среда, 31. август 2016.

Uvod: VN Belgije

Posle jednomesečne pauze motori Formule 1 ponovo će „zaurlati“ stazama. Polovina sezone je prošla, stvari su se iskristalisale (kao i prethodne dve godine), međutim, povoda za uzbuđenje, neizvesnost ali i kontraverze, ima. Duel između Hamiltona i Rosberga još je daleko od razrešenja, ekipa Red Bull je u ozbiljnoj „brzinskoj ofanzivi“, sa veliki izgledom da sa druge pozicije potisne „scuderiu“ Ferrari. Rezultati tima iz Maranella, su za veliki broj navijača i poštovalaca, katastrofalani ove sezone.
Iako se deklariše kao Holanđanin, Max Vestappen je po majci Belgijanac. Zbog toga, organizatori trke, trljaju ruke, jer se očekuje preko 50000 holandskih navijača, na praktično „domaćoj“ stazi za mladu trkačku „zvezdu“ u usponu u osmoj brzini!
Debi u Formuli 1 1991. godine na stazi Spa-Francorchamps: Michael Schumacher
Sa trka izdržljivosti u Formulu 1: Schumcher u kokpitu Sauber - Mercedesa C291

I još jedna zabeleška iz istorije Formule 1. Pre 25 godina na slavnoj stazi Spa-Francorchamps, debitovao je jedan vozač, koji će potući sve rekorde do tada, u kraljevskoj klasi automobilizma. Pogađate, reč je o Michaelu Schumacheru, koji je debitovao za ekipu Jordan 1991. godine, baš na njegovoj, pa skoro da se može reći, domaćoj stazi.
Najduža staza u kalendaru: 7004 metra

Skrivena u Ardenskoj šumi: pogled iz vazduha
Sa dužinom od 7004 metara, staza Spa spada u najduže u celom karavanu Formule 1. Sa ukupno 19 krivina, sa deonicama koje većinu vozača podiže do granica „iznad“, da se upuste u rizik i pretiču protivnike i na taj način ispisuju istorju koja se godinama pa idecenijama kasnije prepričava.....
Od kada su vožene prve trke 1925. godine, delovi kao što su Eau Rouge, La Source, Rivage ili Blanchimont su odlična podloga za pravljene „muzike“ sa bolidima Formule 1. Na 72 % staze, vozi se sa “pedalom do metala” – čitajte, punim gasom. Zbog toga, najveća brzina je glavni prioritet na spisku inženjerskih zahvata, kada je reč o podešavanaju bolida. Zbog toga Mercedes koristi specijalni zadnji spojler, u žargonu nazvan banana! Zbog velikih brzina, timovi pripremaju novi kontigent pogonskih sklopova. Kod kočionih sistemai i hlađenja, tehničari u timovima imaju manje zahvata. Jedina nepoznanica ove godine, jesu pneumatici. Pirelli je pored mekanih i srednje mešavine pneumatika, pripremio još i super mekane pneumatike. Za stratege u timovima, biće podloge za glavobolju ! Minimalno se očekuju dva zaustavljanja u boksu, ali biće ekipa koje će sigurno imati strategiju sa tri odlaska, na promenu pneumatika.

Stanje pneumatika po vozaču, pred trku za VN Belgije
Iako je posle letnje pauze, trka u Spa-Francorchamps bila odličan poligon za prezentovanje novih nadogradnji na bolidima, ove godine u velikoj meri to  je isostalo. Razlog? Zbog promene tehničkih pravila od 2017. godine, nije tajna da timovi svoje resurse koriste uveliko za bolide sledeće generacije. 

понедељак, 22. август 2016.

Letnja pauza

Nakon dvanaest trka Formule 1, scena „najbržeg cirkusa na Svetu“ se iskristalisala u dve stvari. Kao i prethodne dve sezone, dominantna ekipa je Mercedes-AMG, a pitanje novog svetskog prvaka u klasi vozača, treba očekivati u direktnom duelu (scenario poznat od ranije) Lewis Hamiltona i Nica Rosberga. Tehnička nadmoć, koja se pre svega odnosi na pogonsku jedinicu ali i kompletan „paket“ od aerodinamike, pouzdanosti, balansa automobila, finansijske stabilnosti, doprineli su da „srebrne strele“ ponovo budu favoriti. I to ne sa razlogom. Pokazalo se da su njihovi inženjeri, imali najbolju viziju nove ere u Formuli 1.

