среда, 12. април 2017.

Kvalifikacije VN Kine

Kvalifikacije za VN Kine potvrdile su pravo stanje stvari u ovogodipnjem šampionatu Fomrule 1. Lewis Hamilton je ostvario svoju šestu pol poziciju na trkama za VN Kine, drugo vremo ostvario je Sebastian Vettel. Treći je bio Valtteri Bottas dok je četvrtu poziciju zauzeo Kimi Raikkonen. Pomešane srebrno-crvene karte, potvrdile su očekivanja da je Mercedes stagnirao u poređenju sa Ferrarijem u tehnološkom smislu.
Rezultati kvalifikacije VN Kine
Sa ukupno 63. najboljom startnom pozicijom, Hamilton je bio na pravom putu (i mestu) da ostvari prvi ovosezonsku pobedu. Otežavajući okolnosti za Hamiltona su bile, vlažna staza – start trke pod intermedia pneumaticima i rak-rana iz prošle godine, kvačilo kod tima „srebrne strele“. „Ferrai je jak. Mi znamo da će to biti knap razlika. Ali sam ipak uspeo to da učinim“ - radovao se Lewis Hamilton, nakon osvojene najbolje startne pozicije i dodao je: „Ja sam na kišnim pneumaticima obišao samo jedan krug. To če svakako biti zanimljivo, biće tesna trka. Ovo je jedan od nauzbudljivijih dana u poslednje vreme“.
Udes Antonia Giovinazzija
Fernando Alosno je dao sve od sebe. Na kraju 13. mesto je bilo više nego očekivano za Španca u bolidu čiji motor, prema procenama ima skoro 100 „konja“ manje, od najjačeg agregata u karavanu Formule 1. Pascal Wehlein povređeni vozač Saubera, morao je da pauzira i na VN Kine, zbog povrede vrata na zimskoj trci šampiona. Menjao ga je nova italijanska nada Antonio Giovinazzi, koga italijanski mediji obeležavaju kao najvećeg talenta u poslednjih 30 godina. Neiskusni Italijan, platio je „ceh“ okretanjem u poslenjoj krivini, nakon prelaska preko ivičnjaka. Pored spoljnih oštećenja, brojne pukotine na unutrašnjosti bolida ali i menjačke kutije, zadale su mnogo posla Sauberovim mehaničarima.

Velikih tehničkih problema imao je Max Verstappen u svom Red Bullu RB13. Bilans: kvar na motornom softveru, sputavao je Maxa da iz svog bolida napravi, svojevrsno iznenađenje s obzirom na vremenske okolnosti na stazi.....


Fernando Alonso vozi trku 500 milja Indianapolisa, umesto VN Monaca!

Tradicionalna ekipa МcLaren vraća se posle punih 38 godidna na najpoznatiji autmobilski spektakl na Svetu – tradicionalnu trku 500 milja Indianapolisa.
Tim McLarena i Honda u potpunosti podržava Fernanda Alonsa
Ove godine trka se vozi 28 maja, istovremeno kada i trka za VN Monaca. Alonso će dobrovoljno napustiti trku u kneževini Monaco i nastupiće u timu nekadašnjeg svetskog prvaka u Formuli 1, prvaka CART serije i automobilske legende Mario Andrettija!
Šasija Dallara
Španski vozač je izuzetno srećan povodom „gostovanja“ u Americi: „Ovo je ostvarenje sna za mane. Indi 500 je najpoznatija trka na Svetu, koja je pored maratona 24 h Le Mana kao i VN Monaca, spada u najpoznatije automobilske trke na Svetu. Naravno da žalim što napuštam „gran pri“ Monaca ali to je samo jedna trka. Vraćam se već za VN Kanade“ – izjavio je dvostruki svetski prvak.

„Nikada ranije nisam vozio IndyCar. I nikada nisam bio na stazi Speedway karakteristike, ali sam uveren da ću se brzo naviknuti. Puno sam trka gledao preko televizora i na Interenetu. Jasno je da to zahteva izuzetnu preciznost, posebno kaod nadmetanja pri brzinama od 350 km/h“ dodao je Alonso.
Svetski prvak u Formuli 1 - 1978. godine: Mario Andretti
Šef tima Mclaren, Zak Brown je veliki prijatelj sa Mario Andrettijem i raduje se nastupu njegovog tima u najprestižnijoj trci na Svetu. Za tu priliku biće pripremljena šasija Dallara DW12 dok će pogonska jedinica biti V6 dupli trubo motor od Honde, koji je mnogo konurentiji na trkama „američke formule“ u odnosu na Formulu 1.

