субота, 31. децембар 2016.

SREĆNA NOVA GODINA !!!!


Ross Brown – pohvalio Michaela Schumachera

Iako se već tri godine samo priča o zdravstvenom stanu Michaela Schumachera, zbog poznate nesreće na skijanju, najtrofejnij vozač i dalje je prisutan u medijima. Nedavno je pokrenuta njegova Facebook stranica ali i drugi nalozi na društvenim mrežama su aktivirani. I što je najvažnije, I dalje stižu pohvale za negov doprinos u Formuli 1.
Ross Brown sa svojim timom BrownGP u debitantskoj sezoni 2009. godine, osvojio je titulu
Svoje najveće uspehe sedmorostruki svetsi prvvak duguje jednom čoveku. To je Ross Brown, dugogodišnji “tehnički” pratilac nemačkog vozača, koji je u dva tima odigrao veoma važnu ulogu kada je u pitanju karijera Michaela Schumachera. “Michael je sigurno doprineo u organizaciji i strukturi koja je potom dovela do uspeha Mercedes” – izjavio je ndavno britanski inženjer Ross Brown.
Kada je Michael Schumacher 1991. godine došao u tim Benetton, Rosss je prepoznao potnecijal u mladom nemačkom vozači i par godina kasnije, dve godine za redom, dandem osvaja dve šampionske titule. Treba podsetiti, da je osvojio titulu 1994. godine u bolidu Benetton-Ford Cosworth B194, koga je pokretao V8 motor, koji je tada bio za oko 60-70 KS slabiji (!!!!) od tada dominantnog Renaultovog V10 agregata.

Nakon odlaska u Ferrari, Michael je odmah počeao (zajedno sa Jean Todtom) da radi na organizaciji tima i jačanju tehničke strukture najpoznatijeg tima u Formuli 1. Ubrzo je angažovanjem Ross Browna, na inicijativu Schumachera, tim doživeo pravu „renesansu“ a potvrda je stigla, u nezapamćenoj dominaciji jednog tima - Ferrari, do tada nezabeležen u istoriji Formule 1. „Duo“ Brown-Schuamcher, osvojio je šest šampionskih titula za ekipu iz Maranella i pet za Michaela Schumachera.

Ross Brown je siguran da je osnov za uspehe ekipe Mercede-AMG postavio Michael Schumacher i da je dobar deo tehničko tehnološkog napretka tima, sigurno deo „minulog“ rada sedmostrukog svetskog prvaka.

Caros Sainz: "Mercedes će uzeti Valtteri Bottasa"

Otac Carlosa Sainza mlađeg, izjavio je da se tim Mercedes već odlučio za finskog vozača valtterija Bottasa kao nalsednika Nica Rosberga.
Carlos Sainz stariji (desno) o Carlos Sainzu mlađem (levo): "Ne postoji način da ode u Mercedes"
Tako je nekadšnji dvostuki svetski prvak u relije stavio tačku na potencijalni nadu d ase njegov sin naše u vrhunskom automobili, kako bi pokazao svoje vozačke sposobnosti. To je usledilo nakon izjave Laude da wehrlein jo nije spreman na tako odgovorno mesto u Mercedesu, dok je savetnik tima Red ull Dr. Helmut Marko “zadirkivao” svog starog prijatelja Niki Laudu kako oni “neveruju svom juniorskom programu”. Nemadašnji pobednik trke 24h Le Mana, potvrdio je da je njihovo opredeljenje da timToro Rosso regrutuje mlade vozače i nakon nekoliko sezona, majčinski tim Red Bull ih preuzima u svoje “naručje”.


“Ne postoji način da se ode u Mercedes, kad su se oni već odlučili za Bottasa, samo je pitanje vreman kada će to oni objaviti” - izjavio je Carlos Sainz stariji španskim medijima. 

уторак, 27. децембар 2016.

Uskoro ponovo Schumacher u Formuli 1!

„Tutula u Formuli 1 je moj cilj“ izjavio je Mick Schumacher, sedamnaestogodišni sin, teško povređenog Michaela Schuamchera. Tako je sin najtrofejnijeg vozača, potvrdio da je njegov cilj kraljevska klasa automobilskih trka.
Mick Schumacher: "Moj cilj je titula prvaka u Formuli 1"
Stručnjaci su saglasni, da ima „gene“ na oca, da je vredan, talentovan i da brzo uči. I što je najvažnije, okružen je pravim ljudima koji „diriguju“ sigurno njegovu trasu – uspešnog vozača trkačkih autombila. I za sada se vrlo dobro nosi sa „pritiskom“slavnog oca. Nakon uspešne serije nastupa u Formuli 4, paraleleno vozeći za italijanski kao i ADAC (nemački) šampionat, Mick je 2016. Godine, osvojio vicešampionsku titulu u oba šampionata. Od naredne godine nastupaće, jedan stepenik više u hijerarhiji formule – evropskom šampionatu Formule 3.

