четвртак, 17. март 2016.

Pretkomora za uspeh

Do sada je mnogo bilo reči o prednostima automobila Mercedes-AMG. Kompletan paket (aerodinamika + pogonska jedinica) je poslednje dve godine „mera svih stvari“. Snažan i pre svega pouzdan agregat, u sprezi sa efikasnom aerodinamikom, jednostvano su nedostižni za ostale timove Formule 1.
Tajna u pretkomori paljenja: Mercedes PU 106C Hybrid
Ipak eksperti su saglasnu u jednoj činjenici. Ključ tehničke dominacije leži u pouzdanom i snažnom motoru. Pojedinosti oko tehničkih prednosti, dugo su bili pod velom tajne ali pojedine tehničke „finese“ se otkrivaju postepeno. Najnovije otrkriće o tajni velike snage samog motora sa unutrašnjim sagorevanjem – leži, u pasivnom paljenju smeše u predkomori cilindra! Nakon toga, siromašna smesa ulazi u prostor cilindra, dolazi do perforirane svećice nakon koje nastaje energična detonacija koja sa ostatkom smese dalje optimalno, snažno prodire u ostatak komore za sagorevanje.


Mercedes, planira da ove godine na svim trka potroši po četiri motora (!),iako je dozvoljeno pet prema pravilniku, jer im je namera da peti čuvaju ka „joker“ !!!. Šef odeljenja za pogonsku jedinicu u Mercedesu, Andy Cowell izuzetno je ponosan na performanse koje su postigli. Trenutno, stepen iskorišćenja iznosi preko 45%! Kada su počinjali sa turbo agregatima, 2014. godine, taj procenat bio je „samo“ 40%. Radi poređenja, atmosferski motori imaju stepen iskorišćenja od svega 30%.

Adrian Newey konstruiše sportski automobil!

Potpuno neočekivano, odjeknula je vest iz okruženja dve grane koje su veoma bliske u mnogim segmentima. Poslednjih nekoliko decenija vodeći dizajner automobila Formule 1 – Adrian Newey, konstruisaće novi supersportski automobil engleskog prestižnog proizvođača Aston Martin. I ne samo to, to će biti prvi Aston sa hibridnim pogonom.
Aston Martin i Red Bull prave supersportski automobil
Iako je poslednjij par meseci ime Aston Martin, bilo dovođeno u vezu sa ekipom Force India, potpuno neočekivano vest je iznenadila mnoge poznavaoce prilika u automobilizma ali i u Formuli 1.

Još jedna „šok“ informacija! Kako se još uvek nezvanično priča, Red Bull razmišlja o konstrukciji i pravljenju sopstvene pogonske jedinice za Formulu 1. Možda naslućujete, novi motor bi možda poneo ime Aston Martin. Za „najbrži cirkus“ je dobro da se pojavi još jedan proizvođač motora (bilo još bolje da ih ima više), „bikovi“ bi onda bili nezavisni i poznavajući filozofiju Didi Mateschitza, angažovanjem vrhunskih stručnjaka taj motor ima velike šanse da bude izuzetno konkurentan. Potvrda ove priče je osnivanje tima Red Bull i doveđenje čitave „plejade“ konstruktora sa Neweyem na vrhu. Formula za uspeh austrijskog magnata energetskih pića ali i zivotna filosofija.
Uvod: Velika nagrada Australije

U satima se može prebrojati preostalo vreme, kada će u bolidima Formule 1, „zaurlati“ najkomplikovaniji i najsloženiji motori današnjice u motor sportu. Tradicionalno, dugi niz godina prva trka u kalendaru je u Australiji, na stazi Albert Park u Melburnu.

