недеља, 29. новембар 2015.

VN Abu Dhabi: Kvalifikacije

Pred poslednju trku šampionata Sveta u Formuli 1, iako su šampioni u klasama poznati, prema zvaničnim kvalifikacijama biće izuzetno neizvesna i zanimljiva kao da je tek po četak a ne kraj prvenstva.

Rezultati kvalifikacija za VN Abu Dhabija

Nico Rosberg: šesta "pol pozicija" u nizu

Lewis Hamilton: ni sam ne može da veruje da je Nico sada brži od njega

Sebastian Vettel: razočarenje
Zašto? Odgovor je u neverovatnom duelu, koji je viđen u subotu na zvaničnoj kvalifikacionoj vožnji za najbolju startnu poziciju, pred „gran pri“ Abu Dhabija. Lewis Hamilton i Nico Rosberg glavni su „krivci“ za povećani adrenalin, uzbuđenje i neizvesnost. Iako se činilo da će posle dve izgubljene trke Lewis uspeti da na poslednjoj trci obezbedi „pol poziciju“, u poslednjim sekundama Nico Rosberg ostvario je najbolje startno vreme, po šesti put za redom ! Vredan rezultat svakog poštovanja. Zašto? Zato što je šampionat počeo polovinom marta, a mi smo na kraju novembra meseca, bez ijednog znaka umora, dosade ili nezainteresovanosti ovih momaka, koji sa jednom dozom egoizma prihvataju rizik opasnosti trkanja u Formuli 1 (uostolom u svim granama auto-moto sporta je tako) i neprestano pružaju neverovatne vozačke „bravure“ sa dozom hrabrosti, inteligencije ali i timskog rada......
Kada se uzme u obzir činjenica da je razlika između Nica i Lewisa 0,377 s, to je psihološki udar na Svetskog prvaka, koji je prema procenama u proseku između 0,1 – 02. sekunde (kako sada stvari stoje „bio“) brži od svog timskog kolege. I još jedna bitna stvar. Kako na trci u Persijskom zalivu, Nico vozi stari motor sa oko 3010 pređenih kilometara (dok je Lewisov noviji, sa „samo“ 1500 km) znači da pogonska jedinica u bolidu Nemca „oslobađa“ za nijansu manje „konja“. Tih 1473 km (!!!) više u motoru Nica Rosberga na stazi, znači do 0,1 sekunde slabije vreme.

Zbog loše procene da će sa postignutim vremenom ući u Q2, Sebastian Vettel je na kraju ispao iz „igre“, zauzevši tek 16. mesto. Spas „scuderie“, spasao je Kimi Raikkoenen sa trećim vremenom.

субота, 28. новембар 2015.

Rezultati I. I II. slobodnog treninga: VN Abu Dhabi

Glavni učesnici su poznati, samo se svakog trenutka menjaju na prvom mestu. Nico Rosberg i Lewis Hamilton i dalje voze “svoju ligu”, dok je ostatak karavana, predvođen timom Ferrarija, vozi “drugu ligu” u Formuli 1.
Rezultati I. slobodnog treninga

Rezultati II. slobodnog treninga
Na prvom slobodnom treningu, u stilu svetskog šampiona Lewis Hamilton, je ostvario najbolje vreme ipred svog timskog kolege Nica Rosberga. Na drugom slobodnom treningu, Nico je uzvratio najboljim vremenom. Za Nica, trka za VN Abu Dhabija, biće tehnički zahtevna. Kako su tehničari otkrili curenje vode iz njegovog motora, Rosberg je dobio drugi motor (stari, koji je u sklopu četiri dozvoljena) koji po proračinima ima oko 3010 pređenih kilometara. Hamiltonov agregat je novijeg datuma, sa oko 1500 pređenih kilometara.
Čast da četvorostruki svetski prvak peva njemu za rodjendan: Vettelov trkački inženjer Riccardo Adami,
Na iznenađenje svih u timu Ferrari a posebno Riccardo Adamija, preko slušalica odjekivala je pesma “Tanti auguri Ricky” (engleski pandam rođendanske pesme “Happy Birthday”), kome je predhodnog dana bio rođendan. Izuzetan gest četvorostrukog prvaka, koji se očigledno u Ferrariju odlično prilagodio i koji uživa u svojoj ulozi. Lewis Hamilton je u jednom trenutku prijavio problem na svom bolidu, žaleći se na čudan zvuk iz motornog prostora. Nakon odlaska u boks, mehaničari su ustanovili da je sve u redu. Međutim, tu nije bio kraj Lewisovim „žalopojkama“. Shodno pripremama za narednu sezonu, tim Mercedes-AMG je na nekoliko trka ispitivao nove komponente, između ostalog i potpuno novu prednju osovinu. Za razliku od Rosberga, Hamilton se ne oseća „dobro“ u svojoj „srebrnoj streli“. Čak je u jednom trenutku zahtevao da se promeni kompletna prednja osovina i njemu vrati stara. Tim je to odbio.

