субота, 31. јануар 2015.

Prezentacija: Sauber C34

Nakon prošlogodišnje katastrofalne sezone jedini švajcarski tim u Formuli 1 – Sauber, u ovoj godini želi ponovo da osvaja bodove. Zahvaljujući novoj vozačkoj postavi, šveđaninu Marcus Ericcssonu i brazilcu Felipe Nasru, novi Sauber obojen je u plavo beloj kominaciji boja.

Glavni razlog je brazilski sponzor a i novi švedski „porovitelj“, blizak je postojećoj kombinaciji boja.

Sauber C34
Na prvi pogled nemože se videti velika promena u odnosu na prošlogodišnji model. Jasna je razlika u prednjem delu – nosu automobila. Nešto je drugačiji u poređenju sa ostalim ovogodišnjim modelima koji su do sada prikazani. Znatne promene su urađene ispod poklopca motora. Novi Ferrarijev pogonski sklop, zahtevao je izvesne prepravke na novoj Sauberovoj šasiji.
“Naravno aerodinamika igra centralnu ulogu. Tu nije samo reč o optimizaciji potiska i otpora vazduha, već i o balansu kompletnog autombila kao i ponašanju naročito u sporim krivinama” izjavio je glavni dizajner Eric Gandelin.


The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.


 

петак, 30. јануар 2015.

Prezentacija: Ferrari SF15-T

Sa velikim očekivanjima tim Ferrari predstavio je novi model bez velike pompe uživo, već putem Interneta. Novi model, SF15-T nije nikakva revolucija u odnosu na prošlogodišnji, neuspešni model.

Prednji nos je pretrpeo promene ali je više konvencijalnog karaktera bez izleta u preveliko eksperimentisanje. Nos je relativno širok, dok  je sam vrh nešto zaobljeniji. Zadnji deo je kompaktniji i može se reći na neki način „mršaviji“. Tu dominira crna boja karoserije i logo automobilske kompanije Alfa Romeo (takođe vlasništvo imperije FIAT) koja je zamenila dosadašnju reklamiranu marku FIAT.



Ferrari SF15-T: Treba da uvede Ferrari u novu eru Formule 1
Jedno od najvažnijih pitanja, jeste kakve će preformanse davati nova pogonska jedinica. To ćemo videti tek na trkama a još jedna novina tima Ferrari, jeste useljenje u novu zgradu u martu mesecu.

Prezentacija: McLaren Honda MP4-30

Sada se zvanično japanska Honda vratila nakon šest godina pauze u Formulu 1. Iako se očekivalo da će McLaren promeniti boje svog bolida, približiti se boji zemlje dobavljača motora a to je crveno bela komobinacija, to se nije dogodilo.

Kratko podsećanje o partnerstvu McLarena i Honde. U periodu između 1988. i 1992. godine, britansko-japanski savez pobedio je na 44 „Gran pri“ trke i pri tome ostvario osam (!) konstruktorskih titula u obe kategorije. Klinički ambijent u ekipi McLaren, savršeno se uklapa u filosofiju japanskog proizvođača koji je u svojoj istoriji ostavio neizbrisiv trag tehničko-tehnološkog napretka u Formuli 1.
Da li će se to ponoviti? Verujemo da hoće, ali kako je izjavio bivši britanski vozač (rođen u Severnoj Irskoj) John Watson, inače nekadašnji vozač istog tima sa početka osamdesetih godina prošlog veka, McLarenu će biti potrebno najmanje dve godine da počnu da ostvaruju rezultate.


McLaren Honda MP4-30
Prve fotografije pokazuju da novi McLaren ima produženi, elegantniji “nos”, koji je u skladu sa ovogodipnjim trendom dizajnera. Što se ogibljenja tiče, tim je ostao veran sistemu “pushrod“ napred a pozadi, to je princip “pullrod”. Takođe promenjen je i usisnik vazduha iznad vozačevih glava. Po starom principu, nisu sve tehničke “karte” otrkivene. Do prve trke ostalo je više od mesec dana i za očekivati je dodatne korekcije na aerodinamici.
Najveća nepoznanica jeste novi pogonski agregat Honde sa oznakom RA615H V6. Ostala tri proizvođača, imaju iskustvo od godinu dana a Hondu očekuje težak zadatak da “dečije bolesti” što pre savlada.

