недеља, 31. мај 2015.

Formula 1 – tehnika: Poluautomatski menjač

U Formuli jedan, kao najvećem stepeniku automobilskog sporta pouzdanost svih mehaničkih, hidrauličkih, aerodinamičkih i još mnogo drugih sklopova su na najtežem testu. Zbog toga, proizvođači automobila ali i kompanije specijalizovanje za tehničke komponenete, znaju da je test u „najbržem cirkusu“ najbolji ispit za njihove proizvode.

arbonsko kućište poluautomatskog menjača tima Mercedes-AMG



Unutrašnjost menjača - strogo čuvana tajna

Komande - klackalice ispred točka upravljača (prsti na desnoj, brzine na više!)
Na nedavno završenoj trci u gradu ruleta – Monte Carlu, jedna komponenta ne veća od kutije sa voćem i mase manje od 20 kg, ima možda i najteži zadatak u ispitu pouzdanosti, funkcionalnosti ali i brzine. Reč je o poluautomatskom menjaču. Punih dvadeset pet godina, ideju koju je prvi sproveo u delo britanski inženjer John Barnard. Nakon uspešne karijere u timu McLaren krajem osamdesetih godina, prelazi u ekipu Ferrari i tu ubrzo počinje sa sprovođenjem svojih nacrta u delo. Osnovna zamisao slavnog dizajnera, bila je da omogući vozačima da uvek drže obe ruke na  točku upravljača, kako bi imali što bolju kontrolu nad automobilima. Na trci u Monacu, gde se praktično na svakih nekoliko osekundi menja stepen prenosa, vozači nakon trke imali su u desnoj šaci žuljeve od stalnih promena brzina. John Barnard je zamislio da jedna hidraulična pumpa visokog pritiska na komandu preko „klackalica“ (male poluge ispred točka upravljača, desna za stepene prenosa na više, leva za niže) munjevitom rekcijom na specijalne ventile oslobađa komandu koja u menjaču vrši promenu stepena prenosa. Proteklih četvrt veka, menjači u Formuli 1 su toliko usavršeni da predstvaljaju pravo remek delo visoke tehnologije. Od ove godine, prema pravilniku menjač ima osam stepeni prenosa. Promena brzine obavi se za neverovatnih 0,008 s ! Na primeru trke u Monacu, svaki mejač mora da promeni 4300 puta stepen prenosa, ili na svakih 61 m vozač pritiska „klackalice“ i menja brzinu. Tim Mercedes-AMG svoje menjače „pakuje“ u karbonsko kućište koje nije veće od jedne kutije i predstavlja kompletan sklop zadjeg ogibljenja. Sam menjač ima oko 500 delova, timovi drže u najvećoj tajnosti sastav unutrašnjosti menjača a cena po komadu, iznosi neverovatnih 150000 €.


The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

петак, 29. мај 2015.

Mercedesova katastrofa u Monacu delimično je i Hamiltonova krivica!

Do sada je kompletnu krivicu preuzeo tim Mercedes-AMG, i kako je šef tima Toto Wollf rekao „niko zbog greške u Moancu neće ostati bez posla".

Lewis Hamilton sa svojim inženjerom Peterom Bonningtonom
Detaljnom analizom konverzacije između trkačkog inženjera Lewis Hamiltona – Petera Bonningtona utvrđeno je da je britanski vozač zehtevao promenu pneumatika. Nakon udesa Verstappena sa Grosjeanom, Peter je radio vezom javio Hamiltonu: „Sigurnosno vozilo, sigurnosno vozilo, ostajemo napolju“. U istom trenutku Lewis priča sa svojim inženjerom: „Jeste li sigurni da je to najbolja odluka ? Ove gume u potpunosti gube temperaturu. I svi ostali će sada ići na mekšim gumama”.  Na to odmah reaguje Peter porukom: „Ok razumeo, boks, boks“.
U trenutku samog udesa Hamilton ima prednost od 19,3 sekunde ispered Rosberga. Kada se prvo pojavljuje virtuelno sigurnosno vozilo a neduga potom i pravo vozilo sigurnosti, Hamilton je već napravio prednost od 27,2 sekunde u 64. krugu. Ubrzo pala, na samo 16,1 s. Tada Hamilton odlazi u boks – to je bio 65 krug. I tu je procena na vremena kompjutera, kompletno podbacila i sugurni pobednik prestižne trke ulicama Monte Carla – postaje neočekivano najveći gubitnik kompletnog vikenda na Azurnoj obali.

