петак, 30. септембар 2016.

Razlog požara na Magnussenovom automobilu

Moderni automobili Formule 1 su izuzetno kpompleksne „sprave“, naročito od uvođenja hibridne tehnologije. Svi sistemi se neprestano razvijaju i unapređuju. Ipak za razliku od „civilnih“ automobila, trkački bolidi Formule 1 su prototipovi, koji nikada do kraja ne mogu biti razvijeni. Razlog: neprestano usavršavanje.
Renault R.S. 16 nakon gašenja požara
Požar na bolidu Renaulta R. S. 16, danskog vozača Kevina Magnussena pokazao je da i najmanja sitnica može da napravi teškoće. Zbog neprekidnog unapređenja svojij performansi ali i sistemskog planiranaja od trke do trke (čitajte konfiguracije staze), inženjeri i tehničari moraju da misle korak ili dva unapred. U cilju ispitivanja novih sistema za predstojeće trke, tehničari Renaulta su modifikovali benzinsku pumpu ali i vodove za gorivo. Svi rezervoari za gorivo su pod pneumatskim pritiskom, da bi usled gravitacionih sila bili sprečeni da povuku vazduh. Nešto je kenulo naopako, kako navode u Renaultu, pumpa je pala van planiranog mesta montiranja, ispod novoa goriva. Višak goriva se pojavio u drugim sistemima i u dodiru sa vazduhom, usled visokih temparatura, pored motornog prostora, došlo je do varnice i požara.

Zašto je Renault uradio modifikaciju na sistemu dovoda goriva? Odgovor je – pripreme za trku u Meksiku, na nadmorskoj visini od 2240 m. Primer sistematskog i planskog rada, za svaku pohvalu !

Rezultati prvog i drugog slobodnog treninga za VN Malezije

U Maleziji, Max Verstapen proslavio je 30. septembra, svoj 19. rođendan
Dominaciju Mercedesa na stazi Sepang niko nije doveo u pitanje. Ipak, Nico Rosberg i Lewis Hamilton u skoro izjednačenom nadmetanju smenjuju se na prvoj poziciji po postugnutim vremenima. Evidentno je vozačko ali i mentalno napredovanje nemačkog vozača, koji vrednim radom ali i sistemskim odnosom prema mehaničarima, stalno unapređuje svoje vozačke sposobnosti.

Požar na bolidu Renault Kevina Magnussena

Ipak, najupečatljivija scena sa prvog slobodnog treninga, bio je požar na bolidu Renault R. S. 16 Kevina Magnussena. Benzinska para je zadavala probleme mehaničarima da brzo lokalizuju vatru. Skoro 15 minuta, mehaničar sa protiv požarnim aparatom, pokušavao je da vatru stavi pod kontrolom. U međuvremnu, trening je bio prekinut i tek nakon potvrde da je požar ugašen, trkački direktor je dao ponovo zeleno svetlo za nastavak treninga.
Rezultati prvog slobodnog treninga

Rezultati drugog slobodnog treninga

Nico Rosberg je pokazao da je u formi i ostvario je upečatljivo najbolje vreme od 1:35,227 minuta. Time je za 0,494 s bio brži od svog timskog kolege Lewis Hamiltona. Sa brzim krivinama i dugačkim pravcima, staza Sepang ponovo odgovara Ferrarijevim bolidima. Sebastian Vettel bio je plasiran ispred Kimi Raikkonena, koji je završio na četrvoj poziciji. Prijatno iznenađenje bio je Fernando Alonso, na petoj poziciji u sve boljem bolidu McLaren Honda MP4-31.

Na drugom slobodnom treningu usledio je obrnuti redosled vozača, Hamilton je postigao najbolje vreme, dok je Rosberg bio drugi sa zaostatkom od 0,233 s. Kimi Raikkonen, koji je na kraju drugog slobodnog treninga bio četvrti, bio je nezadovoljan sa ponašanjem bolida. “Nešto nije u redu sa automobilom” poručio je Finac putem radio veze, svom trkačkom inženjeru Dave Greenwoodu. Inače “Iceman” je posebno vezan za stazu u Sepangu, 2003. godine postigao svoju prvu pobedu u Formuli 1.

