уторак, 28. фебруар 2017.

Druga godina

Prezentacija: HaasF1 VF17 Ferrari

U drugoj godini nakon debija u Formuli 1, američka ekipa Haas želi još bolje rezultate. Da podsetim, prošle godine zauzeli su osmo mestu u šampionatu (za svaku pohvalu !) i sakupili 29 poena. Za tehničkog partnera, osnivač kompanije Gene Hass izabrao je Ferrari. U prošloj sezoni, novajlija u najbržem cirkusu, prozvan je “američki Ferrari”. Nije ni čudo, kada 70% komponenti i delova, kupuju od slavne italijanske ekipe.

HaasF1 VF17 Ferrari
Ove godine to nije slučaj. Na novom bolidu VF17, mnogo je više komponenti koje imaju potpis iz fabrike američkog tima. Šasija, krrila, karoserija, pod, hladnjaci su proizvod američkog tima. Čak i ogibljenje, koje na prvi pogled izgleda kao da je preuzeto od Ferrarija, je šire i drugog oblika. Gornje i donje trouglasto rame, kao da su nešto “bliži”.
Zadnji spojler - domaća dizajnerska škola
Nos novog VF17 dobio je zaobljeni vrh. Bočni, vertikalni i horizontalni elementi, u Formula 1 žargonu, prozvani “daska za peglanje”, su nešto konvencionalnijeg izgleda. I bočni usisnci za vazduh, su drugačijeg oblika u odnosu na Ferrari. Zadnji spojler je “filozofija” Haas F1 tima, na čijim bočnim stranicama ima čak sedam resa, što je do sada rekord u Formuli 1.

Američki “self made” milioner, Gene Haas sam (trenutno) finansira svoj Formula 1 projakat. U tu svrhu, povećao je budžet, sa prošlogodišnjih 100 na čak 130 miliona Dolara! Razlog: rastući troškovi, zbog uvođenja novih aerodinamičkih pravila. “Postojanje u Formuli 1, dovodi vaše preduzeće u više postojanosti nego bilo koji drugi oblik oglašavanja. Ovde možete pokazati šta možete. Ako uspete u svetu Formule 1, onda ljudi veruju da vi mrate biti dobri i u drugim segmentima poslovanja” – objašnjava filozofiju Gene Haas. 

Novi “bik” na točkovima

Predstavljanje: Red Bull RB13 Renault

Tim austrijskog milijardera i sportskog „mecene“ – Dietricha Mateschitza, ima tri osnove za optimizam. Prvo, prošlogodišnji tehnički napredak pogonske jedinice, od strane Renaulta, bio je očigledan. Drugo, od ove godine stupaju nova rešenja na polju aerodinamike, materija u kojoj je „kralj“ – Adrian Newey. I konačno, ne trećem mestu, vozački par – Daniel Ricciardo i Max Verstappen.
Red Bull RB 13 Renault

Majstorski rad Adrian Neweya- difuzor

Bočni spojleri deluju relativno skromno
Dodatnih 30 KS koje su „francuski kuvari“ proizveli u novoj pogonskoj jedinici Renaulta, dali su „nova“ krila Red Bullu. A srž delovanja njihovog dizajnera, je upravo dizajniranje šasije i aerodinamike, koja bi trebala da bude glavna karta u pokeru Formule 1 britansko-austrijskog tima ove sezone. Na prvi pogled, prednji deo bio je tajanstven po pitanju „S“ kanala. Međutim, u nosu automobila uočljiva je rupa – dokaz da je Red Bull primenio, od ove sezone u modi, „S“ kanal, za preusmeravanjje vazduha. Prednje krilo, pogle dodozgo, ima oblike delte i na njegovim krajevima je primetna, svojevrsna „petlja“, kao dodatni usmerivač vazduha bočno i ispod bolida.

Rupa u nosu: "recept za vazduh"

Zanimljiv detalj montiranja kamere na kaoseriju
Bočne stranice su skrojene kao odelo a oblik sugeriše, da Red Bull možda ima uske ali dugačke hladnjake za hlađenje motora i drugih komponenti. Zadnji deo je mali i visok, umesto širok i uz to niži. Zadnje krilo montirano je na pozadi nakaroseriju, putem jednog nosećeg stuba. Kao i ostali, Red Bull je ugradio leđno peraje na polkopcu motora. 

недеља, 26. фебруар 2017.