Na VN Monaca, Alonsa bi možda menjao Jenson Button.

понедељак, 10. април 2017.

Ferrari u prednosti zbog pneumatika?

Suverena pobedan na prvoj trci Sebastian Vettela postavila je pitanje da li italijanski tim ima favorizovanu ulogu u odnosu na ostale ekipe kada su u pitanju pneumatici. Nesumnjivo je da su inženjeri Ferrarija predstavili odličan automobil koji je u nekim segmentima superiorniji nego Mercedes, ali....
Sebastin Vettel bolje poznaje Pirellijeve pneumatike
Nakon prve trke, evidentno je da Ferrari „štedi“ pneumatike dok „srebrne strele“ ih troše. I to, posebno na zadnjoj osovini. Ipak činjenice govore, da je Lewis Hamilton malo testirao novu generaciju Pirelijevih pneumatika za 2017. godinu. Sebastian Vettel je u 2016. godini prevezao ukupno 2228 km sa pneumaticima nove genracije. Hamilton ima „uknjiženo“ samo 50 km. Razlika je evidentna i stoga Namački vozač ima veliku prednost kada su u pitanju „crni valjci“ i njihovo ponašanje i trošenje za vreme trke.

Još jedna činjenica ide u prilog četvorostrukom svetskom prvaku. „Upravljanje sa pneumaticima su Sebastianaova specijalnost“ - objasnio je njegov bivši timski kolega, Mark Webber i dodao: „Na trci u Bahreinu, to će posebno doći do izražaja, jer su tamo temparature veće a i pneumatici na zadnjoj osovini se mnogo više opterećuju

недеља, 9. април 2017.

Rezultati I. I II. slobodnog treninga za VN Kine

Umesto na stazi, automobili Formule 1 na prvom slobodnom treningu proveli su dobar deo vremena parkirani u garaži. Razlog: loša vidljivost, koja je onemogućavala poletnaje medicinksog helikoptera do obliežnje bolnice u slučaju nesreće i intervencije medicinskog osoblja.
Hamiltonovo "obraćanje" navija;ima

Članovi tima HAASF1, uručili su šefu tima Günter Steineru poklon za rođendan
Čak je u 11:12h po lokalnom vremenu bio zatvoren i lokalni aerodrom. Na kraju, su vozači izvezli ukupno 88 krugova, pri čemu je „zvezda u usponu“ Max Verstappen postavio najbolje vreme. Ekipa Mclaren je iskoristila i testirala svoju veziju T krila, na poklopcu pogonske jedinice. Istovremeno oba bolida McLarena vozili su sa novom konfiguracijom poda a na bolidu Fernanda Alonsa, primećeno je novo zadnje krilo. I ekipa Sauber, iskoristila je da testira nove deflektore u predelu kokpita.

McLarenovo novo T krilo
Za vreme drugog slobodnog treninga nad stazom u okolini Šangaja ponovo su se pojavili smog i magla i onemugućili vozače da isprobaju i podese svoje automobilie za subotnje kvalifikacije kao i trku. Oko dvadesetak minuta pre kraja „sesije“, Lewis Hamilton je u svom maniru „zvezde“, izašao na tribine pred navijače i pravio snimke, video zapise i delio reklamni materijal i autograme..... Ostali vozači se nisu pridružili trostrukom svetskom prvaku a gledaoci su tako stali uskraćeni za jurnjavu o nadmetanje njihovih favorita.

среда, 5. април 2017.

