среда, 29. март 2017.

Šok: kriminalci hteli da ukradu kovčeg sa posmrtnim ostacima Enza Ferrarija !

Italijanska policija je u poslednji momenat otkrila bizaran plan grupe kriminalaca. Planirali su da otmu posmrtne ostatke pokojnog Enza Ferrarija i da onda ucenjuju porodicu.
Enzo Ferrari (18. februar 1898. - 14. avgust 1988.)
Preko 300 policajaca i vojnika, učestvovalo je u jednoj raciji na ostrvu Sardinija. Pri jednoj rutinskoj kontroli, otkrivena je veća količina naoružanja i droge, ali ono što je iznenadilo javnost, jeste plan iste grupe kriminalaca, da ukradu kovčeg sa posmrtnim ostacima slavnog konstruktora sportskih automobila i da zatim, ucenjuju porodicu otkupom.
Bio je fabrički vozač Alfa Romea a 1929. godine, osnovao je sopstveni tim: Ferrari
Uhapšeno je ukupno 34 člana „bande“, sa sedištem na Sardiniji, mesto Orgosolo, dok su ostali učesnici bili iz italijanskih regija  Lombardije, Veneto, Toskana i Emilia-Romagna.

Posmrtni ostaci osnivača Ferrarija, sahranjeni su na porodičnom groblju San Cataldo u Modeni

субота, 18. март 2017.

Međufaza

Nakon prvih predsezonskih testova, završena je prva faza nove ere u Formuli 1. Najsavremeniji trkački automobili današnjice, promenili su svoje ratničke odore i postali agresivniji, širi, duži u svakom slučaju, prema vozačima koji su saglasni u jednoj činjenici – teži za vožnju. Ponovo se stavlja u prvi red – kvalitet ali i psiho-fizička sposobnost vozača. Naravno, Formula 1 je poslednje dve-tri decenije vrhunac sporskog izražavanja dizajnera, inženjera, tehničara, mehaničara i svih ljudi oko najbržeg cirkusa, koji su postavili ovaj visokotehnološki sport na mesto gde je sada.

Iako i dalje ima ulogu favorita u ovoj sezoni, tim Mercedes-AMG je svestan da njihova razlika nije više tako drastična, naročito nakon 2014. i 2015. godine, da je ove zime „zvezda“ testova, tim Ferrari a isto tako, velika nepoznanica je ekipa Red Bulla. Zašto? Na pitanje novinara upućeno motorsport savetniku tima Dr. Helmut Marku: da li će se na bolidu Red Bulla do početka sezone desiti izmene, Austrijanac je uz osmeh odgovorio: „Znam samo da će boja ostati ista“. Jedna rečenica a tako mnogo značenja. „Šuplji nos“ i aerodinamički elementi su samo (trenutno) shvaćeni od strane aerodinamičkog gurua Adrian Neweya. Ideja sa šupljim nosem je aerodinamički trik, koji bi do prve trke mogao d adobije neku sasvim drugu funkciju. A možda i izgled. Odgovor na ovo pitanje, dobićemo već u petak 24. Marta, na prvim slobodnim treninzima ove sezone……
Red Bull RB13: "nos" je izazavao najviše komentara
Pored nosa i "nozdrva" Red Bulla, drugi “tehnički detalj” svakako jeste gornji, odnosno bočni usisnici za vazduh hladnjaka motora, menjača i ko zna čega još, kod Ferrarija. Deo tehničke javnosti nije baš siguran da li su shvatili funkciju Ferrarijevog detalja. Ipak, prvih osam dana testova, pokazali su odličnu tehničku (ali i aerodinamičku) spremnost najslavnijeg tima u Formuli 1 i podgrejali ideju da su Ferrari i prvenstveno Vettel, blizu titule. Red Bull i pored manjih tehničkih problema (ponovo Renault), sigurno nije pokazao potpuni potencijal novog modela RB13.

Ferrari SF 70 H: bočni hladnjaci, jedno od najvećih tehničkih iznenađenja
Kao četvrta snaga pominje se Williams a preostale “štale” su dosta blizu jedna drugoj. U odnosu na “veliku trojku”, vrmenska razlika iznosi izmežu 1,0-1,5 sekunde po krugu. Samo par dana ostalo je do početka prvih treninga, kvalifikacija i konačno, prve trke ovogodišnjeg šampionata Formule 1 – za Veliku nagradu Australije u Albert parku.

недеља, 12. март 2017.

