недеља, 30. октобар 2016.

Rosberga je spasao Andrew Shovlin!

Tokom svih treninga pred VN Meksika zaostatak Nica Rosberga u odnosu na Lewis Hamiltona iznosio je između 0,2 – 0.45 s. U završnici šampionata, u psihološkom ratu to je veliki zaostatak. Dodatni problem je ako se Nico nađe, naprimer u trećem startnom redu, jurnjava za „odbeglim“ Lewisom, bi koštala puno energije ali i resursa njegovog bolida Mercedes-AMG W07.

Andrew Showlin: glavni trkački inženjer tima Mercedes-AMG
U poslednji čas, glavni trkački inženjer Andrew Showlin je pronašao „čarobnu formulu“, da koliko toliko spase Rosberga. „Moramo zahvaliti Showu“ – kratko je objasnio šef tima Toto Wolff. On je naknadno podesio pristisak u pneumaticima i dao vredne savete oko zagrevanja „guma“ Nicu Rosbergu. 

Nekadašnji trkački inženjer Michaela Schumachera, važi za vodećeg inženjera u ekipi Mercedes-AMG i eksperta za problematiku pneumatika. Savet se odnosio na taktiku postepenog zagrevanje pneumatika, ne preterano agresivno u Q1 kao i Q2. “Iznenada su peumatici dobili temparaturu a Nico je ponovo povratio povernje u njegov bolid” – objasnio je šef tima Mercedes. Nakon Q2, temparatura pneumatika porasla je za 40C i to je bilo od presudne važnosti da u poslednjim minutima Q3, Nico Rosberg ostvari drugu startnu poziciju

Rezultati kvalifikacija za VN Meksika

Dominaciju na treninzima pred trku za VN Meksika, Lewis Hamilton je krunisao desetom pol pozicijom u sezoni. Aktuelni svetski šampion, pokazao je sebe u najboljem svetlu i ponovo potvrdio svoj prirodni vozački talenat i u psihološkom „ratu“, odneo jednu malu pobedu u odnosu na njegovog timskog kolegu Nica Rosberga, koji se celog vikenda mučio. „To je bio veliki izazov. Nismo znali hoće li gume u prvom ili drugom imati bolje prijanjanje. Pri ovim uslovima bilo je teško dostići potrebnu temparaturu. Ali automobil je u redu, radujem se trci. Protiv Nica nemam posebnu taktiku“ - izjavio je Hamilton.
Lewis Hamilton: 10. pol pozocija u sezoni

Esteban Gutierez: kaciga sa motovima braće Rodriguez
U završnici, nemački vozač je uspeo da se domogne druge startne pozicije i već se uveliko priča da je taktika Rosberga – drži se Lewisove zavetrine i moli se Bogu da tehnika ne otkaže! „Lewis je izvezao danas jedan briljantan krug. Malo prebrzo za mene. Na kraju sam imao i sreće koja se isplatila. Videli smo ove godine da pol pozicija nije sve na trci. Pokušaću sve od sebe da ovde u Meksiku ponovo pobedim“ izjavio je trenutno vodeći vozač u šampionatu vozača Formule 1 – Nico Rosberg.

Rezultati kvalifikacija za VN Meksika
U drugom startnom redu, naći će se oba vozača tima Red Bull, Verstappen kao trećeplasirani a Ricciardo odmah iza njega. Zanimljivo je da se Nico Hülkenberg plasirao na petom mestu, ispred oba vozača Ferrarija, koji su nakon slobodnih treninga opet na kvalifikacijama blago pali u plasmanu pred trku. Drugi vozač Force India tima, „lokalac“ Sergio Perez razočarao je svoje „fanove“, sa samo 12. mestom. Drugi meksikanac, Esteban Gutierez iz ekipe Haas, plasirao se na 17. mesto, daleko ispred timskog kolege Romain Grosjeana.
Otac Sergia: Antonio Pérez Garibay, malo razočarenje

субота, 29. октобар 2016.