Nakon povratka na stazu, Lewisu je bilo jasno da sa treće pozicje ne može dobiti trku. „Ja sam ovu trku izgubio zar ne“? – pitao je svog inženjera. Peter Bonnington je odmah odgovorio: „Ne, ako svi izgube temparaturu na svojim pneumaticima. Ti u ovom trenutku imas super mekane pneumatike“. Ispostavilo se da ostali učesnici za visok plasman, nisu išli na promenu pneumatika i sačuvali svoje pozicije.

Snima se film o Emmerson Fittipaldiju

Nakon filma „Rush“ o borbi za šampionsku titulu 1976. godine između Nikija Laude i James Hunta iz 2013. godine američkog režisera, inače oskarovca, Ron Howarda, zatim dokumentarnog filma „Dokumentacija Senna“, o jednom od najharizmatičnih vozača u drugoj polovini XX. veka, sledeća ideja je snimanje filma od brazilskom vozaču Emmerson Fittipaldiju.

Krajem osamdesetih svoj tim: Copersucar

Emmerson "Emmo" Fittipaldi: Dve karijere, tri žene i sedmoro dece

Prva titula u formuli 1 sa Lotusom Cosworth 72D: 1972. godine
Pod motom „dve karijere, dri supruge i sedam života“ režiser budućeg filma o brazilskom vozaču Paul Crowder, zajedno sa producentom Michael Shevloff, imaju u planu filmski projekat „Ime je Fittipald“. U centru zbivanja je, sada već 68-godišnji brazilski šampion sa impozantnom životnom pričom.
Emmerson Emmo Fititpladi ušao je u Formulu 1 1970. godine sa ekipom Lotus. Osvojio je dve šampionske titule, 1972. godine sa ekipom Lotus (Lotus Cosworth 72D) a 1974. godine sa timom McLaren (Mclaren Cosworth M23). Tada je bio najmlađi šampion, sve do 2005. godine kada je Fernando Alonso postao prvak.  Krajem sedamdesetih godina, investirao je novac u sopstveni tim (Copersucar) zajedno sa bratom Wilsonom, da bi između 1984. i 1996. godine prešao u američku formulu - IndyCar seriju. Pobedio je jednu od najprestižnijih trka na Svetu „500 milja Indianapolisa“ dva puta – 1989. i 1993. godine. Prvak Indycar serije bio je 1989. Godine.

Trenutno živi u braku sa trećom suprugom sa ukupno sedmoro dece.
The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

 

среда, 27. мај 2015.

Najveći gubitnik trke u Monacu, sa novom izabranicom?

Lewis Hamilton i dalje uživa u svom statusu aktuelnog svetskog prvaka Formule 1, slavne ličnosti, bogataša i ko zna u čemu još.

Pred trku u Monacu i za vreme nje, bio je u društvu dvadesetogodišnje manekenke Gigi Hadid.

Lewis u društvu modela Gigi Hadid
Međutim, ubrzo nakon trke viđen je u društvu Gigijeve prijateljice - Kendall Jenner!
Lewis na krstarenju nakon trek sa Kendall Jenner

The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.

Automobili u Monte Carlu

Poreski raj, na svega 2,2 km2 predstavlja pravu pozornicu za pokazivanje. Pred svaku trku Formule 1, svetski bogataši u luci pokazuju svoje jahte od nekoliko desetina metara dužine, dok ulicama se voze neki od najskupljih automobila na Svetu. Naravno, ekskluzivnost i unikati su oduvek dobro došli.

