субота, 3. јун 2017.

Renault – 40 godina „turbo avanture“

U Monacu, Renault je proslavio 40 godina angažovanja u Formuli1. Kada su 1977. godine stidljivo debitovali sa modelom RS01, nisu ni mogli da predvide kakvu će „turbo“pometnju izazavati u sferi pogonskih agregata.
Slavlje u Monte Carlu: 40 godina avanture Formule 1 Renaulta
Iako u početku ismejavani, zbog velikog broja odustajanja i tehničkih kvarova, tek 1979. godine ostvarili su pvu pobedu. Već 1980 godine, timovima je bilo jasno da ukoliko neko želi šampionsku titulu, mora da ima motor prehranjivan turbo-punjačem (punjačima).
Za upravljačem modela RS01, upravljao je  Jean-Pierre Jabouille
U Monte Carlu, Renault je prikazao svoje turbo modele iz 1977. godine, RS01 i 1983. godine RE40. Za upravljačem modela RS01 bio je, tada pored uloge vozača i razvojni inženjer Jean-Pierre Jabouille, dok je verziju RE40 vozio, kao i nekada, Alain Prost.

Za upravljačem modela RE40 bio je Alain Prost
Aktuelni fabrički vozač Nico Hülkenberg poznaje oba modela i opisao je kako to izgleda voziti ih: „Sa tim voziti u Monacu, to je bio pravi horor. Automobili su bili teški, menjač je težak za rukovanje, turbo-rupa je ogromna“.

Pogonska jedinica za period posle 2021. godine.

Debata oko nove formule pogonskog sklopa traje i dalje. Nedavno je Red Bull ponovo zapretio da bi se nakon 2020. godine povukao iz „najbržeg cirkusa“, ako se po pitanju motora nepromene  pravila.
Posle 2020. godine: V6 bi-turbo sa MGU-K jedinicom. MGU-H bi bila nepoželjna
U okviru VN Monaca, Međunardna automobilska federacija (FIA) održala je sastanak sa proizvođaćima motora, koji je predvodio šef tehničkog dela Formula 1 Ross Brown. Tri osnovna zaključka su donešena jednoglasno: motori moraju biti bučniji, jači i jeftiniji. Kod tehničkog aspekta, velikih promena ne bi trebalo da bude, osnov bi bio i dalje motor V6 konfoguracije ali sa dva turbo punjača (sada samo jedan) i jedan MGU K. Novi motor, ne bi trebao da ima i MGU H jednicu, i njegova cena bi bila daleko pristupačnija za proizvodnju (ali i za razvoj), tako da bi i mali, nezavisni proizvođači, kao Cosworth ili Ilmor bili u stanju da učestvuju u njihovoj izgradnji ako bi našli finasijere.

Svi proizvođači su se saglasili, da bi bilo potuno neracionalno da se konstruiše nov agregat, jer za 10 godina, niko ne zna koja će motorna formula biti na snazi i kakvi će se motori koristiti u Formuli 1.

Ferrari kopirao Mercedesovu ideju

U modernoj Formuli 1 vladaju dva nepisana pravila. Izmislite tehničku inovaciju i stvorili ste prednost na stazama. Ako ih nemate, onda ih kopirajte (ali "sa razumevanjem"), kako bi ostali u trci bez zaostatka.
Nova komanda kvačila (obeleženo strelicom) po uzoru na Mercedes
Od ove sezone, evidentan je napredak starta oba automobila „srebrnih strela“. Pored modifikacija na samom kvačilu, Mercedesovi inženjeri su predstavili posebnu komandu, prilagođena za dva prsta, sa kojom vozači imaju daleko bolju kontrolu i upravljivost nad komandom kvačila.
Specijalno profilisana za dva prsta, pruža odličnu sposobnost "doziranja" kvačila
Nakon „raketnog“ starta Valtteri Bottasa na trci u Sochiju (kada je obišao Vettela i Raikkonena), u Ferrariju su odmah znali d ai oni moraju da ured epo tom pitanju nešto. Na trci u Šaniji, u Vetttelovom Ferrariju SF70 H, uočena je modifikovana komanda – „klackalica“ kvačila. Isto kao kod „srebrnih“, izrađena je tačno za dva prsta, koje vozač uglavi u tačno izliveno ležište i ima potpunu kontroli kako na pritisak k sebi isto tako i na otpust, suprotno od točka upravljača. Hod „klackalice“ iznosi 80 mm i montirana je samostalno, 50 mm odvojena od bilo kog drugog uređaja – komande. 