Rezultati prvog i drugog slobodnog treninga pred VN Meksika

Prvi slobodni trening pripao je Lewis Hamilotnu. Aktuelni svetski prvak, postigao je vreme od 1:20,914 minuta i za 0,079 sekundi bio brži, gle iznenaženja, od Sebastian Vettela. Treba reći da je nemački vozač vozio na mekanim peneumaticima (znači bržim) u poređenju sa Hamilotnovom srednjom mešavinom “crnih valjaka”. Još jedan dokaz nadmoći “srebrnih” i potvrda, da ostalim timovima ostaje samo opcija eksperimentisanja, testiranja raznih opcija taktike, da na trkama pokušaju koliko toliko da se približe šampionskoj ekipi.
Rezultatai I. slobodnog treninga VN Meksika

Rezultatai II. slobodnog treninga VN Meksika

Prvi trening je prošao na oduševljenje gledalaca spektakularnim prolaskom brazilca Felipea Nasr preko ivičnjika, nakon čega je ostao bez desne polovine prednjeg spojlera. Vozač Saubera odmah je morao da skloni nogu sa papučice gasa kako bi izbegao nekontrolisano ponašanje njegovog bolida pri velikoj brzini. Zbog ostataka dalova karbona, trening je bio prekinut na deset minuta.
Vozač Renaulta, Kevin Magnussen testirao je sistem HALO i kritikova ga !

Bernie Ecclestone sa suprugom Fabianom Flosi, 28. oktobra proslavio je 86. rođendan!!!

Naveće brtine na treningu pred VN Meksika
Samo što su sudije dale zeleno svetlo za nastavak treninga, vozač ekipe Red Bull – Max Verstappen bio je žrtva problema kočnica na zadnjoj osovini. Ispod poklopaca i pneumatika nadvio se plavi dim, znak pregrevanja karbonskoh kočnica ali i pločica. I pored upotrebe aparata za gašenje požara, šteta nije mogla da se spreči. Izgoreli su glavni elektro-vodovi koji daju komandu kočionim kleštima za kočenje. Šef tima Red Bull, Christian Horner je objasnio: “Mi smo isprobavali novi modus za upravljanje energijom, pri tome su kočnice na žalost postale previše vruće”. Kvar je bio komleksan i Max je nakon 10 krugova, morao da prekine svoj trening.

Na drugom treningu, na opšte iznenađenje Sebastian Vettel u Ferrariju SF 16-H, postigao je najbolje vreme. Da li je to najava boljih performansi „crvene Boginje“ ili.....

„To je samo petak, krug Lewisa nije bio preterano dobar. Oni će sigurrno nešto imati da otpakuju sutra” – smirio je strasti Sebastian Vettel i dodao: “ali dan je bio dobar za nas”. Na trećoj poziciji, plasirao se Nico Rosberg a odmah izna njega drugi vozač Ferrarija, Kimi Raikkonen. Između dva Red Bulla, na petom i sedmom mestu, uskočio je, sve bolji, Nico Hülkenberg. Sa plasmanom na sedamnaestom mestu, Pascal Wehrlein ne samo da je bio bolji od timskog kolege Estabana Ocona, već je ostvario bolji plasman od oba vozača timova Sauber i Haas.

петак, 28. октобар 2016.

Dr. Marko je kritikovao Verstappena !

Meteorski uspeh Maxa Verstappena u Formuli 1 je polarizovao Svet Formule 1. Velika većina je za njegov agresivan stil vožnje, dok su drugi u strahu, da se ne desi nešto sa najgorim scenarijem. Trenutno njegov najveći kritičar je, savetnik u ekipi Red Bull i „lovac“ na mlade vozače, Dr Helmut Marko.
Otac i sin: Jos i Max Verstappen
Na VN SAD u 20. krugu, Max je dobio jednu poruku, od koje svi vozači zaziru – da smanji tempo kako bi sačuvao pneumatike. Max, mora da obrati pažnju na njihovo trošenje, kako bi u završnici njihovog „radnog veka“, održao visok prosek vremana po krugu, praktično da ne gubi vreme. Štednja pneumatika je bila na poslednje na umu mladog holandskog vozača. „Ja nisam ovde, da bi bio četvrti“ jasno je odgovorio putem radio-veze, najmlađi pobednik u istoriji Formule 1. Za navijače njegov stav je bio dobro primljen. Na žalost, u 28. krugu trke, morao je da odustane zbog kvara menjača.