„Ferrari nije pronašao adekvatnu zamenu za Schumachera“

Su reči jednog od najznačajnijih konstruktora Ferrarijevih bolida Formule 1 – Mauro Forghierija. Slavni konstruktor, koji je bio tehnički direktor Ferrarija od 1970. do 1987. godine, radio je sa mnogim poznatim vozačima. Između ostalog Jody Scheckter, Niki Lauda ili John Surtees.

“Kada auto tri ili četiri godine ima iste probleme, onda to znači da je razvoj otišao u pogrešnom pravcu, a to je krivica vozača” dodaje Forghieri i dodaje: “Fernando Alonso je odličan trkač ali nije dobar test vozač”.

Mauro Forghieri danas


Monza 1976. godine: Mauro Forghieri sa notesom, Lauda i okrenut ledjima Ermanno Cuoghi, Laudin mehaničar

Danas osamdesetogodišnji Mauro sa svojim velikim iskustvom svakako ima sposobnost da uoči probleme tima sa kojim je doživeo slavne trenutke. Velika je uloga vozača u svakom timu. “Pravi šampion mora da ima sposobnost da upravlja sa ekipom. U poslednjih nekoliko godina najveći problem je bio što nisu imali drugog Šumahera” – kaže Mauro Forfghieri.


The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

среда, 28. јануар 2015.

Kimi Raikkonen postao otac

Prvi “gran pri” za finskog automobilistu. U utorak 27. janura u popodnevnim časovima, Kimijeva izabranica, dvadesetsedmogodišnja stjuardesa Minttu Virtanen rodila je sina visokog 51 cm i teškog 3,7 kg.


Minttu Virtanen i Kimi Raikkonen
Da li će to utucati na vožnje finskog prvaka iz 2007. godine, ostaje da se vidi. Poznata je izjava slavnog osnivača ekipe Ferrari - Enza Ferrarija koji je izjavio da vozači sa rođenjem svakog deteta postaju za jednu sekundu sporiji. Da li će činjenica da je postao otac uticati na Kimija, pitanje je koje će u toku sezone dati odgovor.

Renault - zimska generalka

U prvoj polovini prošlogodišnje sezone, tim Red Bull suočio se sa velikim problemima zbog nedovoljno jake pogonske jedinice koju godinama obezbeđuje francuski Renault. Potpuno neočekivano tri pobede novajlije u timu, Daniel Ricciarda, donekle su spasile šampionsku ekipu i podgrejale nadu da mogu da dostognu tim “srebrnih strela”.

Preko zime su se ozbiljno prihvatili posla, Dietrich Mateschitz je obezbedio dodatni kapital, Renault je angažovao švajcarskog motor „gurua“ Mario Illiena i prve fotografije nove pogonske jedinice iz Viry-Chatilliona ugledale su svetlost dana.
Renault - pogonski agregat za 2015. godinu
 

Položaj turbo punjača nije menjan

Modifikacije na usisnoj grani, izduvu i cilindarskoj glavi
Najznačanije promene na motoru sa unutrašnjim sagorevanjem, su prepravljen izduvni sistem i modifikovana komora za sagorevanje. Jedna od najznačajnih novina, od ove sezone po pravilniku ponovo dozvoljena, jeste usisna grana promenljive dužine. Što se tiče turbo punjača, zbog nedostatka vremena nisu pribegli Mercedesovom principu odvojenih delova, već su modifikovali postojeći. Dobavljač je ostao nepromenjen, reč je o APC turbo punjaču.

Takođe kompletan hibridni sistem je ponove prerađen i poboljšan da daje bolje performanse. Naravno, bitna stvar je i pouzdanost, koja je takođe unapređena. „Posao na razvoju projekta za 2015. godinu, započeo je već šest meseci pre prvog izlaska motora za 2014. sezonu“ – objašnjava Renaultov tehnički direktor Rob White.
Jedina briga francuskih inženjera, jeste koliko su uspeli da smanje razliku u snazi u odnosu na šampionski agregat Mercedesa. Odgovor na to pitanje, moramo sačekati do prve Velike Nagrade ove godine. Da podsetim to je 15 mart, trka za Gran pri Australije.





 

понедељак, 26. јануар 2015.

Novi Lotus E23

Stopama Williamsa i Force India i tim Lotus je predstavio virtuelne fotografije novog Lotusa E23.
U prepoznatljivim bojama kao i prošlogodišnji model crno-zlatno-crveno kombinaciji. Najveća novost jeste da su odustali od prošlogodišnjeg dizajna “duple kljove”. Prednji deo sada podseća više na Mercedes.