Od 2017. godine, vozačima je zabranjena bilo kakva „strana“ pomoć oko podešavanja kvačila, već su prepušteni svom osećaju i kontroli.


четвртак, 1. јун 2017.

VN Monte Carla: Crveni rulet na točkovima

U gradu kocke, raskoši i glamura Monte Carlu, ekipa Ferrari zabeležila je prvu duplu pobedu nakon VN Nemačke 2010. godine. Iako je trku poveo osvajač pol pozicije Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel je bio brži na stazi i u odlučnim trenucima ostvario prednost od nekoliko sekundi nad svojim timskim kolegom, da bi nakon promene pneumatika izašao na prvu poziciju, na kojoj je ostao do kraja 78 kruga.
Podijum: zadovoljni Vettel, nezadovoljan Raikkoenen
Brojni ljubitelji najstarijeg tima ali i Formule 1, smatraju da je ovo bila jasta strategija “favorizovanja” jednog vozača. Međutim, činjenice govore nešto drugo. Sa starim pneumaticima, pri slobodnoj vožnji (dakle neometan od drugih, posebno, zaostalih vozača), Sebastian Vettel bio je i do 1,5 sekundi brži od Kimija. On je sa starim pneumaticima, bio brži od Finca koji je imao nove! U četiri kruga, on je postigao vremensku prednost od 4,1 sekunde. U Formuli 1 to je čitava „galaksija“. Ferrari je u 34. krugu promenio Raikkonenu pneumatike, da bi po povratku na stazu, finski vozač gubio dragoceno vreme dok nije zaobišao zaostale vozače Jenson Buttona i Pascal Wehrleina.
Rezultati VN Monaca
Sličnih problema imao je i Valtteri Bottas. Iako je startovao kao treći i bilo je za očekivati da osvoji podijum u Kneževini, ali zbog ranog odlaska u boks i kasnije „gužve“ na stazi, sveži pobednik morao je da se zadovolji četvrtim mestom. Daniel Ricciardo je osvojio podijum u Monacu i donekle ublažio loše rezultate u ovoj sezoni tima Red Bull.

Pascal Wehrlein u pratnji doktora, ide u medicinski centar
U 60. Krugu Pascal Wehlein i Jenson Button su učestvovali u udesu, koji je na trenutak delovao kao „horor“, jer je Saiber C36 Ferrrai završio na levom boku u krivini Portier ispred ulaza u tunel. U januaru ove godine nemački automobilsta je imao udes sa povredom vratnog dela kičme pa se u prvi mah stekao utisak da je ovo ozbiljna povreda za Pascal Werhleina. On je sam napustio bolid u pratnji lekara i nakon prvih kontrola ustanovljeno je da povrede nisu teške. Naknadnim pregledom na skeneru, potvrđeno je da mladi Werhlein može da startuje na narednoj trci šampionata, koja se vozi 11. Juna za VN Kanade. 

уторак, 30. мај 2017.