Tabela osnovnih podataka za stazu u Melburnu
Dužina kruga                  
5303
Broj krigova
58
Broj krivina
16 [desnih: 10, levih: 6]
Razdaljina do prve krivine
265 m
Najduži deo sa „punim“ gasom 
12,1 s
Broj promena brzine po krugu
54
Istorijski procenat izlaska „safety-car“ automobila
55%
Prvi pobednik
Damon Hill, 1996. Williams

Jasni favoriti za prvu trku su Mercedes-AMG i Ferrari. Po želji Bernie Ecclestonea, u poslednji tren uveden je novi način kvalifikacionih vožnji. Na svakih 90 sekundi najslabije plasirani vozač otpada. Svaka novina na početku donosi određenu vrstu konfuzije. Druga najveća novina, je izbor pneumatika. Umesto, kao do sada dve vrste pneumatika, vozačima je na raspolaganju tri tipa mešavine trkačkih pneumatika. Konfiguracija staze u Melburnu je svojevrsna stani/kreni vožnja, gde kočioni sistemi trpe opterećenja koja mogu da odluče između pobede ali i poraza. Sa motorne strane, dugački pravci i česti izlasci iz krivina, zahtevaju „ergelu čeličnih konja“, prilikom velikh brzina ali i ubrazanja nakon krivine.
Staza Albert Park Circuit
„Set up“ automobila zahteva, pre svega dobru trajektoriju snage ali i dobar balans kočnica. Otežavajuća okolnost za inženjere, je gladak asfalt delimično gradske staze, gde se ostalim danima obavlja redovan saobraćaj. Podešavanja ogibljenja ide na mekšu opciju a visina bolida ide na veći odnos. Ležanje autombila, odnosno „grip“, posebno je važan za prednju osovinu, kako bi vozač imao dobru upravljivost kompletnog vozila.


Malo više od 16 sati je ostalo do prvog startovanja za prvi slobodni trening, pa stoga sledi „Gentlemen, start your engines

Renault ponovo u žutom.

Fabrički tim Renault, povratnik u Formuli 1, objavio je najnovije obeležje svojih automobila ali i boje zaštitnih kombinezona svoja dva vozača. Kao što se moglo pretpostaviti, francuski automobilski koncern vratio se svojoj izvornoj žutoj – boji.


Renault RS16: nova stara trkačka boja

Jolyon Palmer i Kevin Magnussen
Konačno, je u poslepodnevnim časovima, u sredu 16. marta, objavljena završna „kolor“ šema fabričke ekipe Renault. Oba vozača, Kevin Magnussen (startni broj 20) i Jolyon Palmer (startni broj 30) nastupaju u žuto obojenim zaštitnim kombinezonima.

уторак, 15. март 2016.

Novajlija u Formuli 1 tim Haas, sa odličnom bazom debituje u Australiji.

Različiti su putevi ulaska jedne ekipe u Formulu 1. Uglavnom se to dešavalo da grupa ljubitelja automobilskog sporta, kupi jednu polovnu šasiju, angažuje dostupne konstruktore ili inženjere (čitajte, koji mogu da se „kupe“) pa preko ličnih kontakata obezbede sponzore i krenu u avanturu, kao učesnici predstave „najbrži cirkus na Cvetu“.

Ponekad to uspe (krajem sedamdesetih godina – austro-kanađanin, rođen u Mariboru Walter Wolf), ali uglavnom nakon par sezona se dotični tim ugasi ili se pojavi novi „mecen“ i spase donekle što se spasiti može. Svakako najlepši primer je bio 2009. godine, kada je Ross Brown na ostatku Hondinog tima napravio svoju ekipu i sa Jenson Buttonom osvojio šampionat.
Geen Haas: jedan od mnogih koji je ostvario "amerčki san"
Ove godine, prvi put nakon pune tri decenije jedna američka ekipa pokušava da napravi ime u svetu Formule 1. Američki poslovni čovek, koji je i veliki ljubitelj auto-moto sporta, Gene Haas (koji ima titulu diplomiranog inženjera) debituje u prestižnoj klasi automobilskog sporta. Gene Haas, nije anoniman u svetu automobilizma. Dugo godina učestvije u američkom NASCAR šampionatu – američki pandam evropskim trkama na kružnim stazama. Pored brojnih pobeda, dve šampionske titule, 2011 i 2014. godine, krase biografiju 63-ogodišnjeg američkog biznismena. Rođen je Youngstownu, savezna država Ohio, ali je veći deo svog života proveo u Los Angelesu – magnet pre svega za bogate, lepe i sposobne ljude. Sa proizvodnjom i prodajom mašina, naročiti kada je počela CNC tehnologija, Haas je napravio bogatstvo koje je čak i za američke prilike pozamašno. Njegova imovina se procenjuje na oko 750 miliona € !