среда, 25. новембар 2015.

VN Abu Dhabi: Uvod

Poslednja 19. trka ove sezone obeležiće za jedne, drugu godinu za redom dominantnu sezonu uspešnu i zanimljivu, a za druge, možda dosadnu sa unapred poznatim pobednikom, vozi se možda na najlepšem mestu na Svetu, za oproštaj jedne godine i svođenje računa. Ako Lewis ili Nico pobede, biće to 16 pobeda ekipe Mercedes-AMG. Za mnoge dosadno. Ali...

Skica staze Yas Marina Circuit
Treba se diviti ljudima, inženjerima, konstruktorima, planerima, i svim ljudima iz ekipe „srebrnih strela“, koji su u novu reformisano-hibridnu sezonu ušli najspremnije i tako postali broj jedan na Planeti, i tako postali u vrhunskom automobilskom takmičenju NAJBOLJI ! Za razliku od prošle godine, kada je Red Bull zabeležio tri pobede (samim tim tri poraza „srebrnih“), ove godine “bikovi“ su podbacili ali je jedan „konjić“, napravio skok od nekoliko svetlosnih godina i postao izuzetno blizak šampionskom timu. Ferrari je pokazao potencijal, koga još treba „obraditi“ (čitajte doterati), tako da Italijani sa nestrpljenjem očekuju sledeću godinu kako bi reorganizovani tim sa Vettelovim optimizmom (koju podupire Nemačka temeljitost), mogao da se bori za titulu, kako već nekoliko meseci najavljuju iz Maranella.
Trka u Abu Dhabiju znači za sve mnogo. Značajna je ko će zabeležiti poslednju pobedu u ovoj godini, jer će se preko zimske pauze o njemu zasigurno dugo pričati. Sa druge strane, posle dve uzastopne pobede Nico Rosbeg sa mnogo više samopuzdanja i „egocentričnosti“ ima psihološku prednost. U poređenju sa Nemcem, Lewis Hamilton je ove godine ostvario dva svoja cilja, Prevazišao je po broju pobeda a sa titulama, se izjednačio sa trkačkim idilom Ayrton Sennom.

Staza u Persijskom zalivu je vrlo moderna. Na stazi dugoj 5554 m, trke Formule 1 voze se od 2009. Godine. Iza ideje kopmletnog projekta, nalazio se Philippe Gurdjian, koji je bio odgovoran i za stazu u La Casteleltu. Njegova desna ruka, bio je nekadašnji timski menadžer Toyote, Richard Cregan. Zajedno su osmislili projekat i predlai ga na finalizaciju Hermanu Tilkeu. Sa troškovima od preko milijardu Evra, to je nasjkuplja staza gde se vozi Formula 1. Naravno nije smao staza, tu je čitav hotelski kompleks zajedno sa marinom za luksuzne jahte i „bogatu“ klijentelu. Sa ukupno 21 krivinom i najdužim pravcem od 970m, staza je po konfiguraciji slična Melbournu ili Sochiju. Uprkos dugačkim pravcima, aerodinamika bolida se podešava sa najvećim aerodinamičkim potiskom. Sam asfalt je dosta ravan i sa plitkim ivičnjacima, dozvoljava inženjerima “spuštanje” bolida ka tlu. Zbog brojnih krivina, ne treba zanemariti dobru “trajektoriju” snage na podlogu.
Deo staze - marina
Najviše uzbuđenja donosi temparaturna razlika dan-noć. Trka startuje po danu u završnica je u noći. Temparaturna razlika iznosi preko 15o C. To je kako vozačima, tako i inženjerima, poseban “zadatak” da prilagode strategiju odabira pneumatika, odlazak u boks, ali i pripremu otvora za hlađenje kočnica. Kao i prošle godine, Pirelli je dopremio dve mešavine pneumatika: mekane i supermekane. Očekivana su u najvećem broju slučajeva dva odlaska u boks, radi zamene pneumatika.
Značajnija tehnička unapređenja na automobilima se neočekuju. Svi timovi uveliko rade na bolidima za sezonu 2016. godine.
Činjenice za stazu Yas Marina Circuit
Dužina jednog kruga
5554 m
Broj krugova
55
Broj krivina
21 (devet desnih; dvanaest levih)
Ukuoni deo sa “punim gasom”
69 %
Udaljenost do I. krivine
278  m
Najduži prolaz sa “punim” gasom
14,1  s
Naduži pravac sa punim gasom
970 m
Tip pneumatika
mekane / supermekane
Mogućnost izlaska sigurnosnog automobila
40 %

Flavio Briatore ne želi da vidi “Schumija” !