Kvalifikacije za VN Monaca

Startna pozicija na VN Monte Carla je veoma važna i praktično pola nagrade, za pobedu. Ferrarijev tim je bio u jasnoj prednosti i to je „ministar spoljnih poslova“ ekipe Mercedes-AMG, Niki Lauda jasno stavio do znanja.
Kimi Raikkonen osvajač najbolje pol pozicije u stilu "svi": automobil, on, pneumatici su zaslužni za uspeh
Kada se pogledaju vremena Vettela i Raikkonena, bilo je jasno ko će se boriti za pol poziciju. Iako je (nezvanično) Sebastian Vettel bio favorit, na opšte iznenađenje, kako navijača, posebno ekipe, Kimi Raikkoenen je zabeležio najbolju startnu poziciju na Azurnoj obali. U skladu sa svojim „opušteno-hladnim“ stavom, Finac je izjavio: „Automobil je bio dobar tokom celog vikenda. U nekim segemntima je bilo manjih problema ali smo to do kvalifikacija, unapredili. Nije bilo savršeno ali savršenost ne postoji. To je bilo dostignuto i to je važno. Vreme za moj krug je bilo tačno. Osećao sam se dobro u automobilu i to je bilo uzajamno pomaganje“.
Rezultati kavlifikacija za VN Monaca
U timu Mclaren-Honda, umesto Fernanda Alonsa, koji je napravio trkački izlet na trci 500 milja Indianapolisa, nastupio je svetski prvak iz 2009. godine, Jenson Button. Tačno posle 180 dana, britanski vozač je vozio jedan „gran pri“.
Posle 180 dana pauze ponovo u kokpitu bolida Formule 1: Jenson Button
Najveće razočarenje bilo je (tek) četrnaesto vreme Lewis Hamiltona. Trostruki svetski prvak, se tokom celog vikenda mučio sa podešavanjem automobila i na kraju je sve krenulo napako. To je još jedna potvrda da su u Ferrraiju odradili bolji posao (tokom zime) a da se „srebrni“, pre svega muče sa korišćenjem pneumatika, posebno na sporim stazama. Čast Mercedesa spasao je, donekle Valtteri Bottas koji je startovao sa treće pozicije, ali ga je Daniel Ricciardo obišao kroz strategiju pravilne zamene pneumatika, pa je završio kao četvrti.
Biciklsitičkim treningom do odlične kondicije i pobede: Sebastian Vettel
Odavno nije zabeleženo da je jedan vozač toliko dugo čekao na ponovnu najbolju startnu poziciju. U slučaju Kimi Raikkonena, to je tačno 3261 dan (VN Francuske 2008. godine).

субота, 27. мај 2017.

Rezultati prvog i drugog slobodnog treninga VN Monaca

Neizvesnost između Mercedesa i Ferrarija iz trke u trku raste. Posebna draž je ulična staza u Monte Carlu. Ni najednoj stazi na Svetu, najmanja greška se plaća najvećom kaznom. Apsolutna koncentracija, puna dva časa, je glavni imperativ za dobar plasman. 
 
Rezultati prvog slobodnog treninga

Rezultati drugog slobodnog treninga
Na prvom treningu, vozač ekipe Mercedes-AMG, Lewis Hamilton zabeležio je najbolje vreme od 1:13,425 min i sa minimalnom prednošću, od 0,196s plasirao se ispred favorita Sebastian Vettela iz tima Ferrari. Koliko je važna startna pozicija na ulicama Kneževine pokazali su svi vozači koji su mikronskom preciznožću prolazili kroz krivine izbegavajući kontakt sa zaštitnom ogradom. Vettel i Raikkonen su imali “lagani bliski kontakt” sa metalnom ogradom. Male iskre su sevale i kozmetički kvarovi su jedina posledica njihove agresivne vožnje.
Dobra vožnja Daniil Kvyata, Toro Rosso

Nezaobilazan"dekor" Monte Carla - devojke
Malo iznenađenje priredio je Daniil Kvyat iz tima Toro Rosso, zauzevši šesto mesto, na taj način plasiravši se čak ispred Kimi Raikkonena iz Ferrarija.

Drugi slobodni trening bio je zvezdani trenutak tima iz Maranella. Vettel je zauzeo prvu poziciju, dok je Raikkoenen bio treći. U sendviču Ferrarija plasirao se Daniel Ricciardo iz Red Bulla. Oba vozača Mercedesa su razočarali. Hamilton je bio osmi a Bottas čak, 11. Ono što zabrinjava, je veliki zaostatak – preko jedne sekunde !!!

Renault je priredio paradu svojih turbo bolida, prve genereacije s kraja sedamdesetih godina XX veka
„Mi smo skrenuli sa pravilnog podešavanja. To se nije moglo popraviti u hodu. Nismo se našli u radnom “prozoru”. Vozači nisu imali dobro prijanjanje na prednjoj ali i na zadnjoj osovini” – objsnio je šef tima Toto Wollf. Najveći problem ovogodišnjeg Mercedesa je održavanje radne temparature pneumatika.

среда, 24. мај 2017.