Odlazak John Surtessa – šampion na dva i četiri točka.

Vest o smrti poslednjeg najstarijeg šampiona Formule 1 – Johna Surtessa, rastužila je auto-moto svet. John Surtess rođen je 11. Februara 1934. godine u gradiću Tatsfieldu, oko 25 km južno od Londona. Od malena John je bio povezan sa motorciklima. Njegov otac, bio je ratni kurir na motoru, da bi nakon rata učestvovao i na trkama. John je bio njegov mehaničar ali i suvozač. Prvi motorcikl sa kojim je John Surtess počeo da vozi trke, bio je prepravljeni stari Vincent. Nakon uspeha, dobija ugovore prvo od Nortona pa od MV Aguste. Sa italijanskom markom, ostvario je sedam titula svetskog prvaka u dve klase: 350 cm3 (1958, 1959, 1960. godina) i u 500 cm3 (1956. 1958, 1959, 1960. godina)
John Surtess 11.02. 1934. - 10.03.2017.
Prvi kontakt sa „četvorotočkašima“ imao je 1959. godine. Na jednom sportskom događaju vodio je razgovor sa Reg Pernellom o test vožnji Aston Martina DBR1 za trke 24h Le Mana. Od Colina Vandervella, dobio je ponudu za tim Vanwall, da bi ubrzo njegov talenat prepoznao i legendarni Colin Chapman, koji mu je ponudio u ugovor za tim Lotus. Svetska motorciklistička zvezda je odmah odogovorila: „Neću da vam pravim nadu. Ja sam samo trkač na motorciklu“.
Iako je imao ugovor sa MV Agustom u rodnoj zemlji, vozio je sporadične trke sa motorciklom Norton. 
Sa MV Agustom sedam titula na "dva točka"
To je naljutilo grofa Agustu, koji mu je zapretio da to ne može da radi.  „Gospodin Agusta mi je rako da moram odmah da prekinem sa trkanjem u Engleskoj. Odmah sa pogledao moj ugovor i tamo ništa nije pisalo u vezi vožnje automobila“. Ubrzo John Surtess prelazi na četir točka, Ken Tyrrel mu pruža šansu u Formuli Junior, i od početka je bio sposoban da se bori za pobede na četiri točka. Ubrzo dobija ponudu i sklapa ugovor sa onivačem Lotusa – Colinom Chapmanom.
John Surtess njegov mehaničar (upereni prst) Giulio Borsari i tehnički direktor Ferrarija Mauro Forghieri

"Big John" i Enzo Ferrari

Poseta Ferrariju pre nekoliko godina: susret sa mehaničerem Giulio Borsari (levo)
U svojoj drugoj trci u Formuli 1 na Silvertoneu, Surtess zauzima drugo mesto! U trećoj, startuje sa pol pozicije! Imao je pobedu pred očima da ga tehnika nije sprečila u tome. Nakon pucanja creva za dovod goriva u kokpitu, noga je skliznula sa pedale kočnice, što je prouzrokovalo izletanje u udes u bali sena (na sreću!!!). Od 1963. godine, John Surtess vozi za slavni tim Ferrari. Godinu dana kasnije, sezona Formule 1 nije počela prema očekivanjima tima Ferrrari. Novi V8 motor, isporučivao je neravnomerno snagu, što je vozačima otežavalo vožnju na trkama. Prva polovina godine prošla je u pripremama za maraton 24h Le Mana, tako da je šampionat Formule 1 bio u drugom planu. Problem motora za Formulu 1, bio je novi sistem ubrizgavanja. On je io izuzetno zavistan od temparature, pa je na niskim obrtajima isporučivao snagu a na srednjim, ništa. Pred VN Nemačke, isporučen je novi regler za ubrizgavanje i tim je testirao motor. U igri za šampionat Sveta, bila su uključena tri vozača: Graham Hill, Jim Clark i John Surtess. Sa dve pobede, jednim trećim mestom i tri druga mesta, John Surtess na kraju osvaja svoju prvu i jedninu titulu, na četiri točka. Tako se legendarni britanski „trkač“, do sada jedini u auto i moto svetu, ovekovečio sa titulama na dva i četiri točka. Od tada je dobio nadimak Big John.