Još jednom su mehaničari u Formuli 1 potvrdili svoju kompetentnost u poslu kojim se bave. Oštećeni bolid Kevina Magnussena u požaru na prvom slobodnom treningu, uspeli su da poprave i Danac je poslednjih 50 minuta iskoristio da se upozna sa stazom i automobilom.
Jenson Button (u sredini) u maleziji slavi svoj 300. nastup na trka u Formuli 1
U okviru VN Malezije, dva vozača su imali razloge za slavlje. Max Verstappen, najmlađi pobednik jedne “gran pri” trke, proslavio je danas svoj, tek, 19. rođendan. Drugi „slavljenik“ je budući „penzioner“ Jensona Button. Svetski prvak iz 2009. godine, u Maleziji slavi svoj 300. nastup na trka Formule 1. Svaka čast!

TAG motori u Formuli 1


Nakon 33 godine, ponovo ime TAG, se nalazi na poklopcima ventila pogonskog agregata, koje pokreće jedan automobil Formule 1. Od ove godine, ponovo je jedan TAG motor u najbržem cirkusu. Reč je o kompaniji koju je 1977. godine osnovao Akram Ojjeh, dok je ulogu izvršnog direktora preuzeo njegov sin Mansour Ojjeh, koji je na taj način svoj hobi pretvorio u posao i neviđenu strast za tehnikom.
TAG je skraćenica za Techniques d'Avant Garde, privatnu kompaniju sa sedištem u Luksemburgu. 
Prenos informacija: Niki Lauda i Hans Mezger

Konstrukor motora TAG Turbo TTE-P01: Hans Mezger

Finansijer i tvorac: Mansour Ojjeh i Hans Mezger
Grupacija TAG je 1985. godine kupila, švajcarsku firmu satova Heuer, koju vidimo na spoljnoj oplati na bolidima Red Bull. Nije tajna da su to V6 hibridni agregati Renaulta ali je marketinški trik, sada  arapskog konglomerta, da ponovo Mansour Ojjeh bude u smaom epicentru trka Formule 1.

Sve je počelo 1981. godine, kada je odlazeći šef tima McLaren Teddy Mayer, na zahtev tehničkog šefa John Barnarda krenuo u potragu za dobavljačem novog motora. Jedini uslov je bio da nova pogonska jedinica mora da bude turbo prehranjivana. Kako su turbo motori iz prve ere ulazili na sva vrata u Formulu 1, prvi kontakti su napravljeni sa Renaultom. „Mislim da oni nisu dobri“ – kratko je ocenio John Barnard. Sledeća stanica, bila je München. Zbog neslaganja oko koncepta motora (BMW je bio cetvorocilindraš a u Mclarenu su, favorizovali V6) na scenu stupa, tada tek u povoju, mladi harizmatični, novi šef tima Mclaren International, Ron Dennis. „Zaboravite to, to bi bio kompromis. U svakom slučaju, ne želim da napravim nijedan“. odsečno je rekao Dennis.

Tada je Ron predložio Porsche. John Barnard, priseća se ideje da se višestruki pobednik maratona 24h Le Mana, sa turbo motorima, dovede u „brod“. Dan ili dva kasnije, mi smo već otputovali u Nemačku i počeli razgovora. Paralelno sa pregovorima oko novog motora, Ron je imao i problem sponzorisanja novog poonskog agregata. Za dizajniranje nije imao sopstvenih materijalnih resursa i kao već nekoliko puta do tada, Ron Dennis pokazuje svoje menadžerske sposobnosti (pre toga je angažovao povratnika po drugi put u Formulu 1 – Nikija Laudu) i od tadašnjeg Williamsovog sponzora TAG, nalazi novog partnera u novoosnovanoj firmi TAG Turbo Engines. U novoj kompaniji, Mansour Ojjeh je postao predsednik.