Uvod: VN Monaca (Rulet na točkovima)

Jedna od najspektakularnijih trka u kalendaru Formule 1 (ali i u automobilskom Svetu) je svakako, „gran pri“ Monte Carla. Trka ulicama Kneževine Monaco, predstavlja vrhunac majstorstva vozača puna dva časa. I najmanja greška, pad koncentracije se završava „fatalno“. Nakon pet ovogodišnjih trka, koje su bile više nego neizvesne i dinamične, ovogodišnja trka biće poseban izazaov kako za vozače tako i za tehničare, inženjere i sve „naučnike“, koji se brinu o tehničkim potrebama koje prate Formulu 1. Velika većina vozača, je saglasna da će ovogodišnja Velika Nagrada Monaca, biti posebno teška zbog novih propisa u Formuli 1, koji važe od ove godine. Tu se pre svega misli na ukupnu širinu bolida, koja je sada propisana na 200 cm.
Circuit de Monaco
Šampionski tim Mercedes ima „strah“ od ulične trke u Kneževini, pre zbog svoje aerodinamičke filozofije, koja je njihov automobil svrstala na prvo mesto, sa najdužim međuosovinskim rastojanjem u kompletnom karavanu. Sa 3760 mm, Mercedes ima najveće međuosovinsko rastojanje od svih automobila Formule 1, godišta 2017. Radi poređenja, Ferrari ima razmak između dve osovine 3594 mm, dok je najmanji razmak, kod bolida Williams FW40, „samo“ 3545 mm. Za gradsku stazu, to je svojevrstan hendikep..... Bolid Mercedesa je koncipovan za brze u dugačke krivine.

Staza u Monacu dugačka je 3337 m, sa ukupno 19 krivina. Trka u Monacu je sa najmanjom prosečnom brzinom i automobili sa najvećim arodinamičkim potiskom ali i prenosom snage imaju najviše šansi za pobedu. Zbog toga ali i izbog konfiguracije staze, obilaženje na samoj stazi je skoro nemoguće. Zbog toga je najbolja startna pozicija, najveća nagrada vozača pred trku. Puno neravnina na javnom putu (priprema za trku u Monacu traje šest nedelja) zahtevaju od donjeg postroja puno rada. Nešto veći klirens, kao i mekše ogibljenje, su imperativ za sve timove kada je reč o podešavanju mehaničkog prijanjanja. Za uske krivine, posebno se to odnosi na krivinu Loews, podešava se specijalno prenosni odnos u volanu a i „štelovanaje“ motora za trku u Monte Carlu je na specijalnom tretmanu. U donjem režimu obrtaja, zahteva se visok obrtni moment kao i što više „konja“ na raspolaganju, za vozače.

Stanje pneumatika po vozaču pred VN Monte Carla
Za trku na Azurnoj obali, Pirelli je pripremio tri mešavine pneumatika: mekane, super mekane i ultra mekane. Posebno je važan pritisaka u pneumaticima. Za trku ulicama Monte Carla, pritisak u prednjim pneumaticima ograničen je na 1,17b a pozadi na 1,13b.

Činjenice za stazu Circuit de Monaco: 
Dužina staze
3337 m
Bruj krigova
78
Broj krivina
19 (11 desnih, osam levih)
Udaljenost od starta do prve krivine
111 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
7,5 s
Broj promena brzina po krugu
47
Potrošnja goriva po krugu
1,73 l
Potrošnja pneumatika
visoska
Potrošnja kočnica
srednja 
Najveća brzina 2015. godine (trka)
296,7 km/h (N. Rosberg))
Ukupan deo staze sa punim gasom
47 %
Tip pneumatika
mekane, super mekane i ultra mekane

VN Španije: Tuga, smeh, nadmetanje giganata

„Gran pri“ Španije pokazao je Formulu 1 u naboljem svetlu. Pravi trkački spektakl sa dva glavna glumca (Vettel i Hamilton) iz dve „filmske akademije“ Mercedes i Ferrari. Iako je Lewis Hamilton imao najbolje startno mesto, Sebastian Vettel je sa svojom „crvenom konjicom“ izašao kao pobednik na startu pred prvu krivinu, na opšte iznenađenje ali i oduševljenje mnogobrojnih navijača Ferrarija.