Novi Lotus E23 bez "kljova" napred

Lotus ove sezone može da bude najveće iznenađenje
 
Uskoro više detalja o novom Lotusu E23.

Nova oznaka za Ferrari.

U petak, 30. januara 2015. godine, najslavniji tim Formule 1 predstaviće svoj novi bolid. Nova “Crvena boginja”, nosiće oznaku Ferrari SF15-T. Pored novog rukovodstva, tehničkog osoblja, novog vozača i novo ime u nomenklaturi italijanske ekipe.

Vettel prve "seda" u novi Ferrari SF15-T
Scuderia Ferrari 2015 – Turbo znači skraćenica u novom imenu. Sebastian “Sebastiano” Vettel dobio je privilegiju da prva dva dana zvaničnih testova (1. i 2. februar) na stazi Jerez (Španija) vozi najnoviju Ferrarijevu Formulu 1. Druga dva dana, treći i četvrti februar, za upravljačem novog “trkača” iz Maranella biće Kimi Raikkonen. Rukovodstvo Ferrarija mnogo nade polaže u ovogodišnju sezonu, jer bi to trebala da bude renesansa tima sa najvećim stažom u “Najbržem cirkusu”.

The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

недеља, 25. јануар 2015.

Buka je u modi !

Od kada su 2014. godine uvedena nova pravila motorne formule (mono turbo, dugačak izduv, MGU-H, manji obrtaji i položaj vejstgejt (wastegate) ventila), buka koju bolidi prave smanjena je za 53 procenata!

Jedan od glavnih imperativa Formule 1 pored fascinantne brzine jeste buka koju proizvode motori. U zavisnosti od konfiguracije staze, na uličnim trkama zbog blizine zgrada i objekata infrastrukture kao i ograničenog prostora, taj utisak je daleko izraženiji.
Šef odseka trkačkih motora Renault Rob White kaže: “Buka motora je takođe proizvod energije koju on proizvodi. Kada vi želite deo toga na drugom mestu da akumulirate, motori postaju ponovo tiši“. Odnedavno saradnik francuskog proizvođača a dugogodišnji konstruktor Mercedesovih motora, Švajcarac Mario Illien vidi da je najveći problem u „vejstgejt“ ventilu. „Guru“ za trkačke motore kaže: „Zato što ne izlazi u atmosferu, nego u izduvnom sistemu. Auspuh je neobično dug i prilično debeo. Na taj način se ceo zvuk gubi. Ako bi se ventil postavio odvojeno, buka bi ponovo došla i ona bi direktno odlazila u atmosferu. Tada bi se mnogo bolje čula“.

Postavlja se pitanje zašto je FIA propisala tačnu poziciju ventila. Illien ne zna tačno zbog čega ali pretpostavlja, da su u pitanju aerodinamički razlozi. “Po svojoj prilici FIA se uplašila da bi se aerodinamičari setili da eksploziju iskoriste za trikove dobijanja aerodinamičkog potiska. Zapravo, ne postoji dobar razlog zašto je to tako” dodaje švajcarski konstruktor.
Turbo motor prve genracije: konstruktor Hans Mezger i njegov motor TAG Porsche TTE PO1

Najslavniji iz prve generacije: Honda RA168E iz 1988. godine
 Tipična buka koju inače treba da pravi “vejstgejt” ventil, nastaje onda kada je on zatvoren. Zbog strogih propisa o novim motornim jedinicama to nije slučaj, tako da karaketristično “šištanje” kod nove generacije turbo motora izostaje.

Tabela radi poređenja: 

Formula 1 2013. godine
147 db
Formula 1 2014. godine
93 db
Granica bola
140 db
Rok koncert
150 db
Start Jumbo jet aviona
165 db
Pucanje bubne opne
195 db

Uveliko se priča da bi od 2017. godine, bila ponovo uvedena nova motorna formula, sa možda dva turbo punjača, većim obrtajima i više slobode konstruktorima da naprave bučniju i jaču Formulu 1.

 

субота, 24. јануар 2015.

Lewis Hamilton sa novom upravom pop zvezde

Samo par dana od potpisivanja novog trogodišnjeg ugovora sa timom Mercedes-AMG, prema pisanju Daily Telegrapha, Lewis je potpisao ugovor sa menadzmentom firme Purple PR. Klijenti PR agencije, su između ostalih i Adele, Beyonce i Calvin Harris!