Nekadašnji učitelj skijanja a kasnije jedan od kontraverznih ali istovremeno uspešnih šefova timova, Flavio Briatore još nije posetio, niti video Michaela Schumachera, nakon njegove nesreće na skijanju 2013. Godine.
"Ne želim da vidim Schumija" - Flavio Broatore
„Ne želim da vidim Michaela sada, hoću da mi ostane u najlepšoj uspomeni iz srećnih dana“ – rekao je Flavio. Sredinom devedesetih, Schumacher je prve dve titule svetskog prvaka osvojio u timu Benetton, pod rukovodstvom Flavija Briatorea. Svakako, kaol ovac na talente, Flavio je na neki način „oteo“, tada mladog nemačkog vozača iz tima Eddie Jordana. Dve titule sa Flaviom bile su značajne za kasniji prelazak Schumachera u ekipu Ferrari. Flavio je kasnije sa Alonsom osovjio takoše dve titule svetskog prvaka i na neki način skinuo sa trona sedmostrukog svetskog prvaka.
Za VN Singapura 2008. godine ekipa Renault je iscenirala udes sa tadašnjim drugim vozačem Nelson Piquet mlađim, da bi pobednik na kraju bio Fernando Alonso. Prema odluci FIA, Briatoreu je u septembru 2009. Godine zabranjeno svako dalje učešće na trkama Formule 1.
Oženjen je sa italijanskim super modelom Elisabettom Gregoraci.

The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

понедељак, 23. новембар 2015.

Za Hondine motore i 35 miliona Dolara !

Nakon  propalih višemesečnih pregovora sa Mercedesom i Ferrarijem, oko angažovanja pogonske jedinice za sezonu 2016. godine, Red Bull je došao na ideju da zatraži usluge od „pridošlice“ u Formuli 1 – Honde. Japanci su bili na početku skeptični ali je preovladao razum i videli su šansu da od dva tima, znači četiri automobila na stazi, dobijaju povratne informacije o radu njihovih motora.

Dobitna kombinacija vredna 35 miliona US Dolara
Ubrzo su našli zajendički jezik i taman kada je bilo skoro sve godovo, šef McLarena Ron Dennis, inače glavni čovek zaslužan za povratak Honde u Formulu 1, uložio je veto i posao je zaustavljen. Razlog nije teško pogoditi. Iako su u najbržem cirkusu desetak godina, ekipa Red Bull je postala jedna od vodećih u “najbržem cirkusu”. Sa novcem koga ima u “izobilju”, resursima koje poseduju i glavnim “džokerom” u dizajnerskom odeljenju Adrian Newey, pragmatični Ron se uplašio da bi duo Red Bull – Honda, vrlo brzo bio ispred njegove ekipe McLaren.
Koliko je Red Bull hteo da pridobije Japance, govori malo poznati podatak, da su bili spremni da plate 35 miliona Dolara a ne oko 25 miliona kolika je redovna cena, za hibridnu pogonsku jedinicu !

Cosworth odbacio učešće u Formuli 1 sa alternativnim motorom

Prema najpoznatijoj “kovačnici” za trkačke motore na Svetu, Cosworth, razlozi neučešća je nedovoljna ekonomska isplativost !

"Arhitekta" moderne Formule 1 Bernie Ecclestone i predsednik FIA Jean Todt: plan da se saustavi dominacija Mercedesa sa pogonskom jedinicom
Kako bi Formulu 1 učinili konkurentnijom, predsednik FIA i “šef” Formule 1, Jean Todt i Bernie Ecclestone smislili su uvođenje tzv. “alternativnih motora” od sezone 2017. godine. Ukratko, reč je biturbo motorima, sa takođe V6 konfiguracijom i maksimalnih 2,5 l radne zapremine. Nova pogonska, jedinica biće “čista”, dakle sastavljena samo od motora sa unutrašnjim sagorevanjem.