Svojim prezimenom, svakako spada u potencijalno dobru investiciju što se tiče sponzora a nedavno priznanje od strane šefa ekipe Mercedes-AMG Tota Wolffa, da će pripaziti na mladog Schumachera, od naredne sezone u šampioantu Formule 3 potvrda su njegovog potencijala. Vrlo je verovatno da će se oko mladog Micka, zainteresovati još neki tim i da će presuditi ona stara: „ko pre devojci njemu devojka“.


Mick Schumacher inače još nema vozačku dozvolu. Sledeće godine, 22. Marta napuniće 18 godine i dobiće svoju dozvolu. Pitanje je vremena kada će debitovati u Formuli 1, ali je jedno sigurno, ponovo će prezime Schumacher biti učesnik “njabržeg cirkusa na Svetu”.

понедељак, 26. децембар 2016.

Kamionski turbo-punjač, pomogao Mercedesu

Ljubitelji Formule 1, naročito oni koje oduševljavaju tehničko-tehnološka rešenja, neprestaju da se dive Mercedesovoj pogonskoj jedinici. Treću godinu za redom, oni su neprikosnoveni zbog svoje ingeniozne ideje, razdvajanja turbinskog od kompresorskog dela, turbo-punjača. Takva ideja, plasiranja kompresorskih lopatica na čelo V6 agregata, obezbedilo je višestruku prednost. Prvo, kraći je put vazduha od usisnika do kompresora a takođe kraći je i put, do usisne grane na samom motoru. Bliže pozicioniranaje dvostrukog hladnjaka međuvazduha (intercoolera) smanjilo je nepotrebno rasipanje dovoda vazduha, pri čemu je poboljšano „disanje“ samog motora, odnosno smanjena je reakcija na promene režima vožnje od strane vozača. Druga, isto tako važna prednost, razdvajanje turbo punjača, pri čemu je turbinski deo bliže motoru a samim tim, izduvna cev je kraća. Na taj način, kratak auspuh obezbeđuje više toplote, što je za sakupljanje struje u MGU H jedinici dobrodošlo.
Direktor odeljenja motora u timu MErcedes-AMG Andy Cowell: "pomogle su nam kolege iz industrije transporta"

Iza hromiranog, centralnog poklopca smešten je kompresorski deo turbo-punjača
Nedavno je direktor odeljenja za pogonsku jedinicu Andy Cowell, otrkio još jednu tajnu. Inženjeri  „kamiondžije“, iz centrale Mercedesa u Stuttgartu, pomogle su britanskim kolegama, posebno kod pitanja termodinamičkih svojstava kao i dizajna turbo-punjača. „Naši uslovi korišćenja su slični kao kod teretnih vozila“ – objašnjava Cowell i dodaje, „u industriji transporta, sve je vezano za proračun potrošnje goriva. Sada je korišćenje slično kao i kod Formule 1. Zbog velikog pokretnog opterećenja, kao i velikog otpora vazduha, kamionima je potrebna velika snaga. Tu se radi o termalnoj efikasnosti kod velikog opterećenja“.

Današnji putnički automobili imaju i do četri turbo-punjača, da bi ostvarili zamisli svojih konstruktora o projektovanoj snazi. U Formuli 1, po pravilniku dozvoljen je jedan turbo-punjač. „Ovo nije tehnologija drumskog vozila, več je reč o kamionskoj veličini turba“ – dodaje Andy Cowell. Od 2011. godine (daleko pre svih ostalih timova Formule 1 !!!) dva inženjera su počela sa radom na novom trubo agregatu. Prvi primerak spreman za ispitni sto, bio je gotov krajem 2012. godine.

Broj obrtaja samog turbo punjača limitiran je na 125000 o/min. Veruje se da timovi nekoriste najveći dozvoljeni broj, već su u rasponu od oko 100000 o/min. Tajna leži u obliku lopatica kao i veličini kompresorskog dela turba. Procene su (stvarne dimenzije su "TAJNA"!) da je prečnik Mercedesovog kompresora, oko 300 mm. 

петак, 23. децембар 2016.

Novi izgled automobila u 2017. godini.