Lewis Hamilton često umesto volana drži gitaru

Sa svojom tetovažom pre liči na muzičku zvezdu
Poznato je da Hamilton ima veliku inspiraciju u muzici, rado je viđen gost na raznim koncertima a zahvaljujući devojci, poznatoj pop divi Nicole Scherzinger, u prilici je da lako dolazi do kontakata iz muzičkog biznisa. Njegov veliki idol je Michael Jackson. Vikendima odlazi često u studio za snimanje i tamo svira gitaru a nije tajna i da piše tekstove.

петак, 23. јануар 2015.

Force India VJM08: Ažuriranje tehnike

Sa velikim planovima i očekivanjima tim indijskog milijardera dr Vijay Malayya – Force India, ulazi u ovogodišnju sezonu. Iako su mnogi očekivali da će prezentacija novog automobila biti negde u Evropi ili Indiji, ekscentrični Indijac se opredelio za Mexiko-City. Postoji nekoliko razloga za to. Glavna zvezda je Meksički vozač Sergio Perez - Checo. Tim je dobio nekoliko novih sponzora a velika medijska pažnja je posvećena i Velikoj nagradi Meksika, koja je se po kalendaru vozi prvog novembra ove godine.
Vozački tandem: Nico Hülkenberg i Sergio Perez - Checo

Tehnički direktor: Andrew Green

Force India VJM 08: više sponzora iz Meksika
Tehnički direktor ekipe Andrew Green, pohvalio je tim da su preko zime ostvarili u svim segmentima napredak. Najveći korak napred, je prelazak iz svog aerodinamičkog kanala u Brackleyu u Toyotin kompleks u Kölnu. Tu mogu da testiraju modele u razmeri 1:60 a ne kao do sada 1:50. „To će doneti veliki napredak u preciznost podataka i poboljšati upotrebljivost rezultata u vazdušnom tunelu za trkačku stazu“ - izjavio je Andrew Green.
Pored rada u vazdušnom tunelu, tim Force India je investirala i u računarsku opremu. Poseban akcenat je dat vurtuelnim simulacijama, CFD. Tehničke novosti na samom bolidu je poboljšan sistem ogibljenja, radi lakšeg podešavanja pred trku, promenjen je dobavljač amortizera (holandski Koni) a japanski specijalista za naplatke, Motegi Racing radiće na promeni točkova za novu sezonu.

I tim Force India nije predstavio konačnu verziju ovogodišnjeg bolida. Sa iskustvom od jedne godine sa snabdevačem pogonske jedinice i menjača, Mercede-AMG, indijska ekipa ima veće zahteve od prošlogodišnjeg šestog mesta u klasi konstruktora i osvojenih 155 poena. Glavni rivali će im biti Williams i McLaren.

Williams FW 37: Mrav koji se hrani!


Williams FW37: kompjuterska animacija

Novina - dodatni usisnik za vazduh odmah ispod glavnog

Nos automobila kršten je kao: mrav koji jede!
Nedavno objavljene fotografije novog Williamsa FW 37, iznenadile su ljubitelje Formule 1. Iako su prve premijere novih automobila zakazane za kraj januara odnosno početak ferbuara meseca, ljubitelji „kraljevskog“ auto-sporta, mogu sada realnije da vide kako će izgledati automobili godišta 2015.
To nisu prave fotorgrafije, nego kompjuterska animacija. Prvo što pada u oči je promenjen nos samog automobila. Za razliku od prošlogodišnje verzije, novi je dobio odmah nadimak – „pikavac“. Uočljive su i promene na bočnim ususnicima vazduha, koji su sada manji i zaobljeniji. Primetan je i pomenjeni, dodati ususnih vazduha ispod glavnog, koji se nalazi praktično u produžetku vozačeve glave sa kacigom.

Gledano spreda, niže postavljeni nos novog Williamsa, koji treba da opravda drugo mesto u klasi konstruktora od prošle godine, daje utisak kao mrava koji jede! Po mnogima, tim iz Grova može da bude najveća pretnja za pobede pobedničkom timu „srebrnih strela“.

Teška industrija

The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.