Najpoznatija firma za to svakako je britanska kompanija Cosworth. Osnovana daleke 1958. godine, svetsku slavu je stkla sa svojim čuvenim Cosworth V8 DFV motorom koji je na trkama Formule 1 debitovao 1967. godine.
“Ekonomija jednostavno ne funkcioniše” rekao je suvlasnik kompanije Kevin Kalkhoven. Prema Cosworthu, razvoj jednog takvog motora od “nule” koštao bi okruglo 20 miliona Funti (28,5 miliona €). Na to treba dodati troškove sa “nege” pored staza na testovima. Za razliku od konkurentskih kuća Ilmor i AER, koje u određenim trkačkim serijama imaju srodne trkačke agregate, dakle bazu, na kojoj je lakše nadograditi FIA zahteve, Cosworth bi morao da krene od nule. Poslednje angažovanje u Formuli 1, Cosworth je imao 2013. godine, kada je tim Marussia (sada Manor) bio pokretan njihovim V8 agregatom.

Ilmor konkurisao za alternativni motor 2017. godine.


Britanska kompanija Ilmor, konkurisala je za novu koncepciju tzv. „alternativnog motora“ koji je raspisala Međunarodna sportska federacija, poznatija pod skraćenicom FIA.Konkurs se završava 23. novembra 2015. godine
Ilmor - povratnik u Formuli 1
Kompanija Ilmor, nije nepoznata u svetu proizvodnje trkačkih motora. Osnovali su je nekadašnji saradnici u „majci“ svih trkačkih agregata, poznatom Cosworthu, Mario Illien i Paul Morgan. Osmadesetih godina prošlog veka, „harali“ su američkom trkačkom scenom, preciznije u CART šampionatu (američki pandam Formuli 1). U januaru 1989. godine, odlučuju da uđu u Formulu 1. Nakon nekoliko godina počinju saradnju sa ekipom McLaren, koja je trajala dvadesetak godina. U međuvremenu, fabrika je prodata Mercedesu a Mario je krenuo sa svojim samostalnim projektima. Za potrebe američkog auto-giganta Chevrolet, pravi trkačke motore za IndyCar seriju. Prema preliminarnim podacima budući V6 biturbo motor trebao bi da ima preko 870 KS, i bio bi lakši od 135 kg. Prema rečima konstruktora Illiena, prepravka na specifikaciju za upotrebu u Formuli 1 ne bi trebala da bude veliki problem. Cena po timu, iznosila bi maksimalnih 12 miliona američkih dolara (okruglo 11,2 miliona €). 

Druga kompanija koja se takođe prijavila za “alternativni motor”, je takođe sa Ostrva. U pitanju je firma, AER čiji je osnivač Mike Lancaster potvrdio da su podneli prijavu.

The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

четвртак, 19. новембар 2015.

Promena u filozofiji Honde i Renaulta

Od kako je ušla u Formulu 1 (po ko zna koji put!) Honda je nedavno priznala da nisu očekivali ovoliko poteškoća i problema. Nikada do sada, nije pogonska jedinica koja se ugrađivala u Formulu 1 bila ovoliko kompleksna. I ne samo to! Još jedan ograničavajući faktor, stao je na put Renaulta i Honde (posebno Japanaca) a to je ograničenje testitaranja, drugim rečima zabrana istih. Formula 1 je jedini sport, gde nemate pravo da testirate u toku sezone.

Motor sa unutrašnjim sagorevanjem, turbo punjač, dva elektro-motora i do devet upravljačkih jedinica, treba harmonizovati na malom prosstoru da izdrži torturu dužine 300 km, u ritmu “gas do daske” – “pedala kočnice do patosa”! Honda (kao i Renault) drže se svoje tradicije i pokušavaju sami, bez pomoći stranaca da konstruišu, naprave i koriste proizvod u najsofisticiranijem obliku automobilskog sporta. Do sada to nije davalo rezultate. Renault je pod većim pritiskom, jer su drugu godinu za redom u “poslu” a rezultata ni od korova! Iako je bilo prošle godine najavljeno da će švajcarski motorni “guru” Mario Illien, pomoći oko modifikacija Renaultove pogonske jedinice, od toga nije bilo skoro ništa. U okviru VN Brazila, u timskoj odeći “registrovan” je jedan visoko pozicionirani ekspert za motore - Axel Wendorff. Zajedno sa Andy Cowellom, Axel je postavio pre par godina na noge super modernu fabriku trkačkih motora, a kod koga, nego kod Mercedesa! Kasnije je prešao u McLaren. Takođe, upućen je u neke “tajne” “strelinih” motora i od njega se mnogo očekuje. Istovremno se ponovo pominje ime Maria Illiena, koji bi izgleda u poslednjem trenutku dobio ulogu “vatrogasca”, da hitno primeni svoja znanja i iskustvo, na Renaultovom V6 turbo – hibridnom pogonu. Operativni direktor Renaulta Remi Taffin, trebalo bi zajendo sa Axel Wendorffom da postavi temelje novog projekta i od sledeće sezone učini francuski motor daleko konkurentnijim. Samo ima jedna mali problem – ako upravljački odbor francuskog automobilskog koncerna, dozvoli ugovor sa bivšim Mercedesovim i McLarenovim čovekom ?
Gilles Simon dugogodišnji čovek za motore kod Ferrarija
Kod Honde su svesni da bi trebali da potraže možda pomoć sa strane. Do sada je na njihovoj strani bio aktivan, dugogodišnji Ferrarijev prvi čovek za motore Gilles Simon. Ako žele rezultate što pre da pokažu, verovatno bi trebali još nekoga da „unajme“ !