Nakon kontakta sa drugom bolidom, Kimi Raikkonen je morao da odustane. U tom trenutku emotivna slika, jednog malog šestogodišnjeg navijača iz Francuske, obišla je ceo Svet. Rasplakani Thomas Danel pokazao je uplakano lice, pred celim Svetom, nakon odustajanja njegovog omiljenog vozača. Mali Thomas je veliki ljubitelj Ferrarija, ukrasio je svoju sobu sa obeležijima  iz Maranella a svoju mačku ,nazvao je „Schumi“. Još za vreme trke, ljudi iz personala Ferrarija su potražili malog –vatrenog – emotivnog navijača i nakon trke Thomas, je sa roditeljima proveo prijatne trenutke ugošćen od strane Kimi Raikkoenena koji mu je poklonio majcu i kapu potpisanu sa njegovim autogramom.
Tuga: rasplakani navijač Kimi Raikkoena - Thomas Danel

Smeh: srećni navijač Thomas, gost Kimi Raikkonena u timu Ferrrari
Trka je bila pravi primer nadmetanja dva svetska šampiona. Sebastian Vettel je uspevao da odbrani svoju poziciju sve do 44 kruga kada je Lewis Hamilton, zahvaljujući upotrebi DRS sistema i naravno snazi Mercedesove hibridne jedinice, pretekao nemačkog vozača u Ferrariju. Naknadnim analizama, utvrđeno je da je prava strategija promena pneumatika u timu Mercedes, dala presudnih nekoliko sekundi prednosti, kada je na stazi bila gužva, što je kasnije uticalo na smanjenje razlike koju je Vettel napravip u početnom delu trke u odnosu na Hamiltona.

Podijum: pobednik Lewis Hamilton (desno) sa šefom mehaničara Karl Fanson, koji je na dan trke slavio rođendan!
Drugi vozač Mercedesa, Valtteri Bottas imao je tehnički kvar na motoru svog Mercedesa. Od nastanka hibridne ere u Formuli 1, 2014. godine, Mercedes je po prvi put morao da odustane zbog kvara na turbo-punjaču. Iako je pred Španski „gran pri“, Bottas dobio novi motor (drugu po redu), zbog tehničkih problema pred trku mu je vraćen prvi ovogodišnji agregat, koji je već imao tri kompletna trkačka vikenda i preko 3000 km na svom tahometru.

недеља, 21. мај 2017.

Kvalifikacija za VN Španije: „Crveni protiv srebrnih“

Nastavak sezone Formule 1 za „gran pri“ Španije, ponovo je rasplamsao direktan duel između Ferrarija i Mercedesa. Iako je Vettel u psihološkoj prednosti, jer je njegov tim napravio automobil, koji je po prvi put ozbiljno uzdrmao Mercedesovu dominaciju, britansko-nemački tim je pred španski „gran pri“ pripremio polu-novi bolid W08. Nakon postignutih vremana u petak, evidentno je da je Mercedes na pravom putu za izlasak iz tehnološkog zaostatka.
Rezultati kvalifikacija za VN Španije
Zbog problema sa motorom, na bolidu Sebastian Vettela je u rekordnom roku (umesto standardnih tri sata, mehaničari potpomognuti „kadrom“ od Kimi Raikkonena, obavili su za neverovatnih 120 minuta !) i dalje je brinuo „komandni štab“ na čelu sa Mauriziao Arrivabeneom. To pomoglo da Lewis Hamilton, sa svojom „srebrnom strelom“ ostvari najbolju startnu poziciju sa prednošću od 0,051 sekundom. Brtanski trostruki šampion, je tako ostvario svoju 64. „pol poziciju“ u karijeri, samo jednu manje od svog trkačkog idola Ayrtona Senne, koji se nalazi na listi večitih, kao drugoplasiranih sa 65 najboljih startnih pozicija.