Sa druge strane, svakako najveće razočarenje, prve polovine sezone, jeste tim Ferrari. Italijanska ekipa, koja je najstarija u kompletnom karavanu Formule 1, sa najvećim budžetom, muči se oko pozicija na trci. Na početku sezone, proglašavani sa najvećim favoritima, najozbiljnijim kandidatima, da „pomrsi“ konce Srebrnima, ispadaju na kraju prvog dela sezone (verovatno i na kraju) najveći gubitnici. Šef tima je svestan da neka „kockica“ u timu ne funkcioniše a dodatna problem, isto važi i za ostale učesnike, jeste činjenica da se sledeće godine uvode nova pravila u Formuli 1. Ukratko, najveća novina, jeste šasija nešto većih dimenzija, sa širim pneumaticima, koja za sve timove predstavlja izazov. Od VN Španije, Ferrari nije pronašao dodatni aerodinamički potisak na svom bolidu. Samim tim, loše prijanjanje bolida prouzrokuje, proklizavanje automobila u krivinama, loša strategija sa pneumaticima, su sve uzroci posustajanja „konjića“ iz Maranella. Nije potvrđeno, ali možda je Ferrari sve svoje resurse prebacio na bolid specifikacije 2017. godine?
Plasman timova posle 12 trka

Plasman vozača 
Od uvođenja hibridne tehnologije, šampionski tim Red Bull je bio u problemima. Ne svojom krivicom. Poznato je da se proizvođač pogonskih jedinica Renault, nije najbolje snašao sa kombinacijom elektro-mehanički motor, pa su u jednom momentu bila i dovedena u pitanje i dalja učestvovanja tima Red Bull u šampionatu Formule 1. Na sreću to je sada prošlost. Svedoci smo da je ove sezone, za mnoge prijanto iznenađenje, tim austrijskog milijardera, ponovo ušao u sam vrh u klasi konstruktora. Sa jednom pobedom u dosadašnjem delu sezone Red Bull je nagovestio svoju renesansu a po rečima dr. Helmut Marka, od sledeće godine jurišaju na šampionsku krunu. Razloga za optimizam ima nekoliko. Renaultova pogonska jedinica je ove godine najviše napredovala po pitanju pouzdanosti ali i broja čeličnih konja. Šasija koja nastaje iz „pera“ dizajnerskog studija, pod rukovodstvom Dan Followsa i Rob Marshalla (pod budnim okom aero-gurua Adrian Newya) spada u najbolje u karavanu Formule 1. I na kraju, adut bikova. Kao „kec“ iz rukava, Red Bull maše sa Max Verstappenom. Po ocenama mnogih neverovatan talenat, koji se javlja jednom u 100 godina. I drugi „kec“ - Daniel Ricciardo, koji je 2014. godine porazio u istom timu Sebastian Vettala, izjavio je da mu je glavni cilj u 2017. godini – šampionska titula.

Ostale ekipe su manje više u skaldu sa svojim mogućnostima na pozicijama gde i spadaju po svojim tehničkim i materijalnim resursima. Najveće olakšanje ima tim Sauber, koji je pronašavši novog investitora, čitajte vlasnika, obezbedio na neki način finasnijsku stabilnost u narednih nekoliko godina. Force India i Williams zahvaljujći pogonskoj jedimici Mercesa pokušavaju da se domognu četvrte pozicije na tabeli konstruktora. Tu je i tim Toro Rosso, koji takođe juriša na istu poziciju.
Esteban Ocon debituje na VN Belgije u timu Manor-Mercedes
Formula 1 je surov „posao“. Zbog manjka od sedam miliona Evra, prvi indonežanski vozač Formule 1 Rio Haryanto, moraće da ustupi mesto vozača (dosadašnjem test vozaču Mercedes-AMG ekipe) Esteban Econu u ekipi Manor-Мercedes. Rio je postao tako rezerva u timu gde je debitovao i izazvao veliki razočarenje indonežanske vlade.

Sledeća trka Formule 1 vozi se 28. avgusta za VN Belgije na legendarnoj stazi Spa-Francorchamps

уторак, 9. август 2016.

Još više tribina za VN Meksika! (Recept uspeha: strast ljudi!!!)

Povratkom Formule 1 za VN Meksika 2015. godine, nakon pauze od preko 20 godina, trka na stazi Autodromo Hermanos Rodriguez bila je neverovatan finansijski, sportski, ali i navijački događaj. Šef marketinga, VN Meksika Rodrigo Sanchez izneo je neke detalje oko uspeha prošlogodišnje trke.

