понедељак, 30. мај 2016.

Pirelli pneumatici za 2017. Godinu

Svačano predstavljena nova generacija pneumatika Pirelli za sledeću sezonu, polako ali sigurno otkrivaju kako će izgledati novi bolid Formule 1 od 2017. godine. Nisu mogli odabrati bolje mesto za promociju, Monte Carlo, proteklog vikenda domaćin šeste trke Formule 1.
Formula 1 2017. godine, pogled od nazad - impresivno

Predni pneumatik širine 305 mm

Zadnji pneumatik širine 405 mm
Prema novom pravilniku, pneumatici će biti širi kako bi se predstavio agresivniji izgled automobila Formule 1, trke učinile više dinamičnijim a obilaženja spektakularnijim. Na prvi pogled, u oči upadaju dimenzije zadnjih pneumatika. U odnosu na postojeće, biće širi za čak 80 milimetara. Prednji će u širini dobiti 60 mm. Tako će prednji pneumatik umesto dosadašnjih 245 mm, od 2017. godine biti širok 305mm. Još impresivnije izgledaju zadnji “crni valjci”. Umesto dosadašnje širine od 325, od sledeće sezone, njihova širina biće impresivnih 405 milimetara!

Širina pneumatika utiče i na njihovi masu. Prednji će bit teški 9,5 (do sada 8,5) kg a zadnji 11,5 (do sada 10) kg.

Prečnik pneumatika ostaje nepromenjen, i on iznosi 13 inča.

Red Bull produžio ugovor sa Renaultom za 2017. i 2018. Godinu

Učinak francuskih motora u ovoj sezoni je zaista impresivan. Od početka uvođenja hibridne tehnologije u Formuli 1, 2014. godine, Renault je imao velikoh problema po pitanju pouzdanosti i nedosttka snage. Od 2016. godine, primetan je vidan napredak u polju izdržljivosti a pohvale od strane vozača stižu i za “voznost” samog agregata kao i snage.

Renault V6 turbo za Red Bull i Toro Rosso
U okviru VN Monaca, Red Bull je produžio ugovor sa Renaultom na još dve godine ali novina je da se sestrinski tim Toro Rosso u 2017. godine ponovo vraća na V6 trubo hibridni pogon Renaulta. To je svakako ohrabrujuća vest ali i potvrda da su konačno Francuzi pronašli pravi put u nastavku razvoja motora. Sa fabričkim timom, Renault ali i sa Red Bullom, fransuski konstruktori dupliraju saznanja sa trka I pravovremeno mogu da odreaguju na informacije o ponašanju pogonskih jedinica. 

недеља, 29. мај 2016.

Rezultati trke VN Monaca: Ricciardo razočaran - Hamilton oduševljen

Nakon osvojene prve pol pozicije u karijeri (nakon 94 trka) Daniel Ricciardo, vozač Red Bulla, važio je za najvećeg favorita za trku, ulicama Monte Carla. To je važilo dok je staza bila suva. Pred trku u ndelju, kiša je nakvasila stazu i bilo je pitanje da li će uslediti normalan ili start, iza sigurnosnog vozila.
Mokra staza, pružila je nadu, pre svega vozačima Mercedesa, Rosbergu i Hamiltonu da mogu sa strategijom promene pneumatika ili nečije greške (u uslovima mokre staze, povećava se procenat greške tima, vozača...) da ipak dođu do pobede.
Pobednik Lewis Hamilton dobija čestitke od Justin Bibera
Trkački direktor i oficijelni sarter Formule 1, Charlie Whiting doneo je odluku da trka iz aspekta bezbednosti startuje iza sigurnosnog vozila. Kako je kiša prestala da pada, staza je počela da se polako prosušuje i u sedmom krugi vozači su pritisnuli papučicu gasa „do daske“. Bilo je evidentno, da Red Bull Ricciarda „leti“ mokrim ulicama Monte Carla. dok Nico Rosberg polako ali sigurno gubi priključak za vodećim. I još jedan momenat, usporava evidentno bržeg Hamiltona. Aktuelni svetski prvak vrši pritisak na timskog kolegu i „blizanci“ za komandnim pultom „strela“, donose odluku da Rosberg propusti Hamiltona. U 16 krugu, Lewis obilazi Rosberga i daje se u poteru za Daniel Ricciardom.

