недеља, 31. јул 2016.

Kvalifikacije za VN Nemačke

Nico Rosberg osvajanjem najboljeg startnog mesta pred VN Nemačke može da bude zadovoljan, jer je ostvario prvu malu psihološku prednost nad svojim timskim kolegom Lewis Hamiltonom. Dve stvari će odredeti pobednika današnje trke. Dobar start i pouzdan automobil. Ako Nico dobro stratuje, zadržaće prednost prve stratne pozicije i realno ima velike šanse da pobedi na svom domaćem “gran priju” i tako sa prve pozicije na tabeli, ode na letnju pauzu. Nico odlično zna da je ove godine bliži šampionskoj tituli nego ikad. Poznaje tim, napredovao je kako tehnički, tako i mentalno. I jedna činjenica koju on odlično zna ide u prilog, da ove godine da svoj maksimum. Od sledeće godine, kada stupe na snagu nova tehnička pravila, sve karte mogu da budu drugačije pomešane. Mercedes može da izgubi tehničku prednost zbog svog dominantnog motora a to znači za Nica, gubitak mogućnosti da juri svoju prvu titulu. Ona je uvek najteža ali i najdraža.
Rezultati kvalifikacija VN Nemačke
Iako je od petka na sva tri slobodna treninga Nici Rosberg bio dominantan, na kvalifikacionoj vožnji u subotu Lewis Hamilton je nekoliko minuta pred kraj imao najbolje vreme. U samoj završnici, Nico kreće u svoj krug za najbolje vreme i pred kraj pušta papučicu gasa i usporava. Odlazi u boks a brojni navijači ostaju iznenađeni, šta se dešava sa njihovim vozačem? “U predposlednjem krugu nisam moga više da dajem gas. Tome nije prethodilo ništa. Nisam se osećao dobro u tom trenuntu. Nadam se da se to neće ponoviti sutra na trci” - izjavio je kratko Nico. Nakon kratke intervencije u boksu, u poslednjih devedest sekundi nemački vozač izvezao je prvo krug za zagrevanje pneumatika a onda postigao nejbolje vreme a sa time i osvojio najbolju stratnu poziciju pred svojom publikom. 
Gost ekipe Mercedes-AMS, bio je Mick Schumacher, sin Michaela
“Na kraju se sve završilo sa neverovatno dobrim osećajem. Čak sam imao i nešto više goriva u slučaju da nešto krene loše. Tako, da ovo malo više vredi” izjavio je Rosbreg nakon osvajanja pol pozicije.
Drugi je bio Lewis Hamilton kome se nije ostvarila želja da ostvari najbolje vreme na tlu svog timskog kolege. Treći je bio, pomalo iznenažujuće Daniel Ricciardo iz ekipe Red Bull. Potvrda tehničkog napretka “bikova”, stigla je i od Maxa Verstappena koji je zauzeo četvrtu poziciju. Razočarenje u taboru Ferrariija, Raikkonen bio je peti, dok je najveće razočarenje Sebastian Vettel, koji je zauzeo šesto mesto.
Osvajač pol pozicije Nico Rosberg pozdravlja navijače
Nico Hülkenberg bio je odličan, postigao je sedmo vreme, ali je dobio kaznu pomeranja za jedno mesto, zbog korišćenja jednog seta pneumatika koji nije smeo da upotrebi. Carslos Sainz mlađi iako je ostvario 13 vreme, pomeren je za tri mesta unazad jer je na Q2 u krivini 2 ometao Felipe Massu u svojoj vožnji na štopericu. Zbog promene menjača, Romain Grosjean će startovati sa dvadesete pozicije (umesto 15.) 

Ferrari “ugojio” turbo-punjač za 2 kg

U poslednje vreme ekipi Ferrari neide kako bi oni želeli. Razloga ima više. Promene koje se primenjuju na bolidima Formule 1, ne daju uvek efekat na „prvu“. Potrebno je modifikovani ili prerađeni deo, ispitati pa videti nakon merenja i funkcionalnih proba, da li treba nastaviti sa takvom specifikacijom ali pak ponovo vršiti izmene.
Shematski prikaz pogonske jedinice Ferrari 059/5: ES - baterija, MGU-K, C - kompresorski deo turbine, T - turbina, H - MGU - H
Nakon nedavnih testova, ponovo su se pojavili problemi sa turbo-punjačima kod italijanskog tima. Ferrari je domah odreagovao i zajedno sa proizvođačem pripremio je novu specifikaciju turbo-punjača, koja je bila za 2 kg teža od prethodne verzije. Za poznavaoce prilika i tehnike u Formuli 1, to je velika masa jer se nalazi relativno visoko pozicionirana na motoru sa unutrašnjim sagorevanjem.