Jubilarni model

Prezentacije: Williams FW40 Mercedes

U godini jubileja, tim Williams je odlučio da naslednik prošlogodišnjeg modela FW 38, ne dobije oznaku „39“ već, u skladu jubileja – četrdeset godina od osnivanja firme – FW 40. Zbog „rokade“ vozača – Valtteri Bottas je preuzeo Mercedes, tim Sir Frank Williamsa je u novoj sezoni, hteo pošto-poto da obezbedi jednog iskusnog vozača. Tako se „penzioner“, Felipe Massa ponovo stavio u ulogu „aktivnog“ vozača. Drugi pilot, je mladi, neiskusni debitant u 2017. godini, Lance Stroll. Zahvaljujući bogatstvu njegovog oca, ekipa iz Grova je obezbedila finansijsku injekciju za predstojeću sezonu i rastuće troškove, zbog uvođenja novih pravila.


Williams FW 40 Mercedes: 40 godina od osnivanja tima Williams
Prepuštanje Bottasa šampionskoj ekipi, sigurno je donelo određene novčane beneficije timu, koji za pogon svojih autmobila, koristi agregate koje pravi šampionska ekipa. U tradicionalno beloj boji, sa „štraftama“ glavnog sponzora, po prvi put smo u prilici da vidimo novi FW40. Tim Williams, je nekoliko dana ranijie pustio u javnost kompjuterske slike novog bolida, aktuelne generacije. Prednji deo u sebi krije, sada u modi, „S“ sistem kanalisanja vazduha, dok su stranice izraženije od prošlogodišnje verzije, mnogo većih dimenzija. Kao i većina timova, Williams je preopoznatljiv po leđnom „peraju“, iznad poklopca motora.


Šasija je elegantno „vitka“ sa velikim difuzorom pozadi, u skladu sa novim aero pavilima. Strukturno, tim Williams je od ove godine bogatiji za jedan super moderan simulator, koji je u velikoj meri finasirao otac mladog Lance, „auto fanatik“ - Lawrence Stroll.

Trikovi „srebrne strele“

U danu kada su prezentovali automobil, tim Mercedesa-AMG je pokazao apsolutnu spremnost da neće napustiti šampionski „kurs“.
Popodnevna verttija Mercedesa W08 EQ Power+
Isotg dana, posle podne, osvanula je slika istog Mercedesa, sa kompletnom oznakom - W08 EQ Power+, ali sa T krilomispred zadnjeg spojlera

Ipak, najveće iznenađenje jeste sistem oslanjanja na prednjoj osovini. Veza između gornjeg trouglastog ramena i glavčine točka, je kompletno drugačija od svega što je do sada viđeno. Prve pretpostavke, da je pored aerodinamičke prednosti u pitanju i  unapređenje sistema oslanjanja FRIC, koji „srebrne strele“ koriste u najboljoj mogućoj meri.

Najviše znatiželje, je privukao detalj sa prednjeg ogibljenja

Mercedes ponovo „šokirao“ konkurente!

Sezona nije ni počela, kod svih timova vlada optimizam, posebno kod Red Bulla i Ferrarija, da će konačno neko sa trona, skinuti „srebrne strele“. Posebno su u Red Bullu optimistični. Prema najavama iz Renaulta, njihov hibrodni pogon je preko zime dobio 30 KS (optimističniji podaci govore o čak 35 „konja“), od ove godine aerodinamika ima važniju ulogu (polje rada glavnog dizajnera „bikova“ – Adrian Neweya) dok su Daniel Ricciardo i (posebno) Max Verstappen su nestrpljivi  u jurišu ka šampionskom tronu.

Međutim, „procurela“ je informacija da je Mercedes na svom prerađenom pogonskom sklopu, M08, preko zime „mobilisao“ novih 60 KS !!!! Da i brojkama: šezdeset!!! To znači, da u ovoj sezoni raspolažu sa 1000 KS sistemske snage.

Potvrdu ovoj vesti, ide i izjava tehničkog direktora ekipe Force India, Andy Greena, koji je na prezentaciji novog britansko-indijskog bolida, rekao da je Mercedes odradio neverovatan posao i da su premašili očekivanja. Direktor motornog odeljenja Mercedesa, Andy Cowell je nezvanično potvrdio da su tokom prošle sezone na pojedinim kvalifikacionim vožnjama, došli do magične brojke od 1000 „konja“.
Andy Cowell: "Prošle godine smo došli do magične brojke 1000 KS, na kvalifikacijama"
Tako je „strela“ pred početak nove sezone, još jednom zadala „glavobolju“ konkurenciji.

