петак, 27. јануар 2017.

Procurelo ime novog Ferrarija

Iako je trebalo da ostane svojevrsna tajna do pred zvaničnu prezentaciju, na veliko oduševljenje mnogobrojnih ljubitelja najstarije ekipe u Formuli 1, "procurelo" je ime za novi automobil. Novi bolid za 2017. godinu, nosiće oznaku "SF17-JB".
Premijera novog Ferrarija SF17-JB zakazana je za 24. februar
Mnogi će se zapitati šta znači JB? Odgovor glasi: u znak sećanja na tragično preminulog vozača Jules Bianchia, koji je inače bio na "radaru" tima iz Maranella i bilo je pitanje sezone kada bi bio angažovan da vozi za najstariju ekipu u šampionatu Formule 1 - Ferrari, tim je odlučio da novi bolid ima u imenu inicijale nesretno nastradalog francuskog vozača. 

понедељак, 23. јануар 2017.

Bernie Ecclestone odlazi!

1958 VN Monaco: Bernard Charles Bernie Ecclestone u automobilu Connaught Type B sa motorom Alta GP 2.5

Odlazak ove nedelje: 86-godišnji Bernie Ecclestone
Kako pojedini mediji prenose u toku nedelje, najkasnije do kraja meseca, može se očekivati kako sada stvari stoje, KONAČAN odlazak prvog čoveka Formule 1 u poslednjih 40 godina – Bernie Ecclestonea. Po jednima kontravetznog a po drugima najzaslužnijeg čoveka, koji je Formulu 1 podigao do neviđenog medijskog spektakla, sa najsavremenijom tehnologijom koja se može primeniti u jednom auto-moto sportu.

Od kraja pedestih godina dvadesetog veka, kada je učestvovao (neuspešno) kao vozač, pa preko svojih poslovnih angažmana, kupovine tima Brabham, angažovanja Niki Laude u svojoj ekip – koji je prvi od vozača, dobio milionski iznos za “autogram” na ugovoru, preko profesionalizacije Formule 1, do stvaranja premijum “proizvoda”, kakav je danas “najbrži cirkus”. To su zasluge vizionara, mudrog, odvažnog Bernard Charles Bernie Ecclestonea.
Sean Bratches bi preuzeo marketing Formule 1
O direktnom nasledniku trguje se mesecima. Trenutno marketinški deo Formule 1 mogao bi da preuzme, nekadašnji šef sportskog kanala ESPN Sean Bratches. Sa sportsko-tehničke strane Formule 1, spekulise se da bi nekadašnji Schumacherov inženjer Ross Brown mogao biti postavljen na mesto tehničkog direktora.

Finski vozač, finski sponzor u Mercedesu

Šampionska ekipa Mercedes-AMG, pored angažovanja finskog vozača Valtteri Bottasa, dobila je odmah i finskog sponzora. U pitanju je Wihuri grupa, jedan globalni finski konglomerat sa preko 5000 zaposlenih i godišnjim obrtom od skoro 1,8 milijardi Evra. 
Na automobilima, trkačkim kombinezonima kao i na uniformama mehaničara, naći će se novo ime u timu Mercedes-AMG
O visini sponzorsog ugovora i njegovom trajanju još nema konkretnih podataka. 

недеља, 22. јануар 2017.

HALO sistem zaštite je “spreman”

Međunarodna sportska fedracija – FIA završila je sa razvojem sistema zaštite vozačke glave oko kokpita, prozvan HALO. Zamenik trkačkog direktora FIA - Laurent Mekies je tim povodom izjavio: „Iz tehničke perspektive HALO je sada završen. Sada počinju više filosofske rasprave, između vlasnika Formule 1, vozača, FIA i timova“.
Laurent Mekies: HALO je spreman!
Piloti su veliku podršku dali novom sistemu zaštite oko glave, čak 95%, dok estete i navijači, trebaju da daju svoj sud. Najveći protivnici kritikuju novi sistem bezbednosti, pre svega nakon utisaka iz nesreća Felipe Masse iz 2009. godine u Mađarskoj (kada je mali deo od polomljene opruge, kao projektil završio u kacigi brazilskog vozača) i udes Jules Bianchia u Japanu 2014. godine. Zbog toga neki zagovaraju potpuno zatvorenu kupolu, kao zaštitu za vozače.
Pogled iz perspektive kokpita sa HALO zaštitom
„To pitanje nije mrtvo“ objašnjava Mekies I dodaje: “to je tehnički moguće. Ukoliko s eto želi, nama je potrebno pet do šest meseci. Mi u ovom trenuntku očekujemo konačnu odluku naših šefova da li žele halo sistem ili “kupolu” ili pak nešto između, što bi estetski odgovaralo pa čak ako to donosi i određeni rizik”.