Centar ravnoteže motora, ima značajan uticaj na kompletan centar ravnoteže kompletnog automobila.
Takođe inženjeri Ferrarija su prepravili određene unitrašnje delove menjača. Na kritičnim komponentama unutar menjačke kutije, pojedini sklopovi su ojačani jer su kružile glasine da pojedini, prethodni delovi, zbog enormnih opterećenja nisu bili u stanju da izdrže “torturu”, dugu oko 300 km, koliko traje jedna trka Formule 1.

Osnovni problem, trenutno kod Ferrarija je aerodinamika (nemaju optimalno prijanjanje, slabije zagrevanje i održavanje pneumatika u radnoj temparaturi) i strategija ili menadžment sa pneumaticima. 

субота, 30. јул 2016.

NEZVANIČNO: Posle letnje pauze, Esteban Ocon menja Rio Haryanta!


Rezultati prvog i drugog slobodnog treninga VN Nemačke

Poslednja trka pred letnju pauzu biće od velike psihološke prednosti ili za Nica Rosberga ili Lewis Hamiltona. Od prošle trke, nakon pobede, Lewis je konačno pretekao Nica na tabeli sa bodovima i VN Nemačke će biti od velike važnosti, pre svega, za mentalnu stabilnost jednog od vozača tima Mercedes-AMG. Staza na Hockenheimringu spada u brze ali sa ograničenim mestima za obilaženje. S toga je, za oba vozača važno da na slobodnim treninzima a posebno na kvalifikacijama odvezu krug što „preciznije“, kako bi sebi osigurali najbolju startnu poziciju pred trku u nedleju.
Rezultatai prvog slobodnog treninga

Rezultatai drugog slobodnog treninga

Prvi i drugi slobodni trenig protekao je u dominaciji „srebrnih strela“ dok se za mesto tri, na tabeli, vodi zanimljiv duel izmešu timova Ferrari I Red Bull. Na oduševljenje nemačkih navijača na prvom slobodnom treningu Nico Rosberg je bio bolji od timskog kolege za 0,326 s ali što je zanimljivo, u odnosu na vreme iz 2014. godine (u sezoni 2015. nije održana VN Nemačke), postigao je vreme za jednu sekundu brže. Lewis nije mogao da parira Nicu, pre svega zbog činjenice da je u prvom sektoru gubio vreme.
U petak 29. jula, Fernando Alonso proslavio je 35. rođendan
Ponovo su oba vozača McLaren-Honde potvrdila da britansko-japanski savez daje polako, ali sigurno rezltate. Alonso je bio sedmi a Button odmah iza njega.

Na drugom slobodnom treningu Rosberg je bio brži od Lewisa za 0,394 s.  Razlog lošeg vremena, Lewis je objašnjavao zbog blokiranog levog prednjeg točka u svom krugu „na štopericu“. Ponovo su Red Bull i Ferrari bili direktni pratioci „srebrnih“. 

четвртак, 28. јул 2016.

Marko: "2017. godine jurimo titulu"

Sezona 2016. godine je u toku, ali se već uveliko priča o narednoj. Ne samo iz konektsta novih pravila već, pojedinci idu i mnogo dalje. Dr Helmut Marko, savitnik u timu, otišao je korak dalje. Najavio je za 2017. godinu juriš ekipe Red Bulla na šampionske titule.
Dr. Helmut Marko: 2017. godine juris na titulu