Saga o Renault motorima

Na VN Brazila Daniel Ricciardo je vozio novu specifikaciju pogonskog sklopa francuskog proizvođača. “Novi motor nije doneo nikakvo prolazno vreme. Deset mesta, je žrtvovano zbog promene motora nizašta” – žalio se čovek sa najlepšim osmehom u karavanu Formule 1.

Čovek sa najširim osmehom je ipak optimista, kada je u pitanju motor
Prema svim merenjima u poređenju sa Daniil Kvyatom, Riccardo je bio sporiji. Na treninzima Australijanac je bio “brži” za svega 0,095 sekundi. Ni treptaj oka. Verovatno novi motor ima neku grešku, dok su analize sa GPS merenja, utvrdile da postignuta sporija vremena i manje brzine, sugerišu da novi motor ima 20 KS manje ! Kod Renaulta izgleda da vlada premisa umesto napretka – unazađujemo stvari. Jedina stvar koju je Renault u poslednje vrfeme unapredi ojeste pouzdanost. Ipak, Francuzi se ne predaju .....
The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

среда, 18. новембар 2015.

Borba za „konje“

„Mi nismo glupi“ rekao je proizvođačima pogonskih agregata u Formuli 1, Bernie Ecclestone. Pre svega aludirajući na Mercedesov pogonaski sklop, koji drugu godinu za redom nema pravog premca. Za razliku od prošle godine, Ferrari je značajno uporedio svoju V6 turbo hibridnu jedinicu i momentalno je jedini koji može da parira „srebrnoj“ dominaciji. Renault i dalje ima problema dok je Honda u ozbiljnim „početničkim“ dilemama.

Jevtiniji motor u Formuli 1 postaje realnost. Od 13. Novembra otvoren je konkurs za nezavisne proizvošače da konkurišu sa svojom idejom o koncepciji novog agregata. Deset dana traje „konkurs“ za alternativni motor, koji bi trebao da košta jednu trećinu cene sadašnjih hibridnih pogona. Prema zahtevima FIA oko šest miliona Evra.
Iako je sezona 2015. Pri samom kraju, očekuje nas „vruća“ jesen i zima. Na ovaj način su Bernie Ecclestone i predsednik FIA Jean Todt objavili „rat“ fabričkim koncernima u cilju zaustavljanja njihove tehnološke dominacije a sa druge strane da jeftiniji motori smanje dodatne troškove manjim ekipama kako bi ostatak novca iskoristili na unapređenje aerodinamike i kompletiranje magacina sa rezervnim delovima.

„To će za ans poslućiti da mi ostanemo u Formuli 1“ izjavio je savetnik Helmut Marko. Red Bull svojski podržava akciju alternativnih motora i prema planu za 2017. Godinu biće korosnici jendog od proizvođača alternativnig agregata u Formuli 1.
Na konkursu imaju pravo učešća samo nezavisni proizvođači, koji nemaju veze sa automobilskim koncernima. Tu spadaju firme kao što su Ilmor, Cosworth ili AER.



Tri kopmanije koje imaju najveće šanse za alternativni motor u Formuli 1
Ilmor je komapanija koju je osnovao (mnogo pre), dugogodišnji konstruktor Mercedesovih motora, Švajcarac Mario Illien. Njegova kompanija prvo je pravila agregate za američku CART seriju, da bi ubrzo (nakon uspeha) počela i sa motorima za Formulu 1. Cosworth je „majka“ svih pravih trkačkih agregata. Pravili su motore kako za američku formulu, tako i za Formulu jedan ali i za niže kategorije takmičenja. Imali su i uspeha i na reli sceni. Kompaniju AER, 1998. godine osnovao je Mike Lancaster, koji je, zanimljivo, počeo kao inženjer elektronike i snimajući sa kamerama, ubrzo shvatio da je ljubav prema motorima veća. Pravili su motore za reli automobile, trke izdržljivosti (najpoznatija 24h Le Mana), kao i za britanski šampionat na kružnim stazama.