Projekat koji je zvanično započeo septembra 1981. godine imao je nekoliko jasnih ciljeva. Konstruktor motora Hans Mezger je tom prilikom rekao: „Bez senzacija, već jedan kompromis dobrih prilika u jednom ograničenom vremenskom prostoru“. Osnovni princip u konstrukciji motora prema njegovom idejnom trvorcu, imao je samo dva jasna zadatka. Prvi je bio da ne sme biti teži od atmosferskog motora Ford Cosworth i da sam agregat, mora biti što čvršći i stabilniji. U poređenju sa četvorocilindrašem BMW-a, V6 motor Porschea treba da ima u potpunosti noseći deo zadnjeg dela bolida. Do tada nijedan pogonski agregat nije imao pristup gradnji kao Porsche. Cilindarska glava sa lagerima za bregsto vratilo bilo je iz jednog dela. Kompletan motor bio je izrađen od legure aluminijuma (blok motora i cilindarske glave). Pokopac cilindarske glave kao i donji deo bloka motora, bili su izrađeni od ultra lakog magnezijuma.
Metalna skulptura od aluminijuma, magnezijuma, keramike, mase 150 kg: Porscheov V6 biturbo motor
Tačno nakon 13 meseci od početka projektovanja, crtanja, izrade, testiranja pojedinih delova, novi motor sa oznakom TAG Turbo TTE 01, startovan je na probnom stolu 18. decembra 1982. godine. “Ne znam da li je Ferrari po pitanju KS sa one strane od 700 brojke, o čemu smo mi bili izveštavani, ja ne znam osnovu zašto bi naš motor bio slabiji” izjavio je tada, njegov konstruktor Hans Mezger.
Niki Lauda izvezao je prvi put bolid McLarena sa Porscheovim V6 biturbo motorom na test stazi Porscheovog opitnog centra u Weissachu 18. februara 1982. godine. Postigavši rekord kruga na takozvanom Can Am kursu, Lauda je kratko prokometarisao: “To će biti dobra godina”.

Sam motor bio je tada neverovatno napredan, istovremeno sa puno snage, umerenom potrošnjom, kompaktne izrade i relativno male mase. Zbog aerodinamačkih zahteva, ugao između dva reda cilndara iznosio je 800, što se ispostavilo kao najbolja solucija, jer je i Honda, kako se kasnije pokazalo šampionski, V6 motror napravila sa istim uglom. Dva turbo punjača, marke KKK, prehanjivali su komoru za sagoravanje a ubrizgavanje goriva obezbedio je nemački Bosch. Sa četiri ventila po cilndru, komora za sagoravanje imala je optimalno punjenje i pražnjenje. Cilj konstruktora bio je ostvaren i po pitanju mase kompletnog agregata. Sa dva turbo punjača, hladnjacima komprimovanog vazduha, sigurnosnim ventilima, V6 motor Porschea, imao je masu od samo 150 kg. Radi poređenja, BMW linijski četvorocilindras imao je 185 kg, a V8 Ford Cosworth 168 kg. Porscheova satiskfakcija bila veća i u saznanju, da su konstruisali lakši motor i od Ferrarijevog V6 buturbo agregata, sa oznakom 021 1200, koji je imao masu od 177 kg.
Posle 33 godine, ponovo natpis TAG na motorima Formule 1
Sa dve konstuktorske i tri vozačke titule, TAG V6 turbo bio je jedan od najuspešnijih agregata iz perioda prve ere turbo motora. Zvanični podatak o visini uloženog novca, finasijera kompletnog projekta, Mansour Ojjeha nikada nije objavljen. Nezvanično se pominje iznos od 20-25 miliona, tadašnih, nemačkih maraka. Sadašnje angažovanje TAG Heuera ostaje i dalje pod velom finansijske tajne.

