субота, 30. април 2016.

Red Bull: Tajna je u „uglu“

Tehničkih podataka o Formuli 1 u poslednje vreme ima vrlo malo. Za razliku od pre dvadesetak godina, timovi Formule 1 na predstavljanju svojih bolida, publikovali su sve podatke. Dužina automobila, širina, međuosovinsko rastojanje kao i trag točkova, bili su javne informacije koje su pružale kompletan uvid u automobile Formule 1. Danas je to u domenu poslovnih tajni i tu vladaju vrlo restrektivna pravila. Zahvaljujući modernim foto tehnikama ali i softverima za analizu, lako je ustanoviti milimetarske dimenzije automobila.

Ove sezone timovi su više nego ikada vodili računa o dimenzijama, proporcijama jer su to sastavani delovi njihovih dizajnerskih koncepata ali i svojevrsnih (pojedinih) tehnološkoh tajni svakog dizajnera i njegovog tima. Novajlija u ovogodišnjem šampionatu Formule 1, američka ekipa HAAS F1, ima identične dimenzije svog bolida sa „sestrinskom“ komapnijom Ferrari. Nije ni čudo što su ga prozvali „američki Ferrari sa Mercedesovim nosem“. Poznato je da mehaničke komponente tim Haas koristi (kupuje) od najsstarijeg tima u Formuli 1, takođe koristi njihov aerodinamički tunel ali sa idejama svog dizajnerskog tima.
Red Bull RB 12: najveći "ugao" od 1,9 stepeni (višlji zadnji deo nego prednji)

Mercedes AMG W07: ugao od samo 1,0 stepena
Ferrari je najavljivan kao najozbiljniji protivnik šampionskom timu Mercedes, potpuno neočekivano ekipa Red Bull sa svojim konstantnim rezultatima i pre svega odličnim performansama svog automobila RB12, neprestaje da oduševljava navijače ali i  stručnu javnost „najbržeg cirkusa“.
Da se vratimo par sezona ranije. Od 2010. - 2013. godine, tim Red Bulla bio je neprikosnoven na stazama širom Sveta. Zašto? Odgovor leži u najnaprednojoj aerodinamici. Naime, tada je važila „aerodinamička“ formula, gde je dizajn automobila bio prioritet u odnosu na pogonsku jedinicu. Nije tajna da tadašnji Renaultov V8 motor nije bio najjači u Formuli 1. Mercedesov pa i Ferrarijevi motori, bili su jači ali oblik karoserije tadašnjih Red Bullovih automobila, bio je nejefikasniji.

Iako je poslednje dve sezone tim iz Milton Keynesa imao velikh problema sa pogosnkom jedinicom Renaulta, ova sezonu je nekadašnja šampionska ekipu počela, odlično. Među stručnom javnošću se uveliko priča da Red Bull RB12 ima najbolju šasiju od svih ostalih, da je to najbolje dizajnirana šasija sa crtčke table Adrian Neweya, dok su zimska unapređenja na Renaultovom hibridnom agregatu, bila značajna i porast performansi „bikova“ je samo rezultat poboljšanja u svim segmentima tehnološkog proizvoda kakav je bolid Formule 1.

Na prvi pogled promene na samoj kaoseriji nisu vidljive. Ipak promene daju rezultate. Ugao šasije od 1,9 0 je najveći u poređenju sa ostalima, ali to je tajna koju zna samo Adrian Newey. Mnogi smatraju da je gornji deo karoserije najvažniji za proizvodnju aerodinamičkog potiska. Strujanje vazduha i njegovo kanalisanje ispod automobila, su itekako od velike važnosti u Formuli 1. To zna i vodeći dizajner i to obilato koristi u kreiranju svojih autmobila. Usisnici za vazduh sa strane su  i dalje ekstremno mali. To poboljšava (smanjuje) aerodnimački otpor pa i pored hendikepa u „čeličnim konjima“ – razlika u kranjoj brzini i nije tako velika kao nekada. Iz perspektive ptice, pogled na zadnji deo karoserije novog Red Bulla pokazuje da kompaktni zadnji deo potvrđuje aerodinamičku perfekciju. Kada se pri tome doda unapređenje prednjeg dela poda gde se određuje kanalisanje strujanja vazduha, onda postaje jasnije kako su performanse ovogodišnjeg Red Bulla značajno unapređene. Na kraju, treba i pohvaliti Renaultove stručnjake koji su značajno unapredili pouzdanost svog V6 hibridnog motora.