Poznati lovac na talente, kazao je da imaju najbolju šasiju a za 2017. godinu, Renault sprema kompletno novu pogonsku jedinicu koja će po snazi biti izjednačena sa Mercedesom. Ne treba sumnjati u prognoze pobednika trke u Le Manu, jer njegove dobre procene i informacije,  dobijene iz prve ruke.
Christian Horner: nedostaje nam 47 "konja"
Nedavno i šef tima Red Bull oglasio povodom napretka Renaulta. Horner je rekao da je unapređenje pogonske jedinice evidentno i da pored trećeg i petog mesta u Mađarskoj  itekako imaju razloga za optimizam. „Mi znamo da nama nedostaje 35 kW (prim autora: to odgovara 47,6 KS). To su nam rekli momci iz Renaulta ali isto tako oni zanju da imaju planove da tu razliku smanje“ – izjavio je Christian Horner. Upućenima u zbivanja, nije tajna da je od velike pomoći Mario Illien, koji je pre svega zadužen za motor sa unutrašnjim sagorevanjem. Nema sumnje, da je nekadašnji prvi čovek Mercedesovih motora, sa svojim iskustvom i savetima od velike pomoći Francuskoj fabrici i da se nalaze na najboljem putu da povrate nekadašnju slavu u konstrukciji pogonskih agregata u Formuli 1

Uvod: VN Nemačke

Na pitanje, ko je favorit za VN Nemačke – odgovor se zna unapred. Jasno, to je tim Mercedes-AMG. Ali na pitanje da li će zbog domaćeg terena, Nico Rosberg uspeti da iskoristi prednost i zaustavi pobednički pohod nejgovog timskog kolege Lewis Hamiltona, još se ne zna odgovor. Bar do nedelje posle trke.
Staza Hockenheimring
Poslednje tri trke Hamilton je suvereno pobedio a u slučaju poraza u Nemačkoj, Rosbergovo samopouzdanje bilo bi opasno uzdrmano, dok bi Lewis bio na pravom putu da slavi četvrtu titulu svetskog prvaka.
Stanje pneumatika po vozaču za VN Nemačke
Staza Hockenheimring sagrađena je tridesetih godina XX veka i do sada je pretrpela nekoliko prepravki. Poslednja je bila 2002. godine, kada su organizatori skratili dugačak pravac kroz šumu i zamenili ga dugačkom levom krivinom - parabolika. Sa sedamnaest krivina i dugačkim pravcima, Hockenheimring je prava oaza brzine i spektakla za gledaoce. Automobil mora da bude dobro izbalansiran a prednji i zadnji spojler moraju da se podese na nešto mekše uglove u poređenju sa trkom u Mađarskoj. Prenos snage u Hockenheimringu, može da bude od presudne uloge za dobar plasman. Kočnice nisu posebno opterećene ali u krivinama 2, 6 i 8, moraju da budu podešene da spreče blokiranje točkova.

Posebnih tehničkih unapređenja kod timova, se neočekuju iz dva razloga. Trka za VN Nemačke se vozi odmah nakon Mađarske i nakon nemačkog „gran prija“, ekipe, kao i vozače očekuje četvoronedeljna letnja pauza, idelano za uvođenje tehničkoh noviteta. Biće zanimljiv deul dva tima koji se bore za drugo mesto u klasi konstruktora. To su Red Bull i Ferrari, pri čemu se blaga prednost daje italijanskom timu, zbog činjenice da im više leže brze staze.
Pogled iz vazduha na stazu 
„Najbrži cirkus“ se posle dve godine vratio ponovo u Nemačku. Poslednji pobednik, bio je Nico Rosberg 2014. godine. Jedna od tehnički najnaprednijih nacija na Svetu, koja je dala sva tri pronalazača motora sa unutrašnjim sagorevanjem (benzinski, dizel i vankel motor) i dalje ne može da nađe zajednički interes (čitajte ne žele da udovolje gladnim apetitima Bernie Ecclestonea) pa je nakon 2017. godine još uvek pod znakom pitanja da li će u budućnosti postojati VN Nemačke.

Činjenice za VN Nemačke:


Dužina staze
4574 m
Bruj krigova
67
Broj krivina
17 (11 desnih, 6 levih)
Udaljenost od starta do prve krivine
420 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
14 s
Broj promena brzina po krugu
54
Potrošnja goriva po krugu
2,01 l
Potrošnja pneumatika
Srednji
Potrošnja kočnica
Visok
Najveća brzina 2015. godine (trka)
345,2 km/h (Hamilton)
Ukupan deo staze sa punim gasom
70 %