U drugom pokušaju Vettel je ostvario neznatno bolje vreme ali je u šikani napravio grešku i tu je izgubio dragocene desetinke. „Možda smo bili u stanju da osvojimo pol poziciju, zato danas nije sve bilo idealno. Mark Webber mi je dao savet za poslednji sektor, ipak morao bih ponovo da se vratim u školsku klupu“ – izjavio je vozač Ferrarija. Pored promene pogonskog agregata na bolidu Sebastian Vettela (zbog curenja vode), četvorostruki svetski prvak imao je stresan vikend. U jednom trenutku, mu je sugerisano da uspori, jer su tehničari na monitorima zabeležili problem na motoru. Ubrzo, „kvar“ je sam od sebe lokalizovan i „Seb“ je nastavio sa redovnim poslom u najbržoj „kancelariji“ na Svetu.
Fernando Alonso: "Sedmo mesto je kao pobeda za nas"
I Valtteri Botttas je imao problema sa svojim automobilom. Pored promene agregata, finski vozač je imao nestabilan zadnji kraj, koji mu je zadavao probleme da pronađe ritam u svom Mercedesu W08. Svakako, najveće iznenađenje i svojevrsna „pol pozicija“, bilo je (neverovatno“ SEDMO postignuto vreme Fernanada Alonsa. „To su bile dobre kvalifikacije za nas. Sedmo mesto je poklon za nas. Ali to je staza, na kojoj je teško obilaziti“ – prokomentarisoa je dvostruki svetski prvak. 

уторак, 16. мај 2017.

Rezultati I i II drugog slobodnog treninga

Pred “gran pri” Španije, tim Mercedes-AMG pripremio je značajno modifikovanu šasiju svog modela W08. Prednji deo je uži, sa donje strane su dodata krila, koji nos bolida, pretvaraju u svojevrsnu čistilicu za sneg. Pored svih aero-prepravki britansko-namački tim, radi uveliko na smanjenju prekomerne težine.
Rezultati I slobodnog treninga

Rezultati II slobodnog treninga
Svi ovi zahtevi su dali rezultate, na prvom trenningu Mercedes je bio brži oko sekunde u odnosu na glavnog konkurenta, tim Ferrari. Razočerenje više, za ljubitelje italijanskog tima, usledilo je nakon dvadesetak minuta, kada je na bolidu Sebastian Vettela ustanovljen kvar na menjaču. Popravka je trajala više od pola časa. Ponovo je Red Bull, potvrdio treću “snagu” u Formuli 1 ove sezone. Verstappen je zauzeo petu poziciju a Ricciardo šestu.
Tragičar pred domaćom publikom: Fernando Alonso
Najveći problem ponovo je imao tim McLaren. U prvom instalacionom krugu, nakon 400 m vožnje, Fernando Alonso je morao da stane sa svojim McLaen Hondom MCL32. Uz pomoć dizalice, bolid je utovaren na kamion i u tom trenuntku iz bolida je iscurelo ulje. Španski dvostruki šampion kratko je objasnio. „U motoru se pojavila rupa“.

Na drugom slobodnom treningu, redosled prvih šest vozača je bio identičan. Razlika je bila samo u vrmenima, pri čemu je sada razlika između „srebrnog“ i „crvenog“ bolida. bila oko 03 – 04 sekunde. Alonso je izvezao samo 21 krug (najmenje u poređenju sa ostalim vozačima), jer je zamena pokvarene pogonske jedinice oduzela vreme....

четвртак, 11. мај 2017.