Uvod: VN Kine

Da li će Ferrari nastaviti pobedodnosni hod ili će se Mercedes pobrinuti za priomenu snaga u Formuli 1? To je pitanje na koje svi očekuju odgovor pred “gran pri” Kine. Sa cenom izgradnje od 240 milona Dolara, nekada najskuplja staza na Svetu, ugostiće vozače i ekipe kao i mnogobrojne gledaoce na drugoj ovogodišnjoj trci.
Konfiguracija staze u Šangaju
Na pravoj trlkačkoj stazi, pravci su duži, krivine brže a asfalt je nešto grublji. Ko ovde ostvari dobru brzinu, ima dobre izglede da u ostatku sezone, bude odlično pozicioniran. Staza Shanghai International Circuit dugačka je 5451 m i ima ukupno 16 krivina. Između 13 i 14 krivine (jedna od dve DRS zone), kao i u krivinama 1,6 i 11, vozači imaju mogućnosti za preticanje a gledaoci za uživanje u njihovm majstorijama. Zbog zahtevnih krivina, naročito 1,2,12 i 13, koje su leve, prednji levi pneumatik je izložen prekomernom naprezanju.
Izbor pneumatika
Zbog dugih pravaca, podešavanaje automobila je u prvoj meri usmereno ka velikim brzinama, što znači nešto manji aerodinamički potisak, odnosno nešto blaže podešeni stabilizatori. Pre dve godine, asfaltna podloga je na mnogim mestima promenjena, relativno niski ivičnjaci omugućavaju podešavanje bolida na nešto manji klirens. Sa ukupnom dužinom od 54% dela sa punim gasom, očekuju se velike brzine (manje nego prošle godine) ali na zadovoljstvo publike u dobroj meri i veće mogućnosti za obilaženje. U Kini, Pirelli je dopremio tri mešavine pneumatika: super mekane, mekane i srednje. Biće zanimljivo koliko će pneumatici izdržati torturu na asfaltu Šangaja. Na stazi, češće nego na drugim, preti ranija degradacija „crnih valjaka“ u ranijoj fazi trke, dok još nema ostaka istih na asfaltu.
U Kini se očekuje nešto hladnije vreme, koje više pogoduje Mercedesima
Od svih, ili bar velike većine timova, očekuju se pojedinačna unapređenja, pre svega u sferi aerodinamičkih poboljšanja i modifikacija.

Činjenice za stazu Shanghai International Circuit:


Dužina staze
5451 m
Bruj krigova
56
Broj krivina
16 (desnih:deset, levih: sedam)
Udaljenost od starta do prve krivine
267 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
12,6 s
Broj promena brzina po krugu
48
Potrošnja goriva po krugu
2,5l
Potrošnja pneumatika
srednja
Potrošnja kočnica
srednja
Najveća brzina 2015. godine (trka)
349,9 km/h
Ukupan deo staze sa punim gasom
54%
Tip pneumatika
super mekane / mekane / srednje

"Srebrna strela" sa viškom kilograma

Nakon svojevrsnog debakla na prvoj trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1, tim Mercedes je sagledao slabosti i propuste. „Ministar inostranih pslova“ u timu Niki Lauda, svestan je greške i prokomentarisao je na svoj način propust na prvoj trci. „Najvazniji poziv na buđenje je rano ujutru. To je nama prva trka. Sada smo budni“ – izjavio je legendarni Austrijanac.
Mercedes F1 W08 EQ Power+: Problem - višak od 5000 grama 
Promenom paravila, generacija bolida Formule 1 2017. godine, postala je teža zbog većih dimenzija, pneumatika, spojlera i svih komponenti koje su doživele promenu primenom novih propisa. U slučaju Mercedesa F1 W08 EQ Power+, kako glasi puna oznaka novog „trkača“, u pitanju je prekomernih 5000 gr. Hm, samo pet kilograma! Smešno!

Ne, nije smešno nego ozbiljno. U Formuli 1, kompletan tim inženjera, aerodinamičara, tehničara jendom rečju NAUČNIKA, bore se za svaki gram, koji je od presudne važnosti za pobedu ili poraz. Zbog viška od pet kilograma, Mercedes je na trci u Melburnu startovao bez svog FRIC sistema oslanjanja, koji bi masu bolida opteretio sa dodatnih 1,5 kg. Iako su proračuni govorili da korišćenje FRIC sistema u Melburnu nije od presudne važnosti, izgleda da su se u “streli” malo preračunali, pa je zbog prekomerne potrošnje pneumatika Hamiltona, morao da ode mnogo ranije od planiranog, na promenu “crnih valjaka”. Jedna od prednosti FRIC sistema je "štednja" po pitanju potrošnje pneumatika!

Prekomerna težina nove strela od pet kilograma na stazi u Albert parku, po krugu znači gubitak od 0,2 sekunde. Kada se pomnoži sa brojem krugova, dobije se vrednost od skoro 12 sekundi. Da podsetim, pobednik Vettel je stigao sa prednošću u poređenju sa drugoplasiranim Hamiltonom za 9,975 sekundi! Čista matematika u Formuli 1.

Ipak ono što zabrinjava ljude u Mercedesu je prekomerna potrošnja pneumatika, naročito na zadnjoj osovini u poređenju sa ostalim timovima a posebno na Ferrari.