Ali nije sve u snazi, ceni ili na neki način i lepoti. Treba imati određenu dozu originalonosti. Nekolicina ljudi u kockarskom raju, pojavila se sa automobilima, doduše nešto malo prepravljeni, ali svakako dobro poznati sa ovih prostora.....
Uživajte u slikama.....


 

Kakav otac takav sin

Polako ali sigurno se stišava bura oko pogrešne procene odlaska u boks Lewis Hamiltona i praktično preusmerene pobede ka Nicu Rosbergu.

Max Verstappen: trenutak gubitka koncentracije ili ?
Udes Maxovog oca - Josa Verstappena 1996. godine u Monacu
Drugi, skoro podjednako važan momenat trke, (koji je i kasnije odlučio pobednika), bio je udes mladog Max Verstappena i Romain Grosjeana. Na sreću, mladi Max prošao je samo sa lakšim isčešenjem vrata a na pitanje šta se desilo, kroz osmeh, je odgovorio da je testirao kočnice! Otac mladog Verstappena, takođe nije imao sreće u Monte Carlu. Na trci 1996. godine, za upravljačem Footwork Harta, Jos je na istom mesto izleteo i zabio se u zaštitnu ogradu. Na sreću bez težih posledica, takođe.
I dalje se vodi polemika, da li treba dozvoliti tako mladoj osobi da učestvuje na trkama Formule 1 ili ne?

уторак, 26. мај 2015.

Debakl Mercedesovih umova!

Trka za VN Monte Carla ostaće upamćena ne po pobedi Nica Rosberga, već po očajnoj strateškoj grešci, kada su nakon udesa Maxa Vestapena i izlaska sigurnosnog vozila na stazu, „umovi“ tima Mercedes-AMG, koji su se oslonili previše na kompjuterske podatke, pozvali vodećeg Lewis Hamiltona na zamenu pneumatika. To je bila katastrofalna greška, koja je aktuelnog svetskog prvaka, koštala sigurne pobede u Monacu, prve nakon 2008. godine.

Trku je suvereno poveo osvajač pol pozicije Hamilton ispred timskog kolege Rosberga i Vettela u Ferrariju. Trka je imala relativno dug miran period da bi u 63. Krugu mladi Verstappen naleteo na Grosjeana iz Lotusa. Rukovodstvo trke oglašava „virtuelni fazu sigurnosnog vozila“ da bi nepun krug kasnije, pravo sigurnosno vozilo izašlo na stazu. Tu počinje početak drame u Mercedesovom boksu. Iako je nekoliko krugova ranije Hamilton prijavio da ima problema sa pneumaticima u „štabu“ „srebrnih“ svi daju savete, niko ne reaguje odogovrno. Procenili su da će i Rosberg i Vettel verovatno odlaziti na zamenu pneumatika, i prema proračunima, smatrali su da imaju dovoljnu vremensku prednost da Lewis promeni pneumatike. Na samo 50 metara pre skretanja za boks, iznenađeni Lewis, dobija poziv da ide na zamenu pneumatika. Nakon izlaska iz boksa, Hamilton se nalazi na trećoj poziciji. Tada počinje besomučna jurnjava Hamiltona po stazi, da bi nakon nekoliko krugova, priznao putem radio-veze, da je obilaženje nemoguće. Trenutak da se vratimo u 1992. godinu i duel Senne i Mansella. Evidentno u bržem automobili sa svežijim pneumaticima Nigel Mansell nije uspeo da obiđe „kralja“ Monaca, Ayrton Sennu (zabeležio je ukupno šest pobeda u Knezevini!)
Podijum VN Monaca: drugoplasirani Vettel, pobednik Rosberg i trećeplasirani Hamilton
Nakon trke, svi su pohrlili u boks ekipe Mercedes-AMG. Mercedesov sportski šef, Toto Wollf bio je najanketiranija osoba u Monacu. „Mi smo se preračunali. Mislili smo da ima rastojanje u odnosu na drugoplasiranog a u stvari ga nije bilo. Kada je sigurnosno vozilo izašlo na stazu i Lewis se pozicionirao iza istog, naši proračuni nisu bili odgovarajući. To je to, što se desilo“ – rekao je Austrijanac.