Nakon teške nesreće u Mosportu (pucanje prednje leve glavčine točka)  godinu dana kasnije (na testu Lolinog sportskog automobila), John Surtess je više proveo na lečenju (brojni prelomi i povređena oba bubrega) nego na trkačkoj stazu. Nakon povratka na stazu, Big John je odmah bio brz. Međutim, pojavio se problem. Zbog neslaganja sa tadašnjim šefom tima Formule 1 Ferrari – Eugenio Dragoni, sredinom 1966. godine napušta italijansku ekipu i nastupa za Cooper-Maserati.

Nakon prestanka njegove aktivne karijere kao vozača, nekoliko sezona vodio je sopstveni tim u najbržem cirkusu. Početkom februara ove godine primljen je jednu bolnicu u Velikoj Britaniji zbog respiratornih problema. Preminuo je u poslepodnevnim satima, 10. marta 2017. godine.

“Sanjam da se on ubrzo vrati nama“ – Luca di Monetezemolo

Ovo su reči koje je sa velikom tugom ali i verom u ozdravljenje Michaela Schuamchera, izjavio njegov nekadašnji „šef“, Luca Cordero di Montezemolo. On je najuspešniji predsednik „scuderie“ u nejnoj istoriji. Kada je početkom devedesetih ponovo postavljen na čelo Ferrarija imao je jedan cilj – povratak šampionske krune u Maranello.
Michael Schumacher i Luca Cordero di Montezemolo: iskreno prijateljstvo
To je uspeo zahvaljujući jednom od najaharizmatičnijih i najboljih vozača poslednjeih nekoliko decenija, Michaelu Schumacheru. Između Italijana i Nemca, razvilo se neraskidivo prijateljstvo, koje danas, nakon više od tri godine od nesreće na skijanju nemačkog automobiliste, Montezemolla ne može da ostavi ravnodušnim ni jednog trenutrka.

„On je bio jedanaest godina kod nas. To je jedna neraskidiva veza. Ne prođe dan a da ne pomislim na njega“ izjavio je italijanski menandžer i dodaje: „Svaki dan nosim na ruci sat, koji mi je on poklonio na čijoj pozadini, ima ugravirana posveta. Sanjam da se on ubrzo vrati nama“.

среда, 8. март 2017.

Analiza prve test nedelje nove generacije automobila

Konačno, svi su srećni! Vozači su ponovo seli u svoje pokretne kancelarije, inženjeri i tehničari su napravili brze automobile a sudeći po reakcijama nova generacija Formule 1 je brza, dinamičnija, ekstremnija i na najboljem putu, da ponovo usreći gledaoce i navijače.
Mercedes AMG sa verzijom duplog T krila pozadi: ponovo opravdana uloga favorita

Red Bull: još se uhodavaju, nedovoljna snaga i pouzdanost (opet!) Renaultovog motora

Ferrari: tik uz Mercedes. Hamilton: "Ferrari je favorit"
Prvi testovi na stazi pored Barcelone, su potvrdili da su bolidi brži nekoliko sekundi. Tačnije u proseku 3,158 s u poređenju sa generacijom iz 2016. godine. Novi član ekipe Mercedes-AMG, Valteri Bottas postigao je vreme od 1:19,705 minuta po krugu. To je za preko tri sekunde brže od prošlogodišnjeg vremena Sebastian Vettala u Ferrariju (1:22,810). I tu nije kraj. Kasnija analiza je potvrdila činjenicu, da su prve nedelje predsezonskih testova u prvi plan stavili proveru pouzdanosti pogonskih jedinica ali i ostalih sklopova na novim bolidima. Zbog toga se u drugoj nedelji testova, mogu očekivati realnija vremena, odnosno približniji odnos snaga bolida na asfaltnu.

Vremena po krugu su smanjena u poređenju sa 2016. godinom ali je smanjena i najveća brzina automobila. Zbog širih pneumatika, većih spojlera i šire karoserije (dakle veći čeoni presek – veći otpor vazduha) automobili su, za oko 10 km/h sporiji. Manja vremena po krugu su pre svega proizvod povećanja aerodinamičkog prijanjanja bolida, širih pneumatika što je rezultiralo dlaeko većim brzinama u krivinama. Već sada se pominje sila gravitacije od 5G kroz porolazak krivina. To će biti uzuzetno zahtevno za vozače i njihovu muskulaturu.