Tehničke karakteristike motora Porsche TAG Turbo (specifikacija iz 1983. godine):


Oznaka motora
TAG Turbo TTE-P01
Broj cilindara / ugao
V6 / 800
Broj ventila / ugao
24 / 300
Razvod ventila
Zupčanici
Radna zapremina
1499 cm3
Prečnik x hod klipa
82,0 x 47,3 mm
Napajanje gorivom
Bosch motronic ubrizgavanje
Turbo punjač / broj
KKK / 2
Snaga motora
750 KS pri 11000 o/min
Obrtni moment
430 Nm pri 9500 o/min
Srdnj brzina klipa
17,3 m/s
Masa motora
150 kg

среда, 28. септембар 2016.

Uvod: VN Malezije

Za predstojeći vikend, vozače Formule 1 očekuje 16. trka ovogodišnjeg šampionata Formule 1. Ekipa Ferrari, posebno Sebastian Vettel, rado se sećaju prošlogodišnje trke. Najtrofejnija ekipa “najbržeg cirkusa na Svetu” slavila je pobedu i na neki način domaćem timu (glavni sponzor Mercedesa je malezijski naftni gigant Petronas) „pomrsila“ konce.
Stanje pneumatika po vozaču
Da li će i ovaj put Lewis Hamilton morati da gleda izduvni sistem Nica Rosberga, saznaćemo u nedelju, drugog oktobra. Nemački vozač sa tri uzastopne pobede, nakon letnje pauze dolazi na malezijsko poluostrvo sa velikom dozom samopouzdanja i minimalnom bodovnom prednošću.
Rak rana „srebrnih strela“ može odlučiti pobednika. Iz ekipe Mercedes znaju da im je najveći problem start, koji zadaje kvačilo koje ima veoma mali prozor delovanja i od oba vozača Mercedesa, je prava umetnost pogoditi pravu tačku, temparaturu reagovanja poluge iza točka upravljača.
Staza Sepang International circuit

Staza je uspešna kombinacija sporih i brzih krivina sa dva dugačka pravca, kao stvoreni za ergelu Mercedesovih hibridno-čeličnih „konja“. Zbog geografskog podneblja, staza Sepang Internacional Circuit podložna je vremenskim nepogodama – čestim i obilnim kišama. Velika nepoznanica biće, kako za inženjere tako i za vozače, podesiti bolid za novi sloj asfalta koje je nakon prošlogodišnje trke obnovljen. Nijedan tim još nema podatke kako se troše pneumatici na svežem asfaltu. I pored dugačkih pravaca, podešavanje spojlera ide na gornju granicu „oštrine“. Radijus krivina je veći u poređenju sa Singapurom, što predstavlja smanjenje za podupravljanje. Zahvaljujući novom asfaltu koji je ravan, podešavanje klirens bolida ide na najnižu tačku. Zbog visokih temparatura, potrošnja kočnica može u određenom trenutku da bude kritična. Najkritičnija mesta za kočenje su, pred 1, 4, i 14 krivinom.

Poslednja trećina sezone a pre svega nova izuzetno zahtevna promena pravila sledeće goddine, su uzroci zbog kojih timovi nisu spremili veća unapređenja svojih bolida. Ferrari je prijavio neznatne korekcije na svojoj aerodinamici dok je Honda, planirala finalni “napad” – unepređenje, kod svojih pogonskh jedinica.

Tim Mercedes-AMG sa deset uzastopnih pobeda, na trci u Maleziji, ako pobedi, izjednačio bi rekord McLarena iz 1988. godine sa 11 uzastopnih pobeda u jednoj sezoni.
Činjenice za stazu Sepang International Circuit:


Dužina staze
5543
Bruj krigova
56
Broj krivina
15 (10 desnih, pet levih)
Udaljenost od starta do prve krivine
650 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
11,2 s
Broj promena brzina po krugu
54
Potrošnja goriva po krugu
2,36 l
Potrošnja pneumatika
Visoka
Potrošnja kočnica
Srednja
Najveća brzina 2015. godine (trka)
327 km/h (V. Bottas)
Ukupan deo staze sa punim gasom
65 %
Tip pneumatika
Mekane, srednje, tvrde

субота, 24. септембар 2016.

Novi zvezdani rekord - Mercedes razvija 980 KS !