Njegov prvenac u Formuli 1, VF – 16 ima zanimljivu priču. Iatalijanska kompanija Dallara pravi šasije, a oni to znaju da rade. Ferrari, isporučuje kompletan zadnji deo Haasu, motor, menjač, ogibljenje. Proverene komponente, su pola obavljenog posla za novajliju u Formuli 1. Problem može da bude, ako to iz nekog razloga ne funkcioniše, kako pronaći krivca? Jedini hendikep može da bude organizacija. Novi personal, italijanski auto, britanska izrada i američka baza. Prednost: Romain Grosjean je iskusan i talentovan vozač. 

Toro Rosso – potencijalni pretedent na postolje

Prošle godine, mlađi brat velikog Red Bulla – tim Toro Rosso, sa tehničke strane preživljavao je sličnu agoniju kao tim broj 1. Zbog poznatih nedostataka Renaultove pogonske jedinice, oba vozača „mlađeg bika“ – Max Verstappen i Carlos Sainz mlađi, bili su ograničeni da pokažu svoje vozačke sposobnosti ali i hrabrost koji mladi vozači, početnici, na svoj svojstven način poseduju i pokušavaju da pokažu kroz vozačko umeće na stazi.
Toro Rosso STR11: sa Ferrarijevim motorom spreman da iznenadi
Preko zime, dilema koji pogonski agregat će biti montiran iza vozača je rešen, na obostrano zadovoljstvo najmlađih učesnika 67. šampionata Formule 1. Prvi testovi su pokazali da Ferrarijev V6 hibridni pogon ima više snage i da je u režimu upotrebljivih obrtaja podvozniji, nego bivši francuski paket. Iako je motor iz 2015. godine, oba vozača su pohvalila razliku u snazi, i zajednički je zaključak, da će ovogodišnji Toro Rosso STR11, biti po krugu za oko jedne sekunde brži u odnosu na prošlogodišnji model.

James Key: tehnički direktor tima Toro Rosso
Tim inženjera pod rukovodstvom tehničkog direktora James Keya obavio je dobar posao. I prošle godine na pravcima sa Renaultovim motorom Toro Rosso je bio brz. Zahvaljujući dobrom aerodinamičkom pritisku, automobil je bio odličan i u krivinama, pa se očekuje da sa  Ferrarijevim agregatom, tim iz Faenze priredi lepa iznenađenja tokom ove sezone. Lako se može desiti, da se probiju skroz napred a ne treba se čuditi, da u međusobnom duelu sa Red Bullom bude plasiran ispred nekada šampionskog tima. 

недеља, 13. март 2016.

Niki Lauda je upozorio na Ferrari

Trostruki svetski prvak i predsednik nadzornog odbora tima Mercedes-AMG, Niki Lauda izjavio je da je razlika između Mercedesa i Ferrarija sa prošlogodišnjih 0,6 pred početak ove sezone smanjena na „svega“ 0,2 sekunde po krugu.
Niki Lauda: treba poštovati ekipu Ferrari
Iskusna „trkačka lisica“ upozorio je da ove godine „srebrnima“ neće biti lako da odbrane titulu. „Prošle godine razlika je iznosila šest desetinki. Od maja to može da bude dve desetinke. Takođe i Red Bull je brz. Na stazama poput Monte Carla ili Sinagapura mogu da iznenade“ izjavio je Austrijanac. On je dodao, da treba i dalje imati poštovanje prema najstarijem timu u Formuli 1.