Ferrari trkački dani u Mugellu

Pred VN Brazila Sebastian Vettel i Kimi Raikkonen prisustvovali su tradicionalnom okupljanju ljubitelja marke Ferrari na italijanskoj stazi Mugello.

Grupni portret Ferrari Track dazs Mugello
Pred 50000 gledalaca (i slovima pedesethiljada !), osmog novembra, komletan tim Ferrari na čelu sa šefom Mauriziom Arrivabeneom, vozačima Sebastianom i Kimijem, svoje najvernije navijače uveselio je svojim optimizmom ali i harizmom kao i potencijamlom koji su pokazali u ovoj sezoni. Koliko znači ime Ferrari u svetu automobilskog sporta, govori čnjenica da je i predsednik Sergio Marchionne bio prisutan.
Predsednik Ferrarija i "šef FIAT'-a Sergio Morchionne

Obavezna zastava Scuderie


Vozači pred oduševljenom publikom

Vožnja starih bolida Formule 1 (prema pravilima, vožnja novih je strogo zabranjena!)
Najstariji tim, ima najodaniju i najsrdačniju publiku. Ovako veliki broj gledalaca poznavaoce prilika u Formuli 1 ne iznenađuje. Poznato je da samo na testovima u Fioranu zna da bude i po 30000 vernih navijača Scuderie.
Za samog Vettela to je ostvarenje snova. Nastavljajući stopama svog uzora Michaela Schumachera, Sebastian je vidno srećan uživao pred publikom u Mugellu. Verovatno je to dodatni motiv da sldedeće godine jurišaju na tron i tako prekinu dominaciju „srebrnih strela“.
Zbog ovoga, svako pominjanje povlačenja Ferrarija (iz bilo kog razloga) iz Formule 1 Bernie Ecclestone shvata veoma ozboljno.

Britanac pravi stazu F1 u Francuskoj

Nekadašnji vozač Formule 1 a sada vlasnik nekoliko staza Jonathan Palmer (njegov sin Jolyon Palmer, sledeće godine voziće za Lotus), radi na planovima nove trkačke staze u okolini Parisa.

Pogled iz vazduha na nekadašnju avio-bazu Laon-Couvron
VN Francuske ispala je iz kalendara 2008. godine. Od tada, zemlja koja je dala sedište međunarodne sportske federacije FIA ali i bezbroj odličnih automobilskoh šampiona, među kojima je Alain Prost, prvi Francuz svetski prvak u Fomruli 1. – 1985. godine, nema najprestižnije automobilsko takmičenje.
„Magnat“ sa trkčkim stazama Jonathan Palmer, priprema teren u okolini Pariza, u nekadašnjoj francuskoj i SAD vazdušnoj bazi u mesti Laon-Couvron, oko 45 km severoistočno od Pariza.
Prema planovima u 2017. godini počeli bi radovi na stazi i ona bi bila spremna za otvaranje 2018. godine. O terminu održavanja trke Formule 1 nema nikakvih informacija.

VN Brazila: Trka

Iako si kvalifikacije za „srebrne“ prošle kao „podmazane“ za trenutak je moglo doći do problema. Kada je u nedelju ujutru Hamiltonov Mercedes dovezen u „parc ferme“ jedan mehaničar primetio je oštećenje na menjaču Hamiltonovog Mercedesa. Odmah je proglašena uzbuna, jer u slučaju zamene menjačke kutije usledila bi kazna Lewisu pomeranjem unazad sa druge pozicije. Zašto je to važno. Poznato je da je Hamiltonov trkački idol Ayrton Senna. Do sada u svojih osam nastupa svetski prvak još nije trijumfovao u rodnoj zemlji magičnog Senne.

Rezultati VN Brazila

"Blizanci" se raduju!