Rezultati VN Australije

Velika pobeda Sebastian Vettela u Australiji, podigla je mnogobrojne ljubitelje Ferrarija na noge, pokazala da su Italijani odradili odličan posao preko zime a šampionskoj ekipi zadali mnogo nepoznatih oko grešaka na samoj trci.
Rezultati VN Australije
Iako je Mercedes važio za favorita, pobeda četvorostrukog svetskog prvaka nije došla bez razloga. Sa boljom strategijom oko pneumatika, ali i adekvatnom brzinom, koja je u nekim trenucima bila bolja od Mercedesove, Ferrari je sa modelom SF70H, predstavio najozbiljnijeg protivnika „srebrnim strelama“ u poslednjih nekoliko godina. I pored slobodne prognoze da Mercedes ima oko jedne sekunde prednosti u odnosu na Ferrari, krah „zvezde“ bio je u 17 krugu.
Sebastian Vettel: ponovo "pobednički prst"
Par krugova ranije Lewis Hamilton je prijavio problem sa pneumaticima (prekomerno trošenje) i to je prouzrokovalo raniji odlazak u boks. Nakon izlaska iz boksa, Hamilton se nalazi iza vodećeg Vettela i drugoplasiranog Max Verstappena. Obilazak Holanđanina bio je i za trostrukog svetskog prvaka preveliki zalogaj..... Vettel odmiče i nakon promene pneumatika u 23. krugu, nemački vozač izlazi u trku ispred Hamiltona. Tada je bilo jasno da je nemoguće uhvatiti Vettela u izuzetno brzom Ferrariju.
Razočarenje za australijance: odustajanje Daniel Ricciarda
Od ekipe Red Bulla se očekivalo mnogo više, jer su oni bili bleda senka, nekada izuzetno uspešnog tima. Jedna deo odlazi na slabost Renaultovog motora (procenje govore manjak od 40 KS u odnosu na Mercedesov) ali drugi, iznenađujuće na šasiju - odnosno aerodinamiku. Red Bull RB13 je izuzetno osetljiv automobil i na najmanju promenu podešavanja. Verstappen je završio trku na petom mestu a Ricciardo na opšte razočarenje mnogobrojnih australijanaca, odustao je zbog kvara na pritisku za gorivo.

Felipe Massa sa osvojenom šestom pozicijom opravdao je kompliment „najbržerg penzionera“. Pink Panter – Force India sa sedmim i deseti mestom najavila je oštro nadmetanje za prošloodišnju osvojenu četvrtu poziciju u klasi konstruktora. 

Rezultati prvog i drugog slobodnog treninga pred VN Australije

Prvi slobodni trening pokazao je ponovno dominaiciju Mercedesa i njegovih vozača Hamiltona I “novajlije” u timu, Bottasa. Poznavaoci su iznenađeni ozbiljnošću Lewis Hamiltona, koga su njegovi “šefovi” Toto i Lauda nahvalili, da je spremniji nego ikad. Sa druge strane, druga pozicija finskog automobiliste Veltterija Bottasa, pokazala se kao prava odluka “austrijskih blizanaca”, oko angažovanja bivšeg vozača ekipe Williams.
Rezultati I. slobodnog treninga
Treće i četvrto mesto, zauzeli su vozači Red Bulla na malo iznenađenje svih ljubitelja Formule 1. Zimski testovi su pokazali da je tim Ferrari, najbliži šampionskoj ekipi Mercedesa, dok su “bikovi” sa sitnim aerodinamičkim ali i strukturnim problemom šasije u zaostatku. Ipak ovo je tek prvu odmeravnaje snaga u relanim – trkačkim uslovima….

Rezultati II. slobodnog treninga
Drugi trening je potvrdio, Hamiltonovu dominaciju ali je Sebastian Vettel sa pola sekunde zaostataka bio bolji od Bottasa koji zaostaje za Hamiltonom tačno 0,556 sekundi, priredio malo iznenađenje. Vozač Renaulta Jolyon Palmer, pred poslednju krivinu pred ciljnim pravcem, prokliznuo je zadnjim delom i oštetio je automobil nakon zaustavljanja u zaštitnoj ogradi.

Uvod u VN Australije (prva trka sezone)

Sa veliki isčekivanjem se očekuje početak ovogsišnje sezone Formule 1. Da li će konačno zahvaljujući novim pravilima tim – trostruki svetski prvak Mercedes-AMG biti skinut sa trona, da lie će ferrari ili red Bull biti taj tim koji će pobediti srebrnu strelu i konačno duel za četvrto mesto na tabeli između Force India i Williamsa. Da li će u drugoj sezoni, prošlogodišnji novajlija HaasF1 biti uspešniji ili..... Pitanja su brojna, odgovor ili odgovori če doći sami od sebe tokom sezone 2017. godine......
Konfiguracija staze u Albert parku
Zbog jakih faza ubrazanja iz sporih krivina, staza u Melburnu zahteva prvenstveno odličan prenos snage ali i stabilnsot pri kočenju. Kod klizavog asfalta kakav je na stazi to je izuzetno zahtevan angažman inženjera, aerodinamičara ali i smaih vozača. Posebna pašnja se posvećuje prijanjanju prednje osovine, zbog upravljanja ali i optrih kočenja. Nedostatak „gripa“ prouzrokuje podupravljanje a to košta vozače dosta vremena. Pored efikasnih kočnica, vozači moraju da poverenja na komande u svom bolidu, kako bi obezbedili dobar ritam po krugu.