Renault: veliko gradilište

Stari povratnik u Formuli 1, Renault ozbiljno je uzeo stvari u ruku. Istovremeno, tim radi na nekoliko poslova. S jedne strane, tim je u restrukturiranju (užurbano se radi na prijemu novih stručnjaka), savremene mašine i ispitna oprema preizimaju mesta starrim mašinama u fabrici, dok inženjeri i tehničari užurbano rade na „ahilovoj peti“ Francuza poslednjih par sezona. Reč je, o pogonskom agregatu.
Renault RS16: pogonski sklop za 2016. godinu, od VN Kanade dodatnih 35 KS
Zimski testovi, su pokazali određeni napredak kada je u pitanju pouzdanost. Uporedo sa povećavanjem izdržljivosti, Renaultovi stručnjaci rade na sledećoj evoluciji pogonskog sklopa. Do VN Kanade, koja je na programu, 12. juna, Renault je obećao vozačima jači motor. I to za čitavih 35 KS! To će biti veliko pojačanje, posebno za fabrički tim ali ne treba zaboraviti i tim Red Bull, koji koristi iste motore, ali sa imenom sponzora TAG Heuer. Red Bull računa sa 0,6 s vremenske bonifikacije po krugu ! 

Savetnik Dietricha Mateschitza, Dr. Helmut Marko je izjavio da je RB12 najbolji automobil koji je izašao iz „kuhinje“ aerodinamičara Adrian Neweya.

субота, 12. март 2016.

Par super mozgova

 Poslednjih dvadesetak godina u Formuli 1 dva „tehničara“, spadaju u sam vrh genijalnosti svojih umova, čije ideje su nekoliko koraka ispred ostalih učesnika u Formuli 1.
Dva super "mozga": Mario Illien i Adrian Newey
Reč je o vrhunskom stručnjaku kada su u pitanju vazdušna strujanja, poznatija kao oblast aerodinamike, britanski aerodinamičar Adrian Newey (57). Kod „mehanike“, vodeću reč ima čovek koji iza sebe ima 47 pobeda u Formuli 1 i skoro 300, kada je reč o severnomeričkoj formuli. U pitanju je švajcarski konstruktor motora Merio Illein. Krajem devedesetih godina zajedno su radili u timu Mclarena. Kasnije, njihovi putevi su se razišli, ali kontakt je ostao. Malo je poznato da je je Newey krajem 2014. Godine, Renaultovim ljudima preporučio da angažuju švajcarskog „gurua“ za motore, kako bi pomogli njihovom „posrnulom“ turbo agregatu da stane na zdrave noge. U početku, skeptični Francuzi nisu marili za savete Illiena. Tako je prvi pokušaj bio osuđen na propast.

Izgleda da su se Francuzi dozvali pameti i naknadno, i ponovo angažovali starog prijatelja Adrian Neweya. Prema procenama, nedostatak od 60 KS, koliko nedostaje Renaultu za Mercedesom, moguće je „pronaći“ u toku ove godine. Fabrički tim Renaulta, ovu godinu je okarakterisao kao „preživljavanje“ da bi u sezoni 2017. godine, njihovi apetiti ali i snaga V6 hibridnog pogona bili daleko veći. 

Sistem kvalifikacija ipak po novom pravilu

Krajem februara, najavljen je novi sistem kvalifikacija, koje se voze subotom. U prvi mah, to je delovalo jednostavno, da bi ubrzo stigli oprečni stavovi da ipak novi sistem kvalifikacija, nazvan “nokaut“, neće biti uveden pre VN Šapanije. 



Sistem "nokaut" kvalifikacija
Ipak, novi sistem vožnji za što bolje startno mesto biće primenjen već od prve trke u Melburnu, 20. marta. 

Kolika je prednost Mercedesa?