James Allison napustio Ferrari

Poslednjih meseci se uveliko pričalo o budućnosti Ferrarijevog tehničkog direktora James Allisona. Britanski inženjer skoro tri godine je na platnom spisku slavnog italijanskog tima.
James Allison: nakon tri godine odlazi iz Ferrarija
Allison je proletos ostao bez supruge. Od tada živeo je na relaciji Velika Britanija – Italija. U Maranellu radio je samo triipo dana nedeljno. Sa druge strane, najviši šef italijanskog tima Sergio Marchionne nije bio njegov simpatizer. Englez je sa svojih 25 godina iskustva u moto-sportu, nije mogao da usvoji neraalne želje svojih pretpostavljenih i to je javno govorio.
Obe strane su se saglasile da „raskid“ bude zadovoljstvo svih i da će svako krenuti svojim putem. Ferrari je odmah imenovao Mattia Binotta (do sada zadužen za motor i elktroniku) kao privremenu zamenu.
Privremeni tehnički direktor: Mattia Binotto
Allison će tako ostati na Ostrvu. Kao potencijalni timovi, koji su zainteresovani za 48-godišnjeg engleskog inženjera pominju se Renault, McLaren i čak Mercedes.

VN Mađarske: Hamiltonova peta ovosezonska pobeda

Osvajač pol pozicije Nico Rosberg kratko je opisao gde je izgubio trku. „Na startu je bilo sve izgubljeno“ – samokritično je izjavio namački vozač. Sa petom pobedom u sezoni, Hamilton se izjednačio sa timskim kolegom po broju pobeda ali, je po prvi put preiuzeo vodeće mesto na tabeli šampionata Formule 1.
Pobednik Hamilton slavi pobedu u pozi Usain Bolta

Prve čestitke od barbare Palvin
Na taj način je još jednom statistika potvrdila svoje zakonitosti. Od 31 trke za VN Mađarske, samo je 13 vozača pobedilo koji su ujedino osvajači najboljeg startnog mesta. Lewsi Hamilton je ostvario start-cilj pobedu i suvereno vladao trkom. U par navrata, drugoplasirani Nico Rosberg smanjivao je vreme na ispod jedne sekunde, da bi ubrzo, Lewis ponovo stisnuo papučicu za gas “do metala” i ponovo napravio par sekundi prednosti. Ima se utisak, da se britanski vozač “poigravao” sa konkurentima i još jednom potvrdio da su “naučnici” ekipe Mercedes-AMG, stvorili neverovatan paket na točkovima objedinjen sa izdržljivošću, snagom, aerodinamikom, ležanjem na stazi.
Daniel Ricciardo: treće mesto na Hungaroringu
Jedan od najupečatljivijih duela na jednoj trci Formule 1, ostvarili su veteran Kimi Raikkonen i “dečko” Max Verstappen. Kimi je krenuo u svoju trku za pozicije, sa 14. mesta. Sve je bilo u redu dok nije naišao na “tvrdi orah” ekipe Red Bull – Maxa Verstappena. U prvom pokušaju obilaženja veteran od 36 godina ostao je bez dela prednjeg levog spojlera u duelu sa osamnaestogodišnjakom. I kasniji pokušaji obilaženja Maxa od starne Kimija, ostali su bez uspeha. Na taj način je trka koja je pretila da uđe u svojevrsnu monotoniju, dobila pravi duel na stazi i pokazala kako “vunderkind” obara sve rekorde, očekivanja ali i potvrđuje vanserisjki talenat najmlađeg “GP” pobednika u istoriji Formule 1.
Najoriginalnije navijače ima Kimi Raikkonen
Fernando Alonso kao da je “tipovao” broj sedam. Sve treninge, kvalifikacije kao i trku španski dvostruki svetski prvak, završio je na sedmom mestu. Njegov timski kolega Jenson Button pružio je odličnu vožnju ali zbog banalnog kvara morao je da završi trku pre isticanja karirane zastave. Britnaski vozač prijavio je problema sa papučicom gasa, dok su iz boksa javljali da ima problema sa pritiskom u sistemu hidraulike. Zbog komunikacije sa timom (zbog zabrane informisanja vezano za kvar), dobio je kaznu prolaksa kroz boks da bi na kraju zbog nemogućnosti promene brzina, Britanac morao da odustane

Rezultati VN Mađarske

Vozač                                                                                  tim                                               vreme    