Sebastian Vettel je ostvario svoj mladalački san. Četvorostruki svetski prvak prešao je u tim Ferrari (kao njegov uzor Michael Schumacher). Sa druge strane, odlaskom Fernanda Alonsa, najslavniji tim Formule 1, izgubio je harizmatičnog vozača, po mnogima, najboljeg današnjice.
Pitate se, kako razmišlja Ferrari. Dolaskom novog „patrijarha“ - Sergio Marchionea, promenjena je kompletna (skoro) tehnička struktura u timu i svesno, su se okrenuli u budućnost uz obrazloženje da će angažovanje namačkog vozača doneti uspeh i povratak na stazu šampiona. Prezentacija novog Ferrarija zakazana je za 30. Januar i privilegiju „devičanske„ vožnje novog bolida, pripala je Sebastianu Vettelu. On će, prvog i drugog februara obaviti prve testove u Jerezu. Drugi vozač, Kimi Raikkonen upoznaće se sa novim automobilom trećeg i četvrtog februara.

Ferrari simulator sa hudrauličnim nogama
 

Najsavršeniji program za simulaciju uz kvalitetena zvuk i grafiku
Pored kadrovskih smena, slavni tim je počeo i sa tehničkim poboljšanjima svoje „ergele“. Približno 40 miliona Evra (!) uložće u nasavremeniji visoko-tehnološki ispitni sto za pogonski agregat. To uliva veliku nadu, da su konačno na pravom putu da svoju „ahilovu petu“, iz prošle sezone a to je pogonski sklop, unaprede. Uz pomoć austrijske kompanije AVL, koja je vodeća po pitanju pogona, koja treba da obezbedi tehničko-tehnološku podršku,  sigurno ćemo uskoro videti posledice napretka.
Nedavno je Vettel dobio pozivnicu da poseti „dušu“ tima, sedište Maranello i tu je na simulatoru počeo sa upoznavanjem Ferarijevog programa simulacija trka. To je inače relativno nov uređaj, pušten je u rad 2010. godine, vredan po procenama pet miliona evra, koji se odlikuje „hidraulicnim“ nogama, integrisanim zvučnim sistemom i najsavremenijom 3D ekranom

петак, 16. јануар 2015.

Crni valjci

Oduvek su veoma bitna stvar u Formuli 1, bili pneumatici. Oni su jedini kontakt između automobila i podloge, odnosno asfalta. Kroz istoriju, sve vodeće komapnije koje proizvode pneumatike za putničke automobile (naravno netreba zaboraviti i segment tetretnih kao i terenskih vozila)su učestvovale na trkama. To su radili iz dva osnovna razloga. Jedan je marketinški a drugi je, možda i važniji, tehnički. Najbolji način da se jedan pneumatik ispita, jeste kroz trke. U izuzetno ekstremnim uslovima, velika teparaturna razlika, mokar ili suv kolovoz, neravnine kao i sitne prepreke (kamenčići i drugi sitni predmeti) mogu da oštete i na taj način prouzrokuju pucanje a sa tim može doći do nesagledivih posledica.

Na početku sezone 2014. godine, jedini dostavljač pneumatika u Formuli 1, italijanska kompanija Pirelli imala je težak zadatak. U poređenju sa starim atmosferskim motorima, koji su razvijali i do 350 nm obrtnog momenta, pred novu (prošlogodišnju) sezonu, novi turbo agregati razvijali su i do 600 nm obrtnog momenta. To je enormno povećanje a izazov za konstruktore i inžinjere Pirellija, bio je da naprave pneumatik koji će moći da izdrži sva naprezanja, naročito nakon izlaska iz krivina, kada veliki obrtni moment nezadrživo troši površinski sloj pneumatika.
Oduvek je sastav trkačkih komponenti bio strogo čuvana tajna. Par dodatnih „konja“ u motoru ili novi aerodinamički pod, mogu da donesu par desetina sekundi pednosti. Dobar pneumatik lako donese čitavu sekundu! Za performanse automobila, dovoljno je tri kruga provesti a za ponašanje tokom trke, dovoljno je izvesti 20 krugova. Na taj način šefovi timova odlučuju o izboru pneumatika i strategiji trke.