Zbog novih aerodinamičkih zahvata predviđenim novim pravilima, novi bolidi Formule 1 vratođe nas par godina unazad po izgledu. Tačnije u 2010. Godinu. Tadašnja generacija najnaprednijih trkačkih automobila današnjice dobiće značajno izmenejn zadnji deo, naročito iza usisnika za vazduh I poklopca motora. U stručnoj javnosti, odmah prozvan kao “orman” ili “jedro iza kutije za vazduh” posledica je novih pravila kada je reč o aerodnimaci automobila.
Toro Rosso STR4 iz 2009. godine
Ferrari F10 iz 2010. godine
Glavni krvac za “mač” kako još nazivaju ovaj aero elemenat, koji dosta podseća vizuelno na aktulene autmobili iz serije WEC (trke izdržljivosti), jeste položaj zadnjeg spojlera – krila. Prema novim pravilima, položaj zadnjeg krila je niži – 80 cm od visine tla (do sada 95 cm). Takođe i njegova širina od 95, umesto ranijih 75 cm, diktira aerodinamičarima ponovno uvođenje zadnjeg “peraja” koje se proteže od usisnika vazduha za motor pa sve do spojlera. Na taj način, će se sav vrtložni vazduh koji nastaje iza prednjih točkova, sakupljati na ovoj poziciji. Do sada je bilo slabo strujanje na podu zadnjeg spojlera. 
Šampionat na trkama izdržljivosti - WEC: Porsche 919 Hybrid sa "jedrom" na zadnejm delu
Jedro nad usisnikom vazduha, pomaže kod turbolencija vazduha u krivinama pred zadnjim krilom. U okruženju timova, uveliko se priča da će svi pribeći aerodinamičkom rešenju koje je bilo u “modi” 2009. i 2010. godine. 

четвртак, 22. децембар 2016.

Gerhard Berger konačno dobio sina!

Bivši vozač Formule 1, nekada i suvlasnik tima Toro Rosso, nedavno je po peti put, postao otac. Na njegovu veliku radost, posle četiri ćerke „Gerd“ je postao otac jedndog sina.

Gerhard Berger, posle četiri ćerke, dobio je sina
„Nakon četiri devojčice drago mi je da konačno u kući postoji i jedan momak. Ali još ne mogu ništa reči o  njegovom vaspitanju“ - izjavio je presrećni otac. Sa aktuelnom pertnerkom Helene, Berger ima jednu ćerku. Ostale tri ćerke, su iz Bergerovih ranijih veza. 

Pirelli objavio sastav pneumatika za prvu trku u 2017. godini

U “najbržem cirkusu“ na Svetu vlada osnovno pravilo – planiranje! Sve se mesecima brižljivo planira i odvija prema unapred utvrđenom redosledu. Odstupanja su minimalna, kako kod planova, timova tako i kod organizacije.
Prema dosadašnjim testovima, širi pneuamatici dozvoljavaju između 3-5 s brža vremana, po krugu!
Pred prvu trku svetskog šampionata Formule 1 2017. godine za VN Australije, Pirelli je objavio sastav mešavine pneumatika. Timovi će moći da koriste tri najmekše mešavine: ultra mekane, super mekane i mekane pneumatike. Bitna razlika je u širini „crnih valjaka“. Pneuamtici su u odnosu na protekle sezone, širi, napred 305 (do sada 245) mm a pozadi 405 (do sada 325) mm.

Prva trkački vikend, novog šampionata vozi se od 24. - 26. marta 2017. godine.

среда, 21. децембар 2016.

Pat Symonds napušta Williams

Jedan od najznačajnijih inženjera u proteklih tridesetak godina u Formuli 1, Pat Symonds 31. decembra napustuće tim Williams. Symonds je u svojoj karijeri radio sa mnogim inženjerima, među kojima su i Rory Byrne kao i Ross Brown. Od vozača, najpoznatiji su Ayrton Senna, Michael Schumacher kao i Fernandno Alonso..
Pat Symonds 31. decembra odlazi iz tima Williams
Nije poznato gde će Symonds otići nakon odlaska iz Grovea. Ovime se otvaraju vrata, da se Paddy Lowe vrati u tim Williams (kako se nezvanično priča proteklih nekoliko nedelja), gde je započeo svoju karijeru, davne 1987. godine.

Zamenica šefa tima Williams – Claire Williams, je povodom odlaska Symondsa izjavila: „Pat je u protekle tri godine dao puno, njegova posvećenost poslu je dala nove postavke kao i osnovu, da je tim sada mnogo jači. Hvala mu na njegovom trudu i zalaganju“. 
Massa pred ostankom u Williamsu !

Kako pojedini mediji nezvanično objavljuju, postignut je dogovor između zamenice šefa tima Williams Claire Wiiliams i „povučenog“ Felipe Masse o povratku u tim za koji je vozio protekle tri sezone.