Najviše se nerviraju pravi “puritanci” Formule, koji zagovaraju otvoreni kokpit, dakle odbijaju bilo kakvu zaštitu oko glave, jer za njih Formula 1 mora ostati “otvorena”. Po meni – U PRAVU SU!!!

McLaren će i dalje nositi ime MP4

Od kada je 1981. godine postao vlasnik McLarena, Rod Dennis je sve do 2016. godine sa manjim prekidom pred kraj, vodio izuzetno uspešno, drugu, po trofejima ekipu u Formuli 1.

Od 1981. godine u osnovi obeležavanja McLarenovih automobila, je iznaka MP4
Spajajući McLaren sa svojom datašnjom firmom, odnosno timom Project 4 (P4), nastala je skraćenica MP4, koju do današnjih dana nose jedni od najuspešnih bolida koje je Formula 1, ikada imala u svojoj istoriji. Bilo je bojazni da će novi predsednik tima, Zak Brown prekinuti tu tradiciju i „kumovati“ novoj oznaci McLarena.

Novi potpredsednik McLarena.

Od kada je krajem 2016. godine Zak Brown smenio Rona Dennisa, na čelu imperije McLaren, tim je dobio još jednog Amerikanca u upravi. To je Ben Priest, koji je postao potpredsednik McLarena sa sedištem u Sjedinjenim državama.
Novi potpredsednik McLarena: Ben Priest
Angažovanjem, Amerikanca čija je „fotelja“ u „Velikoj jabuci“, znak su da je McLaren ozbiljno usmeren ka severnoameričkom tržištu, sa glavnim ciljem da se sa tog područija u dogledno vreme obezbedi glavni sponzor tima.

„On će nama dati važnu ekspertizu koja će nam pomoći da otvorimo nove poslove u SAD. Posebno se to odnosi na Silicijumsku dolinu (zapadna obala – pri. aut.), gde postoje fantastični ali neiskorišćeni potencijal za našu marku! - objasnio je Zak Brown.

четвртак, 19. јануар 2017.

Auto industrija pomaže Renaultu

Francuski državni gigant Renault sve čini da se dohvati stare slave kada su u pitanju pogonski agregati. Prošle godine, nakon dve loše početničke sezone (2014. i 2015. godine) ostvarili su neverovatan napredak po pitanju pouzdanosti ali i povećanja snage. Dve pobede sa timom Red Bull u 2016. Godini, dali su dodatni motiv da postave visoke ciljeve. Za ovu sezonu, najavili su pobede a za 2018. godinu, juriš na obe titule svetskog prvaka.
Renault V6: novi motor, II generacija ERS sistema
Razloga za optimizam ima. Podrška matične fabrike, materijalna sredstva nisu problem, novi zaposleni kao i tehničko opremanje fabrike u Viry-Chatillion, samo su neki od fundamentalnih razloga za bolju klimu u fabrici. „Želimo potvrditi preokret na strani motora ove sezone“ izjavio je šef tima Cyril Abiteboul a zatim jedodao: “mi ćemo korostiti potpuno novi motor s aunutrašnjim sagrevanjem“.
Renault u 2017. godini: pobede u 2018. juriš na titulu!
Pored SUS motora, u Reanultu se spremaju za potpuno novu ERS jedinicu. “Kod razvoja agregata u 2017. godini, na prvom mestu ide prilagođavanje komponenti novim dimenzijama automobila. Zbog promenjene šasije, imamo druge zahteve ali i mogućnosti. Postoji toliko mnogo povezanih aspekata, koje moramo uzeti u obzir. Kao masa, smeštaj, zahtev hlađenja ali i intezitet struje koji se može prilagoditi određenim okolnostima” objašnjava Abiteboul.

Kod ERS-a druge generacije veliki udeo u razvoju pružiće firma Infiniti, luksuzna marka fabrike Nissan, koja će razmenom tehnologije, svojim iskustvom ali stavljanjem svih inženjerskih timova na raspolaganju timu Red Bull ali i Renaultu pomoći da se još više unaprede performanse pogonske jedinice i tako smanji, jaz za vodećim Mercedesom.