Samo sedam dana nas deli, od prve trke ovogodišnjeg šampionata u Formuli 1. Ili samo šest dana do prvog slobodnog treninga pred VN Australije. Za ljubitelje automobilskog sporta, posebno kakva je Formula 1, prava isčekivanja, neizvesnosti, pobede i razočarenja tek predstoje.
"Hemičari" Petronasa imaju svog udela u povećanju snage motora Mercedesa
Preko zime se uveliko pričalo (a i dalje se priča), kolika je stvarna prednost Mercedesa u odnsosu na otale konkurente. Nagađanja, procene, su jedno a mnogo realnija slika će se prikazati nakon prve trke na australijskom kontinentu. Korisnici pogonskih agregata iz Brixwortha, su saglasni oko jedne činjenice: „Oni nisu sve pokazali 2015. godine. Uprkos tome, oni su za 0,8 sekundi bili brži.
Prema određenim saznanjima Mercedes-AMG je u toku zimske pauze, pronašao „novih“ 40 KS. Sada se operiše sa 930 „konja“ sistemske snage (motor sa unutrašnjim sagorevanjem + elektro jedinica). Iza toga se krije veliki upliv rada inženjera, tehničara ali i nebrojano puno sati za ispitnim stolom. Jednu od važnih uloga u pouzdanosti motora ali i povećanju snege istog, odigrao je dobavljač goriva ali i maziva za agregat, malezijski petro-gigant Petronas. Preko zime, testirali su preko 65 različitih benzinskih sorti, kao i 37 vrsta motornih ulja! I to uz pomoć svojevrsnih hemičara. Pored ovakvog upliva nauke, testiranja, možda i tih 40 KS i nije tako puno?


I na kraju Petronas je između ostalog i glavni sponzor tima. Lepa kombinacija korisnog sa poslom. Rezultat – svi na kraju dobijaju! 

четвртак, 10. март 2016.

Tim Haas F1 imenovao svog razvojnog vozača

Novajlija u Formuli 1, američka ekipa Haas F1 nimalo se ne razlikuje od ostalih timova. Kao i svi drugi, pridošlice u „najbržem cirkusu na Svetu“, angažovale su mladog 17-ogodišnjeg vozača, Santino Ferrucci.
Razvojni vozač Haas F1 tima: Santino Ferrucci.
Sa 15 godina, mladi Ferrucci debitovao je u F2000 seriji. U 2014. godini, vozio je pet trka u Nemačkom F3 prvenstvu kao i dve u Britanskom F3 šampionatu. Santino je rođen 31. maja 1998. Godine u Woodburyju, američka savezna država Connecticut.     

Sitnice utiču na perfomanse

U modernoj Formuli 1, naročito od kada je uveden hibridni pogon i najmanja sitnica može da utiče na performanse. Mali je korak do uspeha ili debakla. Primat u klasi, kao što je poznato drži Mercedes. Malo je poznato da jedna sitnica ima izuzetno važan upliv u kompletne performanse automobila. „Srebrne strele“, su postigle da njihova kombinacija između MGU-K jedinice (sistem povraćaja energije kroz kočenje) i MGU-H (sistem povratka energije kroz toplotni izvor) funkcionišu najbolje u kompletnom karavanu Formule 1.
Baterija sa 191 ćelijom i pratećom elektronikom
Ipak, jedna sitnica, sa velikim dejstvom, doprinosi neverovatnoj efikasnosti Mercedesove V6 turbo hibridne jedinice. Akumulator sa 191 ćelijom, najbrže se puni u poređenju sa ostalim proizvođačima. Tako Lewis Hamilton i Nico Rosberg uvek imaju na raspolaganju punu snagu u kompetnoj dužini dejstva pražnjenja akumulatora. Rezultat: to doprinosi boljim vremenima po krugu.

Mali kuriozitet, baterije sa 191 ćelijom, se sklapaju u Kini! Da, verovali ili ne! Tako sklopljenje baterije, šalju se u Čikago (sedište proizvođača), zatim se isporučuju u Brackley, sedište Mercedesove fabrike visokoperformansnih motora. 

среда, 9. март 2016.

Još jedan rekord Mercedesa

Nakon završenih testova u Barceloni, stručnjaci su saglasni u dva zaključka. Ferrari je „prokleto brz“, dok je ekipa Mercedes-AMG, potvrdila status kao najpouzdanijeg tima, sa najvećom pređenom kilometražom. Iako ima ulogu favorita, srebrnim strelama neće biti lako jer, „dinastija“ Ferrari u poslednjih nekoliko sezona nije bila tako optimistična kao sada ali i „željna“, ponovnog uspeha na pobedničkom tronu.