Naravno, to je samo dogovor ukoliko se timovi Mercedes-AMG i Williams saglase oko uskova (čitajte novčanih prinadležnosti) prelaska finskog vozača Veltteri Bottasa u šampionski tim kao zamena za Nica Rosberga. Kao drugi vozač, tradicionalnog britanskog tima Williams, naredne sezone debitovaće mladi Kanađanin Lance Stroll. Na ovaj način ekipa se zaštitila, je će imati u vozačkoj postavi jednog iskusnog, proverenog vozača, posebno kada se zna da od sledeće sezone važe nova tehnička pravila u Formuli 1.

понедељак, 19. децембар 2016.

Formula 1 u brojkama

Zahvaljujući modernim tehnikama, podaci i brojke su osnova svih kretanja u Formuli 1. Dosta toga se zna ali ima i određenih tajni, koje se kad tad „provale“. Kao tehnički sport, brojčani podaci se koriste, za poređenje sa drugima ali i kao odraz tehničkog napretka.
Pojedini podaci su lakše dostupni, dok se neki čuvaju kao najstrožije vojne tajne. Nedavno završena sezona, kada su u pitanju pneumatici, potvrđuje svu kompleksnost, raznolikost koja preko brojki, može da nekoga zadivi a nekom da da pravi odnos koliko je to logistički poduhvat, proizvesti jedan proizvod i dopremiti ga na sve kontinente gde se voze trke Formule 1. U 2016. godini, svi timovi su na trkama i test vožnjama sa Pireliijevim pneumaticima:

- prešli ukupno 384705 km,
- timovo su upotrebili ukupno 42792 pneumatika, od toga na trkam je iskorišćeno 38112 a na      testovima 4680.
- Od ukupnog broja pneuamtika, 28188 su bili trkački ili „slick“, dok je 14604 bilo kišnih „guma“.
- Najviše pređenih kilometara sa tvrdom mešavinom, izvezao je Daniel Ricicardo – 759 km.
- Sa srednjom mešavinom, najveću kilometražu izvezao je vozač Williamsa Veltteri Bottas – 4598 km.
- Na VN Meksika, Valtteri Bottas zabeležio je rekordnu brzinu od 372,5 km/h.
- Najduža trka trajala je 3h 1 min. 01,335 mn. – u pitanaju je „kišna samba“ u Brazilu.
- Najkraća trka bila je za VN Italije, u Monzi, trajala je „samo“ 1h 17min i 28,089 sek. To je ujedino i najbrža trka u kalendaru.  Pobednik Noco Rosberg, vozio je prosečno 237,558 km/h.
- Najniža temparatura asfalta za vreme trke, bila je na VN Kanade – 150 C, dok je za vreme kompletnog  trkačkog vikenda, najniža temparatura asfaltne podloge, bila na VN Meksika „samo“ 130 C.
- Najveća temparatura izmerena je u Meksiku – 370 C u hladu.
- Tokom kompletne sezone, Pirelli je servirao ukupno 15600 ručkova, od čega je preko 900 kg testenina servirano, kao i 420 porcija pice. Gosti Pirelliejeve „kuhinje“, pojeli su 7500 kolača i popili 3000 kafi!!!

Jurnjava za Felipe Massom

Novopečeni penzioner Felipe Massa, na porodičnom odmoru dobija ponudu za ponudom. Nakon iznenadne odluke oko povlačenje Nica Rosberga iz Formule 1, brazilski vozač dobio je ponudu od tima Willaims, za eventulani povratak, ako se tim odluči da dobro „unovči“ ustupanje Valtteri Bottasa ekipi Mercedes-AMG.

Ponuda od Jean Todta da postene sudija na trkama F1: Felipe Massa
U međuvremenu, brazilski vozač je dobio ponudu od prvog čoveka svetske automobilske federacije  – FIA, Jean Todta da postane sudija na trkama F1. „On je izrazio želju, da postanem sudija na trkama ali ja nisam siguran da li je to ono što ja želim da radim“ prokomentarisao je brazilski vozač i dodao: „svakako bih voleo nešto da radim za FIA, da pomažem u kampanjama bezbednosti ili tako nešto, ali sudija, ne znam baš“.

Ferrari objavio datum prezentacije automobila.

Iako je završena jedna sezona u Formuli 1, timovi u svojim centralama nemaju pauzu. Uveliko se radi na konstrukciji i razvoju novih automobila za sledeću sezonu. Dok određeni imaju problema sa imenovanjem drugog vozača, pojedini su već utvrdili datum prezentacije svog novog automobila. Tim Ferrari je objavio da će svoj novi „bolid“, prezentovati tradicionalno na svojoj kućnoj stazi u Fioranu, 24. februara 2017. godne. 
Fabrička staza Ferraria: Fiorano

недеља, 18. децембар 2016.