Činjenice za stazu Albert Park:   

Dužina staze
5303 m
Bruj krigova
58
Broj krivina
16 (desnih 10, levih 6)
Udaljenost od starta do prve krivine
380 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
12,1 s
Broj promena brzina po krugu
46
Potrošnja goriva po krugu
2,4 l
Potrošnja pneumatika
srednja
Potrošnja kočnica
Srednja
Najveća brzina 2015. godine (trka)
315,6 km/h
Ukupan deo staze sa punim gasom
56 %
Tip pneumatika
ultrasoft / supersoft/ soft


Pink Panter u Formuli 1!

Formula 1 je visokotehnološki sport danas ne može da se zamisli bez novca dobijenog od sponzora. Sponzori za uzvrat, dobijaju najbolji vid reklame, na pokretnim panoima sa četiri točka.

Marketinškim stručnjacima nedostaju ideje kako da korisno pretvore u prifitabilno i vidljivo i prepoznatljivo na sve strane. Najnoviji priemer jeste tim Force India. Pred sam početak ovogodišnje sezone, indijsko-engleski tim proemnio je svoje trkčke boje u roze! Novi sponzor, austrijska kompanija za preradu vode BWT zahtevala je prepoznatljiv identite automobila kako bi postigla najbolji efekat za sopstvenu reklamu.
Force India - Pink Panter u Formuli 1
Tako je Force India VJM10 obojena u roze boju. I tu se nije stalo, oba vozača su svoje kacige takođe ukrasili sa “ružičastim” dekorom, zaštitnoj boji novog glavnog sponzota ekipe Force India. Kritičari su se podelili. Jendi su oštri s akritikama, roze automobil u Formuli 1, prva asocijacija na Pink Pantera! Čak je i Nico Hülkenberg (do proüle sezone ölan tima) bio kritičan prema novoj boji bolida: “Dobro je što sam otišao iz tima” – izjavio je Nemac.

Ipak, kada napravite posao vredan 18,5 miliona Evra – sve je dozvoljeno!

McLaren “flertuje” sa Mercedesom

Poslednje tri sezone ekipi McLaren ne ide prema njihovim očekivanjim. Glavni uzrok je pogonska jedinica. Honda, koja se vratila u Formulu 1 2015. godine, sklopila je ekskluzivan ugovor sa drugim najuspešnijim timom u Formuli 1, Mclarenom.
Masour Ojjeh - u "četiri oka" sa Mercedesom
Međutim, nova hibridna tehnologija (mono-turbo motor, sa unutrašnjim sagorevanjem, uparen sa elektro-jedinicom) pokazao se kao izuzetno komplikovanom i zahtevnim, koji izuskuje velika materijalna sredstva, testove i vreme. Glavni otežavajući faktor kod Honde je, bio nemogućnost testova van trkačke staze. Drugi problem je što su Japanci suviše ponosni da angažuju “strane” stručnjake iz pojedinih oblasti. Nakon dve izuzetno loše sezone, Honda je ovu sezonu dočekala sa novom konfiguracijom V6 turbo agregata, kopija Mercedesovog sa razdvojenim turbinskim od kompresorskog dela turbo-punjača. U početku preovladavao je veliki optimizam da bi prvi testovi, ponovo pokazali da je manjak vremena, doveo do ponovnog nedostatka snage u motoru ali i pouzdanosti. Prema jednim izvorima, snaga ovogodišnjeg agregata je manja nego od one iz sezone 2015. godine !!!

Zbog toga je jedan od akcionara McLarena, Mansuor Ojjeh obavio skoro tajne pregovore sa Mercedesom. Saudiajac, školovan u Francuskoj, pokušao je da privoli nemačkog proizvođača sa sedištem u Velikoj Britaniji, da ponovo snabdeva ekipu Mclarena sa motorima. Konkretnih poteza još nema ali se pominje sezona 2018. godine, da može doći do “rokade” između Saubera i McLarena. Švajcarskom timu bi dobro došao paket pomoći od 100 miliona Dolara korišćenjem Hondinog V6 hibridnog pogona a McLaren, bi tako ponovo bio na korisničkom spisku Mercedesa.