James "Jimmy" Waddel i Nico Rosberg
Glavni mehaničar tima James "Jimmy" Waddel, koji je uzeo konstruktorski pokal, dan ranije proslavio je 50-ti rodjendan
Na sreću, oštećenje na menjaču bilo je spoljnog karaktera. Promenjeni su elektro-kablovi kao i jedno crevo za dovod ulja. Tako je britanski šampion spreman da pokuša da pobedi u Brazilu. U uslovima visokih temparatura, vazduha od 280 i asfalta od 420 C, jedan od presudnih faktora bila je svakako strategija sa pneumaticima. Vodeći timovi imalu su strategiju od tri odlaska u boks. U instalacionom krugu Carlos Sainz mlađi stao je odmah nakon izlska iz boksa. Trku je ipak usepeo da startuje ali ja nakon samo jendog pređenog kruga odustao.
Mercedes je odneo dvostruku pobedu dok je treće mesto Sebastian Vettela ponovo podgrejalo šampionske ambicije u ekipi Ferrari. Najrečitiji je šef tima Maurizio Arrivabene, koji je rekao da je samo 14,244 s zaostatka u odnosu na pobednika malo i da je mogu'e nadoknaditi vreme preko zime. Delimično je u pravu, ali...
Rosberg je suvereno vozio trku i od prošle trke u Meksiku vidimo jednog samouverenog, „egocentričnijeg“ na stazi i brzog Nica Rosberga koji pomalo iznenađuje i samog Hamiltona. Lewis je bio dodatno motivisan da obiđe timskog kolegu i ostvari pobedu u zemlji svog idola. Dok su se dva vozača „srebrnih strela“ nadmetala, trećeplasirani Sebastian Vettel vozio je svoju trku i na trenutak smanjivao rastojanje. Utisak je da su u tom nadmetanju oba vozača delimično koristila maksimalne potencijale svojih Mercedesa, jer su bili usredsređeni jedan na drugog.
U završnici trke, Nico Rosberg je u 57. krugu poručio svom inženjeru: „Nemojte mi više govoriti ništa“. U tom trenutku Nico je hteo apsolutnu koncentraciju na svoju vožnju i rad sa prekidačima i potenciometrima na svom upravljaču, kako bi u svakom mometnu adekvatno podešavao svoje sisteme na bolidu. Rezultat: start-cilj pobeda bez ijedne greške! U samoj završnici Lewis je odustao od jurnjave prethodno porućivši svom trkačkom inženjeru: „Moje gume su gotove“! Zbog veće temparature pneumatika od dozvoljne na startu, Felipe Massa je diskvalifikovan sa trke.

понедељак, 16. новембар 2015.

Srećan rođendan Christian Horner !

Dugogodišnji šef ekupe Red Bull, danas slavi rodjendan. Nekadašnji aktivni takmičar, danas puni 42 godine. Sa ocem je osnovao trkački tim i iskustva sa staze, preneo za komandni pult pored boksova.
Sada iskustvo iz obe aktivnosti, prenosi na ekipu koja drugu godinu za redom nije među najboljima zbog poznatog problema sa pogonskom jedinicom.
Iz vremena aktivnog takmičenja: Christian Horner
 

Nije postignut dogovor na relaciji Wurz - Manor

Kako je saopštio glavni finasijer ekipe Manor – John Fitzpatrick, bilo je razgovora sa više osoba iz sveta Formule 1 pa i sa Alex Wurzom.

Alex Wurz nije prihvatio ulogu šefa tima Manor
Na kraju, za sada još niko nije dobio mesto šefa tima. Kako je ranije najavljeno, novi tehnički direktor tima Manor biće Dave Ryan, nekadašnji vodeći čovek tima McLarena koji se nakon „slučaja laganja“ na VN Australije kada je za vreme faze „sigurnosnog vozila“ na stazi došlo do nepravilnosti i na kraju je žrtveni „jarac“ bio 61-godišnji novozelanđanin. Ryan je u međuvremenu osnovao jedan sportski tim, koji u Blancpain-Serie ostvaruje pristojne rezultate.

Kvalifikacije za VN Brazila

Peti put za redom, Nico Rosberg osvaja najbolju startnu poziciju. Iako nije osvojio šampionsku krunu u klasi vozača, kruna kao najboljeg „startera“ ostaje još na glavi mladog Nemca koji je pre par meseci postao otac. Hamilton je pokazao znake nezadovoljstva, jer je imao poseban motiv pred trku u Brazilu. Njegov najveći trkački idol je Ayrton Senna. Po broju pobeda, prestigao ga je. Po broju šampionskih titula – izjednačeni su. Jedino još šta nedostaje Lewisu, jeste pobeda u zemlji Senne. Senni je trebalo osam nastupa do svoje prve, „domaće“ pobede. Hamilton, ove godine po deveti put nastupa u Brazilu.