Na VN Kanade, Renault treba da predstavi unapređeni motor sa dodatnih 35 KS. To će verovatno dodatno zamajnuti performanse Red Bulla pa se priča i o pobedama na nekoj od trka.

Poređenje Red Bula sa šampionsom ekipom:

Šasija
Red Bull RB 12
Mercedes W07
Benzin
Total
Petronas
Proizvođač  felni
OZ
Advanti
Kočnice
Brembo
Brembo
Duina                                       mm
4982
5067
Međuosovinsko rastojanje       mm       
3432
3500
Ispust preko prednje osovine   mm
963
1001
Ugao
1,9o
1,00


Rezultati I i II slobodnog treninga

Nakon prvog slobodnog treninga na autodromu Sochi, reklo bi se ništa neuobičajeno. Prvo mesto Nico Rosberg, drugi je bio Lewis Hamilton a treći Sebastian Vettel. Ovogodišnji šampionat Formule 1 u sebi ima nekoliko „malih“ šampionata! Direktan duel Rosberg-Hamilton, ko može na kraju godine odneti (ponovo) šampionski pehar u Štutgart. Nico Rosberg sa tri pobede na prve tri trke, potvrdio je da je mentalno i psihički dorastao i da je apsolutno spreman za juriš na titulu svetskog prvaka. Sa druge, strane, Lewis Hamilton sa svojim stilom života automobilske – pop zvezde, malo je popustio, pa na kraju njegov talenat nije dovoljan da ugrozi konsekventan i analitički rad njegovog timskog kolege. Zatim nadmetanje vozača, ko će na kraju zauzeti treće mesto u konačnom plasmanu. Tu je i duel Vettel - Raikkonen. I na kraju, Red Bull pokazuje opasan napredak i priznaju, da je njihov cilj - da prestignu Ferrari!
Otkaz elektronike: Sebastian Vettel

Zabrinuta lica u boksu Ferrarija: Sebastian Vettel i Maurizio Arrivabene

Rezultati I slobodnog treninga

Rezultati II slobodnog treninga
Najveću pažnju privukao je Daniel Riccirado u bolidu Red Bull RB12, koji je na kokpitu imao ugrađen zaštitni vetrobran, Red Bull verzija zaštite vozača od udara. Novi sistem dobio je nadimak „canopy“ i sigurno je bio centralna tema razgovora na stazi u Sochiju. Felipe Massa, iz Williamsa, zauzeo je odlično peto mesto, iako je na početku imao problema sa kvačilom. Njegov timski kolega, Vallteri Bottas zauzeo je sedmo mesto.


Red Bull zaštitni sistem "canopy"
Na drugom treningu, Lewis Hamilton je uzvratio. Postigao je za 0,867 s bolje vreme od trećeplasiranog Rosberga i za 0,652 s bolje od drugoplasiranog Sebastian Vettela. Taman kada su u boksu Ferrarija očekivali eventulani napad Vettela na prvo vreme, nemački vozač je pri kraju sesije, radio vezom javio da je ostao bez kompletne elektronike. Mehaničari su prionuli na posao i ubrzo je promenjen menjač na bolidu Sebastian Vettela. Tako je Nemac, kažnjen sa pet mesta pomeranjem unazad na startnom polju.


Aktuelni svetski šampion Lewis Hamilton, potvrdio je da i dalje spada i favorite (ponovo) za šampionsku titulu. Za razliku od drugih vozača, Hamilton se pred trku u Sotchiju pripremao u New Yorku (!) ugostivši majku i sestru u svom stanu. Očigledno da mu porodica predstavlja značajnu podršku na psihološkoj strani. 

среда, 27. април 2016.