Povratak korenima

Predstavljanje: McLarem MCL32 Honda

Istog dana kada je Ferrari predstavio svoj automobil, par šasova kasnije u sedištu kompanije McLaren, u potpuno novom izdanju, svetlost dana je ugledao McLaren MCL32 Honda. Tim u tradiciji dugoj 51 godinu, promenio je samo četiri direltora. Prvi je bio osnivač tima, novozelandski vozač Bruce McLaewn, zatim Teddy Mayer, Ron Dennis i od kraja prošle godine, Zak Brown.

McLaren MCL 32 Honda
Od ove sezone u Mclarenu je sve novo. Boja automobila, narandžasta vuče poreklo s kraja šezdesetih godina XX veka, novi menadžment firme, nova nomenklatura bolida ali i novi pogonski koncept Hondinog hibridnog pogona. Zak Brown je želeo a to su ljubitelji podržali, glasanjem preko Interneta, promenu boje i tako vratio prepoznatljivu boju koja je zaštitni znak osnivača ekipe Bruce McLarena. Takođe, prekinuto je označavanje automobila po oznakama, iz perioda Ron Dennisa (MP-4 = McLaren Project Four).

Na pitanje novinara, da McLaren ulazi u novu sezonu (ali i eru) bez glavnog sponzora, šef tima Eric Boullier  je objasnio da je McLaren sastavljen od brojnih firmi, koje svaka za sebe zarađuje i donosi profit timu Formule 1. „Mi namamo novca kao Mercedes ili Red Bull, ali imamo savim dovoljno da pobeđujemo trke“ - objasnio je Francuz

Optički, novi McLaren MCL32 nema nijedan vidljivi „trik“ na karoseriji. Ne treba zaboraviti da do prve trke ima mesec dana i da su sitne korekcije (nakon predsezoskih testova i provere podataka) uvek moguće. McLaren, takođe eksperimentiše sa „T-krilom“, ispred zadnjeg spojlera. Šef aerodinamike Peter Prodromou, nas uverava: „Radimo na rešenju T krila. Prostor iza usisnika za vazduh, spada u oblasti gde propisi dozvoljavaju puno slobode“. Povećano je međuosovinsko rastojanje, takođe je povećan i napadni ugao u odnosu na prošlogodišnji model. U nosu automobila, je integrisan „S“ kanal, a prednji točkovi sa unutrašnje strane su kompletno pokriveni.
Pednji spojler je povezan sa šasijom velikim stibovima
Jedna od najvećih inovacija je zadnje krilo. Posebno, njene bočne stranice sa dodatnim prorezima i otvorima. Cilj: generisanje vrloženog vazduha iza bolida.

Zadnji spojler sa bočnim prorezima - inovacija
Velika očekivanja ekipe McLaren, su od tehničkog partenera – Honde. Honda je promenila koncept pogonske jedinice i prva prekopirala ideju Mercedesa. Dakle, razdvojen turbo-punjač, turbina pozadi a kompresorski deo napred, na početku V6 motora.


субота, 25. фебруар 2017.

Konačno – Crvena Boginja!

Prezentacija: Ferrari SF70H

Tradicionalno ekipa iz Maranella, predstavila je svoj najnoviji automobil za ovu sezonu, pod oznakom SG-70 H. U skladu sa jubilejom, 70 godina od nastanka firme, to je bio motiv za obeležavanje ovogodišnjeg modela. Slovo „H“, ja oznaka za hibridni pogon.
Ferrari SF 70 H
Pored Sebastian Vettela i Kimi Raikkonena, kompletna Italija a posebno „glavešine“ najstarijeg tima, od ove sezone očekuju mnogo. U najmanju ruku, osvajanje šampionske titule. Da li ima osnova?
Prema rečima tehničkog šefa tima Ferrari – Mattia Binotta, izazaov je ubrzati razvoj u ovoj sezoni. „Novi propisi dozvoljavaju na polju aerodinamike punu slobodu, shodno tome, očekujemo velike korake na tom polju. Ko je sad već brz, ima velike šanse za odličan razvoj već na prvoj trci u Australiji.
Iznad prednje osovine . ispust vazduha iz "S" kanala