Enigma Lance Stroll ? (drugi deo)

Mladi kanadski vozač, sledeće godine debitant u Formuli 1, Lance Stroll već sada ima jednu titulu, doduše nezvaničnu, kao “novajlija” koji je ušao u “najbrži cirkus na svetu” sa najvećim kapitalom koji je ikada uložen u jednog vozača.
Mladi Lance Stroll, bio je nekada deo Ferrarijevog juniorskog programa

Da li je vredan svega toga. Ljubav, strast kao i motivacija, su glavni pokretači u Formuli 1 (i nravno talenat!). Lance je priznao, njegova najveća motivacija (ujedino i uzor) je niko drugi, nego Michael Schumacher. Jedno je strast a drugo su „dela“ na trkačkoj stazi. U dosadašnje tri godine, koliko Lance Stroll učestvuje u raznim šampionatima Formula, pobedio je u sva tri prvenstva. Svakako najveći rezultati su bili u ovogodišnjem evropskom šampionatu Fomrule 3. U debitantskoj sezoni, italijanske Formule 4, 2014. godine, mladi Lance je postao prvak nakon 21 trke, sedam pobeda i 13 podijuma. Pred pripremu za šampionat Formule 3, Stroll junior učestvovao je na trkama Toyota Racing serije tokom zime 2014/2015. godine na Novom Zelandu. U 16 trka, postigao je 4 pobede i 10 podijuma. Početkom 2016. godine, na opšte iznenađenje, startovao je na poznatoj trci 24 časa Daytone sa Alex Wurzom, Andy Prailux i Brendon Hartleyom u jednom Fordovom prototipu i postigao pobedu!

Zbog pravila koje važe u Formuli 1, Lance nije još vozio aktuelan bolid iz kraljevske klase automobilizma. Ipak, sakupio je hiljade kilometara u jednom starijem Williamsu, sve zahvaljujući budžetu oca i ekipi privatnih inženjera i mehaničara, koju su ga pratili. Šta se može očekivati od njega u prvoj sezoni u Formuli 1? Sigurno ne vrhunski rezultati, ali najvažnije je da završava trke (bez udesa) da sakuplja iskustvo kao i kilometre na stazi. Pritisak uspeha, po svaku cenu, neće imati zbog novca roditelja ali svakako pritisak medija, će biti veći nego obično. Od starijeg kolege (pitanje je da li je to trenuno zbog Mercedesove želje za Fincem) Valtteri Bottasa, imaće jednog iskusnog i brzog učitelja, od koga može dosta da nauči. Svaki bolji plasamn od Bottasa, biće kao pobeda za Lance Strolla.

Mladi penzioner Dr. Jenson Button!

Za mesec dana, novopečeni penzioner Formule 1, Jenson Button će napuniti 37 godina. U Formuli 1 proveo je punih 16 godina, pri čemu je ostvario 305 stratova na trkama “najbržeg cirkusa na svetu“, ostvario po osam najboljih startnih pozicija kao i najbržih krugova na trci. Pobedio je 15 puta a kruna njegove karierje, bila je 2009. godine, kada je osvojio titulu svetskog prvaka u Formuli 1, kao član tima BrownGP.
Jenson Button na dodeli titule "Dr" na univerzitetu Bath
Zbog svih zasluga na polju automobilizma, univerzitet u engleksom gradiiću Bath, dodelio mu je počasnu titulu Doktora tehničkih nauka. Sa ovom titulom, Jenson je dobio još jedno priznanje sa kojim će sigurno biti izuzetno ponosan i kao mlad (automobilski) penzioner, svakako nastaviti sa aktivnostima u oblasti automobilske industrije.

U svom jedinstvenom stilu, odmah je tražio da ga oslovljavaju sa Dr. Button!

субота, 17. децембар 2016.

Dossier: Ferrari

Za ljubitelje tradicionalnog tima u Formuli 1, sezona 2016. godine kao da nije ni postojala. U tri godine, tim iz Maranella u dve nije ostvario nijednu pobedu. Predsednik Ferrarija (čitajte i čovek koji drži "novčanik" za finansiranje) Sergio Marchionne nimalo nije zadovoljan razvojem situacije. Iako je na početku ove sezone samouvereno nagoveštavao „juriš“ na titulu, kako su meseci prolazili preispitivao je svoje ciljeve da bi na kraju, priznao da treba da bude još „strpljiv“. Javnost, pre svega navijači, se pitaju dokle ???

Ipak Italo-kanađanin, na nedavno završenoj priredbi „Finali Mondiali“, skup ljubitelja Ferrarija, koji je po prvi put održano na teritoriji SAD, otvoreno je preispitivao svoje zahteve: „Jedna stvar su čiste performanse na stazi, a druga je brzina razvoja u odnosu na druge ekipe“.