Međutim, po ko zna koji put, posao im neće biti lak. Šampionski tim je za vreme osmodnevnih testova izvezao ukupno 6024 km. Pri čemu su upotrebili dva pogonska agregata. Prvi je prešao 3142 a drugi 2882 kilometra. Ferrari je sa svojim poboljšanim V6 turbo hibridnom motorom prešao 1997 km u tri dana. Prethodni „šestak“ izvezao je 1978 kilometara. Ukupno je agregat iz Maranella prešao 3975 km. U poređenju sa Mercedesovim, to je za 2049 km manje. Svakako nije zanemarljivo.
U Williamsu FW38 Mercedesova pogonska jedinica, prešla je 3985 km bez kvara !


Najvredniji podatak za „srebrne“, je da je jedan Mercedesov ovogodišnji agregat, PU 106 C Hybrid, u bolidu Williams FW38, izvezao rekordnih 3985 km. Naravno, bez kvara! To je podatak koji sigurno brine sve ostale učesnike u ovogodišnjem karavanu Formule 1.

“Mercedes će pobediti u prvoj polovini sezone sve”!

Ovim rečima opisao je stanje stvari pred početak 67. šampionata Formule 1, savetnik u ekipi Red Bull, Dr. Helmut Marko. Desna ruka austrijskog milijardera Didi Mateschitza, koji je od trka na kružnim stazama, Formule 1, pa do pobede na prestižnoj maratonskoj trci 24h Le Mana, prošao sve stepenike automobilskog sporta, važi kao odličan poznavalac prilika u kraljevskoj klasi ali ni njegov talenat u oktrivanju maldih vozača ne treba zanemariti, ima težinu u izjavi koja može uveliko demotiviše timove u šampionatu koji još nije ni počeo.

Dr. Helmut Marko: "Mercedes će pobediti sve u prvoj polovini sezone"
Ne treba zaboraviti činjenicu da je Marko, blizak prijatelj sa Niki Laudom. Možda zna nešto, što ne sme da objavi janvosti, možda mu je austrijska auto legenda Niki Lauda objasnio kako stoje stvari. Možda. Iako protivnici na stazi, svako jutro na trkačkim vikendima, stari prijatelji (ali I kolege sa staza) dr. Helmut Marko I Niki Lauda zajedno doručkuju u Red Bullovoj “kantini”. Omiljeno jelo – kroasan!

Alonso obišao stazu na obali Kaspijskog mora.

Dvostruki svetski prvak i ambasador Velike Nagrade Evrope, koja se vozi 19. Juna u Bakuu, Fernando Alonso posetio je stazu koja je u fazi završnih radova.

Fernando Alonso posetio je Baku, grad domaćin VN Evrope

Deo staze u starom gradu: širina svega 7,6 m

Startno ciljni pravac
“Bio sam zaista impresioniran onim što sam video danas. Mogu sa sigurnošću da kažem, da će Baku gradska staza, biti najupečatljivija trka u ovogodišnjem kalendaru” – izjavio je Alonso na konferenciji za novinare. Poseban utisak na španskog votača ostavio je deo staze između osme i jedanaeste krivine, koja prolazi kroz stari deo grada, između zidina, gde je širina svega 7,6 metara ! 

Fernando je oduđevljen starim delom grada: “Staza pokazuje modernost sa dotom slatkog ukusa prošlosti. Kao deo staze pored starih zidina sa lepim Flame Towers u pozadini je dobar primer” – dodao je vozač McLarena.

