niki Laude u Formuli 1: 1974 VN Spanije
 

VN Portugala 1984: podijum za istoriju: (s leva na desno) Niki Lauda, Alain Prost, Ayrton Senna
 

петак, 14. новембар 2014.

Pedi "ljubav"

Tehnicki direktor ekipe Mercedes AMG, Britanac Pedi Lou (Paddy Lowe) koji je na toj poziciji od prosle godine, nedavno se ozenio sa ruskinjom Annom Danshinom. Covek koji je zaduzen za tehnicke stvari u timu,nalazi se na "sedmom nebu" kako ga opisuju njegove kolege i poznavaoci.
Nije ni cudo da su ga u okruzenju Formule 1 poceli da ga zovu Pedi Ljubav (Love)

"Gringo" napada


 
Uvek raspolozeni brazilski trostruki sampion Nelson Piquet, pokusava da poljubi, nekadasnjeg timskog kolegu, takodje trostrukog svetskog prvaka Nikija Laudu.
Na domacem Gran priju Brazila, Nelson je bio gost ekipe Mercedes AMG, ciji je predsednik nadzornog odbora Niki Lauda. Kada je mladi Piquet dosao u tim Brabham, prvi vozac Lauda dao mu je nadimak “Gringo”.

Interesantna je prica kako je Piquet “punio baterije” pred juris na trecu sampionsku titulu u Formuli 1u sezoni 1986. godine. Posle trke u Meksiku, Piquet je sa svojom prijateljicom Silviom (nekadasnjom devojkom  sa kojom ima troje dece – najpoznatiji Nelson Junior, bivsi vozac Formule 1!) otisao na put oko Sveta. Malim avionom presao je 70000 km (Ruta: Torino – Rejkjavik – Montreal – Meksiko Siti – San Dijego – Havajii – ostrvo Bora Bora – Hamilton ostrvo – Adelajd – Manila – Tokio – Hongkong – Singapur – Bankok – Bombaj – Katmandu). Nije uspeo da osvoji titulu na poslednjoj trci u Australiji 1986. godine. To mu je poslo za rukom godinu dana kasnije. A razlog zasto je poveo bas Sylviju – zato sto je ona bila sa njime u osvajanju prethodne dve sampionske titule 1981. i 1983. godine!


Piquet u pokusaju da poljubi Laudu
 

Nelson Piquet i Sylvia Tamsma
 


 

Iako je na pocetku imao velikih problema sa svojom pogonskom jedinicom Renault je uspeo koliko toliko da se konsoliduje, cak da se ekipom, kako oni kazu fabrickom Red Bull, zabeleze i tri pobede. To je podatak vredan svakog postovnja, posebno nakon cinjenice da su tokom zimskih testova njihovi elektro motori razvijali izmedju 80-120 KS, umesto 160 “konja” koliko je dozvoljeno. Zanimljiva je izjava inzinjera Rob White iz redova Renaulta, povodom razdvajanja kompresorskog od turbinskog dela turbo punjaca, koji je primenio Mercedes: “Mi smo takodje razmisljali o tom resenju ali nismo razmotrili nikakve prednosti sa time”.

Evidentna je dominacija Mercedesove pogonske jedinice u Formuli 1 ove sezone. Mnogobrojni su razlozi a mozda najvise kontraverzi je izazvalo tehnicki ingeniozno smisljeno mesto turbo punjaca. Naime, ekipa inzininjera oko Andy Cowela dosla je na ideju da “razvuce” kompresorski deo od turbinskog dela turbo punjaca. Tako je deo sa kompresorom postavljen na celo agregata a turbinski deo na yacelju motora. Iymedju je smesten elektronska jedinica MGU-H. Pri cemu je ekipa iz Brixwortha odlucila da sama pravi turbo-punjac a takodje i da sami “liju” klipove! Sto je u istorji motorsporta jedinstveni primer. Nema sumnje da je izgled pogonske jedinice do skoro smatran kao najveca vojna tajna. Do skoro nismo mogli da vidimo slike agregata, nego su sva tri proizvodjaca (Ferrari, Renault, Mercedes) pruzili na uvid samo komjuterske animacije. I tu je Mercdes otisao dalje, prvi je objavio slike svog pogonskog sklopa. Strucnjaci procenjuju, da izmedju 60 i 80 KS nedostaje Renaultu i Ferrariju za Mercedesovim motorom.

 

 

Na pitanje ko je njegov omiljeni vozac bio, suvereni sef Formule 1 Bernard Charles "Bernie" Ecclestone odgovara - Carlos Pace. Brazilski vozac, koji je u avionskom udesu kraj Sao Paola 18. 03. 1977. godine izgubio zivot, bio je nova “zvezda” Formule 1 sredinom sedamdesetih godina. Nakon dve sampionske titule Emmerson Fittipaldija, Jose Carlos Pace (Hose Karlso Patse) bio je na dobrom putu da nastavi dominaciju brazilskog sampiona. Gordon Murray, tadasnji dizajner bolida Brabham, eksperimentisao je po prvi put u istorji Formule 1 sa karbonskim kocnicama. Istina, diskovi su bili od celika ali su kocione plocice bile od novog materijala do tada nedovoljno poznatog u “najbrzem cirkusu”. Na VN Austrije u Zeltwegu 1976. godine, Pace je doziveo tezak udes pri 290 km/h. Ostao je ziv, tada!

 

Nico Rosberg zabelezio je svoju petu ovogodisnju pobedu za tim Mercedes. Sa Hamiltonovih deset, “srebrna strela” se po broju pobeda u jednoj sezoni izjednacila sa ekipom Mclarena iz 1988. godine i Ferrari iz 2002. i 2004. godine. Uz to, nemacko-britanski duo, ostvario je 11 duplih pobeda i tako oborio rekord, koji je drzao tim Mclaren-Honda iz pomenute 1988. Godine. Oborili su jos jedan rekord – bodovni. Po broju osvojenih bodova, do sada je tim red Bull bio na prvom mestu sa osvojenih 650 poena iz sezone 2011. godine. Mercedesov tim, do sada je sakupio 651 poen a kada znamo da se vozi jos jedna trka, gde je udvostrucen broj poena, onda ce taj saldo biti jos veci. Nico Rosberg i Lewis Hamilton oborili su jos jedan record za ljubitelje statistike. Sa 30 podijuma ove sezoni presli su dosadasnje rekordere iz 2004. Godine – Michalea Schumachera i Rubens Barrichella.