„Ako nestignete pre drugih, onda ne smete preopteretiti pneumatike. On to mora da nauči” bio je kritički raspoložen Dr. Marko i nastavio je: „tako se ne mogu pobeđivati trke, tako se ne može dobiti šampionat. On mora napaviti pravi balans između napada i čekanja”.


Da postoji drugačiji nastup na trkama, potvrđuje primer njegovog timskog kolege Daniel Ricciarda. Uspeo je da u prvoj fazi trke drži na odstojanju Nica Rosberga. „To je snaga Daniela, da on može voziti brzo a da ne preoptereti pneumatike“ – hvalio je savetnik „bikova“, australijskog vozača. 

четвртак, 27. октобар 2016.

NASA pomaže vozačima Formule 1

Od početka osamdesetih godina prošlog veka, jedan materijal iz svemirske tehnologije došao je do Formule 1. Reč je o karbonskim vlaknima ili u žargonu „crni makaroni“. Stalni napredak tehnologije uvelikoj meri se primenjuje u kraljevskoj klasi autmobilizma. Odnedavno i najpoznatija svemirska agencija na svetu – NASA uključila se direktno u pomaganju vozačima Formule 1.
Iz perioda McLarena: Hamilton i fitnes guru Aki Hintsa

Profesor Steven Lockley
Kako? Ovog puta je reč o naučnicima NASE, koji će pomagati ljudskom telu. Vozači Formule jedan su poznati kao svetski putnici. Po prirodi posla, putuju s kontinenta na kontinet, pri čemu prelaze i nekoliko hiljada kilometara za jedan dan. Ulaze u različite vremenske zone, poremete bioritam, izgube orijentaciju kada je dan a kada noć i sve se to odražava u kranjem segmentu – odmoru vozača, odnosno u adekvatnom i dubokom snu.

Aktuleni svetski prvak Lewis Hamilton, koji između ostalog poseduje i privatan avion, odlučio je da potraži pomoć od naučnika iz NASE. Poznati fitnes ekspert za Formulu 1 Aki Hintsa i profesor sa Harvarda, koji je poznat i kao vrhunski istraživač neurona i sna, profesor Steven Lockley, pritekli su u pomoć britanskom vozaču. Hamilton je zahtevao da nakon sna, kada je budan, kada nosi svoje naočare za sunce, da se njegovo telo što brže prilagodi novoj situaciji. Na preporuku stručnjaka Lewis uzima pilile sa sintetičkim hormonom melatoninom, kojm reguliše ciklus spavanja i budnosti.

Karbonska vlakna su direktno došla iz NASINOG svemirskog programa. Sada je red na medicinsku pomoć po preporuci svemirske agencije, čiji je prvi predsednik bio Dr. Mihailo PUPIN !!! (Pretača NASA je bila NACA)

Od nedavno, Lewis manje nosi naočare za sunce!
Bez naočara za sunce: Lewis Hamilton


Uvod VN Meksika

Prošlogodišnju VN Meksika, gledalo je 134 850 gledalaca!!! Takav odjek, odavno nije zabeležen pa je domaćin za ovu godinu pripremio novitete koji bi trebali da dovedu još veći brog gledalaca – ljubitelja brzine i vrhunske tehnologije. Pored gledalaca i vozači su bili oduševljeni sa gostoprimstvom ali i brojem gledalaca i sa koliko strasti i energije su naviajči bodrili vozače. Svaki vozač  je imao svoju grupu navijačča i to je na najbolje pilote trkačkih automobila, ostavlio najimpresivniji utisak.
Navijači hrle ka pobedničkom podijumu 2015. godine