1. Lewis Hamilton
Mercedes
1:40.30,115 Std.
2. Nico Rosberg
Mercedes
+ 0:01.997 Min.
3. Daniel Ricciardo
Red Bull
+ 0:27.539
4. Sebastian Vettel
Ferrari
+ 0:28.213
5. Max Verstappen
Red Bull
+ 0:48.659
6. Kimi Räikkönen
Ferrari
+ 0:49.044
7. Fernando Alonso
McLaren
+ 1 Runde
8. Carlos Sainz Jr.
Toro Rosso
+ 1 Runde
9. Valtteri Bottas
Williams
+ 1 Runde
10. Nico Hülkenberg
Force India
+ 1 Runde
11. Sergio Perez
Force India
+ 1 Runde
12. Jolyon Palmer
Renault
+ 1 Runde
13. Esteban Gutierrez
Haas
+ 1 Runde
14. Romain Grosjean
Haas
+ 1 Runde
15. Kevin Magnussen
Renault
+ 1 Runde
16. Daniil Kvyat
Toro Rosso
+ 1 Runde
17. Felipe Nasr
Sauber
+ 1 Runde
18. Felipe Massa
Williams
+ 2 Runden
19. Pascal Wehrlein
Manor
+ 2 Runden
20. Marcus Ericsson
Sauber
+ 2 Runden
21. Rio Haryanto
Manor
+ 2 Runden
22. Jenson Button
McLaren
Ausfall

среда, 27. јул 2016.

VN Mađarske: Kvalifikacije

Kvalifikacije za trku na Hingarorongu su počele sa 20 minuta kašnjenja, zbog vremenskih uslova. Same kvalifikacije su četiri puta prekidane zbog crvene zastave. U samoj završnici, Nico Rosbeg je osvojio najbolju stratnu poziciju u  trenutku kada je istaknuta žuta zastava. Ukratko, na kvalifikacijama u Mađarskoj vladao je nered.
Rezultati kvalifikacija za VN Mađarske
Zbog provale oblaka pred sam početak kvalifikacija kiša je pokvasila statu u tolikoj meri da je trkački direktor dva puta, po 10 minuta, odlagao početak kvalifikacija. Kako se staza prosušivala vozači su postvaljali sve bolja vremena. Ipak bilo je i neprijatnih iznenađenja. Kimi Raikkonen, ispao je nakon Q2! Mercedesov dvojac je evidentno bio dominantan, a prema predviđanjima, Red Bull se pokazao kao druga snaga na Hungaroringu. I pored okretanja Fernanda Alonsa, tim McLaren je bio prijatno iznenađenje u Mađarskoj. Oba vozača su došla do Q3!

Osvajač najbolje starne pozicije: Nico Rosberg
Nakon promene pneumatika na intermedia, veteran Felipe Massa,izletao je sa staze. Prednje levo ogibljenje je bilo iskrivljeno, prednji spojler je bio demoliran a „nos“ – udubljen. Pored brazilskog vozača, izleteli si još i Jolyon Palmer, Kevin Magnussen, Marcus Ericsson, Pascal Wehrlein i Rio Haryanto.

недеља, 24. јул 2016.

VN Mađarske: Prvi i drugi slobodni trening – na Istoku ništa novo

Na oba slobodna treninga u petak, favorit na trci (kao i u šampionatu), tim Mercedes-AMG bio je neprikosnoven. Od ranije je poznato da su „strele“ favoriti, pa se jednostavno prvi i drugi slobodni trening mogu opisati, kao ništa novo na Istoku. Međutim, borba za plasman od trećeg mesta je izuzetno znamiljiva i napeta. Na prvom treningu, jasno je da je Ferrari bio druga snaga na 
Rezultati prvog slobodnog treninga

Rezultati drugog slobodnog treninga

Hungaroringu. Problem za italijansku ekipu jeste vremenska razlika od preko 1,6 sekundi. To je ono što zabrinjava „scuderiu“ i podstiče mnoga nagađanja, prazne priče i spekulacije. Prvo se pričalo da bi možda „strateška lisica“, Ross Brown mogao da se vrati na kormilo slavnog italijanskog tima, zatim da bi ekipu mogao da napusti i tehnički direktor James Alison. Brown je odbacio mogućnost angažovanja sa punim radnim vrmenom, dok je James, nakon smrti supruge postao samohrani otac koji brine o svoje troje dece koji žive u Velikoj Britaniji, i to je razlog eventualnog razlaza.