Pirelli objavio mešavinu pneumatika za prvu trku

Samo deset dana ostalo je do početka prve trke Formule 1. Planovi, strategija su od velike važnosti u svakom segmentu priprema pred trening ili trku. Fabrika Pirelli, koja snabdeva najbrži cirkus sa trkačkim pneumaticima, objavila je tip mešavine pneumatika, koju vozači smeju da koriste na treninzima, kvalifikacionoj vožnji i na kraju, samoj trci.
Tri tipa pneumatika, za gledaoce lako prepoznatljivi po različitim bojama obeležavanja
Moderni gladijatori u Melbournu imaju pravo da koriste tri vrste pneumatika, to su: srednje, mekane i supermekane. Pri čemu, na trci moraju bar jednom da koriste srednje i mekane, dok na trećoj kvalifikacionoj “sesiji” (kako se to žargonski kaže “Q3”) moraju da koriste i supermekane.
Broj svakog tipa pneumatika, koji svaki vozač ima za prvu trku u Melbournu
Vozači u dogovoru sa inženjerima, izabiru pneumatike shodno tipu staze, vremenskim uslovima, kvalitetu asfalta i još niz drugih faktora, koji utiču na odabir adekvatnih pneumatika koji moraju da garantuju dva osnovna imperativa. Jedan je brzina, dok drugi nije nimalo beznačajan – pouzdanost ili izdržljivost, koja se ogleda da što kasnije počinje sa trošenjem gazećeg sloja “crnih valjaka”. 

понедељак, 7. март 2016.

Razlika kroz mešavinu Pirelijevih pneumatika

Nakon prvih predsezonskih testova, Pirelli je prikupio podatke i objavio razliku u vremenima po različitim mešavinama pneumatika.

Ultra mekane  / mekane:   0,6 - 0,7 sekundi
Super mekane / mekane:  0,5 sekundi
Mekane / srednje :             0,9 – 1,0 sekundi    

Srednje / tvrde:                  0,5 sekundi

Ukupno sedam mešavina pneumatika za sezonu 2016. godine

Vmax Barcelona

Najveće zabeležene brzine u km/h, na testovima u Barceloni 2016. godine


01. Marcus Ericsson (Sauber), 341,7
02. Felipe Massa (Williams), 335,4
03. Jolyon Palmer (Renault), 334,3
04. Lewis Hamilton (Mercedes), 333,3
05. Sergio Perez (Force India), 333,3
06. Romain Grosjean (Haas), 329,2
07. Carlos Sainz (Toro Rosso), 329,2
08. Daniel Ricciardo (Red Bull), 328,2
09. Esteban Gutierrez (Haas), 328,2
10. Sebastian Vettel (Ferrari), 325,3
11. Nico Rosberg (Mercedes), 324,3
12. Rio Haryanto (Manor), 324,3
13. Jenson Button (McLaren), 322,3

Bilans testova u Barceloni

Nakon ukupno osam dana testiranja, 64 časova efektivnog rada na stazi, pređenih 8221 krugova ili 38269 km, dve stvari su jasne “kao dan”. Ferrari ima (trenutno) najbrži automobil na stazi a Mercedes najpouzaniji bolid.

”Srebrne strele” su na ovaj način želele da provere pouzdanost svog kompletnog paketa, jer kada postignete pouzdanost lakše je raditi postepeno na povećanju performansi. Pojedini eksperti nagađaju da Mercedes nije pokazao sve svoje adute, drugim rečima nisu vozili sa apsolutnim gasom do daske. Zato činjenica da su na ovim testovima izvezli 6024 km, potvrđuje, sada već višegodišnji renome kao najpouzdanijeg u karavanu Formule 1.

Na drugom mesto po pređenoj kilometraži, je Toro Rosso tim ali sa Ferrarijevom pogonskom jedinicom, godišta 2015. Sa pređenih 4883 km, imaju više kilometara i od Ferrarija. U poređenju sa Mercedesom, “crvena Boginja” ima ostvarenih “svega” 66% pređenih kilometara šampionskog tima. “Mi smo imali drugačiji program” – kratko je rekao Kimi Raikkoenen. Tim iz Maranella imao je nekoliko sitnih problema na periferijam ali i na motoru, da bi nakon izmena na istom, posle petog dana prevaziđen nedostatak. U timu su to odlučno demantovali ali činjenice govore protiv njihovih reči.
Testovima su prisustvovale i mnoge poznate ličnosti: skijašica Lindsey Vonn....