Meksikanci su veliki ljubitelji brzine!
Sama staza se nalazi na nadmorskoj visini od 2285 metara. Na toj visini, gustina vazduha je niža za 22% u odnosu na nivo mora. Samim tim, “disanje” običnih motora (atmosferskih) bi bilo značajno otežano. Međutim, kako se u Formuli 1 primenjuje turbo-hibridna pogonska tehnologija, to neće uticati na performanse bolida. Zašto? Odogovor je jednostavan, zahvaljujući turbo punjačima, koje će inženjeri i tehničari preraditi za ovaku visoku nadmorsku visinu, lopatice turbine će se obrtati brže nego uobičajeno, pa će samim tim, “uduvati” više vazduha u motor sa unutrašnjim sagoravanjem.
Staza Autodromo Hermanos Rodriguez
Zbog niže gustine vazduha otpor automobila je manji, što će doneti dva benefita bolidima, a indirektno i gledaocima. Automobili će biti brži i trošiće manje goriva, pa će vozači primeniti taktiku “PEDAL TO THE METAL” (drugim rečima “gas do daske). Istovremeno će redak vazduh zadavati “glavobolju” vozačima zbog manjka aerodinamičkog potiska. Sa ukupno 16 krivina, staza Autodromo Hermanos Rodrigues karakteriše jedan od najdužih pravaca – Recta Principale, dugačak, neverovatnih 1314 m! Pred prvu krivinu, automobili će dostići brzinu od preko 365 km/h! Raj za ljubitelje brzine!
Detalj sa prošlogodišnje trke

Bista braće Rodriguez po kojoj je autodrom dobio ime
Za razliku od prologodišnje trke, kada se svež asfalt „znojio“, ovogodišnji će biti mnogo postojaniji i pružiće mnogo bolje prijanjanje za bolide Formule 1. Zbog male gustine vazduha, timovi će podesiti spojlere na najveći mogući nagib ali će i pored toga, bolidi imati velike kranje brzine. Od tehničkih noviteta, neočekuje se ništa, jer su svi timovi uveliko usmereni na razvoj novih automobila za sezonu 2017. godine.

Još jedna faktor može utucati na performanse automobila. To su vremenski uslovi. Za razliku od prošle godine, kada su temparature bile oko 250 C, predstojećeg vikenda se očekuju niže temparature, u rasponu između 16 i 190 C. Neisljučuje se mogućnost i padavina.
Činjenice za VN Meksika:


Dužina staze
4304 m
Bruj krugova
71
Broj krivina
16 (devet desnih, sadam levih)
Udaljenost od starta do prve krivine
850 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
13,0 s
Broj promena brzina po krugu
38
Potrošnja goriva po krugu
1,90 l
Potrošnja pneumatika
Srednja
Potrošnja kočnica
Visoka
Najveća brzina 2015. godine (trka)
366,4 km/h (P. Maldonado)
Ukupan deo staze sa punim gasom
55%
Tip pneumatika
Srednje, mekane, super mekane
Hamilton je vežbao na simulatoru puna dva časa!

Da bi opstali na vrhu, vozači Formule 1 moraju stalno da vežbaju, da se menjaju, jednom rečju, da stalno idu u korak sa vremenom, tehnikom i u drugim segmentima života, fizičkih aktivnosti ali i mentalnog usavršavanja. Bez obzira da li je neko već bio svetski prvak ili ne, ili juriša na svoj „prvenac“ (koji je uvek najteži), da bi opstali u izuzetnoj konkurenciji, vozači stalno moraju da rade na sebi.
Lewis Hamilton: trening koordinacije prstiju ruke i desne noge, dali su rezultat - odličan start i pobeda na VN SAD
Lewis Hamilton se sa svoje (dosada) tri šampionske titule pokazao kao izuzetno brz vozač, sa neverovatnim prirodnim vozačkim talentom (po mišljenju stručnjaka, jedini koji može da mu „priđe na crtu“, po tom pitanju je Fernando Alonso) koji će sigurno upisati do kraja karijere još neku ili nekoliko šampionskih titula. Međutim u modernom svetu Formule 1, gde vrhunska tehnologija ali i taktička nadmudrivanja timova, inženjera u sprezi sa vozačima i vrhunske vozače stalno tera na usavršavanaje. 