Zanimljivo je da su i pored najboljeg vremena na prvom treningu vozači Mercedesa bili najvredniji. Haimlton je izvezao 34 kruga a Rosberg 35. Iza njih je odmah Valtteri Bottas, sa 33 pređena kruga.
Drugi slobodni trening je prošao u polovičnoj dominaciji „srebrnih strela“. Na drugom mestu bio je Daniel Ricciardo u Red Bullu dok je treće mesto, zauzeo Sebastian Vettel a četvrto vreme postigao je „vunderkind“ Max Emilian Verstapen. Zanimljivo je da je nakon petnestak minuta, kao posledice prekoračenja brzine i predupravljanja Lewis Himilton u krivini 11, izleteo i sa levom stranom bolida završio u zaštitnom zidu od guma. Senzori su zabeleželi negativnu silu zaustavljanja od 12 G. Na sreću, Lewis je na sopstvenim točkovima stigao do boksa i za njega je prvi slobodni trening bio završen.

Na Istoku ništa novo
Interesantno je da je Kimi Raikkoen bio najvredniji vozač na drugom slobodnom treningu. U svom Ferrariju SF16-H prešao je 46 krugova, zauzevši šestu poziciju sa zaostatkom od 1,6 sekundi za prvoplasiranim.

субота, 23. јул 2016.

„Gran pri“ Mađarske - 30 godina kasnije

Suvereni vladar Formule 1, Bernie Ecclestone nije mogaa ni da zamisli kakav će odjek imati prva trka Formule 1 u nekoj socijalističkoj zemlji. Poznat, da voli da pravi nečekivane poslovne poteze, Bernie je osamdesetih godina XX veka. hteo Formulu 1 da preseli na istok Evrope u zemlje pod komunizmom. U prvi mah, pregovori su počeli sa Poljskom i tadašnjim Sovjetskim Savezom.
"Grid" devojke

Podujum VN Mađarske: 2. Senna, 1. Piqiet, 3. Mansell

Ruski komentator na radnom mestu

Mansell (Williams) ispred Prosta (McLaren)

Prodavci "hamburgera" su imali pune ruke posla
Na kraju, izbor je pao pomalo neočekivano na Mađarsku. Izbor nije bio slučajan. Glavni „arhitetekta“ Formule 1 poslednjih četrdesetak godina Bernie Ecclestone, vodi poreklo iz Mađarske, a 1985. godine su važili za jednu od „najpopustljivijih“ zemalja Varšavskog ugovora. Iako nisu imali stazu, u oktobru 1985. godine izbor je pao na na malo mesto Mogyorod, dvadesetak kilometra udaljen od Budimpešte.
Za osam meseci i budžetom od „samo“ sedam miliona (preračunato u današnji okvir) Evra izgrađena je staza, koja je u mnogo podsećala na Monte Carlo, samo sa mnogo većim zonama za izletanje. Cena ulaznice, tada je iznosila 1500 forinti, odnosno današnjih 40 Evra. Mađarska država platila je Berniju milion dolara „za učešće“, a organizatori nisu ni u najboljim predviđanjima, mogli da sanjaju da će trku za tri dana posetiti preko 380000 gledalca !!!( slovima: tristaosamdeset hiljada).

Samu trku pratilo je, neverovatnih 208000 gledalaca, od čega je samo 30000 došlo iz Istočne Nemačke i Čehoslovačke. Trka u Istočnoj Nemačkoj nije prenosila televizija, dok su Sovjetske vlasti bile mnogo liberalnije i poslale su čak svog komentatora, koji je trku prenosio uživo.

Prvu VN Mađatske, dobio je Nelson Piquet za bolidom Williams FW011 Honda. Na samoj stazi radilo je 140 redara, koji su morali da se „pohvale“ sa fakultetskom diplomom i poznavanjem stranog jezika.

Rezultati VN Mađarske 10. avgusta 1986. godine:


1. Nelson Piquet (Williams FW11 Honda)
1h22.08,263    ø 151,767 kм/h
2. Ayrton Senna (Lotus-Renault 98T)
+ 17,674 s
3. Nigel Mansell (Williams FW11 Honda)
+ 1 krug
4. Stefan Johansson (Ferrari F186)
+ 1 krug
5. Johny Dumfries (Lotus-Renault 98T)
+ 2 kruga
6. Martin Brundle (Tyrrell-Renault 015)
+ 2 kruga