Na pitanje zašto, ko je napravio takvu grešku, Toto je odgovorio: „To je bila timska odluka. Mi smo za to svi odgovorni. Zajedno donosimo odluke. Nema krivih u ovom slučaju. Mi pobeđujemo zajedno, mi zajedno gubimo. To je jasno“.
Rezultati trke u Monte Carlu
 
Naravno, to svakako nije opravdanje, Lewis ja kao pravi sportista, koji je nesumnjivo pokazao svu svoju mantalnu snagu i odreagovao prilično smirenim odlgovorom, da će doći ponovo sledće godien i pobediti!
Predsednik nadzornog odbora Niki Lauda, je pokazao da je ljut i rekao je da su ovakve greške neprihvatljive u budućnosti. Odmah je zakazao sastanak gde će svi imati priliku da kažu svoje mišljenje i da se utvrdi kako je došlo do ove greške.

Od sigurne trke sa plasmanom 1-2, šampionski tim je otišao kući sa prvim i trećim mestom a jedan od najsrećnijih ljudi je svakako Sebastian Vettel koji je zauzeo odlično drugo mesto. Pobednik Nico Rosberg ja uz veliku dozu, sreće po treći put zaredom pobedio u svom izabranom mestu stanovanja.

недеља, 24. мај 2015.

Monte Carlo za samo deset dana u okovima ograda i zice

Trka Formule 1 za VN Monaca po mnogo čemu je posebna. Vozači, velika većina, smatraju to pravim izazovom, gde dolazi do izražaja svo njihovo umeće za upravljačem kao i hladna glava, fizička kao i mentalna snaga. Znaju da najmanja greška se izuzetno skupo plaća. Svima je želja da bar jednom u životu pobede na trci ulicama Monte Carla. Nazvanično, pobeda na trci u Kneževini ima status kao nezvaničnog svetskog prvenstva. Još ako na kraju osvoji titulu šampiona Sveta u Formuli 1, to je stvarno vrh u karijeri svakog vozača.

Na stazi nalazi se 21km ograde

Preko 20000 kvadratnih metara sigurnosne žice

Vatrogasci sa kacigom iz serijala "Zvezdane staze"
Sa druge strane, logistički i tehnički pravi je izazav da jednu gradsku, uličnu atmosferu dovedete do visokih trkačkih standarda. Staza u Monacu nema sigurnosnih zona, nema prostora između ivice asfalta i zone izletanja pa je stoga za vozače jedna vrsta noćne more. Nema greške ako želite pobedu. Prve pripreme za trku počinju početkom marta. To su sitne popravke, reparacija ili zamena asfalnog sloja. Desetak dana pred trku, netreba zaboraviti da dve nedelje pred VN Monte Carla vozi se isto takva trka ali istorijskih automobila – veterana. Za samo deset dana, nekoliko stotina radnika uz pomoć alata, dizalica i kranova montiraju 21km ograde, koja ide i do 1,20m u visinu (trostruka), zatim 20000 m2 zaštitne žice. Na samoj stazi, 622 redara brine o bezbednosti gledalaca kao i vozača. Vatrogasna služba, predstavljena je sa pet vatrogasnih automobila i 120 vatrogasaca! Pored staze, nalazi se čak 743 aparata za gašenje, na svakih 15 m po jedan. Nije ni čudo, da su redari koji rade na trci u Monacu, već dugi niz godina u samom vrhu po svojoj efikasnosti.

субота, 23. мај 2015.