Prema priznanju jednog inženjera u pauzi između VN Japana i SAD, Lewis Hamilton je proveo u fabrici: „gde je na simulatoru preko dva sata vežbao proceduru starta trke“. Tehnički direktor tima Mercedes-AMG, Paddy Lowe je to potvrdio: „Lewis je radio na kordonaciji prstiju i stopala, sa kojim komanduje pedalom gasa”.

Analizom prethodnih podataka utvrđeno je „da Lewis nekada brže ili sporije otpusti polugu kvačila pri čemu on, da ili premalo ili previše gasa“ – izjvaio je inženjer. 

среда, 26. октобар 2016.

VN SAD: Hamiltonova kaubojska pobeda u Austinu

Juriš svetskog prvaka na titulu, na VN SAD je bila uspešna. Odličan start, obezbedio je Lewisu prednost na kompletnoj trci, koja ni u jednom trenutku nije bila dovedena u pitanje. Trenutno vodeći u šamponatu, Nico Rosberg izgubio je jednu poziciju na startu (od strane Daniel Ricciarda) ali je zbog virtuelne sigurnosne faze u 30. krugu otišao na promenu pneumatika, koju je nekoliko krugova pre njega u trkačkim uslovima obavio australijski vozač, i zbog vremenske prednosti trku završio na drugoj poziciji.
Nico Hülkenberg zbog poljomljene spone, morao je da odustane

Gene Haas: damaći  tim povećao je popularnost F1 u SAD

Konfuzija u boksu Red Bulla: neočekivano, Max Verstppen je došao u boks
„Ja volim Sjedinjene države, Nico je celu godinu vozio odlično, ja ću naravno dati sve od sebe, da pokušam da osvojim šampionaa. Više od pobede ne mogu da dam. Duel se nastavlja dalje“ – izjavio je presrećni Lewis Hamilton, nakon svoje pedesete pobede u karijeri.

Red Bull je u Austinu bio na pola zadatka. Ricciardo je na kraju bio treći dok je mladi Max Verstappen morao da odustane zbog kvara menjača. Nakon trke, Ricciardo je otkrio da nije zadovoljan sa trećim mestom: „Čak ni početak nije bio po planu. Imao sam nameru da oba Mercedesa obiđem, konačno imao sam utisak da mogu Nica da zadržim iza sebe. Na žalost, posle virtualne sigurnosne faze u međuvremenu, bilo mi je jasno da je to odlučilo naš duel. To je bila mala šteta, na žalost nije bilo u 
mojim rukama“.
Rezultati VN SAD

Prijatan utisak u drugoj polovini trke, ostavio je Fernando Alonso, McLaren-Honda koji je zauzeo, odlično, peto mesto. Sergi Perez završio je kao osmi, jedno mesto iza masse pa je direktan duel između timova Force India i Williams ponovo podigao na noge naviječe obe ekipe. Naravno i sami timovi su u velikoj „nervozi“ jer se radi o četvrtom mestu u plasmanu konstruktora gde je u pitanju višemilionska premija!