Mercedes proširuje juniorski „kadar“

Mladi 18-godišnji Britanac, George Russell postao je treći vozač juniorskog programa Mercedes. Tako je nakon Esteban Ocona i Pascal Wehrleina, mladi Russel, koji je prošle godine nastupao u Formula 3 šampionatu, postao treći član juniorskog programa “srebrnih strela”.

George Russel rođen je 15. febrara 1998. godine.

U Formuli 3 prošle sezone zauzeo je treće mesto u šampionatu
“George je pokazao odlične nastupe u nižim kategorijama formula. Zato smo na njega sada bacili oko, promatrajuči njegove vožnje“ izjavio je šef tima Mercedes-AMG - Toto Wolff. U 2017. godini, George Russel će startovati u za tim ART Grand Prix u GP3 šampionatu. Tu je Mercedes u prošlosti imao dobra iskustva. GP3 šampionat je za njega dobar test u budućnosti. „Već smo videli na primeru Estebana, koliko je ova serija delotvorna. Osim toga to je šampionat, iz koje je Bottas katapultiran u Formulu 1. Zbog toga mi ćemo patiti napredovanje mladog Georga sa velikim zanimanjem“ izjavio je Toto Wolff.

среда, 18. јануар 2017.

U 2017. godini - može se očekivati više kvarova

Sa „samo“ 53 kvarova u 2016. godini, to je bila jedna od deset najpouzdanijih godina u istoriji Formule 1. Odavno su prošla vremena iz sredine osmadesetih godina (prva era turbo tehnologije u Formuli 1), kada nije bila retka slika, da je više od pola učesnika odustalo zbog kvarova. Kako su godine prolazile, strožija kontrola kvaliteta proizvodnje ali i načina rada, uticalo je na smanjenje broja kvarova.
Jedna od najpouzdanijih godina Formule 1: 2016. samo 53 defekta!
Od ove sezone, procenat učestalosti kvarova iz puno razloga bi mogao značajno da se uveća. Nova pravila, više tehničke slobode kao i strožiji uslovi su samo od nekih. Ljubitelji Formule 1, u ovoj godini mogu očekivati više neočekivanih obrta kao i dramatičnih ishoda, kroz odustajanja vozača zbog kvarova određenih delova – komponenti.

Ukidanjem „tokena“ ili žetona za razvoj agregata, dozvoljava proizvođačima više prostora za razvoj, napredak ali i agresivnije zahvate na pogonskom sklopu, koji mogu da budu uzrok kvarova. Zbog novih propisa kada je aerodinamika u pitanju, kao i upotreba širih pneumatika, automobili Fomrule 1 će na pravcima biti nešto sporiji ali se zato, u krivinama očekuju veće brzine. Samim tim se kod motora očekuju veće centrifugalne sile, koje mogu biti uzrok kvarova.

уторак, 17. јануар 2017.

Tehnika: McLaren-Honda MP4/4 (kraj)

McLaren Honda MP4-4 bio je skoro savršen automobil sa jedinom manom. Niska ili „plitka“ konstrukcija trkačkog automobila, otvara pitanje pozicije sedenja samih vozača. Čovek sedi  u jednoj iskrivljenoj poziciji, položaju koji nije ni sedenje ni ležanje. Zbog novog položaja, moraju se prepodesiti pedale, koje sada moraju biti iza prednje osovine.
McLaren Honda MP 4/4

Turbo punjač IHI RXD6D

V6 motor, pod uglom cilindara od  800 sa masom od 146 kg

„Mi tako ne možemo da vozimo“ – bili su jendoglasni Senna i Prost. Konstruktori su na nezadovoljstvo aerodinamičara, morali da postave rolbar – zaštitni luk, iza vozačke glave, nešto višlje, dirketno na udar vetra. Prve vožnje su pokazale, neverovatne performanse nove Mclaren Honde, koja nije blia brža desetinke sekunde, već se razlika na pojedinim treninzima penjala i na dve do tri sekunde! Pored niskog čeonog profila i geometrije donjeg postroja, bili su zaslušni za domnaciju japansko-britanskog automobila. Posebnu pažnju  konstruktori pogonskog agregata su posvetili V6 biturbo motoru. To je u osnovi isti motor, koji je debitovao 1983 godine, na VN Velike Britanije u bolidu Spirit.
Elektronsko ubrizgavanaje HONDA PGI

Presek agregata RA 168 E

Diagram snage i obrtnog momenta
 Za sezonu 1988. Godine, Honda je za ekipu McLaren uradila jedna izuzetan zahvat. Za 25 milimetara su spustili radilicu u blok motora! Zbog toga je McLaren naručio specijalan menjač sa šest brzina, kod američkog proizvođača Pate Weismanna. To je značilo da su morali da naprave menjačku kutiju, koji je za 25 mm imao nižu glavnu osovinu, menjača nego renije. Praktično, osovina menjača i radilica su bili u istoj osi.