Na pitanje novinara, koji je osnovni sazlog tolike posećenosti g. Sanchey je kratko odgovorio: "Strast ljudi“. Zatim je rekao: "Meksikanci su poznati kao ljubitelji automobilskih trka. Opsednuti brzinom, sa velikom staršću su dočekali trku Formule 1. Navijači navijaju za sve, timove, vozače, aplauzima skandiranjima nagrade svaki pokušaj obilaženja, riskantan manevar vozača a netreba zaboraviti da dva meksička vozača Formule 1 imaju svoju ulogu i propagiranju trke. Navijači osnivaju svoje grupe. Najpozantija je svakako „Speed Lovers“. Sergio Perez i Esteban Gutierez bili su dodatni motiv da na trkačkom vikendu za VN Meksika 2015. godine bude preko 336000 gledalaca!!!"
Rodrigo Sanchez: direktor marketinga VN Meksika
Takođe, kako meksikanci vole da kažu, slobodni ambasadori poput Niki Laude su doprineli popularizaciji trke u Meksiku. Za ovu godinu, organizatori su pripremili nove mesta, nove tribine i na trci očekuju najmanje 150 000 gledalaca.

“Svakako jedan veoma bitan segment je ekonomski: “Ekonomski efekat trke, za grad i zemlju bio je oko 800 miliona Dolara (!!!!). Samo u oblasti hotelijerstva, ako uporedimo prošlogodišnje podatke sa godinom pre, dobitak je preko 15 miliona Dolara. To se zatim još umnožava. Kompanije koje su imale veze sa trkom, pa njihovi podizvođači, dolazimo da je to još tri ili četiri firme, koje je bilo angažovano na organizaciji trke za VN Meksika” izjavio je Rodrigo Sanchez. “Prošle godine raspon cena karata bile su od 100, 300 I 600 Dolara. Ove godine, uveli smo cenu karte i od 50 Dolara. Prodaja ide neočekivano dobro” – dodao je Meksikanac.
Na promociji VN Meksika: prvi brazilski prvak u Formuli 1: Emerson Fittipaldi (prvak 1972. i 1974. godine)
“U proteklih petnaestak godina samo loše vesti su stizale iz Meksika. Bum Formule 1 i oduševljenje gledalaca, navijača, učesnika, dobro je za celu zemlju. I to nije bilo ništa izrežirano od strane države ili neke privatne kompanije. To je oduševljenje ljudi, pune tribine, sa maskama, zastavama i ostalim navijačkim stvarima” objasnio je g. Rodrigez.

Pitam se, šta bi se esilo sa našom gostoprimljivošću kada bi mi organitovali trku Formule 1. Ljubitelja brzine imamo, naša lokacija je odlična, samo da nađemo dobru volju i sponzora!!!

Možda da se zove EXIT Formula 1????

Šef tima Toro Rosso želi da zadrži Daniil Kvyata

Nakon prebacivanja iz tima „A“ u tim „B“, performanse ruskog vozača Daniil Kvyata na stazi bile su slabe. Počelo je da se govori da to nije onaj Daniil, pun samopouzdanja, koji veruje u svoje sposobnosti i rezultata nije bilo, kako se od njega očekuje. U poslednje vreme, uveliko se priča da bi vrlo lako nakon ovogodišnje sezone, njegovo učešće u „najbržem cirkusu“ bilo ozbiljno dovedeno u pitanje.
Daniil Kvyat: poljuljano samopouzdanje
Sigurno deo krivice snosi i tim Toro Rosso, odnosno performanse njegovog aktuelnog bolida STR11. Deo krivice treba tražiti u psihologiji vozača. Sasvim je normalno da posle “degradacije” koji je doživeo ruski vozač, treba da prođe neko vreme adaptiranja na novu sredinu (za njega staru, jer je u istom timu i debitovao u Formuli 1, 2014. godine) a svakako najveća promena je ponašanje automobila. U prvi mah Daniilova strategija je bila da bude bolji od timskog kolege, Carlosa Sainza mlađeg, ali to se pokazalo pogubnim za njega. Treba da se okrene ostalim takmičarima, da pokaže svoj talenat i da iz svog automobila izvuče 105 % performansi.
Franz Tost: voleo bi da nastavi saradnju sa ruskim vozaćem
Šef tima Franz Tost je poznat kao “lukava lisica“, koja ima strpljenja. Nedavno je izjavio da on veruje u Kvyata. „Lično, nadam se da će on nastaviti karijeru sa nama. Uveren sam da će pre ili kasnije, pokazati svoje prave performanse i povratiti brzinu na stazi“ – izjavio je Tost. Iako konačna odluka na nivou Red Bulla još nije doneta, i priznaje da je iznenađen da je degradacija ruskog vozača, delovala na njega tako teško.