Uvod: VN Rusije - Sochi

Pred četvrtu trku Formule 1 i dalje imamo nekoliko glavnih potanja: da li će pobedonosna serija Nica Rosberga biti nastavljena ili prekinuta? Da li će možda Ferrari ostvariti pobedu na ruskom tlu? Da li Red Bull, može da pobedi Mercedes i Ferrari sa svojim aerodinamičkim čudom?
Konfiguracija staye u Sochiju
Za razliku od predhodnih trka, koje su vožene u oktobru mesecu, po novom kalendaru trka za VN Rusije pomerena je za proleće. Temparature u ovo doba godine, a tako najavljuju metereolozi, biće oko 20o C. Sa svojih 18 krivina, posle Spa, Silevrstonea i Bakua, Sochi autodrom je četvrta, po dužina staza, gde se voze trke Formule 1.
Izbor i količina pneumatika za sve vozače
Na prvim treninzima vozače očekuje manjak „gripa“ – prijanjanja, da bi nakon njihovih krugova i kako se primiče vreme starta trke, taj nivo rastao i na neki način, olakšao ležanje najkompleksnijih trkačkih automobila današnjice. Podešavanje automobila ide kao i za svaku gradsku stazu. Prednja krila nisu podešena sa malim uglom jer vozačima moraju da obezbede dovoljno aerodinamičkog prijanjanja (naročito na prednjoj osovini), da ne bi dolazilo do podupravljanja. Sloj asfalta je dosta ravan, pa ogibljenje na zadnjoj osovini, nije podešeno na najtvrđe a dozvoljena je i nešto veća visina od tla. Zbog konfiguracije staze, prednji pneumatici su posebno opterećeni, pa je Pirelli za trku u Rusiji spremio tri vrste mešavina pneumatika: srednje, mekane i super mekane. To ostavlja i vozačima i timovima, veći izbor startegije za vreme trke, kako bi ostavrili prednost na stazi.
Prošlogodišnji udes Carlos Sainza jr. ostao je upamćen bez ikakve povrede vozača
Prema pisanjima italijanskih medija, Ferrari je za trku u Rusiji pripremio prepravljeni V6 turbo agregat i tako potrošio preostalih devet tokena – žetona, za ovu godinu. Glavne prepravke se odnose na komoru za sagorevanje. Unapređenje turbo punjača, ostavljeno je za kasnije.

Činjenice za VN Rusije - Sochi autodrom:


Dužina staze
5848 m
Bruj krigova
53
Broj krivina
12 (dvanaest desnih, šest levih)
Udaljenost do prve krivine
450 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
15,0 s
Broj promena brzina po 1. Krugu
50
Potrošnja goriva po krugu
2,55 L
Potrošnja pneumatika
Niska
Potrošnja kočnica
Srednja
Najveća brzina 2015. godine (trka)
343,1 km/h
Deo sa punim gasom
65 %

Daniel Ricicardo sa novom “aero” frizurom

Pred VN Kine, australijski vozač Daniel Ricciardo iznenadio je sve sa potpuno novom frizurom. Odmah su počele šale na njegov razun. Sa dobrim vožnjama i krajnjim rezultatom, australijski vozač je prezadovoljan a mnogi kažu, da mu je nova, “aerodinamička” frizura smanjila otpor vazduha i da je zbog toga bio brz.
"Umesto 10, na kraju je frizura koštala 80 funti": Daniel Ricciardo
Mladi vozač, koji je već ostvario tri pobede, šalu prihvata sa najširim osmehom u kompletnom karavanu Formule 1. Sam je ispričao detalj kako je nastala frizura. Zamisao je bila nešto sasvim drugo, da bi ubrzo, kada uvideo našta prva verzija frizure liči, odmah je otišao kod drugog frizera (jedan poznati modni frizer!) i tražio, da se spasi, što se može spasiti. Na kraju je nastala aktuelna frizura uz komentar Ricciarda: „Nešto što je trebalo da košta samo 10 funti, na kraju je koštalo 80“.

уторак, 26. април 2016.

Rosbergov trojac u Kini

Sa trećom pobedom u sezoni, dvostruki vicešampion Sveta u Formuli 1, Nico Rosberg potvrđuje da se nalazi u vrhunskoj formi i da je kao vozač zreo kako za fizičke tako i za mentalne napore koje izuskuje nadmetanje u Formuli 1.

Zbog zamene menjača (kvar jednog ležaja nakon udesa na prethodnoj trci) Lewis Hamilton je kako se kasnije ispostavilo zbog dodatnih problema sa elektro pogonom, bio prinuđen da startuje sa poslednje pozicije. Glavni rival Nica, je tako bio na startu eliminasan. Najveća pretnja su bili vozači Ferrarija, Vettel i Raikkonen, koji zbog boljeg starta njihovog Ferrarija SF16-H, su predstavljali potencijalnog rivala za preuzimanje pozicije na startu.
Rezultati trke za VN Kine
Međutim pokazalo se, kao nebrojeno puta do sada, da u Formuli 1 uvek ima mesta iznenađenjima. Daniel Ricciardo u Red Bullu RB12 startovao je kao iz katapulta i na kratko bio ispred Nica Rosberga. U borbi za što bolju poziciju, oba vozača Ferrarija su imala „bliski susret treće vrste“ – da bi kao izgovor, Vettel optuživao Daniil Kvyatovo „guranje“, kao glavni uzrok njegovog oštećenja na Ferrariju. Ubrzo je Rosberg, povratio nakratko izgubljeno prvo mesto i do kraja trke ostao tu i tako ostvario svoju ukupno, 17. pobedu u karijeri.
Daniel Ricicardo u  Red Bullu RB12 prvi prilazi krivini