Rezultati VN Monaca

Daniel Ricciardo: pogled sve govori

Mercedesov šef strategije: James Vowles
Kako se bliži središnjica trke timovi obavljaju svoj redovan „servis“ u boksovima a šef strategije tima Mercedes-AMG, James Vowles odlučuje da Hamilton izdrži što je više moguće sa intermedia pneumaticima a da završnu „smenu“ na trci, odradi sa ultra soft mešavinom pneumatika. Riskantan potez, kako če se kasnije ispostaviti u veoma mudar, koji je Hamiltonu doneo pobedu na njegovoj omiljenoj stazi.

Tim Red Bull indirektno je pomogao u velikoj meri da Daniel Ricciardo ostane praznih ruku. Nakon poziva za odlazak u boks, radi promene pneumatika, mehaničari izlaze zaboravlajući pneumatike, U narednih nekoliko sekundi traje konfuzija i nakon 13,6 s provedenih na zameni četiri „crna valjka“, australijski vozač izlazi na stazu odmah iza Hamiltona. Pokušava na sve načine da pretekne trostrukog svetskog prvaka ali Hamilton je nezaustavljiv u jurišu prema svojoj 44 pobedi u karijeri a prvoj ove sezone.

Kako su se „srebrni“ odlučili na ovakav izbor pneumatika, kada se zna da „lila“ – ulstra soft mešavina izdršava oko deset krugova, pre nego što počne da gubi svojstva. „Pratili smo trening Red Bulla u četvrtak, kada su izvezli 40 krugova sa ovim pneumaticima“ otkrio je tajnu Toto Wolff. Dvostruka pomoć od ekipe koja je evidentno u usponu i trenutno je druga snaga u karavanu Fomrule 1.

Sergio Perez na kraju je zauzeo odlično treće mesto (njegov timski kolega Nico Hülkenberg u poslednjim metrima osvojio je [esto mesto, obišavši Rosberga) i na sav glas se zahvaljivoa ekipi koja je napravila odličan automobil za izuzetno sloćenu trku u Monacu.


Kimi Raikkonen pogrešio je i nakon incidenta odustao. Čast Ferrarija spasao je Sebastian Vettel stigavši na cilj kao četvrtoplasirani. Nezaboravimo, Perez iz Force India ekipe plasirao se ispred Vettlovog Ferrarija! Pobednik trke u Beceloni, max Verstappen, prvi deo trke je "leteo" stazom, da bi u 35 krugu udario u ogradu i odustao.

субота, 28. мај 2016.

Tehnika u Formuli 1: Tehnologija ubrizgavanja preuzeta od kamiona !

Pre 25 godina tadašnjeg vozača Ferrarija Alaina Prosta poredili su sa vozačem kamiona, zbog loših performansi u crvenom bolidu.

Danas se ponovo automobili Formule 1 pominju u kontekstu sa kamionima. Ovog puta zbog jedne tehničke inovacije, koja pojedinim timovima obezbeđuje dodatnu snagu. Reč je o tehničkom detalju – ubrizgavanju goriva u pretkomori za sagorevanje, nakon čega dolazi do paljenja smeše u glavi cilindara. Tehnika je preuzeta od kamionskih motora (diesel).
Preuzeto od kamiona - sistem pretkomore za paljenje mešavine vazduh / gorivo

Ovaj način paljenja smeše, navodno povećava snagu i do 30 KS. Ovakav tehnički zahvat na motorima sa unutrašnjim sagorevanjem u Formuli 1 dozvoljen je a da nedolazi u konflikt sa strogim pravilima. Ferrari i Mercedes uveliko koriste ovaj način paljenja smeše u cilindarskoj glavi i to je ingeniozan naćin da se performanse motora povećaju a da ne utiče na potrošnju goriva. Poznato je da današnjim pravilima za jednu trku Formule 1, timovi raspolazu sa 100 l goriva. Sa pritiskom od 500 bara iz brizgaljki i pritiskom nadpunjenja od nekoliko bara, snaga motora može da ode u „“nebo“. Ograničavajući faktor je limitirana potrošnja, odnosno protok goriva, što je za konstruktore i inženjere ogroman izazov da vozačima obezbede najveći broj „konja“ za takmičenje.