Od uvođenja hibridne tehnologije u Formulu 1, pored pouzdanosti pogonskih agregata, veoma važno pitanje, jeste i njihova snaga. Do sada, skoro tri sezone, Mercedesov V6 turbo hibridni agrgat u svim segmenttima je bez premca. Ima ponekih "kikseva", ali su oni retki i u poređenju sa ostala tri proizvođača, Ferrari, Renault i Honda, "zvezdani" motor je ubedljivo "mera svih parametara" kada je u pitanju hibridna tehnologija u kraljevskoj klasi automobilizma. 
Mercedes pogonska jedinica PU 106C "oslobadja" 980 KS 
Prve godine, Mercedes je prednjačio u odnosu na Renaultov agregat 80 KS a u poređenju sa italijanskom "ergelom" oko 50 KS. Sada je ta brojka manja ali i dalje je Mercedesov agregat na mestu broj 1.

U poslednje vreme se često spominje brojka od 1000 KS i nagađanje da li je dostignuta. Iz Mercedesa to demantuju ali pojedini izvori, su objavili da je Mercedesov V6 turbo hibridni motor, na trci u Belgiji razvio, za ostale još nedostižnih, 980 KS !!!

Da ipak bude malo lakše "protivnicima" Srebrnih strela, to je snaga koju je Mercedes razvio na kvalifikacijama, na trci iz razloga štednje mobilše se manja snaga.

петак, 23. септембар 2016.

VN Sinagapura: Rosberg – dominator!

Kada Niki Lauda skine kapu, kao znak oduševljenja postignutog, to je najveća pohvala austrijske automobilske ikone. Ovog puta, tu privilegiju zaslužio je Nico Rosberg.
“Mercedes nije pravljen za ovu stazu. Ono što je Nico Rosberg uradio, vredno je svake pohvale“ – izjavio je Niki Lauda. U izuzetno napetoj i uzbudljivoj trci, nemački automobilista po prvi put je pobedio na stazi u Singapuru, treći put u nizu nakon letnje pauze. Daniel Ricciardo i pored trećeg zaustavljanja u boksu, po „naređenju“ iz baze tima Milton Keynesa, sa taktikom bržih pneumatika, poslednjih 16 krugova, podigao je adrenalin kako samih vozača, tako i navijača ali i šefova timova koji se u nadmetanju za svaki poen ili pobedu koriste svim sredstvima.
Rosbegovi diskovi bili su crveni od opterećenja

Rezultati trke za VN Singapura

Radost u timu Mercedes-AMG: "blizanci" Toto Wolff i Niki Lauda
Treće mesto zauzeo je Lewis Hamilton, do ove trke vodeći na tabeli šampionata vozača u Formuli 1. Gradska staza, po karakteristikama odgovara Monte Carlu i isto pravilo, važi za obe staze. Ako od prvog dana nemate odličan automobil u koji imate poverenja (Nico Rosberg) a ne tehničkih problema (kao Lewis Hamilton, curenje ulja, zatim poteškoće sa ogibljenjem), onda praktično možete da se oprostite od pobede na trkama na ovakvom tipu staze.

„To je bio veliki vikend za mene. Daniel se na kraju „otpakovao“ i počeo je da pravi pritisak na mene. To je stvarno na kraju bilo „cool“. Mi smo znali da će na kraju biti baš knap. Naš automobil je bio na granici, na kraju je sve ispalo taman, totalno sam oduševljen“ – izjavio je Nico Rosberg.
„Mi smo ove godine nekoliko puta bili blizu pobede. Nisam razočaran. Na kraju smo sve pokušali, manje od pola sekunde je nedostajalo. To je bilo baš blizu, sve sam iskoristio iz pneuamtika“ – rekao je Daniel Ricciardo.

Start trke obeležio je udes Nica Hülkenberga, koji se našao u sendviču oba vozača Toro Rossa. „Imao sma najbolji start ove sezone. Da sam imao dobar ili loš start, to se ne bi dogodilo. Tako sam došao u snedvič, Carolosa Sainz nije kriv, to je trka. Da sam prošao bez sudara, završio bih na petom mestu” izjavio je Nico Hülkenberg.