„Početak sezone 2016. videli smo stvarno kako Red Bull nije mogao da drži korak sa Ferrarijem. Pred kraj sezone, Red Bull je bio opasan protivnik“ dodao je „glavni“ u Ferrariju. Posle osam trka Ferrari je imao 37 poena prednosti u poređenju sa Red Bullom. Posle VN Nemačke, poslednji „gran pri“ pred letnju pauzu, „bikovi“ su po prvi put ispred slavnog italijanskog tima. Od tada sve kreće nizbrdo po tim sa „propetim konjićem“ kao znakom. Od 37 bodova prednosti na kraju sezone, zaostatak od 70 poena ! U 13 trka, Ferrari je izgubio više od 100 bodova. Jednom rečju – katastrofa!

Ferrari SF16-H: problem aerodinamika i spori razvoj bolida
Kuriozitet je da je Ferrari samo gubio u odnosu na Red Bull dok je u poređenju sa Mercedesom, čak i neznatno profitirao. Sergio Marchionne je priznao gde je problem: „To nije pogonska jedinica, već posao koji obavljaju šasija i aerodinamika. Mi pokušavamo da rešimo problem, to ne zanči da nam pogonska jedinica nije važna, već rad nastavljamo na oba fronta. Najveći problem sa kojim se moramo suočiti nakon 2016. godine, jeste aerodinamika“ analizirao je dalje, prvi čovek Ferrarija. Odlazak tehničkog direktora James Allisona nakon iznenadne smrti supruge, ostavio je tim u nezgodnom položaju. Iako ne priznaju da je odlazak britanskog inženjera gubitak, na njegovo mesto imenovan je Mattia Binotto. Marchionne apsolutno veruje u njih i kaže: „Oni rade jako dobro, pa ćemo videti šta će nam to doneti. Ja verujem u to rešenje i verujem u Binotta, pogotovo kada znam, šta je sve u svojoj karijeri postigao“. 


Ferrari
Red Bull
Prosečna startna pozicija do Bakaua *
4,1
4,8
Prosečna startna pozicija posle Bakua *
5,2
4,1
Prosečna startna pozicija *
4,8
4,4
Rastojanje – kvalifikacije do Bakua *
0,926 sekundi
1,163 Sekundi
Rastojanje – kvalifikacije posle Bakua *
0,928 sekundi
0,735 Sekundi
Razlika – kvalifikacije posle Bakua  (bez Monze)*
0,932 sekundi
0,689 Sekundi
Kvalifikacija – zaostatak *
0,927 sekundi
0,882 Sekundi
Bodova do Bakua
177
140
Bodova posle Bakua
221
328
Ukupno bodova
398
468
* Merenje samo u Q3

Enigma Lance Stroll ? (prvi deo)

U Formuli 1 oduvek je bilo „bogataških“ sinova. Poslednje dve-tri decenije, ekspanzija tehnologije u „najbržem cirkusu“, podelila je ekipe u bogate, srednje bogate i one koji preživljavaju. Bogati timovi će ostati uvek bogati. zahvaljujući svojoj harizmi (Ferrari), sponzorima (McLaren, Red Bull). Oni sa dna lestvice, na sve načine pokušavaju da prežive. Snalaze se na razne načine, prodaju svoju „pamet“ drugim timovima (Williams), rasprodaju svoju kolekciju bolida ili deo privatne imovine – avion (opet Williams). Ipak njihova nezavisnost i opstanak u izuzetno surovom sportu - poslu, kakav je Formula 1, vredan je svake pažnje.

Ekipa Sir Franka Williamsa, od nastanka krajem sedmadesetih godina, polako se ustalila kao jedan ozbiljan tim, kome je trkanje glavni posao a sve ostalo je nužni proizvod. Angažovanjem bogatog sina kanadskog milijardera, tim Williams je obezbedio novac ali i potencijalno kvalitetnog vozača, koji ako bude pratio instrukcije ljudi oko sebe, ima izgleda da nasledi poslednjeg Kanađanina sa šampionskom titulom a to je Jacques Villeneuve.
Lance Stroll: ima novca, brzo uči, novi kanadski šampion ?
Kolika talenta ima Lance? Svakako nije stogodišnji talenat kao Verstappen ali.... U relativno kratkom vremenskom periodu napredovao je! Od početničkih udesa u Formuli 3, na trkama u Spa i Monzi, 2015. godine, do vladara u šampionatu 2016. godine. U 30 sezonskih trka, ostvario je 14 pobeda (!) kao i 20 mesta na podijumu.
Lowrence Stroll na aukciji kupio je Ferrari GTB/4 S B NART za NEVEROVATNIH 27,5 MILIONA € !!!