Rezultati kvalifikacija VN Brazila
Druga snaga u kompletnom karavanu Formule 1, pripada italijanskom „konjiću“ – Ferrariju. Sebastian Vettel sa trećom pozicijom na startu i Kimi Raikkonen kao četvrti, potvrdili su da u poređenju sa prošlogodišnjom sezonom, da su tim koji je ostvario najveći progres. „Više nije bilo moguće. Nakon Q2, kada sam imao zaostatak za Lewisom od 0,3s mislio sam da će biti još manja razlika“ - rekao je četvorostruki svetski prvak.
Fernando Alonso pored staye na "sunčanju"

Alonso i Buuton sa "crnim humorom" - na podijumu
Zbog incidenta na VN Meksika, Vallteri Bottas je pomeren za tri mesta pozadi, tako da trku startuje sa sedme pozicije, čime ja sa osmoplasiranim timskim kolegom Felipeom Massom kompletirao četvrti startni red. Drugi brazilski vozač, po prvi put vozi trku pred domaćom publikom, Felipe Nasr nije prošao u Q3. Pri tome, brazilska nada kažnjena je sa tri mesta pomeranja, zbog ometanja Masse u Q1. Fernando Alonso je po drugi put imao problema sa motorom. Nakon samo devet minuta, preko radio veze dobio je naređenje „odmah stani“! Ponovo tehnički problemi sa Hondinom pogonskom jedinicom. Fernando je to uzeo na neki način sa „crnim humorom“ i pored staze seo u jednu rasklopivu stolicu i jedno vreme proveo na „sunčanju“. Po povratku u boks, sa timskim koegom Jenson Buttonom, popeli su se na podijum i pred mnogobrojnim fotoreporterima pozirali sa najvećg mesta na podijumu.

недеља, 15. новембар 2015.

Alexander Wurz prihvatio mesto u timu Manor

Bivši vozač Formule 1, a do nedavno član tima Toyota u klasi trka izdržljivosti (endurance), prihvatio je mesto šefe ekipe Manor, nakon odlaska dva klučna čoveka sa rukovodećih mesta tima, John Booth i njegovog zamnika Graeme Lowdon. Ova nova funkcija Austrijanca, usledila je samo nedelju dana nakon njegove objave da se povlači sa trkačkih staza.

Novi šef tima Manor: Alex Wurz

Nekadašnji tehnički direktor McLarena Dave Ryan, prešao je u tim Manor
Od naredne godine, Manor će koristiti pogonske agregate Mercedesa a pred VN Brazila najavljeno je da će bivši McLarenov čovek Dave Ryan biti novi tehnički direktor tima Manor.

Prvi i drugi slobodni trening za VN Brazila

Karavan Formule 1 stigao je u najveću zemlju Južne Amerike – Brazil. Zemlja koja je tek sedamdesetih godina otkrila da pored sportova sa „loptom“ ima i zanimljivijih, izazovnijih, uzbudljivijih sportova, kao što je npr. Fomrula 1. Slavni Emmerson „Emmo“ Fittipaldi prvi je brazilsku zasavu doveo do šampionskog pehara, pa preko Jose Carlos Pace, Nelson Piqueta do upoređivanog sa Bogom, Ayrton Sennom da Sylvom, Brazilski vozači su ostavili traga u Formuli 1.

Emmerson Emmo Fittipaldi: prvi brazilski svetski prvak, sa ekipom McLaren do titule 1972. godine

Izbočina na automobilima Mercedes-AMG: S kanal
Prvi i drugi treninzi su prošli u testiranju „set-upa“ pred trku, isprobavanje izdržljivosti pneumatika i ostala unapređenja, koje većina timova sprovodi tokom kompletne sezone. Pojedini timovi su iskoristili i testirali moguće aerodinamičke varijacije za narednu sezonu. Najviše pažnje, privikao je šampionski tim Mercedes-AMG, koji je na prednjem delu isprobavao takozvani S kanal, skriven ispod jednog ispupčenja na sredini prednjeg dela svojih „srebrnih strela“. To nije ništa novo, i ostali timovi (Red Bull, Force India, Ferrari) su takođe proveravali sistem novog kanalisanja vazduha ranije.
Rezultati I. slobodnog treninga

Rezultati II. slobodnog treninga
 
Daniel Ricciardo je prvi dobio novi, unapređeni Renaultov motor. Iako je bilo najavljeno da su upotrebili 11 “žetona“ („tokena“), ispostavilo se da je prava brojka od sedam iskorišćenih „tokena“. Daniil Kvyat je koristio stari tip pogonske jedinice. Lewis Hamilton i Nico Rosberg su se izmenjivali po broju najboljih vremena, dok su oba vozača Ferrarija, Vettel i Raikkonen najbliži performansama „strela“. Svi vozači su imali problema sa ležanjem svojih bolida, jer su u prethodnih nekoliko meseci, izvedeni opsežni radovi na prilazu boksovima, nadogradnja istih kao i promena asfalta na autodromu, nisu dozvoljavali takmičenja (čitajte trke) u prethodnom periodu, tako da je sloj asfalta prljav, bez tragova slepljenih ostataka pneumatika. Sveže ofarbani ivičnjaci, su ostavljali svoj „potpis“ na pneumaticima vozača koji su izletali ili sekli krivine.