Kako radi pretkomora. Cilj proizvođača nije da mešavinu vazduha i goriva promene, već da „siromašnu“ smesu učine što iskorišćenijom. Zbog toga u cilindarskoj glavi se smešta mala komora gde se nalaze brizgaljka i svećica. Jedan jedini (mali) kanal vodi do glavne komore za sagorevanje. Izuzetno mršava mešavina vazduha i goriva, dovodi se u pretkomoru (radi se o odnosu 97 : 3 % - vazduh - benzin), koju pali varnica sa svećice. Zatim upaljena mešavina kroz kanal ulazi u glavnu komoru gde vrši paljenje glavne mešavine vazduha i benzina. Gde je prednost. Siromašna mešavina vazduha i goriva mnogo brže sagoreva i kao takva ubrzava proces paljenja u glavnoj komori cilindra.

Ferrari svoj sistem naziva „Jet-tehnologija“, Mercedes nrrado govori o ovom sistemu a najnoviji konzument ovog „kamionskog“ sistema u najnaprednijim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, Renault trenutno koriste samo Daniel Ricciardo i Kevin Magnussen.

Ostaje pitanje šta se dešava sa Hondom? Oni trenutni imaju prečih problema – potrošnja goriva!

Ranije objavljen tekst o naprednoj tehnologiji:
http://miki-formula1.blogspot.rs/2016/03/pretkomora-za-uspeh.html

Kvalifikacije za VN Monaca: Mercedes je pobeđen!

 Skoro osam meseci se čekalo da dominantan tim Mercedes-AMG bude pobeđen u kvalifikacijama. Poslednji put, odvajač pol pozicije, a da nije iz redova „Srebrnih strela“, bio je Sebastian Vettel u Ferrariju za VN Singapura. Nakon 11 trka kasnije Daniel Ricciardo uspeo je da „potuče“ Mercedes na gradskoj stazi, ulicama Monaca.
Prva pol pozicija u kariijeri: presrećni Daniel Ricciardo

Rezultati kvalifikacija za VN Monaca
„Već pre vikenda sam znao da imam šanse za pol poziciju. Imamo dobar paket za trku ovde. Monaco je jedna staza kaja je meni uvek ležala. U poslednjoj trci sam imao osećaj da dobro vozim, ali na žalost rezultat nije bio dobar. Sada sam konačno dostigao vrh i rezultat je odličan” – izjavio je prezadovoljni Australiajanac iz Pertha, Daniel Ricciardo, kome je ovo prvo pol pozicija u karijeri.

Šta se desilo sa šampionima? Rosberg i Hamilton su u Q1 i Q2 bili u samom vrhu, da bi na početku Q3, odmah nakon izlaska iz boksa Hamiltonova “strela” stala. “Nešto nije u redu sa motorm”  - brzo je javio Lewis svom inženjeru Peter Bonningtonu. Mehaničari su istrčali do Mercedesa, koji je stajao na izlasku iz pit lejna. Nakon par minuta intervencije celog “štaba” mehaničara, Hamilton kreće u jurnjavu za najboljim vremenom. Kao i 
Rosbergov pokušaj, propao je, pa Mercedesovi vozači startuju sa druge, odnosno treće pozicije. Uzrok kvara – nedostatak pritiska u sistemu za napajanje gorivom. Interesantno je da je isti problem imao i Nico Rosberg, međutim to se desilo daleko od očiju javnosti, čitajte od kamera!

Pobednik VN Španije, Max Verstappen u jurnjavi ulicama Monte Carla u jednom trenutku dotakao prednjim levim točkom zaštitnu ogradu, što je bilo fatalno za mladog Holanđanina. U sledećoj krivini, zbog nemogućnosti upravljanja (posledica pucanja spone), usledio je ponovo “poljubac” sa zidom i kvalifikaciona vožnja “vunderkinda” iz Holandije, je bila okončana.

Četvrto mesto Sebastian Vettela, sa zaostatkom od skoro jedne sekunde, je previše za ekipu koja ima sve na raspolaganju. Još jedno razočarenje, za ekipu Ferrari, koja je u odnosu na sve druge timove, uvek pod najvećim pažnjom javnosti a istovremeno i nejavećim pritiskom za uspeh po svaku cenu.

Motorciklistički šampion Jorge Lorenzo - gost u Monte Carlu
Nico Hülkenberg u Force Inda bolidu zauzeo je odlično peto mesto, ispred Kimi Raikkonena u Ferrariju.