Lowrence Stroll - sponzor sina  
Kakva je uloga njegovg oca? Ogromna, kada su u pitanju materijalna sredstva. Sa bogatstvom od preko dve milijarde $, Lowrence Stroll je obezbedio nekoliko desetina miliona Evra pomoći, ekipi Williams. Čak se pominje i mogućnost kupovine dela tima. Potvrda simpatijama prema automobilima, Lowrence Stroll je pokazao i kupovinom Ferrarija GTB/4 S NART iz 1967. godine za neverovantu sumu od 27,5 miliona € !!!!

Zašto se odlučio za tim Williams? Godinama otac ulaže milione u karijeru sina. Kao član vozačke akademije Ferrraija, od 2010. – 2015. godine, Lance Stroll je pokazao svoju privrženost automobilskom sportu. Kada je postao razvojni vozač Williamsa, porodica Stroll je angažovala Ferrarijevog šefa za nove vozače Lucu Baldisserrija i prebacila ga direktno u Grove. Ipak je tim Williams mongo zavisniji od novca od sponzora (Lowrence Stroll odličan primer) i sa resursima koje ekipa ima, odličan izbor za debi u „najbržem cirkusu“. 

Rokada vozača

Odlukom Nica Rosberga da se na kraju ovogodišnje sezone povuče sa trka Formule 1, izazavala je pravu rokadu potencijalnih vozača u kokpitu „Srebrnih strela“. Nakon šoka odlukom aktuelnog svetskog prvaka, šampionski tim a posebno Niki Lauda i Toto Wolff, su pred teškom odlukom, pronaći odgovarajućeg vozača koji može da odgovori izazovima, kao što je timski kolega kakav je Lewis Hamilton, početak nove sezone sa promenjenim pravilima i pritisak šampionske ekipe da nastavi sa serijom uspeha.
Mercedesova rokada sa dva vozača
Kako su odlučili u Mercedesu, sa objavljivanajem imena drugog vozača neće žuriti, bar ne pre trećeg januara 2017. godine. Vozačka kombinatorika je na kraju spala na dva najuža kandidata. To su pre svega, prva želja „srebrnih“ Valtteri Bottas iz tima Williams. Kao druga, rezervna opcija, je Pascal Wehrlein. Na prvi znak zahteva za 27-godišnjim Bottasom, Williams je mudro ćutao. Angažovenjem, mladog Lance Strolla tim „generala u kolicima“, ostaje bez iskusnog vozača kakav je Valtteri Bottas. 
Pred novu sezonu sa novim pravilima to bi bilo kontraproduktvno. Međutim, finansijska ponuda Mercedesa, pre svega Toto Wolffa, koji je i menadžer Bottasa, nije ostavila bez razmišljanja čelne ljude iz Grovea. Pominje se bonus od 10 miliona Evra. Sir Frank Williams bi želeo nešto veći bonus od 16 – 18 milona €. To je prvi deo priče. Drugi bi bio da se, mladi penzioner Felipe Massa, koji se povukao krajem ove sezone, vrati iz penzije i ostane još jednu sezonu u ekipi Williamsa. Njegov iskustvo, sigurno može da pomogne ekipi da se prilagodi novonastalim pravilima, po pitanju aerodinamike, šasije ali i novih dimenzija pneumatika.


Valtteri Bottas sve bliži Mercedesu

Na odluku treba sačekati do početka januara 2017. godine. Masa je na porodičnom odmoru, i nema nameru da ga prekida.

Renault se širi

Povratak fabričkog tima (još jedan u Formuli 1) Renault, doprineo je većoj popularizaciji takmičenja (otuda i povratak VN Francuske 2018. godine) ali i razmišljanjima ostalih fabrika, da „najbrži cirkus“ iskoriste kao platformu za sopstveni promociju ali i najbolji poligon, za ispitivanje novih ideja, tehnologija kao i promocije svog imena. Fracuski poizvođač se prvi put pojavio u Formuli 1 sa, do tada revolucionarnim, konceptom motora. Upustili su se u “turbo avanturu” i osamddesete godine pretvorili u spektakl eksplozije snage motora ali i vozačkih bravura, tadašnje generacije najboljij vozača na Zemlji.

Ovogodišnja sezona nije bila za primer, opravdanja ima mnogo. Sama činjenica da su tokom zime 2015/2016. godine preradili šasiju, koja je bila dizajnirana za Mercedesov V6 hibridni pogon (Renault je kupio tim Lotus) i izvršili transpaltaciju Renaultove pogonske jedinice, bio je veliki hendikep, koji nije mogao preko noći da da rezultatae.