Pred sam start, Romain Grosjean je morao da odustane jer je zakazao zadnji kočioni sistem „brake-by-wire”. Vidno razočaran, francuski vozač se našao u zagrljaju utehe, šefa tima Günter Steinera. Max Verstappen i Daniil Kvyat bili su u centru pažnje jedan deo trke, kada su se borili za pozicije. Primetan je napredak u mentalno snazi ruskog vozača, koji je u slabijem automobilu uspeo nekoliko kugova da parira mladom Holandskom vozaču. Mnogi se pitaju, odakle odjednom povećanje samopouzdanja Daniil Kvyata.

Duel Daniil Kvyata i Max Verstappena: mentalno jači Rus, zadao je probleme mladom Holanđaninu
Odgovor leži i činjenici da je bio na „mentalnim“ razgovorima kod Dr. Helmut Marka!

Poznati švajcarski novinar Roger Benoit (desno, u društvu Lewis Hamiltona), proslavio je redak jubilej: 700-ta trka Formule 1

Jedna od muzičkih zvezda u poseti Formuli 1: Kylie Minogue



уторак, 20. септембар 2016.

Kvalifikacije za VN Singapura: Jubilej Rosberga!

Pred svoj 200-ti nastup na trkama Formule 1, nemački vozač Nico Rosberg ima razloga za duplo slavlje. Pored jubilarne trke, sin Keke Rosberga osvojio je svoju sedmu ovogodišnju „pol poziciju“.
„To je bio veoma uspešan krug danas. Uz to jako sam srećan“ – izjavio je pun osmeha Nico Rosberg i dodao: „To je sigurno jedna od moja najbolja tri kruga, na mijih 200 trka. Ovde u Singapuru je izuzetno važna pol pozicija. To će sigurno biti jako uzbudljiva trka“.
Rezultati kvalifikacija za VN Sinagapura

Njegov najozbiljniji konkurent, ujedino i timski kolega, bio je, nemoćan da ostvari bolju poziciju. Na kraju ostvario je treće vreme, sa zaostatkom od preko 0,7 sekundi. U poslednjem trenutku, drugo mesto mu je oduzeo fantastični Daniel Ricciardo u Red Bullu. Zbog problema na treningu, Hamilton nije odvezao dovoljan broj krugova, kako bi optimalno podesio automobil i otkrio potencijal Mercedesovog bolida W07. U poređenju sa Mercedesom, koji je izabrao ultra mekanu mešavinu pneumatika, oba vozača Red Bulla, su se odlučila za super pneumatike sa kojima startuju nedeljnu trku. Jedan od presudnih faktora za pobedu (ili poraz) na trci odigraće strategija sa pneumaticima.

Za Sebastian Vettela, prošlogodišnjeg pobednika, kvalifikacije su bile svojevrsna noćna mora. Tek što su počeli svoju trku sa vremenom, Vettel je prijavio da nešto sa ogibljenjem nije kako treba. Na slikama se moglo videti, da u krivinama Ferrari nemačkog četvorostrukog svetskog prvaka, ide na „tri točka“. Zadnji levi stabilizator glavčine točka je popustio i otkinuo se. U jednom trenutku, tim je rekao Vettelu da pokuša da ostvari što bolje vreme, jer su znali da ovakav tip kvara, ne može da se otkloni za par manuta, kako bi nastavio dalje na kvalifikaconim vožnjama. Neupravljivost crvenog biloda je bila tolika, da je Nemački vozač odmah prkinuo vožnju. To je bio kraj nadanja dobrog plasmana. Ipak jedna stvar je bila dobra. U Ferrariju su se odlučili za kompeltnu zamenu pogonske jedinice, kako bi do kraja prvenstva imali dovoljan kontigent motora.