Poređenje dva Ferraija: gore 2017. dole 2016. godina

Bočni otvor, gledano odozgo

Nos automobila je sličan prošlogodišnjem modelu, uz rast u dužinu i skriven na prvi pogled sa donje strane otvor za ulaz vazduha za „S“ kanal. Otvor se sada nalazi iznad prednje osovine. Velike promene vidljive su na bokovima oko usisnika vazduha. Karakteristika su dva otvora jedan spreda i drugi sa gornje strane karoserije. Cilj? Optimalan protok vazduha za hlađenje svih komponenti agregata, preko motora, do hibridnih delova ali i kompleksne elektronike.
Tradicionalno pored staze u Fioranu veliki broja navijača
Preko zime, velike „radove“ pretrpela je kompletna pogonska jedinica. Još prošle sezone se govorilo, da je po snazi Ferrarijeva pogonska jedinica odmah iza Mercedesove a neznatno, ispred Renaultove. Poseba pažnja posvećena je usinoj grani kao i maksimalnom iskorišćenju turbo punjača. Naravno, prema rečima Ferrarijevih ljudi, pouzdanost je takođe bila na spisku želja za unapređivanjem!

I Ferrari je prezentovao svoje „peraje“ na poklopcu motornog dela, uz malo „T krilo“ na kraju. Da li je ovo sve dovoljno za titulu, vreme će pokazati.....

четвртак, 23. фебруар 2017.

Srebrna strela za novo doba

Prezentacije: Mercedes W08

Konačno, dugo očekivana „srebrna strela“ za sezonu 2017. godine, predstavljena je na stazi Silverstone. Poslednje tri sezone, nemačko-britanski tim je neprikosnoven u „kraljevskoj klasi“ automobilskog sporta. Sa tim u vezi, konkurencija ali i navijači kao i ljubitelji Formule 1 su sa nestrpljenjem očekivali novi automobil za predstojeću sezonu Formule 1.
Mercedes AMG W08

Lewis Hamilton i Valtteri Bottas

Nos automobila bez nepotrebnih "čvoruga"

Impozantan zadnji deo sa širokim pneumaticima

Leđno "peraje" manjih je dimenzija nego kod konkurencije

Usisnik za vatduh obezbeđuje dovoljnje količine za "disanje" motora ali i hlađenje komponenti
Prethodna tri modela, sa ukupno 51 pobedom, kao i tri dvostruke krune, ostavili su u nasleđe težak zadatak novom bolidu. Na prvi pogled, pada u oči njegova dužina ali i za razliku od dosadašnjih timova, delimično drugačiji pristup dizajnu poklopca motora. Za razliku od ostalih timova, Mercedes se odrekao leđnog „peraja“. U oči pada i konstrukcija prednjeg, odnosnog zadnjeg ogibljenja. Prednje je zakošeno ka napred a zadnje, ka nazad. To je Mercedesova filozofija, koja ima određene zakonitosti zbog korišćenja FRIC sistema oslanjanja.

Nos automobila, je elegantan bez „čvoruga“ i ima se utisak da je kratak. Takođe, prednji kraj krije provereni „S“ kanal, za usmeravanje protoka vazduha. Na bokovima su primetna velika „krilca“ i vertikalni stabilizatori, koji trebaju pravilno da usmeravaju strujanje vazduha oko bokova ali i ispred zadnjih točkova.

Bočne „kutije“, usisnici za vazduh, podeljeni su na dva dela. Prednji deo, podsaća na stomak i proteže se do dna, dok je pozadi to mnogo elegantnije, manjih dimenzija. Novi, za ovu sezonu prilagođeni pogonski agregat Mercedes-AMG F1 M08 EQ Power+, prema najavama, razvija više snage (opet!) nego prošlogodišnja verzija. Tako je pred početak sezone, Mercedes ponovo šokirao svoje protivnike, svojom „čudotvornom fabrikom čeličnih konja“!

Zaljubljeni Carlos Sainz mlađi!

Sin nekadašnjeg dvostrukog svetskog prvaka u reliju Carlos Sainza, Carlos mlađi, pred početak nove sezone u Formuli 1, srećno je zaljubljen. Izabranica je, Sarah Emilia de la Renta i radi kao model.

Sarah Emilia de la Renta

Cirkus se pokreće....

Prezentacija: Force India VJM10

Juče, 22. februara, treći tim “najbržeg cirkusa na Svetu”, prezentovao je novi autombil. Indijsko-britanski ekipa Force India, za koji ove sezone voze Sergio „Checo“ Perez i mlada francuska nada Esteban Ocon („kadar“ Mercedesa), predstavio je najnoviju kreaciju, sa oznakom VJM10. Dizajnerski duo Akio Haga i Ian Hill, pod dirigentskom palicom tehničkog direktora Andy Greena, napravili su kompletno novi automobil sopstvenim snagama. Kako je na promociji objavljeno, više nemora da bude tajna, ekipa je još u maju 2016. godine prestala sa radom na aktuelnom modelu Formule 1 i sve resurse, usmerila za sezonu 2017. godine.