Za predstojeći sezonu, Renault je pokrenuo „ofanzivu“ na svim sektorima. Dizajnerski kao i proizvodni pogoni u sedištu tima Enstoneu, biće površinski povećani za 20 procenata. „Mi ćemo značajno povećati naše mašinske kapacitete sa dve velike CNC mašine - glodalice u posebnoj zgradi“ izjavio je Cyril Abiteboul i dodao: „Takođe pravimo novu farbaru kao i pripremnu zgradu. Osim toga mi ćemo uskoro početi sa proširenjem naše glavne zgrade za novih 800 m2,, tako da ćemo imati prostora na proširivanje u skoro svim odeljenjima u Enstonu“.
 Crhis Dayer, nekada trkački inženjer Schumachera i Raikkoenena
Kod tehničkog personala, došlo je takođe do proširenja tokom ove sezone. Primljeno je preko 100 ljudi, za tehničkog direktora primljen je Bob Bell (nekada Mclaren, Jordan, Mercedes) a kao najnovije pojačanje tu je Crhis Dayer, nekadašnji trkački inženjer Michaela Schumachera. Od tada, slavnih imena nema više. „Velika imena nemaju prioritet“ izjavio je šef tima Frederic Vasseur. Najnovije vesti govore da je Renault angažovao, kao glavnog trkačkog inženjera, angažovao ništa menje poznatog Ciaron Pilbeam, koji je od ranije radio u BAR Hondi i Red Bullu.

Ciaron Pilbeam
Na kraju, menja se i delimično struktura tima. Rob White je otišao iz motornog sektora (sedište u Viry-Chatillion) u odeljenje za šasije, u sedište ekipe – Enstone. 

четвртак, 15. децембар 2016.

Novo pravilo za kvačilo u 2017. godini.

Pred prve slobodne treninge za VN Abu Dabija u petak, oba vozača ekipe Mercedes-AMG testirali su novu verziju – dizajn, volana za 2017. godinu. Informacije „iznutra“ govore da je novi volan za 200 grama lakši od prethodnog! Hm, neko bi rekao, zar je 200 gr toliko važno? U Formuli 1 sve je važno! I te kako!

Pažljivim posmatračima nije promaklo da je i ekipa Force India, isprobavala novi primerak volana.Novim volanom upravljao je Sergio Perez. Nekoliko trka ranije, to je učinio i tim Ferrari. Formula 1 je laboratorija gde se stalno nešto ispituje, proverava, testira, drugim rečima konstatnom razvoju nikad kraja. Ni leti, zimi, preko cele godine, svih 365 dana u godini. Skoro.....
"Klackalica" kvačila na Mercedesovim volanima
Šta se u stvari zapravao dešava? Gde su promene? Svakako u masi volana ali je glavna promena, kada se gleda sa zadnje strane volana. Formula 1 je sport pravila. Strogo kontrolisana pravila s jedne strane, pokušavaju da obuzdaju infalciju troškova ali i neprestanu potrebu dizajnera, inženjera, konstruktora – drugom rečju „naučnika“, da bolide Formule 1 učine bržim, okretnijim, izdržljivijim, štedljivijim...... Od 2017. godine, kada je reč o pravilima rada ali i funkcionisanju volana automobila Formule 1, cilj je napravitit trku nepredviljivom. Funkcija kvačila od naredne sezone će imati veću ulogu na samom startu i tako učiniti početak trke, neizvesnijim. Praktično, povećava se šansa da propustite uspešan start ali i da spalite kvačilo.

Ranije su komande kvačila imale dve „poligice“, dok je ove sezone to svedeno na jednu – koja je bila duža i lakša za komandovanje od strane vozača. Pri tome, pred svaku trku, ili izlazak na treninge, vozači su uz pomoć inženjera i mehaničara „kalibrisali“ momenat otpuštanja kvačila kao i delimičnu kontrolu pregrejavanaja. Vozači će, od naredne godine, morati da rade više na koordinaciji ruke i desne noge, na pedali „gasa“. Svako preterano pritiskanje papučice gasa, znači više obrtnog momenta na zadnjim točkvima, koje se treba preneti na asfaltnu podlogu. Da li će se pravilno prenositi, zavisi od mnogo faktora: temparatura kvačila kao i pneumatika, prijanjanje na stazi, broj obrtaja motora kao i vreme kojim vozač zahteva više obrtnog momenta. Da bi olakšali posao pilota – poluga kvačila biće duža i veća. Tako će oni reagovati na manje razlike bolje. To su isprobavali Hamilton, Rosberg i Perez.

Tehnički direktor tima Force India: Andy Green
Ferrari je predlagao da se uvede jedinstveno kvačilo, kako bi se uštedela velika novčana sredstva koje timovi odvajaju za razvoj kvačila. Taj predlog je odmah odbijen. „Ono što je sada potrebno, jeste pametan softveer koji kontroliše pouzdano kvačilo. I naravno vozači, koji mogu dobro početi trku„ – izjavio je tehnički direktor tima Force India Andy Green