Rezultati kvalifikacija VN Monte Carla: Hamilnator prvi

Sa velikom neizvesnošću javnost je propratila subotnje kvalifikacije za trku u gradu ruleta. Na gradskoj stazi ulicama Monte Carla, nije bitna aerodinamika ni snaga motora. Pre svega, sama umešnost vozača i pre svega mehanički grip, odlučuju plasman najboljeg. Iako je tim Mercedes-AMG jasan favorit, Ferrari sa Vettelom može da napravi iznenađenje kao i tim Red Bulla. Naravno i drugo mesto „vunderkinda“ Maxa Verstappena u subotu, na prvom treningu, pružio je dodatno uzbuđenje ali i dodatno podgrejao činjenicu da je najmlađi učesnik karavana Formule 1 u istoriji, vanzemaljski talenat. Iako jedni osporavaju i protiv su angažovanja tako mladih ljudi u vrhunskoj grani automobilizma a Formula 1 je to sigurno. Nedavno je nekadašnji vlasnik tima Jordan, koji je između ostalog uveo u „najbrži cirkus“ braću Schumacher – Eddie Jordan je rekao da Max treba da ostane kod kuće i da uživa u stvarima koje rade njegovi vršnjaci. Savetnik Didi Mateschitza, Dr. Helmut Marko na sve strane hvali „letećeg Holanđanina“: „On se ponaša kao da ima 25 godina a ne 17“.

Rezultati kvalifikacija VN Monaca
U protekloj nedelji, Lewis Hamilton je više nego uspešno završio (konačno) pregovore sa ekipom Mercedes-AMG sa novim trogodišnjem ugovorom. Sam je pregovarao – bez menadžera! Precizna suma je naravno tajna ali prema nekim izvorima, reč je o 100 miliona Evra a neki idu tako daleko, da spominju čak 120 miliona, sa svim dodatnim premijama. U Monacu se pojavio sa novom frizurom ali i novim zlatnim naočarima. I osvojio je najbolju startnu poziciju, što praktično znači da je obavio pola posla. Drugi je bio njegov timski kolega Nico dok je treći Sebastina Vettel. Četvrto i peto mesto zauzeli su piloti tima Red Bull, Ricciardi i Kvyat dok je Kimi (Ferrari) malo podbacio sa osvojenim šestim mestom.
Najveće iznenađenje, negativno, jeste tim Williams koji je zauzeo četrnaestu poziciju (Massa) i sedamnaesto vreme (Bottas). Prijatno je iznenadio Sergio Perez, koji  je zauzeo sedmo mesto. Verovatno ga motiviše činjenica da je VN Meksika rasprodata i da će preko 100000 navijača doći da navija za njega.

Drugi slobodni trening za VN Monte Carla

Druga vožnja ulicama Monte Carla obeležili su najbolje vreme (ponovo) Hamiltona, udes Roberta Merhija i velika kiša koja je skoro sat vremena držala vozače u boksovima svojih timova .

Pred lučku šikanu Merhi je izgubio kontrolu nad svojim automobilom Manor Marussia i završio u zaštitnoj ogradi. Redari taman što su sklonili njegov bolid i prvi vozači krenuli u jurnjavu za što boljim vremenom, kiša je ponovo primorala vozače da parkiraju svoje sutomobile i garaže.

Vozači "srebrnih strela": Hamilton i Rosberg među jahtama
Nico Rosberg ostvario je drigo vreme iza svog timskog kolege a treće i četvrto vreme postigli su vozači Ferrarija – Vettel i Raikkonen. Mladi perspektivni Rus, Daniil Kvyat ostvario je peto vreme, sa zaostatkom od 1,356 s. Carlos Sainy mlađi i Max Verstappen postigli su šesto i sedmo vreme.

Fernando Alonso je na osmom mestu, potvrdio da je McLaren sa Hondinim hibridnim pogonom, na putu poboljšanja.