Uvod VN Španije

Konačno Formula 1 dolazi u svoju postojbinu – Evropu. Peta trka ovogodišnjeg šampionata, je neka vrsta prekretnice i na neki način uvod u sledeću fazu, „najbržeg cirkusa“. Nakon prve četiri trke, ekipe Ferrarija i Mercedes-AMG-a, sa po dve pobede su izjednačene i od njih, se najviše očekuje u nastavku sezone za pohod na šampionsku titulu. Od kada su nastupila nova pravila, pre svega u aerodinamičkom segmentu, tehnički najnaprednijeg automobilskog sporta, inženjeri i konstruktori su u svom „raju“. Posebno pred španski „gran pri“, vidljiva su mnogobrojna unapređenja i modifikacije na bolidima Formule 1.
Staza Circuit de Barceona-Catalugna
Circuit de Barcelona-Catalunya, je smeštena u predgrađu Barcelone -  Montmelo, jednog od najlepših gradova Sveta i svakako Mediterana. Sa ukupno 16 krivina i dužinom od 4655 m, španski autodrom je vrlo dobro poznat tehničarima i inženjerima ekipa. Jedno pravilo svakako ne treba zanemariti. A to znači, ko je na stazi u Berceloni ima brz i dobar automobil znači i da je na  ostalim stazama dobar. 
Mešavina crnih valjaka" za trku u Španiji
Velike brzine u krivinama kao i velike centrifugalne sile, se smenjuju sa sporim delom staze. Od 1991. godine staza u Barceloni je domaćin vozačima Formule 1. Ove godine Pirelli je preoporučio, tri mešavine pneumatika: tvrde, srednje i mekane. Da bi automobil imao aerodnimačko prijanjanje, prednje i zadnje krilo se podešavaju veoma strmo, kako bi u brzim kombinacijama krivina, obezbedile adekvatnu stabilnost i aerodinamički potisak na sam automobil. Kranja sekcija staze, sa sporim prolazima, zavisi pre svega od dobrog prenosa snage preko „crnih valjaka“ na asfalt. Zbog toga se opruge na zadnjoj osovini podešavaju na nešto mekšu opciju.
Mercedesovo aero unapređenje: u krugovima F1 prozvan "raonik"
Potrošnja kočnica je u srednjem režimu kao i „upotreba“ pogonske jedinice. Svakakao, jedan od presudnih faktora za pobedu je kao i uvek potrošnja pneumatika.

Od unapređenja samih bolida, timovi očekuju mnogo. Dve stvari su presudne, ili će „upgrade“ imati efekta ili će unazaditi, postojeće performanse, ako su se dizajneri preračunali u svojim proračunima. Mercedes je doveo unapređenu „B“ verziju, svog automobila W08 EQ Power+, koja bi trebala da oslobađa nešto nižu temparaturu, oko celog bolida i tako bolje koristi pneumatike. Ferrari je takođe spremio svoje modifikacije, Force India, Williams kao i Toro Ross imaju svoje tehničke adute. Za trku u Barceloni, Renault je najavljivao svoj paket poboljšanja ali su u poslednjjem trenutku odustali, kako bi pre svega poboljšali pouzdanost a onda krenuli u traženje novog, većeg, broja "čelilnih konja“.

Činjenice za stazu Catalunya autodrom:       

Dužina staze
4655 m
Bruj krigova
66
Broj krivina
16 (devet desnih, sedam levih)
Udaljenost od starta do prve krivine
543 m
Najduži prolaz sa „punim gasom“
14,8 s
Broj promena brzina po krugu
45
Potrošnja goriva po krugu
2,05 l
Potrošnja pneumatika
Srednja
Potrošnja kočnica
srednja 
Najveća brzina 2015. godine (trka)
346,3 km/h (Masa)
Ukupan deo staze sa punim gasom
60 %
Tip pneumatika
tvrde, srednje i mekane

Zbog novih tehničkih pravila u poređenju sa prošlogodišnjom trkom, procenat staze koji se vozi sa "punim gasom" je porastao sa 51 na 60 procentata!

уторак, 9. мај 2017.

Nezvanično - Sebastian Vettel od 2018. godine u Mercedesu!

Još uvek nezvanično, ali se pročulo da je Niki Lauda uspeo da napravi dogovor, da Sebastian Vettel od 2018. godine nastupa za ekipu Mercedes-AMG!
Prema nekim navodima, sledeće setone Vettel menja boje kombinezona 
Inoformacija još nije potvrđena ali stiže iz pouzdanih izvora, iz Italije i od prijatelja Nikija Laude, koje se pohvalio da je pregovarao sa Vettelom i napravio preliminarni dogovor, za narednu sezonu.

понедељак, 8. мај 2017.

Četiri činjenice za uspeh Ferrarija

Ovogodišnji uspešan start ekipe Ferrari, koja je na četiri trke zabeležila dve pobede, postavlja pitanje ko je, ili šta se to desilo da najstarijim timom u Formuli 1, u poređenju sa prošlogodišnjom katastrofalnom sezonom, da ove godine ima pobednički bolid?
Tehnički direktor Mattia Binotto