Iako su 1988. godine imali tri velike nadogradnje motora, na početku sezone na brojna pitanja novinara, koliko ima “konja” motor? Zvaničnih odogovora nije bilo. Hondin agregat sa oznakom RA 168 E, disao je preki dva IHI turbo punjača, model RXD6D (po potrebi, pravljena u tri veličine) i preko elektronksog ubrizgavanja PGI, koji je direktno Honda razvijala. Blok motora, pod uglom od 800 bio je izrađen od livenog gvožđa (a ne od aluminijuma kako se očekivalo radi smanjenja mase) i posebnim metodama, koje je Honda čuvala u tajnosti, zadržali su potrebnu krutost ali i određenu lakoću. U prilog “lakoće”, govori činjenica da su zidovi bili debljine svega 2 – 3,5 mm! Za razliku od bloka motora, cilindarske glave bile su izlivene od aluminijumske legure (Al Si6Cu4), dok su poklopci ventila kao i kućište kartera izrađeni od legure magnezijuma. Na kraju masa kompletnog agregata iznosila je 146 kg, što je malo niže od čuvenog V8 agregata  Coswort DFV.

Izuzetno niska potrošnja, kao i raspon obrtnog momenta od preko 400 nm pri 8000 – 12000 o/min, bili se velike prednosti Hondinog V6 motora. Najvće obrtni moment od 424,4 Nm razvijao je kod 10000 o/min.

Odgovor na pitanje koliko je “snažan” Hondin motor, i tako rešio misteriju o snazi, dao je jedan „pripiti“ inženjer: 685 KS pri 12500 o/min. To je bilo oko 40 KS više od Ferrarijevog V6 biturbo motora, skoro 95 „konja“ više od najboljeg V8 agregata Ford Coswortha, oko 70 KS više od Megatrona (nekadašnji BMW)!


 Tehnički podaci motora Honda RA 168 E:

Oznaka motora
RA 168 E
Broj cilindara / ugao
V6 - 800
Broj ventila / ugao
24 – 320
Prečnik ventila
nema podataka
Razvod ventila
zupčanici
Radna zapremina
1493 cm3
Prečnik x hod klipa
79,0 x 50,8 mm
Napajanje gorivom
elektronsko ubrizgavanje, turbo
Turbo punjač / broj
IHI / 2
Snaga motora
685 KS pri 12500 o/min
Obrtni moment
424 nm pri 10000 o/min
Srednja brzina klipa
21,16 m/s
Masa motora                                 
146 kg
Količina ulja u motoru
nema podataka
Dimenzije (D x Š x V)
535,5 x 637,6 x 667 mm

Jules Bianchi dobija ulicu u rodnoj Nizzi

Tragično preminuli vozač Formule 1 Jules Bianchi, posthumno će dobiti priznanje od njegovog rodnog grada. Na ceremoniji koja je zakazana za 23 januar, gradonačelnik Nizze g. Philippe Pradal dosadašnju ulicu Rue du Sapin – preimenovaće u Rue Jules Bianchi.

Jules Bianchi 1989. - 2015.

Vozio je za tim Marussia


Francuski vozač rođen je u Nizzi trećeg avgusta 1989. godine. Od malena je pokazao interesovanje za automobilski sport. Dolaskom u Formulu 1, bio je francuska nada i za neke naslednik Alaina Prosta. Na trci za VN Japana 2014. godine, teško je povređen i nakon nekoliko meseci provedenih u komi, preminuo je 21. Jula  2015. godine.
Rue du Sapin će 23 januara postati  Rue Jules Bianchi.

понедељак, 16. јануар 2017.

McLaren-Honda predstavlja automobil 24. februara 2017.


Ekipa iz Wokinga McLaren odredila je datum predstavljanja svog najnovijeg "trkača" za ovogodišnju sezonu, to je 24. februar. Isti dan kada i Ferrari predstavlja svoj bolid. 

Još nije objavljeno mesto prezentacije, ni da li će promocija novog automobila biti eventualno prenošena putem Interneta. 

Valtteri Bottas vozi za Mercedes-AMG !