Vozač
Tim
Vreme / zaostatak
1. Lewis Hamilton
Mercedes
1:17.192 min
2. Nico Rosberg
Mercedes
+ 0.740
3. Sebastian Vettel
Ferrari
+ 1.103
4. Kimi Räikkönen
Ferrari
+ 1.351
5. Daniil Kvyat
Red Bull
+ 1.356
6. Carlos Sainz
Toro Rosso
+ 1.467
7. Max Verstappen
Toro Rosso
+ 1.590
8. Fernando Alonso
McLaren
+ 1.714
9. Nico Hülkenberg
Force India
+ 1.959
10. Romain Grosjean
Lotus
+ 2.074
11. Sergio Perez
Force India
+ 2.108
12. Felipe Massa
Williams
+ 2.368
13. Valtteri Bottas
Williams
+ 2.374
14. Pastor Maldonado
Lotus
+ 2.385
15. Jenson Button
McLaren
+ 2.414
16. Daniel Ricciardo
Red Bull
+ 2.447
17. Felipe Nasr
Sauber
+ 3.071
18. Roberto Merhi
Manor
+ 4.825
19. Will Stevens
Manor
+ 5.751
20. Marcus Ericsson
Sauber
keine Zeit

Prvi slobodni trening za VN Monte Carla

Trka u Monacu je po mnogo čemu jedinstvena. Možda je najveća razlika što se prvi nezvanični treninzi voze u četvrtak, a ne petkom, kao kod ostalih trka. Razlog je funkcionalne prirode. Bilo bi mnogo da se tri dana za redom ograniči saobraćaj zbog trke Formule 1. Tako se u Kneževini, posle slobodnih treninga četvrtkom, za petak se ponovo otvaraju delovi staze, odnosno pušta se javni saobraćaj.
Prvo učešće Vettela sa Ferrarijem u Monacu

Ponovo su vozači Mercedesa odlučivali ko će biti najbolji. Lewis Hamilton je postigao najbolje vreme dok je Nico Rosberg u jurnjavi napravi ogrešku i ostvario „bliski kontakt“ sa ogradom. Postigao je tek deveto vreme. Svojevsrsnu senzaciju priredio je mladi Max Verstappen koji je postigao drugo vreme sa zaostatkom od samo 0,149 s za Lewisom. Holanđanin je po prvi put vozio Formulu 1 u Monacu. Za vreme njegovog školovanja u nižerazrednim kategorijama automobilskih trka nije nikada vozio na uličnoj trci. Drugo vreme postigao je sa korišćenim mekanim pneumaticima. Vozač Red Bulla, Daniel Ricciardo postigao je treće vreme sa zaostatkom od 0,336 s iza prvoplasiranog.
Inače prvi slobodni trening vožen je po delimično vlažnoj stazi. Pastor Maldonado sa postignutim šestim vremenom pokazao je da se na njega može računati u Monte Carlu. Venecuelanski vozač je ostvario nekoliko pobeda u Kneževini za vreme njegovog učešća u ranijoj fazi jegove vozačke karijere.

Rezultati prvog slobodnog treninga VN Monaca:
Vozač
Tim
Vreme / zaostatak
1. Lewis Hamilton
Mercedes
1:18.750 min
2. Max Verstappen
Toro Rosso
+ 0.149
3. Daniel Ricciardo
Red Bull
+ 0.336
4. Sebastian Vettel
Ferrari
+ 0.384
5. Carlos Sainz
Toro Rosso
+ 0.495
6. Pastor Maldonado
Lotus
+ 0.704
7. Daniil Kvyat
Red Bull
+ 0.770
8. Kimi Räikkönen
Ferrari
+ 0.929
9. Nico Rosberg
Mercedes
+ 1.012
10. Felipe Massa
Williams
+ 1.016
11. Fernando Alonso
McLaren
+ 1.041
12. Jenson Button
McLaren
+ 1.452
13. Romain Grosjean
Lotus
+ 1.524
14. Sergio Perez
Force India
+ 1.869
15. Nico Hülkenberg
Force India
+ 2.034
16. Felipe Nasr
Sauber
+ 2.107
17. Valtteri Bottas
Williams
+ 2.167
18. Marcus Ericsson
Sauber
+ 2.469
19. Will Stevens
Manor
+ 4.484
20. Roberto Merhi
Manor
+ 4.654