Tehnički savetnik Rory Byrne: povratak iz penzije

Vortex generatori na prednjem krilu, pravilno usmeravaju vaduh na ostatak bolida
Odgovor bi se sveo na osnovne četiri činjenice. Odlaskom tehničkog direktora Jamas Allisona prošlog leta, na čelo ekipe iz Maranella, postavljen je bivši sef za pogonsku jedinicu, švajcarac sa italijanskim pasošem, Mattia Binotto. Umesto da otpušta ljude (kako su to radili prethodnici) Bonotto je izvršio rokadu tehničara unutar tima i tako reorganizovao tehnički kadar, koji je sada mnogo efikasniji. Kod konstrukcije samog bolida, od velikog udela je pomoć, savetnika za tehnička pitanja, južnoafrikanca Rory Byrna. Sa iskustvom od preko 30 godina (radio je u Tolemanu sa Sennom, Schumacherm u Benettonu i u Ferrariju), veliki ljubitelj podvodnog ronjenja, je zaslužan za tehničke i vozne performanse novog Ferrarija SF70H preko svojih proračuna i saveta.

Tehnički, nova šassija, aerodinamika ali i redizajniran pogonski sklop, takođe imaju svoj udeo u uspesima ovogodišnje “boginje”. Pre svega, primena novih “vortex generatora” (treća činjenica), na prednjem krilu, pravilno usperavaju vauduh oko bočnih usisnika ali i ispod i iznad bolida. Strujanje vazduha ispod poda automobila (četvrta činjenica), ima kod Ferrarija naročiti efekat, uz adekvatan pod, jer omogućava optimalno prijanjanja u svakom momentu, brzo prekomernog zagrevanja pneumatika ali isto tako, štedi ih kod oštrih manevara vozača.


Budućnost Sebastian Vettela nakon 2017. godine.

U poslednje vreme Sebastian Vettel često razgleda bolid Mercedesa. Takođe, nekoliko puta viđen je da “ćaska” sa Mercedesovim šefom Toto Wolffom. “Tu nepostoji ništa, mi samo pričamo kao komšije u Švajcarskoj” – objašnjava šef tima Mercedes.  Logično pitanje je, da li četvorostruki prvak flertuje sa nemačkom ekipom?
Zanimanje Sebastian Vettla za tehniku Mercedsa, slučajnost ili....
Vettelov ugovor ističe krajem ove sezone. Pregovori sa Ferrarijem nisu još počeli a pojedini mediji ali i poznavaoci prilika, su potvrdili da Sebastian Vettel pregovara i sa nemačkim timom. Razlog više je i oklevanje Lewis Hamiltona, čiji ugovor takođe istuče krajem ove sezone. Britanski vozač još nije apsolutno siguran, o budućnosti svoje karijere. Pominju se i opcije da bi mogao i da se povuče.

Sa druge, strane Valtteri Bottas ima jednogodišnji ugovor sa Mercedesom, uz opciju produženja. Sve ove činjenice su otvorile nadu da bi ponovo jedan Nemac bio u sastavu nemačkog tima u jurišu na šampionski trofej.

недеља, 7. мај 2017.

Klackalica kvačila za dva prsta

Nakon prve pobede Lewis Hamiltona i druge Valtteri Bottasa, za tim Mercedes-AMG, postalo je jasno da je nemačko-britanski tim prevazišao prošlogodišnje probleme sa startovanjem bolida na trci. Dve stvari su bile problem, sama konstrukcija kvačila, dobavljač je iz Velike Britanije, ali i ručica komande iza točka upravljača.


Unapređena komanda kvačila - za bolji start "srebrnih strela"
Od ove sezone u „srebrnim strelama“ se ugrađuje izmenjena „klackalaica“ – poluga za komandu -„doziranje“ kvačila na startu. Za dva prsta desne šake, urađena je specijalna poluga koja sada omogućava precizno doziranje (pritiska ili otpušta) za komandu kvačila, prema potrebi i situaciji u zavisnosti od broja obrtaja motora, tipa pneumatika kao i vremenskih uslova na stazi. Bottas i Hamilton imaju na raspolaganju novi komandu, čiji hod iznosi 80 mm, i sa daleko većom preciznošću omogućava komandu za dobar start.

Da podsetim, prošle godine zbog neadekvatne komande kvačila, Lewis Hamilton je bio veća žrtva od Nica Rosberga, izgubivši nekoliko dobrih pozicija na startu na nekoliko trka a sa time i vredne poene.