Jedna trkačka „guma“ proizvodi se od više od 220 komponenti!. Glavni deo, 79% čini kaučuk (može prirodni ili sintetički). Zbog smanjenja mase, na pneumaticima za Formulu 1 koristi se tekstil na koju se nanosi smesa gume, a kevlar menja žicu na obodu pneumatika. Širina prednjeg pneumatika iznosu 245 mm a zadnjeg 325 mm. Masa prednje „gume“ je 8500 gr a zadnje 10000 gr. Radi poređenja,  toliko iznosi masa „gume“ koja se montira na  FIAT Pandu, čija je širina 175 mm. Malo je poznato da se pneumatici u Formuli 1 „pumpaju“ sa veoma malom pritiskom. Prednji 1,10 – 1,24 bara a zadnji 0,96 – 1,10. Sama konstrukcija sadašnjih pneumatika u Formuli 1, podseća na takozvane „balon“ gume. Jedna od njihovih najvažnijih funkcija je i uloga amortizera.

Prošle godine Pirelli je isporučio 31800 pneumatika svim timovima Formule 1. Da bi trke bile još zanimljivije, posebno od kada se priča da se uvedu novi (ponovo!) ‚ snažniji motori od 1000 KS, šef motorsport odeljenja Pirellija Paul Hembrey ja nedavno izjavio: „Mi smo sa Charliem (prim. aut. tehnički šef F1) već o tome pričali„. Reč je o „crnima valjcima“ širine i do 400 mm!


Wet: Kišne „gume“, kod najveće brzine izbacuje 60 litara. Radi poreženja, sličan pneumatik kod serijskog automobila „izbaci“ samo 10 litara. Obojene plavom bojom.

Soft: u poređenju sa SS za pola sekunde su sporiji. Obojeni žutom bojom.


Supersoft: pneumatici najlakće postižu temparaturi ali I njihovo trošenje je najbrže. Obojeni oranz bojom.
 

Medium: extremno izdržljivi. Za 0,8 sekundi brži od tvrdih pneumatika. Obojeni belom bojom.

Intermedia: koriste se kod slabe kiše, vlažne staze. Kod najveće brzine, izbacuje po sekundi 20 litara vode. Obojene zelenom bojom

Soft: u poređenju sa SS za pola sekunde su sporiji. Obojeni žutom bojom.

The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.




 

понедељак, 12. јануар 2015.

Milioni Evra

Pre kraja prošlogodišnjeg šampionata, počele su priče da li će Hamilton produžiti svoj angažman u Mercedesu ili neće. Poznata je njegova izjava da ga mesto u Ferrariju preterano nezanima. Niki Lauda koji je bio inicijator da prvi tamnoputi vozač u istoriji Formule 1, pređe u ekipu „srebrne strele“, bio je više nego ubeđen da će se to dogoditi pre ili kasnije.

Prva očekivanja su bila da će pre kraja 2014. godine biti poznato na koliko godina će novopečeni svetski prvak produžiti saradnju sa timom Mercedes-AMG. Danas je procurela informacija, prema pisanju jednog italijanskih medija, da je Lewis Hamitlon potpisao trogodišnji ugovor. Po ugovoru, Britanac treba da dobije po sezoni 20 miliona Evra. Ali to nije sve. Uz to ide bonus od miliona evra za svaku pobedu i čak pet miliona, ako osvoji šampionsku krunu!
 
Jedan od najtalentovanijih vozača današnjice, postao je jedan od najplaćenijih sportista, i pred početak ovogodišnje sezone on je već najavio juriš na broj tri!. Reč je o osvajanju njegove treće titule.


The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

субота, 10. јануар 2015.

Premijere

Iako je do prve trke ostalo malo više od dva meseca, timovi užurbano privode kraju razvijanje i proizvodnju novih bolida za ovogodišnju, 66-tu, po redu sezonu. Januar je obično mesec i premijera novih kreacija automobila kojima ostaje oko mesec dana, da “uđu” u formu za predstojeći šampionat.

Proteklih meseci, sa početkom daleko u 2014. godini, timovi su počeli sa planiranjem, razvojem i pripremama za ovogodišnju sezonu. To je dvostruko opterećenje za timove. Paralelno rade na oba automobila, postojeći unapređuju, usavršavaju i prilagođavaju trenutnim potrebama a rad na novom je složeniji jer se počinje od nule. Ko bolje shvati pravila, ranije počne sa planovima i njihovom realizacijom, da kada auto stane na svoje točkove ima više vremena da ga testiraju. Sa druge strane, imaju veliku prepreku a to je ograničen broj dana za testiranje pred početak sezone. Već sada se zna plan testova za početak sezone, koja počinje 15 marta prvom trkom u Melbournu.
Tim “crvenog barona” – Ferrari, predstaviće svoj model 30. Januara, preko Interneta u sedištu ekipe. McLaren je potvrdio, da će novi model McLaren-Honda MP 4-30 ugledati asfalt 29. januara. Uglavnom, poslednja nedelja januara i prve nedelje februara, biće udarne za Formula 1 karavan.