Rezultati I i II slobodnog treninga VN Monaca

Pored dominacije Mercedesa na prvom slobodnom treningu, u samoj završnici jedan incident ponovo je podgrejao zagovornike oko zaštite kokpita i glave vozača Formule 1. Nakon prolaska Nica Rosberga preko jednog „šaht“ poklopca, isti je poleteo kroz vazduh u trenutku kada je naišao Jenson Button, koji je imao sreće da ne bude pogođen od četvrtastog metalnog poklopca.
Rezultati I slobodnog treninga
Na početku, posle samo 26 minuta prvog slobodnog treninga, veteran Felipe Massa je u krivini St. Devote dotakao zaštitnu ogradu i to je značio kraj vožnje Williamsovog vozača. Sa zaostatkom od samo 0,101 s, na drugom mestu našao se timski kolega Hamiltona – Nico Rosberg. Sebastian Vettal bio je odličan treći a iza njega dvojac Red Bulla, Ricciardo i Verstappen najavili su agresivnu strategiju nekadašnjeg šampionskog tima.
Rezultati II slobodnog treninga

Drugi slobodni trening, potvrdio je da u Monacu šampionski tim Mercedes-AMG ima dostojnog protivnika. Daniel Ricciardo postigao je najbolje vreme i to za „čak“ 0,606 s u odnosu na drugoplasiranog Hamiltona. U „štabu“ Srebrne strele, zavladala je panika kako pronaći odgovarajuću strategiju i zaustaviti opasnost od strane „Bikova“.
Ostaci polomljenog poklopca za "šaht"
Ostvareno vreme australijskog vozača, je za neverovatnih 0,4 sekunde bolje od prošlogodišnjeg rekordnog vremana, koje je ostvario Lewis Hamilton. U subotu, na zvaničnim kvalifikacijam se očekuje još bolje vreme, zahvaljujući upoznavanju vozača sa novim ultra mekanim pneumaticima, koji su u Monte Carlu doživeli premijeru.

Sebastian Vettel: fizičke pripreme i održavanje kondicije sa trkačkim biciklom Colnago
„Motor je samo deo misterije. Ovde imamo dobar automobil. Za sada sam sretan, videćemo kako idu stvari u kvalifikacijama. Napravili smo dobar napredak u smislu podešavanja tokom dana. Zadovoljan sam sa balansom i imam poverenje u automobil. Ostaje da se vidi kako će se staza razvijati u subotu“ – izjavio je, večito nasmejani Daniel Ricciardo.

петак, 27. мај 2016.

Visoka tehnologija za pobedu (Cena: 30 miliona €!)

Uspeh u Formuli 1 nema cenu. Najbogatiji timovi sve bi učinili da se domognu šampionskog pehara. Pri tome novac je izgleda sporedna stvar. Iako se stalno priča o štednji, određeni timovi nežale količinu novca, samo da bi postigli tehničku premoć u odnosu na druge ekipe.
Visoka tehnologija za pobede: najnoviji simulator u Red Bullu, cena 30 miliona €
Najnoviji primer je Red Bull. Dve stvari su poznate. Od početka se priča da „bikovi“ imaju najbolju šasiju u kompletnom karavanu Formule 1. Francuski Renault, snabdevač ekipe Red Bull sa pogonskim sklopom, preko zime uradio je značajna unapređenja na svom motoru sa unutrašnjim sagorevanjem ali i na elektro jedinici. Vozna svojstva V6 turbo motora su značajno poboljšana a redizajnirani V6 motor sa dodatnih 35 KS, kao da je dao „bikovima“ krila i već se čuju priče ali i želje o pobedama a od 2017. godine, ponovo juriš na šampionski tron.

Dobro obavešteni krugovi u „najbržem cirkusu na Svetu“, otkrili su još jednu tajnu. Tim sa sedištem u Milton Keynsu, opremio se sa namodernijim simulatorom od 360o. Cena ove najmodernije verzije VTT (virtual test track) iznosi, neverovatnih 30 miliona Evra. Za razliku od drugih ekipa Formule 1, Red Bull se na najbolji način opremio za sledeću sezonu, kada stupaju nova aerodinamička pravila u Formuli 1. Za razliku od ostalih, koji mogu da na VTT simulatoru, testiraju samo motor sa menjačem, Red Bull je u prednosti jer može da testira i kompletan bolid na simulatoru poslednje generacije. Ispitni sto je napravila austrijska firma AVL, dok je simulator od 3600, isporučila jedna holandska specijalizovana firma.