Nakon trke u Hockenheimu na pitanje šta treba Danill Kvyat da uradi, Franz Tost je rekao: „Njemu treba jedan dobar rezultat kako bi povratio samopouzdanje. U kvalifikacijama, u prvoj krivini je imao manje sreće jer je previše rizikovao i tu je izgubio tri desetinke. Zato nije uspeo da se probije u Q2. Ali njegova vremena u drugom i trećem sektoru, su veoma konkurentni“.


„Jednostavno se nadam da će u narednim trkama svi zajedno da dobijemo i mi da mu pružimo jedan konkurentan automobil. Kad on bude imao jedan dobar rezultat u džepu, onda će se i njegovo samopouzdanje vratiti. Svi znamo da Daniil može da napravi dobar posao. On je pobedio u GP3 seriji, tamo je pobedio puno trka a u Kini je bio na podijumu. On nemože da izgubi sposobnost upravljanja vozilom u par meseci“ – dodao je austrijski šef tima Franz Tost.

недеља, 7. август 2016.

Zabuna oko uvođenja zaštite kokpita

Automobilski sport je opasan po život. To su nebrojeno puta gledaoci imali prilike da vide a vozači su plaćali najveću centu. Pa čak i sa gubitkom života.

U kraljevskoj klasi automobilizma nekoliko meseci traje polemika oko uvođenja zaštite vozača u predelu kokpita. U pitanju je prstenasti nosač u obliku latiničnog slova “Y”. Prve probne verzije bile su napravaljene od čeličnog profila, da bi se nakon prvih testova zamenilo poreklo materijala. Trenutno je u fazi ispitivanja verzija od titanijuma koja trenutno teži sedam kilograma. U planu je modifikovana verzija koja bi bila teška devet kilograma. Na šasiju oko kokpita se pričvršćuje šrafovima.




Sistem zaštite "Halo", o kome se toliko priča u poslednje vreme
Ipak stručna javnost je podeljena oko uvođenja. Jedni su za uvođenje već od naredne sezone, dok drugi, odlažu upotrebu tek za 2018. godinu. Činjenica je da je tek četiri vozača isprobalo zaštitu, da su stavovi podeljeni, jedni su za primenu, dok su drugi protiv. Dva vozača, su rekli da pate od klaustrofobije i da bi se osećali nesigurno kada bi oko njihovih glava stajao zaštitni „oreol“. Činjenica je da su timovi već poodavno ušli u konstrukciju bolida za 2017. godinu, uvođenje zaštite oko kokpita uticalo bi na aerodinamiku, protok vazduha do usisnika za motor i hlađenje, težini kompletnog bolida ali i na centar gravitacije.

Nedavni sastanak strategijske grupe, je nakon 90-minutne promocije, otvorilo raspravu koja je trajala preko dva sata. Na kraju, odlučeno je da se nova vrsta zaštite vozača neprimenjuje 2017. godine. Do sadašnji testovi su pokazali da, trenutna verzija mase 7 kg, povećava sigurnost vozača za 17 procenata. Ipak, dosadašnji testovi nisu dovoljni i zahteva se da se nastavi rad na usavršavanju, treće generacije, mase 9 kg a da konačnu odluku donesu vozači.

U prilog vozača, Niki Lauda je izjavio: „prvo pustite svim vozačima da voze sa tom stvari. Onda ćemo videti šta oni kažu. Mi stvarno ne znamo, da li postoje problemi na pojedinim delovima staza, krivinama. Različiti scenariji nesreća nisu pominjani. Oni su uglavnom navedeni u korist koncepta“.

Sam “arhitekta” Formule 1, Bernie Ecclestone se izjasnio protiv: „Nama to ne treba, to ne bi bilo dobro” izjavio je 85-godišnji Ecclestone i dodao: “ne postoji spasavanje – to samo može pogoršati stvari ako se automobil okrene. To bi moglo da napravi više štete nego da pomogne“.