Staza Jerez biće domaćin treninzima ekipa od prvog do četvrtog februara. Od 19-22. Februara timovi prelaze u Barcelonu na testove i konačno, od 29. februara do prvog marta, timovi završavaju svoju špansku test turneju.
 
The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

петак, 9. јануар 2015.

Mali pritisak

Ekipa Ferrari, tokom prošle sezone se više mučila, nego što je bila konkurencija ostalim timovima. Za tim takvog imena i reputacije, to je loš znak.

Najveća briga je bila pogonski agregat, to je manje više poznato, koji nije mogao Alonsu i Raikkonenu, da “pruži” dovoljno snage da mogu da se uhvate u “brzinu” sa drugim vozačima.
Jedan tehničar je nedavno “popevao”. Tokom kompletne sezone, imali su problema kako termodinamičke tako i mehaničke. Istovremeno, problem je bio i nedovoljno snage i povećana potrošnja goriva. Da bi ublažili nedostatke njihovog V6 turbo motora u cilju štednje komponenata, inžienjeri su svesno smanjili pritisak u brizgaljkama, sa dozvoljenih 500 bara, na samo 350! To je još više uticalo na nedostatak snage i voznost samog bolida F14T.

Ove sezone, u pripremi je redizajnirani agregat koji će prodisati sa punim “plućima” pod pritiskom od 500 bara.

Sebastian Vettel na 470. mestu

Četvorostruki svetski prvak u Formuli 1, Sebastian Vettel je prema pisanju namačkog časopisa „Bilanz“ zauzeo 470. mesto po bogatstvu u Nemačkoj. Do sada je, na ime sponzorskih ugovora i nagrada, zaradio 250 miliona Evra.
Sebastiano i Michele
Verovatno je sada ovaj iznos malo veći, jer Sebastiano, kako su ga u novom timu Ferrari prozvali iz milošta, potpisao je pozamašan ugovor sa italijanskom ekipom, vredan nekoliko desetina miliona Evra.

Ipak neprikosnoveni „kralj“ automobilizma, kako u Nemačkoj tako i u Svetu, jeste Michael Schumacher. On je baveći se automobilizmom, zaradio neverovatnih 650 miliona Evra! Verujte, on je to opravdao sa sedam titula i neverovatnom harizmom koju je uneo u „najbrži cirkus“ na Svetu. Jedna od teorija zašto je opao broj gledalaca Formule 1 – jeste činjenica da on više nevozi!

Motori za 2015. godinu

Najveće „gradilište“ na objektu zvanom Formula 1 autombili, u toku zimskog perioda, a kako stoje stvari za većinu ekipa, biće pogonska jedinica. Kako su Red Bull (čitajte Renault) i Ferrari, uspeli da pronađu „rupu“ u moru propisa, biće im dozvoljena prepravka pogonskog sklopa i posle dana za homologizaciju istih. To je 28. Februar 2015. godine. To je pravi uzdah olakšanja za Renault i Ferrari.

Proizvođači motora mogu da urade prepravke na 32 „tokena“ (kako se to naziva u tehničkim krugovima Formule 1) ili ukupno 48 procenata svih komponenata na motoru i elektronskoj jedinici. Svakako najveće prepravke će i kod Francuza i Italijana biti na motoru sa unutrašnjim sagorevanjem.
Iako je nakon objavlljene vesti da će se Mario Illien priključiti Reanaultu, stigao negativan odgovor iz Viry-Chatilliona, sada je već jasno da je veliko pojačanje turbo pionira u svetu Formule 1, više nego dragocena pomoć za motor specifikacije 2015. godine. Mario i njegovih šest inženjera radiće na prepravkama cilindarske glave, izduvnom sistemu kao i na ubrizgavanju goriva. O razdvajanju turbine nema govora za ovu sezonu. Razlog: kratak rok! Međutim procurela je informacija, da će za motor iz 2016. godine, Renault raditi na razdvajanju kompresorskog od turbinskog dela turbo punjača!