Posle višenedeljnih nagađanja i pregovaranja, kockice su se konačno složile. Mercedes je otkupio ugovor Valtterija Bottasa od Williamsa za 2017. godinu i tim Mercedes je dobio (konačno), dugo očekivano ime drugog vozača. Tako će nakon Mike Hakkinena i Kimi Raikkonena, još jedan vozač voziti sa Mercedesovim motorima iza sedišta.

Perfektan posao: Veltteri Bottas je novi član tima Mercedes-AMG

Trenutak istine: potpisivanje govora sa svojim menadžerom Toto Wolff i Valtteri Bottas
Snovi o dolasku u “srebrnu strelu” Pascal Wehrleina, su definitivno propali. Dolaskom Bottasa u tim Mercedes, još jedno mesto u karavanu Formule 1 je popunjeno. Nedavno „povučeni“ iz Formule 1, vratio se u „najbrži cirkus“. Felipe Massa je prihvatio ponudu, da se vrati u ekipu Williams i pomogne timu da se u novonastaloj situaciji razvija, kao i da pruži dragocene savete i iskustvo, debitantu Kanađaninu Lance Strollu.
Felipe Massa: povratak iz "penzije"
Valtteri Bottas u Formuli 1:

Sezona
Ekipa
Trka
Pobede
Podijuma
Bodova
Pozicija u šampionatu
2013.
Williams
19
0
0
4
17.
2014.
Williams
19
0
6
186
4.
2015.
Williams
18
0
2
136
5.
2016.
Williams
21
0
1
85
8.

недеља, 15. јануар 2017.

Renault i Honda sa novim konceptom motora.

Za sve timove od ove sezone važi jedan zajedndički imenitelj. Početak je za sve isti. Zbog novih pravila koji podrazumevaju izmenejna aerodinamička rešenja kao i šire pneumatike, svi timovi počinju od „čistog lista papira“.

Kako se iz redova Renaulta ali i Honde najavljuje, njihov kompletno novi dizajn motora, treba da skine sa trona Mercedes, kao proizvođača hibridnog pogona. Ova godina, 2017. biće test proba za koncept Mercedesa.
Honda za 2017. godinu: novi motor / kopija Mercedesovog koncepta
Kako su iz Renaulta najavili, kompletno novi motor sa unutrašnjim sagorevanjem, treba da isporuči više snage i da zadrži pouzdanost, koju je francuski proizvođač stekao tokom 2016. godine, nakon dve godine početničkih problema. „Aktuelni motor došao je do kraja svog razvoja. Morali smo da napravimo novi, kako bi napravili korak napred“ izjavio je sada već bivši šef francuskog tima Frederic Vasseur. Nešto izmenjena struktura V6 turbo agregata, prema pravilima koja važe od ove sezone, moći če tokom godine da se nadograđuju kao posledica ukidanja „tokena“ ili žetona.

Honda, koja se poslednja uključila u „hibridnu eru“ Formule 1, protekle dve sezone bila je na pravim mukama. kako bi sa svojom hibridnom jedinicom dostigla konkurente. Za ovu sezonu, pripremaju potpuno novi agregat, koji će biti kopija Mercedesovog motora. To znači, da će japanski konstruktori primeniti isti princip kao i „srebrni“, turbo-punjač će biti razdvojen. Kompresorski deo će se nalaziti sa prednje strane motora a turbina, na kraju. Između će biti smeštena MGU-H jedinica. McLarenov tehnički dirketor Tim Goss, je tim povodom kratko izjavio: Honda je u 2017. godini, promenila arhitekturu i izgled. Ovo bi trebalo da koristi kod snage ali i kod kompletnog paketa“.
Nova mlaznica kod Ferrarijevog motora sa više otvora

Cilj: bolje raspoređivanje goriva u komori = više snage

Ne treba zaboraviti ni Ferrari. Njihov prioritet na pogonskoj jedinici, jeste povećanje efikasnosti hibrodnog sistema i turbo-punjača. Najveće „gradilište“ kod Ferrarijevog V6 motora biće komora za sagorevanje. Novi sistem ubrizgavanja, sa više otvora (koji rade zajedno sa nemačkom firmom Mahle – koja isporučuje klipove) treba da ostvari veću snagu motora. Nezvanične informacije, govore da su na ovaj način Italijani „pronašli“ novih 50 KS (!) u motoru i da se približavaju magičnoj brojci od 1000 KS sistemske snage !

U 2017. godini, pored novog izgleda, pojaviće se i čitava ergela novih „čeličnih konja“!