Sebastian Vettel u Daniil Kvyat u "ubeđivanju" ko je kriv
Nakon pobede nemački vozač je kratko izjavio: „To je verovatno najbolji balans automobila koji sam ja ikada imao. Prosto neverovatno“. Sa trećom pobedom, tim Mercedes AMG, potvrdio je dalju domonaciju njihovog koncepta turbo hibridnog pogona. Dok se na sva zvona Ferrari tretira kao najozbiljniji kankurent koji ima potencijala da se približi, i (možda) dostigne „srebrne strele“, raketni start, treće i četvrto mesto na kraju trke, potpuno neočekivano su izbacile tim Red Bull iz prve polovine timova po trenutnim performansama njihovih bolida. Nezvanično, uveliko se priča da je arodinamički RB12 najbolji automobil koji je uradio, zajedno sa ostalim saradnicima, vodeći dizajner automobila Formule 1 – Adrian Newey. Sa druge strane, Ferrari koji je pod neverovatnim pritiskom, a dodatni „forsaž“ učinio je predsednik FIAT Chrysler grupe Sergio Marchionne, svojim ličnim prisustvom na VN Kine. Nakon trke, samo je rekao: „Bilo je dobra odluka što nismo dali Red Bullu naše motore“


Da se to kojim slučajem desilo, šampionat bi bio „monotoniji“ i sigurno mnogo ranije odlučen. Tim austrijskog milijardera i sportskog „mecene“, Dietriech Mateschitza, priprema u saradnji sa Renaultom, za VN Kanade redizajniran pogonski agregat, koji treba da pruži Ricciardu i Kvyatu dodatnih 35 KS!

уторак, 19. април 2016.

Rezultati I i II slobodnog trening pred VN Kine

Pred treću trku ovogodiünjeg šampionata Sveta u Formuli 1, po prvi put je šampionska ekipa Merceds imala problema. Prethodno je Lewis Hamiltonu zamenjen menjač, Nico Rosberg je prvom krugu primetio da ima poteškoća. Odmah se vratio u boks i pitao “Šta mogu da uradim. Smem li da menjam brzine?”. Mehaničari su odmah prionuli na posao i sat vremena, pred drugi slobodni trening, ponašli uzrok problema. Kvar je bio u sistemu paljenja i motor je automatski prešao u režim zaštite, kako bi sprečio veća oštećenja. 

Rezultati I slobodnog treninga
Rezultati II slobodnog treninga

Ipak, najneprijatniji utisak sa prvog slobodnog treninga ostavila su tri “gumi” defekta. Taman da se za krivca optuži fabrika pneumatika u Formuli 1 – Pirelli, timovi su ubrzo objasnili uzroke pucanja „crnih valjaka“. Kod ekipe Williams, oba pucanja pneumatika na bolidu Felipe Masse prouzrokovala je neispravna felna, dok je kod Magnussena iz tima Renault, kvar bio pucanje zadnjeg levog ogibljenja čija je posledica bila, prethodno pucanje pneumatika, probušenog od stranog tela.

Kevin Magnussen, Renault, nakon pucanja zadnjeg levog ogibljenja, doslo je do pucanja  pneumatika
Na drugom slobodnom treningu, Ferrari je priredio malo iznenađenje. Oba vozača su postigla najbolje vreme dok su vozači Mercedesa morali da se zadovolje sa trećim (Rosberg) i četvrtim (Hamilton) mestom. Nakon samo četiri kruga na stazi, na bolidu Esteban Gutierreza izbio je požar na zadnjim kočnicama zbog kvara elektronskog sistema regulacije. 