Bolidi Formule 1 su trkački jednosedi, otvorenog kokpita od prvaog dana nastanka Formule 1. I takvi treba da ostanu i dalje. Tačka!

петак, 5. август 2016.

VN Nemačke: Hamilton na vrhu

Pobedom na VN Nemačke, Lewis Hamilton je pored početne dominacije timskog kolege Nica Rosberga, uspeo da ga pretekne i učvrsti se na tabeli kao prvi pred početak letnje pauze i nastavka druge polovine sezone.

Sa druge strane, osvajač najbolje startne pozicije Noco Rosberg, trku je praktično izgubio na startu. Zbog, „problema“ sa njegovim kvačilom, posledica prekomerno proklizavanje točkova, nemački vozač je izgubio tri mesta i u prvoj krivini nakon starta bio je tek četvrti. Dvojac Red Bulla – Daniel Ricciardo i nova zvezda Formule 1, Max Verstappen iskoristili su slab start Rosberga i prigrabili drugu i treću pozociju, koju su sa lakoćom sačuvali do kraja trke.

Iako je prvobitno bilo planirano dva odlaska u boks, stratezi ekipe Mercedes-AMG u 16. Krugu pozivaju Rosberga na prevrensku zamenu pneumatika, kako bi taktikom „undercut“ uspeli da povrate izgubljene pozicije na startu od strane Red Bullovih vozača. Zbog „gužve u saobraćaju“, plan je propao, ali je i Lewis Hamilton išao na tri zaustavljanaja u boksu. U međuvremenu, većina vozača je sa planiranih dva, sprovela tri odlaska u boks. Koji je razlog promene strategije timova? Na to pitanje niko nema još pravi odgovor ali postoje dve teorije: prvo, temparatura asfalta u poređenju sa petkom bila je za 60 C niža, prijanjanje se povećava, automobili su bili brži, a samim tim opterećenje pneumatika je bilo veće. I drugo, moguće objašnjenje, u noći ka nedelji, pala je kiša koja je sprala gumu sa staze, pa je asfalt ponovo bio grub.
Pobednik VN Nemačke: Lewis Hamilton

Rezultati VN Nemačke
U borbi za poziciju u jednoj krivini Nico Rosberg je previše „izašao“ i praktično izbacio Verstappena. Sudije su odmah odlučile da je manevar nemačkog vozača bio nesportski i kaznile ga sa kaznom +5 sekundi. U boksu je zatim usledila najblaže se može reći, katastrofa. Zbog problema sa merenjem vremena, kako se ispostavilo iz nepoznatih razloga, iPhone stoperica je stajala 2,1 sekundu. Tako je Rosberg u boksu proveo 8,6 sekundi pre nego što su mehaničari počeli sa svojim radmom oko zamene pneumatika.
"Otac" Porscheovog turbo motora iz osamdesetih godina, Hans Mezger bio je gost u Hockenheimu
Za oba vozača Ferrarija trka u Hockenheimu biće brzo zaboravljena. Najslavniji tim Formule 1, tone u sve veću krizu a vozači polako gube strpljenje. Detalj iz radio komunikacije Vettela sa ekipom to potvrđuje. Na zahtev stratega ekipe Vettel je odbio da ode na treći boks pre dogovorenog vremena. „Nema nikoga. Protiv koga treba da uradimo stategiju undercut“? – pitao je Vettel. Verstappen je bio ispred njega na desetak sekundi, Raikkoenen iza njega na pet sekundi.

U šampionatu konstruktora, Red Bull je obišao Ferrari. Iako u italijanskom timu pokušavaju da ostanu smireni, oseća se da nešto nije kako treba. Najnovije vesti govore, da je „glavni šef“ Sergio Marchionne, ponovo „povećao pritisak“, zahtevajući rezultate, u ovom slučaju pobede. Realnost je savim drugačija. Trenutno je Ferrari daleko od pobeda a činjenica da se sezona 2017. približava i da svi timovi većinu resursa polako, (pojednini skoro već sada), preusmaravaju na narednu sezonu, jer ih očekuje put u nova pravila, nove dimenzije bolida (veći, širi), uvođenje novh -  širih pneumatika, pa je dalji razvoj aktuelnog modela usporen.


Lewis Hamilton na karnevalu na Barbadosu slavi u svom stilu
Lewis Hamilton je nakon uspeha u Nemačkoj, otišao na zasluženi odmor na Barbados gde na svoj način slavi.