Savetnik Red Bulla DR. Helmut Marko je rekao: “U Viryju još nisu otišli tako daleko”. Predsednik nadzornog odbora ekipe Mercedes-AMG – Niki Lauda je prokomentarisao: “Sada je Red Bull jedan korak ispred nas”!

Uvod: VN Monaca


Automobilske trke imaju ljubitelje širom Sveta. Toliko različitih kategorija, klasa, tipova i ko zna još u koliko kriterijuma možemo svrstati automobilke trke. Jedna se ipak izdvaja. To je Velika nagrada Monaca u Formuli 1.
Nema ljubitelja automobilizma koji ne zna za najspektakularniji „gran pri“ sezone. U Svetu, tri autombilske trke obeležavaju automobilski sport. To su čuveni maraton „24h Le Mana“, „500 milja Indianapolisa“ i svakakao, trkačku rulet ulicama Monte Carla u Formuli 1. Ni najveći protivnici automobilizma ne mogu a da neostanu ravnodušni kada se spomene trka Formule 1 u Kneževini.
Najbolji opis trke u Monacu dao je Nelson Piquet: "Kao da vozite helikopter u sobi"

Stanje pneumatika svih vozača

Atmosfera ulicama malog grada na Azurnoj obali, luka, jahte raznih dimenzija i opreme, kao i poznate i slavne ličnosti, dodatno podgrevaju sam spektakl. Nekada su sami vozači Formule 1 bili glavne zvezde na trci u Monacu. Sada taj primat preuzimaju slavni glumci, pevači koji povećavaju glamur.
Dosadašnjih pet trka šampionata Formule 1 pružili su dinamičnost, neizvesnost. Trka za VN Monaca garantuje spektakl. Prošlogodišnja trka ostaće upamćena po udesu, tada debitanta Max Verstappena



i Romain Grosjeana. Naravno, ne treba zaboraviti taktiku “propalog safety car-a”, gde je sigurnu pobedu Lewis Hamilton prepustio Nocu Rosbergu.

Trkački rulet na ulicama Monaca vozi se na stazi sa ukupno 19 krivina. Sama staza je nekoliko puta menjala dužinu kruga, tako da se već nekoliko sezona vozi na uskim ulicama prestonice Kneževine Monaco u dužini od 3337 m. Na uskim ulicama je nemoguće obići drugog vozača, pa je borba za najbolju startnu poziciju, praktično osiguranje za pobedu. Ako bi neko želeo da pobedi, trenutno ekipu koja je “mera svih stvari” u Formuli 1 – Mercedes-AMG, onda je to najbolje na stazi u Monte Carlu. Mnogo krivina sa kratkim pravcima, je “meka” za automobile, pre svega sa dobrim aerodinamičkim prijanjanjem, dobrom šasijom – kao stvorena za ekipu Red Bull.
Na prvoj trci ulicama Monaca 1950. došlo je do sudara

Jedina nepoznanica ove godine, je po prvi put uvođenje ultra soft, mešavine pneumatika (obojene lila bojom radi lakšeg prepoznavanja). Super lepljive “gume” su odlične za nekoliko krugova, brzo se zagrevaju i biće zadužene za obaranje rekorda kruga! Mana im je što posle šest, sedam krugova gube svojstva i vozače tera na odlazak u boks radi promene istih. Ali i tu se pojavile nepoznanica za inženjere, tehničare. Na prvim nezvaničnim treninzima, nekoliko vozača prevezlo je i više od 20 krugova!




Monaco je staza sa najmanjom prosečnom brzinom u karavanu Formule 1. Isto tako, obiluje sa krivinama gde je potrebno najviše rada za točkom upravljača, Tim, koji vozačima obezbedi najviše potiska ali i najbolji prenos snage, ima najveće šanse da obezbedi najbrže vreme po krugu na kvalifikacijama. Spojleri se podešavaju sa najvećim otporom, pri čemu, inženjeri se trude da na prednjoj osovini obezbede najbolje moguće prijanjanje. Tendeciozno se automobil podešava na podupravaljanje. Zbog neravnina na stazi, ogibljenje bolida Formule 1 je mekše nego obično i zahteva, veći klirens. Kod motora, posebno “mapiranje” zahteva puno snage, u nižem režimu obrtaja i dobru voznost

Činjenice za VN Monaca

Dužina staze
3337 m
Bruj krigova
78
Broj krivina
19 (11 desnih, 8 levih)
Udaljenost do prve krivine
210 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
7,5 s
Broj promena brzina po 1. Krugu
42
Potrošnja goriva po krugu
1,65 l
Potrošnja pneumatika
Visoka
Potrošnja kočnica
Visoka
Najveća brzina 2015. godine (trka)
295,8 km/h (Perez)
Deo sa punim gasom
45 %

петак, 20. мај 2016.