Niki Lauda dobio nagradu za zivotno delo (IV. TITULA)

Sportska ikona Austrije, pilot, vlasnik avio/kompanije, trostruki svetski prvak, TV ekspert, vodja tima Formule 1,  covek koji je za nijansu izbegao smrt – Niki Lauda dobio je prstižnu nagradu LAUREUS.
Nikolaus Andreas Lauda 
Da bude još značajnije, nagradu mu je uručio njegov svojevsrni „štićenik“, takođe trostruki svetski prvak u Formuli 1 – Lewis Hamilton.
Lauda sa nagradom - svojevrsna IV. titula 
Kada je u pitanju Formula 1, ova nagrada je otišla u prave ruke!

недеља, 17. април 2016.

Otkriven uzrok kvara Vettela u Bahreinu

Za razliku od prve trke, kada je Kimi Raikkonenu otkazao turbo punjač, u krugu za zagrevanje gust dim je prekrio izlaz iz auspuha Sebastin Vettelovog Ferrarija SF16-H.

Veliko razočarenje u prvi mah zavladalo je u boksu Scuderije, ali istovremeno to je bio signal za hitnu analizu uzroka kvara. Ubrzo je otrkiven uzrok – deo brizgaljke je uleteo u komoru za sagorevanje i prouzrokovao kapitalan kvar V6 turbo agregata.
Deo brizgaljke uleteo je u komoru za sagorevanje Vettelovog Ferrarija
Poznato je da je još 2014. godine, prve godine od uvođenja hibridne tehnologije u Formulu 1, Ferrarijev motor sa unutrašnjim sagorevanjem nije radio punim „kapacitetom“. Utvrđeno je da su imali problema sa ubrizgavanjem goriva. Umesto dozvoljenih 500 bara, u Ferrarijevom turbo motoru, brizgaljke su radile sa samo 300 bara. Posledica nedovoljno snage. Sledeće sezone su otklonili taj problem i radi smanjivanja snage između glavnog rivala Mercedesa, Ferrari se odlučio za “pokerski” način oslobađanja snage motora. Pojedine komponente su opteretili preko granica izdržljivosti, postigli napredak u snazi, pomalo žrtvujući pouzdanosti.

Trenutno največi problem je vreme. Takav kvar nije moguće otkloniti za dan-dva. Sama prerada dimenzija trubo punjača, trajaće oko šest nedelja. Za redizajn brizgaljki, u Maranellu očekuju kraći rok, ali zbog ograničenja testova, pitanje pouzdanosti i dalje ostaje najveća briga italijanske ekipe

Alonso dobio dozvolu da startuje za VN Kine

Nakon ponovnog pregleda od strane lekara, Fernando Alonso dobio je zeleno svetlo za start trke u Kini. Pregled je počeo u 11h, da bi zbog „papirološke birokratije“, tek sedam sati i 50 minuta kasnije, zvanično objavljeno da nekadašnji dvostruki svetski prvak, može da vozi treću trku svetskog šampionata Formule 1.
Fernando Alonso: lekari dozvolili start španskom vozaču
Mnogi su uverenja da je Alonso mogao da vozi i trku u Bahreinu ali strogi medicinski propisi, nakon stravičnog udesa koji je preživeo u Bahreinu, nalagali su određeno mirovanje. Alonso je deset dana boravio u Italiji, gde je vredno trenirao, trčeći, igrajući golf, plivajući i vozeći bicikl. „Dobro sam spavao, jer nakon udesa to nisam mogao, jer sam ležao samo na jednoj strani. Onda sam iz Milana uhvatio avion za Šangaj jer sam znao da ću tamo voziti“ - izjavio je vidno srećan Fernando Alonso.

четвртак, 14. април 2016.

Uvod u VN Kine

Treća trka ovogodišnjeg šampionata Formule 1, vozi se u Kini, na stazi Shanghai International Circuit. Da li će Hamilton, neko od Ferrarijevig vozača ili pak neko iz druge linjije prekinuti dve uzastopne, lično pet uzastopnih trijumfa (uračunate i tri poslednje pobede u prošlogodišnjem šampionatu) Nica Rosberga?
Satnje pneumatika po vozaču pred VN Kine
Kineska metrolola poznata je po haotičnom saobraćaju, gde se vozi izduž i popreko, po velikim gužvama na ulicama ali i po neverovatnoj koncentraciji smoga. Sve to ipak daje posebnu draž vozačima na “gran priju” Kine. Posmatrači moraju stalno držati oči otvorene i uživati i prizorima kojih ima napretek.
Skica staze Shanghai 
Po trinaesti put piloti dolaze na stazu koju je projektovao, vodeći arhitekta za trkačke staze Hermann Tilke. Kompletna izgradnja monumentalnog kompleksa, stajala je Kineze 300 miliona Evra! “Pokušao sam da ugradim kinesku filozofiju Yin i Yang u stazu, pre svega u prvoj krivini, koje u ovoj formi nema nigde drugde u tom obliku. Spirala vodi nešto sporije, međutim ciljni pravac je sve brži, pri čemu dugi pravci nude dobru mogućnost obilaženja“  - izjavio je Tilke.