"Nozdrve" na Force India VJM10

Dr. Vijay Mallaya, Sergio Perezy, Esteban Ocon, Otmar Szafbauer i Andy Green

Force India VJM 10

Zahvaljujući "nozdrvama" - dovoljna vazduha prolazi ispod bolida
„Od svih konstrukcija koje sam do sada video, ovaj je najspektakularniji“ – izjavio je prva vozačka „violina“ Seergio Perez i dodao: „isto tako mogu da kažem, da preko zime, tim nikada nije tako naporno radio. Tim je stabilana bez promena, sada nam se isplati sve ono što smo instalirali u našem novom vazdušnom tunelu u Kölnu“.

Na pitanje novinara, da li je ostvaren aerodinamički potisak od 30 procenata, tehnički direktor tima Andy Green je „usplahireno“ odgovorio: „Mi smo vrlo zadovoljni sa dosadašnjim razvojem a do kraja sezone, dostićićemo i više od 35% aerodinamičkog prijanjanja“.

Od svih do sada predstavljenih automobila, Force India izgleda najneobičnije. Izostavili su “S” kanal u nosu ali su prepoznatljivi, po svom dizajnerskom rešenju, koji podseća na nozdrve. Sa tim dodatkom ostvarili su veći protok vazduha ispod bolida a sa time i bolje ležanje kompletne konstrukcije. Interesantna je “grba” u predelu spajanja elemenata ogibljenja sa šasijom. Predpostavka je da Force India čeka rezultate prvih testova, zatim podatke nakon par trka i konačnu odluku oko „ilegalno-legalnog“ ogibljenja, koje koriste trenutno Mercedes-AMG i Red Bull, dok je veliki protivnik Ferrari, uložio čak i protest kod FIA.

Force India VJM10 koristi Mercedesovu pogonski jedinicu i kako sami kažu: „presrećni smo što smo dobili još konja, više nego što smo očekivali“. Ovogodišnja specifikacija agregata, prema Mercedesu, zahteva više hlađenja pa je i sistem za “disanje” ali i hlađenje motora, veći u odnosu na prethodnu sezonu, sada podseća na prošlogodišnju verziju Mercedesovog usisnika.

Na haubi motora uočljivo je veliko peraje, kao dodatak aerodinamici ispred zadnjeg spojlera. U prethodnik nekoliko sezona, tim Force Inda je pokazao kakao se sa ograničenim materijalnim sredsvima ali inovativnim idejama kompletnog dizajnerskog tima, može postiči mnogo na performansama. Sa tim u vezi, ne bi trebalo da iznenadi, eventilano mesto na podijumu Pereza ili možda čak Ocona. Oba vozača su pojačala zimske treninge i provodili po devet časova u teretani i 10 časova na kardio trenažerima, treba da budu adekvatan odgovor na povećanje performansi i brzina ovogodišnje generacije automobila Formule 1. „Dugajlija“ Ocon je krakto izjavio: „ Dobio sam pet kilograma mišića“!

среда, 22. фебруар 2017.

Herr Lauda, Srećan rođendan

Prvak u Formuli 1, pilot, menadžer, savetnik, TV ekspert, inspiracija za film....... Niki Lauda
Trostruki svetski prvak, "ministar spoljnih poslova" ekipe Mercedes-AMG, Nikolaus Andreas Lauda, danas puni 68 godina! 
Srećan rođendan !!!
Dve titule u Ferrariju: 1975. i 1977. godine

Prvak iz 1984. godine, u automobilu McLaren TAG-Porsche MP4/2

уторак, 21. фебруар 2017.

Počelo je, počelo je.....

Prezentacija: Renault R.S. 17

Kao drugi tim koji je „delimično“ otkrio svoj  autombil za ovogodišnji šampionat, Renault je je predstavio na ceremoniji u Londonu, svoj automobil sa oznakom R.S. 17. Kako je naveo u prezentaciji šef tima Cyril Abiteboul, to je trenutni izgled novog automobila, koji će se svakodnevno manje ili više modifikovati do početka sezone.
Renault R.S 17

Novi nos sa "S " kanalom

Motor je preko zime dobio 30 KS i na haubi jedno "peraje"! 