Barcelona test

Prvog dana testova, kada je test vozač Williamsa Alex Lynn izašao na stazu, posmatrači su bili na neki način zbunjeni sa tehničkim inovacijama na belom automobilu. Zadnji spojler bio je opremljen brojnim dodatnim krilima i elementima i za trenutak vratio istoriju Formule 1 na početak osmadesetih godina prošlog veka, kada su konstruktori i inženjeri na sličan način pokušavali da ukrote „ergelu“ turbo „konja“, iz perioda prve ekspanzije turbo motora. Naravno u sezoni 2016. godine, ovakav oblik spojlera je nelegalan, već je ekipa Williams testirala povećan aerodinamički potisak, koji je veće odobren za narednu sezonu.
Test vozač Williamsa Alex Lynn sa modifikovanim zadnjim spojlerom - specifikacija za 2017. godinu
Mercedes je takođe testirao prerađeni zadnji spojler dok je novajlija u Formuli 1, američka ekipa Haas, predstavila svoj redizajnirani „monkey-seat“ – mali aerodinamički dodatak iznad izduvnog sistema – auspuha. McLaren i Red Bull su montirali gustu mrežu senzora, kako bi sakupili što više podataka iz polja aerodinamičkih svojstava.

Jedan od malobrojnih timova, koji je preskočio „aero ekperimentisanje“ bio je Ferrari. Sebastian Vettel je ostvario najbolje vreme od 1:23,220 min. Prijatno iznenađenje priredio je veteran Jenson Button u McLaren-Hondi koji je ostvario treće vreme, na super mekanim pneumaticima, sa zaostakom od samo 0,533 s. Još jedna potvrda da koncept McLaren šasija i Honda pogonski sklop počinju da daju rezultate.
Drugog dana testova u Barceloni, Williams se vratio svojoj staroj, aktuelnoj, aerodinamici. Između ostalog, tehničari su prikupljali podatke o balansu bolida u uslovima povećanog aerodinamičkog potiska.
Šampionska ekipa Mercedes-AMG umesto Esteban Ocona, angažovala je vozača Manora – Pascal Wehrleina da obavi test vožnju. Pobednik VN Španije, Max Verstappen postigao je najbolje vreme u svom novom Red Bullu RB12.

Rezultati testova prvi dan:

r. b.
Vozač
Tim
Vreme
Br. pređenih krugova
1.
Sebastian Vettel
Ferrari
1:23.220 Min.
103
2.
Nico Rosberg
Mercedes
+ 0.117
119
3.
Jenson Button
McLaren
+ 0.533
86
4.
Romain Grosjean
HaasF1
+ 0.662
96
5.
Pascal Wehrlein
Manor
+ 1.077
86
6.
Daniel Ricciardo
Red Bull
+ 1.087
89
7.
Pierre Gasly
Toro Rosso
+ 1.601
78
8.
Alfonso Celis
Force India
+ 2.247
99
9.
Alex Lynn
Williams
+ 2.851
86
10.
Esteban Ocon
Renault F1
+ 3.310
105


 Rezultati testova drugi dan: 
r. b.
Vozač
Tim
Vreme
Br. pređenih krugova
1.
Max Verstappen
Red Bull
1:23.267 Min.
118
2.
Stoffel Vandoorne
McLaren
+ 0.739
108
3.
Pascal Wehrlein
Mercedes
+ 0.878
133
4.
Esteban Gutierrez
HaasF1
+ 1.325
105
5.
Antonio Fuoco
Ferrari
+ 1.453
118
6.
Daniil Kvyat
Toro Rosso
+ 1.470
116
7.
Alfonso Celis
Force India
+ 1.749
103
8.
Kevin Magnussen
Renault F1
+ 1.866
122