Ljubitelji su zahtevali zdravicu iz cipele Daniel Ricciarda!
Nico Hülkenberg je odmah na startu zbog Vettelovog agresivnog manevra, ostao bez spojlera ali i sa polomljenom sponom prednjeg ogibljenja. Kimi raikkoenen nakon poslednjeg odlaska u boks morao je da odustane zbog neadekvatno stegnutog šrafa koji drži kompletan točak. Zbog toga je tim kažnjen, zbog ugrožavanja bezbednosti drugih učesnika. 
Molba je uslišena: voditelj intrevjua na podijumu, glumac Gerard Butler - "nazdravlja"

Rezultati kvalifikacija za VN SAD

Trostruki pobednik VN SAD na stazi u Austinu Lewis Hamilton ostvario je svoju devetu pol poziciju ove sezone. Kada je fokusiran na vožnju, kad od prvog dana ima kontrolu nad automobilom, Lewis Hamilton je praktično nezaustavljiv.
Na kraju prva pol pozicija u SAD: Lewis Hamilton
U poređenju sa drugoplasiranim Nicom Rosbergom, koji je zaostao nešto više od 0,2 s, glavna Hamiltonova prednost jeste bolja pozicija na startu, koja se nalazi na idelanoj putanji i pruža bolje prijanjanje. “Naravno da sam srećan danas” - sa osmehom je prokometarisao Hamilton i dodao: “tim mi je rekao da je sve u redu. Nadam se da će tako biti i na trci. Ostajem pozitivan”. Malu dozu sumnje Lewis je pokazao nakon neznatnih problema sa menjačem koji su uspešno prevaziđeni.
Rezultati kvalifikacija za VN SAD
U drugom redu bila su plasirana oba vozača Red Bulla: Daniel Riccardo i Max Verstappen sa različitom mešavinom pneumatika. Odluka tima, je da pokušaju na sve načine da izvrše pritisak na tim Mercedes-AMG i izprovociraju neku grešku “srebrnih”.

Još jedna partija razočarenja kod tima Ferrari. Kimi Raikkonen, zauzeo je petu poziciju dok je Sebastian Vettel, bio iza njega. Zabrinjavajući je zaostatak, od preko jedne sekunde! Sve češće kritike javnosti na račun ekipe iz Maranella, samo dolivaju ulje na vatru ekipi koja bi trebala da zadrži kakvu takvu stabilnost i da ako je moguće što ratsterećenije uže u narednu sezonu.

Odličnu vožnju na kvalifikacijama je prućio, novi fabrički vozač Renaulta od 2017. godine, Nico Hülkenberg, koji je zauzeo sedmu poziciju, ispred oba vozača Williamsa, Bottasa i Masse.


понедељак, 24. октобар 2016.

Rezultati prvog i drugog slobodnog treninga

Lewis Hamilton je postigao najbolje vreme na prvom slobodnom treningu pred VN SAD u Austinu. Na drugoj poziciji, našao se njegov timski kolega Nico Rosberg sa zaostatkom do nešto više od 0,3 s po krugu. Potvrdu da oba Mercedesova vozača voze u „nekoj“ svojoj ligi, dolazi od činjenice da je trećeplasirani vozač, Max Verstappen (Red Bull) postigao treće vreme sa zaostatkom od skoro dve sekunde!

To pokazuje dominaciju „srebrnih strela“ ali i pristup drugačijem pripremanju bolida pred trku i svakako, izboru različite mešavine pneumatika. Kimi Raikkonen, plasirao se ispred svog timskog kolege Sebastian Vettela, koji je imao određenih tehničkih problema. Nemac je nakon prolaske preko ivičnjaka u pretposlednjoj krivini ostao bez prednjeg spojlera, čiji su delovi proleteli pored desnog retrovizora nakon čega je Vettel u boksu morao da namesti retrovizor.
Rezultati prvog slobodnog treninga

Rezultati drugog slobodnog treninga
Zbog dužeg zadržavanja u boksu, četvorostruki svetski prvak je postigao tek osmo vreme, izvezavši samo 15 krugova. Radi poređenja, Valtteri Bottas (Williams) prešao je 30, Max Verstappen 28, dok je najvredniji bio Jolyon Palmer, sa pređenih 31 krugova.