Novi - veliki bočni spojleri

Vočači: Nico Hülkenberg, Jolyon Palmer i rezervni Sergei Sirotkin

Povratak na najvišem nivou u F1: Alaian Prost (četvrti s desna) ambasador Renaulta
Novi automobil ofarban je u tradicionalne Renaultove boje -  žuto-crno. Ima par interesantnih detalja. Prednji deo u poređenju sa prošlogodišnjim je nešto širi, a ivice su konstruisane da generišu više vazduha ispod automobila u pravcu difuzora. Cilj? Bolje prijanjanje kompletnog automobila. Takođe „nos“ automobila ima ugrađen „S“ kanal, kao i novi automobil Williams FW 40. Novi bočni verikalno-horizontalni elementi, poznati kao - „bargeboards“, su velikih didmenzija i umeravaju vazduh u pravcu kretanja oko bokova automobila, prema zadnjem delu između točkova i karoserije.

Kao i kod Saubera, u oči pada usisnik vazduha iznad glave vozača. On je takođe podeljen, kako bi što efikasnije omogućio hlađenje komponenti i „disanje“ motora, sa unutrašnjim sagorevanjem. Svakako, jedno od najvećih iznenađenja, doduše još uvek skriveno, krije se ispod poklopca za motor, koji sada krasi jedno veliko peraje. Za ovu sezonu, Renault je kompletno preradio pogonsku jedinicu (uz veliku pomoć motornog „gurua“ Mario Illiena) i preko zime su našli dodatnih 30 KS, kolko su dobili tokom cele 2016. godine.

„Ovo je važna godina za nas. Po prvi put će se videti kako fabrike u Enstonu (p.a. šasija) i Viryju (p. a. Motor) mogu usko da sarađiju. U 2016. godini, uložili smo mnogo u reorganizaciju oba mesta. Rezultat je ovaj automobil. Naš cilj ove sezone, najmanje je peto mesto. – objasnio je predsednik Renault Sporta Jeroeme Stoll.

Renault je najavio, da za 2020. godinu, planiraju osvajanje titule.

POČELO JE, POČELO JE....

Prezentacija: Sauber C36 Ferrari

Početak ovogodišnje sezone Formule 1 prvi je ozvaničio sa zvaničnoma prezenatcijom novog automobila, švajcarska ekipa Sauber. Novi model, sa oznakom C36 Ferrari, je potpuno nov automobil, koji u ovoj jubilarnoj godini za jedini tim iz Švajcarske, treba da bude prekretnica.
Sauber C36 Ferrari

Zadnji kraj višlji u odnosu na prednji

Nove propircije Formule 1 od 2017. godine.

Zaniimljiv usisnik vazduha za "disanje" motora ali i hlađenje određenih komponenti
Novi Sauber C36 Ferrari je nov automobil sa starim motorom. Od jula 2016. godine, Sauber je počeo sa radom na novim bolidu uz podatke o Ferrarijevom motoru po specifikaciji iz te godine. Kompletna bolid nastao ja na merama poznatog pogonskog sklopa iz Italije.

U oči pada usisnik za vazduh, usisnici na bokovima za hladnjake kao i pod automobila. Usisnik za vazduh iznad glave vozača, sada je veći i podeljen na nekoliko sekcija, kao Mercedesovo rešenje od pre par godina. Cilj? Optimalno hlađenje u predelu menjača kao i elektronskih komponenti. Naravno i adekvatno „disanje“, za turbo motor je od presudne važnosti da agregat u svakom trenutku isporučuje snagu.

Bočne ivice su izuzetno male a pri kraju, kod motornog dela, se zakrivljuju. Tom obliku, prošle sezone „kumovao“je Ferrari. Gledano iz profila, C36-Ferrari u poređenju sa prošlogodišnjim bolidom, je neznatno višlji pozadi u odnosu na prednju osovinu. U poređenju sa prošlogodišnjim automobilom, u predelu zadnje osovine sada je veće restojanje od tla.

Sa novim vlasnikom, švajcarski tim očekuje finansijsku stabilnost a sa time konstantnost u razvoju ovogodišnjeg automobila. “Zajedno sa Longbow Finance, u budućnosti nas očekuju veće mogućnosti da postanemo konkurentniji i da se vratimo na stare staze uspeha. Sa novim pristupom, želimo u konkurenciji zauzeti bolji položaj“ - izjavila je „šefica“ tima, Monisha Kaltenborn