Pojedinosti o stazi:

Dužina staze
5451 m
Broj pređenih krugova
56
Broj krivina
16 (devet desnih, 7 levih)
Razdaljina do I. krivine
380 m
Najduži deo sa punim gasom
12,6 s
Promena brzina po krugu
52
Potrošnja goriva po krugu
2,42 l
Najveća brzina na trci
344,1 km/h (Maldonado 2015)

Staza ima ukupno 16 krivina. Tu su i brze, srednje brze ali i veoma spore krivine. Najpoznatije su prve tri krivine, koje su prozvane “puž”. Staza poseduje i dva pravca, nešto kraći na startno-ciljnom delu (između krivine 16 i 1) i duži, gde će se odvijati i najuzbudljivija obilaženja, između krivina 13 i 14. Sa dužinom od 1341m, predstavlja pravi izazov kako za vozače tako i za motore, koji trebaju na tom sektoru da prodišu punim plućima i oslobode maksimalnu ergelu čeličnih konja.


Dobrih 80 procenata staze se vozi nakon izlaska iz krivina. Uobičajeno bi bilo da su zadnja osovina i pneumatici na njima, opterećeni više, međutim u Šangaju to nije slučaj. Na stazi u Šangaju, prednji pneumatici su opterećenije daleko više a posebo prednji levi, zbog krivina 1, 2, 12 i 13. Zbog dugačkih pravaca “set  up” donjeg postroja i aerodinamike podešen je na manju silu aerodnimačkog potiska. Asfaltna podloga je relativno glatka, prednji pneumatici su opterećeniji u poređenju sa zadnjim i na stazi u Šangaju, često dolazi do fenomena ”graining” pneumatika, odnosno šmirglanja, brušenja. Kao i u prethodne dve trke i u Kini su vozačima na raspolaganju tri vrste mešavina “crnih valjaka: super mekane, mekane i srednje.

VN Bahreina: Rosbergov drugi trjumf ove sezone

Pobedom na drugoj trci ovogodišnjeg šampionata za VN Bahreina, Nico Rosberg je nastavio svoj pobednički pohod opuštenije nego inače. Zbog kvara na motoru, Sebastian Vettel je morao da odustane već u instalacionom krugu, dok je Rosbergov timski kolega, nakon „bliskog kontakta“ sa Valtteri Bottasom, pao u središnjicu trkačkog karavana.
Udesa Valtteri Bottasa i Lewis Hamiltona na startu
Pre svega odličnim startom, Nico Rosberg je na prljavoj strani startnog reda, pretekao osvajača najbolje startne pozicije Hamiltona i izborio se, za prvu poziciju koju je suvereno sačuvao do kraja trke.
Kvar motora u krugu za zagrejavanje: Sebastian Vettel
Nakon pojave dima iz izduvne grane Vettelovog Ferrarija, u boksu najstarijeg tima zavladalo je razočarenje ali i panika. Šef tima Maurizio Arrivabene bio je vidno razočaran Sebastianovim odustajanjem i naložio je proveru stanja Kimijevog Ferrarija.  Ubrzo je telemetrijskim podacima utvrđeno da je Raikkoenov bolid u redu bez naznaka nekog kapitalnog kvara pogonske jedinice.

„To je bio sjajan vikend. Ključ uspeha bio je svakako start trke. Onda smo otišli još na sigurno sa strategijom odlaska u boks. To sigurno nije bila najbrža taktika. Ali na taj način mi smo hteli da se zaštitimo od sigurnosnog vozila” – izjavio je vidno  zadovoljan Nico Rosberg.
Rezultati trke za VN Bahreina
Odlično drugo mesto, zauzeo je Kimi Raikkonen, dok je za svaku pohvalu četvrta pozicija Daniel Ricciarda. Sa oštećenim prednjim krilom, australijski vozač nadmetao se sa Romain Grosjeanom iz novog tima Haas F1. Aktuelni svetski prvak Lewis Hamilton na kraju je stigao do podijuma – trećeg mesta.