.... otac Sebastiana, Norbert Vettel....

..... Dietrich Mateschitz, sa savetnikom Dr. Helmut Markom
Značajan napredak ostvario je fabrički tim Renault, sa Renaultovom pogonskom jedinicom. Samo jedan kvar na turbo punjaču, na kompletnom testiranju. Tim McLaren, zajedno sa Hondom napravio je kvantni skok po pitanju pređenih kilometara, u poređenju sa prošlom godinom. Čak 2109 km, prešli su 2016. u odnoou na 2015. godinu.

Novajlije u Formuli 1, američki tim HAAS F1 sa pređenih  2206 km, nalazi se na začelju tabele. Ipak za novajlije, nije loše. “Mislim, da se nalazimo u donjoj sredini. Ako u Melbournu, za tri dana ne budemo imali problema, može biti iznenađenja” - izjavio je šef tima Günther Steiner.

Tabela pređenih kilometara po timu:


1.
Mercedes F1 W07 Hybrid
6.024
2.
Toro-Rosso-Ferrari STR11
4.883
3.
Williams-Mercedes FW38
3.985
4.
Ferrari SF16-H
3.975
5.
Red-Bull-TAG-Heuer RB12
3.803
6.
Force-India-Mercedes VJM09
3.626
7.
Renault R.S.16
3.612
8.
McLaren-Honda MP4-31
3.305
9.
Manor-Mercedes MRT05
2.253
10.
Haas-Ferrari VF-16
2.206
11.
Sauber-Ferrari C34
2.011
12.
Sauber-Ferrari C35
1.890

Rezultati osmog dana testova u Barceloni

Poslednjeg dana predsezonskih testova Sebastian Vettel ostvario je najbolje vreme (po ko zna koji put više) i potvrdio, na najbolji način, status najozbiljnijeg kandidata koji je ujedino najveća pretnja da sa trona skine “srebrne strele”. Od ukupno osam dana testova, Ferrari ima pet najboljih vremena.

Šampionski tim Mercedes-AMG,prioritet na testovima dao je na pouzdanosti kompletnog automobila, pre svega pogonskog sklopa. Poslednjeg dana, nešto pred pauzu za ručak, nakon 69 krugova Lewis Hamilton bio je prinuđen da zaustavi automobil pored staze. Razlog: menjač je ostao taglvaljen u osmom stepenu prenosa. Činjenica je da je W07 nije neranjiv, nije preterano zabrinula tim srebrnih strela. Nakon dva sata provedenih u boksu, tim je otklonio kvar (menjač nije morao da se menja) i u nastavku Niko Rosberg je izvezao 70 krugova.

Nakon problema sa kočnicama dan ranije Romain Grosjean, iz tima HAAS F1 je bez problema obavio svoju test vožnju a posle podne zamenio ga je Esteba Gutierrez.

Rezultati osmog dana predsezonskih testova, Barcelona 2016.


Vozač
Tim
Vreme
Krugova
1. Sebastian Vettel
Ferrari
1:22.852 Min.
142
2. Carlos Sainz
Toro Rosso
+ 0,282 Sek.
133
3. Felipe Massa
Williams
+ 0,792
129
4. Sergio Perez
Force India
+ 0,869
60
5. Lewis Hamilton
Mercedes
+ 1,281
69
6. Daniel Ricciardo
Red Bull
+ 1,575
123
7. Jenson Button
McLaren
+ 1,862
121
8. Jolyon Palmer
Renault F1
+ 2,007
90
9. Marcus Ericsson
Sauber
+ 2,179
132
10. Romain Grosjean
HaasF1
+ 2,403
66
11. Esteban Gutierrez
HaasF1
+ 2,570
25
12. Rio Haryanto
Manor Racing
+ 3,047
58
13. Nico Rosberg
Mercedes
+ 3,288
70


The Formula 1 Widget
requires Adobe Flash
Player 7 or higher.
To view it, click here
to get the latest
Adobe Flash Player.