уторак, 2. август 2016.

Laudina kaciga

Laudina kaciga nakon udesa 1976. godine

Niki Lauda: 40 godina i jedan dan posle

Automobilski sport pored svoje dinamike, brzine, neizvesnosti ima i jednu veliku manu. Opasnost. Udesi su na trkama obavezan propratni dekor na svim takičenjima. Pored titula i pobeda, nesrće takođe preokupiraju pažnju svetske javnosti. Kada je 1994. godine, nakon tragičnog vikenda u Imoli za dva dana izgubljeno dva života (Roland Ratzenberger i Ayrton Senna Da Silva) to je bila prekretnica po pitanju sigurnosti vozača Formule 1.

Među najpoznatijim udesima sa trka Formule 1, sa srećnim ishodom, svakakao je nesreća Niki Laude na trci za VN Nemačke, na Nürburgringu, prvog avgusta 1976. Godine. Punih 40 godina i jedan dan, rođeni Bečlija Nikolaus, poznatiji kao Niki, Andreas Lauda živi sa dokazom tragičnog udesa na svom licu.
Prvi avgust 1976. godine: 55 sekundi Lauda je udisao otorvne materije
Na stazi Nürburgring, prvog avgusta vozila se trka Formule 1 za VN Nemačke. Na 10,6 kilometra od starta, Niki Lauda gubi kontrolu nad njegovim Ferrarijem 312 T2, pri brzini većoj od 200 km/h, udara u ogradu odbija se od nje i zaustavlja se na stazi. U trenutku, bolid obavija plamen i u njega se „zakucava“ Brett Lunger sa svojim Surtees-Fordom. U bolidu 200 L goriva gori, temparatura plamena iznosi 8000 C, 55 sekundi Lauda udiše otrovan vazduh. Arturo Merzario prvi dolazi u pomoć, zatim su tu još Harald Ertl, Gay Edwards, koji uspevaju povređenog prvaka da izvuku iz plamena njegovog Ferrarija. Vozilom hitne pomoći odvezen je prvo u Adenau, da bi ubrzo bio prebačen u bolnicu u Ludwigshafenu. Zatim je prebačen u specijalnu kliniku za opekotine u Mannheimu. Anesteziolog Dr. Eike Martin (sada profesor), jedan je od prvih koji je pritekao u pomoć povređenom Austrijancu.
Niki Lauda u bolnici
„To je bilo ujutru u sedam časova. U nedelju, nisam video šta se desilo na trci. Ali nikada neći zabotaviti našta je Niki ličio. Njegova glava bila neuobičajeno otečena. Skoro da je bila široka kao njegova ramena. Neverovatno. Bili smo vrlo skeptični, da li ćemo moći stvarno da ga spasemo. Iz njegovih pluča smo neprekidno izvlačili crni sekret, to su bili delovi plastične karoserije koju je on udisao. Takođe i supstance koje je sa plamenom on udisao. Četiri, verovatno pet dana, smo mu isisavali ostatke iz pluća na svakih pola sata“ – priča Profesor Eike Martin. „Nakon jedne takve traume, prvo noć je naročito kritična. Kad pacijent preživi i četvrtu noć, on tada ima šanse. Sa sličnim povredama, 95 procenata pacijenata bi preminulo. Nikijeva sreća je to što je on bio svestan. On je dozivao ili mahao, kada smo mi njegova pluča čistili. Inače disanje i čišćenje je bilo naizmenično a to je uvek jedan visok rizik“ dodaje profesor Martin.

Jedan detalj je poseban kog se Lauda seća. „Dan ranije, jedan navijač je došao i tražio mi je autogram. Uz to on je želeo i datum da napišem“ priseća se Lauda. „To može da bude Vaš poslednji, gospodine Luda“ - rekao mi je on. „Pomislio sam, kakav idiot“  - dodao je Lauda.

Lauda na konferenciji za novinare pred VN Italije 1976. godine

Lauda i inženjer Ferrarija, Mauro Forghieri na VN Španije 1975. godine

Profesor Eike Martin: 1976. godine anestiziolog
Posle samo  42 dana lečenja, Lauda je seo ponovo u bolid Fomrule 1 i na VN Italije, zauzeo četvrto mesto. I dan danas Niki Lauda je živi svedok najpoznatijeg udesa iz sveta automobilskih trka. Na pitanje kako se on seća prvog avgusta“ on odgovara kratko - “Kao i svakog drugog dana“.