Novo lice karavana Formule 1: Chase Carey, predstavnik Liberty media, novog suvlasnika F1
Zbog dvostrukog ignorisanja žute zastave (obilaženja Romaina Grosjeana i Jenson Buttona) Sergio Perez, iz tima Force India, kažnjen je sa pomeranjem osam mesta unazad. To je uticalo i na prerani prekid vožnje Valtteri Bottasa i  Felipea Masse, koji se se plasirali na jedanaesto odnosno, dvanaesto mesto. Pasacal Wehrelin iz tima Manor-Mercedes, ponovo je bio bolje od novog timskog koelge Sebastian Ocona, za skoro 0,7 sekundi.

понедељак, 19. септембар 2016.

Prvi i drugi slobodni trening: Put “srebrnih” u neizvesnost!

Sa velikom dozom isčekivanja timovi su doputovali u Singapur, na 15. trku ovogodišnjeg šampionata Formule 1. Prošle godine, šampionanski tim Mercedes-AMG, doživeo je svojevrstan debakl (Hamilton odustao – kvar hidraulike, Rosberg “tek” četvrti), pa su ostali timovi sa velikim isčekivanjima ali i nadama očekivali noćnu trku, koja je svojevrstan spektakl.
Lewis Hamilton testira zaštitni luk oko kokpita

Slavlje u ekipi Toro Rosso: 200-ti "gran pri2

Nobičan prizor: Max Verstappen prvi je ugledao jednog varana

Savetnik tima Red Bull, Dr. Helmut Marko bio je izrazito optimistički raspoložen (uostalom kao i ceo tim). Imski snabdevač gorivom, francuski hemijski gigant Total, pripremio je specijalnu mešavinu goriva, koja je sa modifikacijama na pogonskoj jedinici Renaulta, “dodala” još 15 KS. Prema proračinima, to je po krugu 0,2 s bolje vreme. Sa aerodinamikom i konfiguracijom staze, tim iz Milton Keynesa, bio je optimističan da mogu da pobede “srebrne”. Prvi trening prošao je u dominaciji oba vozača “bikova”, Max Verstappen bio je prvi dok je sa zaostatkom, od svega 0,049 s Daniel Riciardo zauzeo je drugu poziciju. Sa zaostakom od 0,603 s na četvtom mestu bio je plasiran Lewis Hamilton a za njim, Nico Rosberg koji je zaostajao 0,690 s. Između njih, na trećoj poziciji, bio je smešten Sebastian Vettel. Mercedes, je eksperimentisao sa podešavanjima i prvi slobodni trening izvezao je sa najtvrđim pneumaticima (soft) za stazu Marin Bay Circuit u Singapuru.
Rezultati prvog slobodnog treninga

Rezultati drugog slobodnog treninga
Ostaće zabeleženo da su Nico Hülkenberg, Fernando Alonso i Lewis Hamilton, testirali zaštitni luk oko kokpita - HALO. Petnaest minuta pre kraja, Nico Rosberg imao je „blizak susret“ sa zaptitnom ogradom, na sreću bez teših posledica kako za njega, tako i za bolid.

Drugi trening bio je za sve timove svojevrstan „udarac“ od strane Mercedesa. Nico Rosberg ostvario je najbolje vreme (1:44,152 min) i pokazao, ponovo, potencijal „srebrnih strela“ ali i potvrdio da je britansko-nemačka alijansa naučila proslogodišnju lekciju. Kimi Raikkoen, postigao je drugo vreme, ispred dvojca Red Bulla - Versteppen / Ricicardo.

Prijanto iznenađenje priredila su oba vozača tima Toro Rosso. Sa osmim vremenom (Carlos Sainz malađi) i desetim Daniil Kvyat, na najbolji način su proslavili jubilej – 200. učešća na Velikim nagradama. Između njih, plasirao se Fernando Alonso u sve boljoj Mclaren-Hondi. Ipak, nije sve bilo kako su očekivali u timu, koji je ove godine slavi pedeset godina od osnivanja. Španski vozač morao je da prekine, drugi slobodni trening, zbog problema sa menjačem. Ni Lewis Hamilton nije prošao bolje. Veći deo treninga proveo je u boksu zbog kvara na hadraulici.