Kompjuterska animacija pogonskog sklopa Renault Energy F1 za 2014 . godinu

Ferrari tehnicki crtež motora 059/3 za 2014. godinu
U ekipi Ferrari, nije tajna da već uveliko rade na razdvojenom sistemu turbine i da velike nade polažu u taj tehnički novitet za njih.
Što se tiče Mercedes-Amg-a, njima je prioritet da rade na pouzdanosti agregata, jer specifikacije nove jedinice za ovu sezonu, pokazala je da su inžinjeri iz novog motora „iscedili“ dodatnih 50 KS    (!9) u poređenju sa motorom iz prošle godine.

Najveći gubitnik, jeste novajlija, japanska Honda, koja od ove sezone eksluzivno snabdeva tim McLaren. Poznavajući vlasnika ekipe, Ron Dennisa nema sumnje da ce on pokušati argumentovano, (uz nesebičnu pomoć Honde) da ubedi ostale šefove ekipa da dozvole i njima sezonsko unapređenje pogonskih jedinica.
The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

понедељак, 5. јануар 2015.

Promene na motorima 2016. godine

Nedavno završena sezona Formule 1 potvrdila je dominaciju pogonskih agregata Mercedesa i potvrdila nagađanja da bi ta tehniloško-tehnička prednost mogla da potraje nekoliko sezona. To je uočio i prvi čovek Formule 1, Bernie Ecclestone i odmah je zahtevao sa konstruktorima (pre svega Renaulta i Ferrarija) da se pronađe rešenje prihvatljivo za sve timove, sa ciljem da se prekine dominacija britansko-nemačke alijanse i da se Ferrari i Red Bull vrate na mesto na vrhu plasmana.

Za sutra, šestog januara 2015. godine u Ženevi je zakazana sastanak tehničkog osoblja sva četiri konstruktora pogonskih agregata (Mercedes-AMG, Ferrari, Renault i novajlija Honda). Prema izvorima ljudi koji su bliski Ecclestonu, on je za neštro “oštriju” opciju – praktično novi koncept agregata sa čak 1200 KS! To bi zahtevalo velike promena na spoljašnosti samih automobila a sa druge stane, ograničenja aerodinamičarima bi bila sa ciljem da se novi Formula 1 automobili učine težim za vožnju. Bernnie Eccleston je to kratko opisao sa tri reči: “jače, bučnije, jeftinije”. Sigurno je da bi se protok goriva eliminisao a verovato je da bi se ograničenje potrošnje popelo na veći nivo. U razmatranje se uzima i prečnik izduvne cevi i broj turbo punjača (spominje se i mogućnost bi-turbo agregata). Sa time i kao mogućnost standardizacije baterije i elektro motora, bi uticalo na smanjenje troškova nove Formule kada su u pitanju pogonski sklopovi.
Izgled automobila bi pretrpeo promene, bio bi agresivniji i naravno, bili bi montirani veći pneumatici (pre svega se misli na širinu), kako bi adekvatno prenosili toliku silu. Odmah je reagovao Niki Lauda „Moramo izmisliti trkački automobil budućnosti, a ne da iskopamo jedan iz prošlosti. Formula 1 treba da ponudi najagresivniju mašinu za vožnju u kombinaciji s 1200 KS. Ako to bude u redu, automobili opet moraju imati šire gume, postati brži i biti teži za voznju“.

Realno, ova pravila nisu primenjliva u 2016. godine, već je realnije videti ih na sceni 2017. Novajlija, Honda bi praktično imala motor za jednu sezonu, a za 2016. godinu, već bi trebali da rade na novom konceptu.

Budici izgled Formule 1 kako to vidi Audi
Ipak, Formula 1  u 2015. godini neće biti „dosadna“. Kako, pitate se kada se zna da je Mercedes favroit. Odgovor je - biće interesnatno videti ko će pobeđivati još pored timova sa Mercedesovim pogonskim jedinicama!
The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

четвртак, 1. јануар 2015.

Bračni par Button

Posle dugogodišnje veze uzmedju poznatog modela donjeg veša, sa argentinskim i japanskim korenima, Jessice Michibate i vozača Formule 1 Jenson Buttona (svetskog prvaka iz 2009. godine) okončana je brakom koji je sklopljen na havajskom ostrvu Maui.


U prisustvu najbližih prijatelja bračni par Button rekao je svoje "da". Prsten koji je tom prilikom Jenson poklonio svojoj supruzi, platio je 300000 Evra!