Postignuta vremenaprve nedelja testova (vozač/ tim / vrsta pneumatika):

1. Valtteri Bottas (Mercedes/ultrasoft) 1:19,705

2. Sebastian Vettel (Ferrari/soft) 1:19,952

3.
 Kimi Räikkönen (Ferrari/soft) 1:20.960

4.
Lewis Hamilton (Mercedes/supersoft) 1:20,983

5. Daniel Ricciardo (Red-Bull-Renault/supersoft) 1:21,153

6. Jolyon Palmer (Renault/soft) 1:21,396

7. Max Verstappen (Red-Bull-Renault/soft) 1:21,769

8.
 Nico Hülkenberg (Renault/soft) 1:21,791

9. Marcus Ericsson (Sauber-Ferrari/supersoft) 1:21,824

10. Felipe Massa (Williams-Mercedes/soft) 1:22,076

11. Romain Grosjean (Haas-Ferrari/supersoft) 1:22,118

12. Kevin Magnussen (Haas-Ferrari/supersoft) 1:22,204

13. Lance Stroll (Williams-Mercedes/soft) 1:22,351

14. Antonio Giovinazzi (Sauber-Ferrari/ultrasoft) 1:22,401

15. Esteban Ocon (Force-India-Mercedes/supersoft) 1:22,509

16. Sergio Pérez (Force-India-Mercedes/supersoft) 1:22,534

17. Stoffel Vandoorne (McLaren-Honda/ultrasoft) 1:22,576

18. Fernando Alonso (McLaren-Honda/ultrasoft) 1:22,598

19. Daniil Kvyat (Toro-Rosso-Ferrari/soft) 1:22,956

20. Carlos Sainz (Toro-Rosso-Ferrari/medium) 1:23,540

21. Alfonso Celis (Force-India-Mercedes/ultrasoft) 1:23,568

Kao i nekoliko predsezona ranije, najvredniji je tim Mercedes-AMG. Oni su izvezli ukupno 2597 km. Najmanju kilometražu, ostvario je tim Toro Rosso, samo 851 km.

Tabela pređenih kilometara po ekipi:
1. Mercedes 2597 km

2. Ferrari 2178 km

3. Sauber-Ferrari 1624 km

4. Haas-Ferrari 1596 km

5. Red-Bull-Renault 1368 km

6. Renault 1363 km

7. Force-India-Mercedes 1294 km

8. Williams-Mercedes 991 km

9. McLaren-Honda 968 km

10. Toro-Rosso-Renault 851 km


Kod vozača, novajlija u šampionskom timu Valtteri Bottas bio je najvredniji. Sa pređenih 1508 km, prednjači, ispred drugoplasiranog Sebastian Vettela u Ferrariju, sa pređenih 1242 km. Najmanje kilometara, zabeležio je Nico Hülkenberg – 698.

Najbolji krugovi – detalji:

Vozač
Tim
1. dan
2. dan
3. dan
4. dan
 Bottas
 Mercedes 
1:23,169
1:22,986
1:19,705
1:23,443
 Vettel
 Ferrari
1:21,878

1:19,952

 Räikkönen
 Ferrari

1:20,960

1:20,872
 Hamilton
 Mercedes 
1:21,765
1:20,983
1:22,090

 Ricciardo
 Red Bull
1:22,926

1:21,153

 Palmer
 Renault

1:24,139
1:21,396
1:21,778
 Verstappen
 Red Bull

1:22,200

1:21,769
 Hülkenberg
 Renault
1:24,784

1:21,791
1:24,947
 Ericsson
 Sauber
1:26,841

1:21,824

 Massa
 Williams
1:22,076



 Grosjean
 Haas


1:22,118
1:22,309
 Magnussen
 Haas
1:22,894
1:22,204


 Stroll
 Williams

1:26,040
1:22,351

 Giovinazzi
 Sauber

1:24,617

1:22,401
 Ocon
 Force India

1:22,509


 Perez
 Force India
1:23,709


1:22,534
 Vandoorne
 McLaren

1:25,600

1:22,576
 Alonso
 McLaren
1:24,852

1:22,598

 Kvyat
 Toro Rosso

1:22,956
1:23,952

 Sainz
 Toro Rosso
1:24,494

1:23,540

 Celis
 Force India


1:23,568


Po pitanju najveće ostvarene brzine, Sauber je ostvario maksimalnu brzinu od 332,3 km/h, što je sa pošlogodišnjih 339,6 km/h, koje je ostvario, sada bivši vozač aktuleni svetski prvak Nico Rosberg u Mercedesu, za 7,3 km/h sporije. Uspeh švajcarske ekipe je veći, kada se zna da su postignutu brzinu ostvarili sa prošlogodišnjom, specifikacijom V6 hibridnog pogona Ferrarija