Drugi slobodni trenig pripao je Nicu Rosbergu, dok je Lewis Hamilton, sa zaosttkom od skoro 0,3 s „pao“ na treće mesto. Iznenađujući, drugi, bio je Daniel Ricciardo sa zaostakom od samo 0,194 s iza prvoplasiranog.
Valtteri Bottas (Williams) testirao je sistem HALO

Jenson Button: uzlazne performanse tima McLaren Honda
„Izgledalo je prilično dobro. Mislim da u okviru jednog kruga, možemo još nešto napraviti. Ali to sigurno može i Mercedes. Na duge staze, možemo imati dobru brzinu, Ferrari držimo pod kontrolom, mi smo vrlo zadovoljni. Preko noći, potreno je još malo finog doterivanja“ – izjavio je Daniel Ricciardo.

Vettela je na drugom slobodnom treningu, bio četvrti, dok je Raikkoenen ostvario tek deseto vreme. Sebastioan Vettel je bio umereno dobro raspoložen: „To nije bio lak dan za nas. Jutros smo izgubili krilo i zbog toga smo morali da pauziramo dugo, zbog popravke. U popodnevnim satima nismo mogli da pronađemo dobar balans. Ali mislim da Ferrari neće biti isti kao što je bio jutros, videćemo sutra“ – izjavio je Vettel.

Iznenađujuče dobre vožnje pružila su oba vozača timova Force India i McLaren. Hülkenberg je bio šesti, dok je njegov tismki kolega Perez zauzeo sedno mesto. „Rezerva“ od naredne sezone u ekipi McLaren, Jenson Button bio je osmi jedno mesto ispred svog kolege Fernanda Alonsa.

субота, 22. октобар 2016.

Hamilton – Rosberg: neizvestan duel

Sa  tri titule svetskog prvaka, Lewis Hamilton je dokazao da je vozač svetske klase sa neverovantim prirodnim talentom. Sa dve uzastopne titule u timu Mercede-AMG, Lewis Hamitlon je uz timskog kolegu, najozboljniji kandidat za svetsku titulu i 2016. godine. Ili je to bio, do pre smao dve-tri trke?
Lewis Hamilton - Nico Rosberg: talenat protiv rada
Nico Rosberg od 2006. godne učestvije na trkama svetskog prvenstva u Formuli 1. Kao sin nekadašnjeg vozača i prvaka iz 1982. godine, Keke Rosberga bio je od malih nogu u dvorištu „najbržeg cirkusa“. Za razliku od britanskog kolege, Nico je predani radnik, analitičan, koji je spreman da se menja i najvažnije da uči. Jedan od najboljih učitelja bio je svakako njegov timski kolega u ekipi Mercedes, od njenog (ponovnog) osnivanja 2010. godine. Sa Schumijem bio je u timu do 2013. Godine. Već prve godine nakon dolaska u ekipu, Lewis je pokazao ko je „brži“. Nije tajna da je Hamilton brži od Rosberga za 0.1 – 0.2 s po krugu. Sada se već može pričati - bio je.

Sa većim brojem trka, stalnim radom sa inženjerima i tehničarima, pedantnom anlizom svakog kruga, razlika kao da se istopila. Hamilton sve teže pravi prednost na slobodnim treninzima i što je još važnije, na kvalifikacijama. Sa povećanjem broja pobeda, Nico Rosberg je dobio enormnu mentalnu snagu kao i porast samopouzdanja. Sa takvim atributima, Lewis Hamilton je dobio dostojnog protivnika. Za otežavajuću okolnost, jeste činejenica da je protivnik za upravljačem istog automobila.

U krugovima bliskim Formuli 1, priča se da se i Lewis Hamilton promenio. Na VN Japana, Hamilton je „kopirao“ podešavanja bolida od Nica. Inženjeri i mehaničari pričaju da je do tada nezamislivo da se Hamilton posle vožnje nađe sa inženerima i diskutuje oko ponašanja automobila, podešavanja parametara ogibljenja i ostalim činjenicama. Čak je i potvrđeno, a to se nepamti, da je nakon treninga i kvalifikacija na trci u Japanu (a ima indicija da je i bilo ranije) Lewis Hamilton sa inženerima proveo više od 15 minuta razmenjući podatke o ponašanju automobila.

Preostale četiri trke, će potvrditi da li je Hamilton kasno promenio svoj pristup pripremama za trke ili je Nico Rosberg poslednjih meseci napravio napredak u svojoj vožnji i spreman dočekao izazov, kakav je nadmašiti trostrukog svetskog prvaka - na stazi.


Uvod: VN Sjedinjenih država – festival brzine na kaubojski način

Formula 1 došla je na severno-američki kontinent, odnedavno vlasnika “najbržeg cirkusa na svetu”. Trkom na stazi Circuit of the Americas u Austinu, nastavlja se direktan duel između dva glavna aktera, kada je u pitanju šampionska titula u klasi vozača – Nica Rosberga i Lewis Hamiltona. Automobilske trke u Americi imaju poseban doživljaj za ljubitelje i gledaoce auto-trka.
Stanje pneumatika po vozaču za VNSSAD

Startno-ciljni pravac

Toranj za posmatranje: visina 77m

U zemlji neograničenih mogućnosti, automobilske trke u Teksasu imaju jednu posebnu dimenziju. Grad voli ovaj „cirkus“ a mnogi događaji idu u prilog potpunoj zabavi mnogobrojnih fanova. Stazu u Austinu, projektovao je Herman Tilke i „gran pri“ Formule 1 održava se od 2012. godine. Za razliku od prošlogodišnje trke kada su vremenske nepogode obilna kiša, otežavale vozačima vožnju za ovaj trkački vikend se predviđa lepo i sunčano vreme. Krug na stazi dugačak je 5513 m i vozače očekuje ukupno 20 krivina. Prosečna brzina iznosi oko 200 km/h, dok se najveća kreće oko 330 km/h. Pored brzih krivina (četiri s apreko 250 km/h), čak pet krivina vozi se sa brzinam manjim od 100 km/h. Sa dva pravca, jendim od preko 1000m dužine staza odgovara pre svega bolidima sa većom „ergelom“ čelilnih konja, ali zbog „tečnih“ krivina koje zahtevaju prijanjanje ali i prenos snage, tim Red Bull može da napravi iznenađenje.

Osobenost pojednih delova staze, različita tempaatura asfalta odogovara različitoj mešavini pneumatika pa je za vozače ali i inženjera pravi izazaov ali i umetnost napraviti kompromis u pravom odabiru pneumatika, kako za kvalifikacije tako i za samu trku.
Konfiguracija staze Circuit of the Americas
Podešavaje spojlera zahteva nešto oštriji ugao kako bi se obezbedio dovoljan aerodinamički potisak na bolide. To je posebno slučaj kod predneg spojlera a zbog glatke površine asfalta, klirens automobila je na nižoj tački.

Od tehničkih i aero novina na trci u SAD timovi su se odrekli u korist priprema za narednu sezonu. Sve svoje nadogradnje do sada su ispucali.

Činjenice za VN SAD:

Dužina staze
5513
Bruj krugova
56
Broj krivina
20 (devet desnih, 11 levih
Udaljenost od starta do prve krivine
280 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
13,1 s
Broj promena brzina po krugu
58
Potrošnja goriva po krugu
2,28 l
Potrošnja pneumatika
srednji
Potrošnja kočnica
srednji
Najveća brzina 2015. godine (trka)
332,3 km/h (N. Rosberg)
Ukupan deo staze sa punim gasom
65%
Tip pneumatika
Srednje, mekane, super mekane

Organizatori su se potrudili da povećaju prodaju karata kroz razna dešavanja za vreme trkačkog vikenda. Zakazani su koncerti pevačice Taylor Swift kao i Usher & The Roots. Do sada je prodato preko 95000 karata, dok organizatori očekuju pred trku, oko110000 gledalaca. Prema prognozama, trkački vikend u Austinu posetiće oko 240000 ljudi.
Posetioce očekuje bogat muzučki porgram