субота, 3. јун 2017.

Renault – 40 godina „turbo avanture“

U Monacu, Renault je proslavio 40 godina angažovanja u Formuli1. Kada su 1977. godine stidljivo debitovali sa modelom RS01, nisu ni mogli da predvide kakvu će „turbo“pometnju izazavati u sferi pogonskih agregata.
Slavlje u Monte Carlu: 40 godina avanture Formule 1 Renaulta
Iako u početku ismejavani, zbog velikog broja odustajanja i tehničkih kvarova, tek 1979. godine ostvarili su pvu pobedu. Već 1980 godine, timovima je bilo jasno da ukoliko neko želi šampionsku titulu, mora da ima motor prehranjivan turbo-punjačem (punjačima).
Za upravljačem modela RS01, upravljao je  Jean-Pierre Jabouille
U Monte Carlu, Renault je prikazao svoje turbo modele iz 1977. godine, RS01 i 1983. godine RE40. Za upravljačem modela RS01 bio je, tada pored uloge vozača i razvojni inženjer Jean-Pierre Jabouille, dok je verziju RE40 vozio, kao i nekada, Alain Prost.

Za upravljačem modela RE40 bio je Alain Prost
Aktuelni fabrički vozač Nico Hülkenberg poznaje oba modela i opisao je kako to izgleda voziti ih: „Sa tim voziti u Monacu, to je bio pravi horor. Automobili su bili teški, menjač je težak za rukovanje, turbo-rupa je ogromna“.

Pogonska jedinica za period posle 2021. godine.

Debata oko nove formule pogonskog sklopa traje i dalje. Nedavno je Red Bull ponovo zapretio da bi se nakon 2020. godine povukao iz „najbržeg cirkusa“, ako se po pitanju motora nepromene  pravila.
Posle 2020. godine: V6 bi-turbo sa MGU-K jedinicom. MGU-H bi bila nepoželjna
U okviru VN Monaca, Međunardna automobilska federacija (FIA) održala je sastanak sa proizvođaćima motora, koji je predvodio šef tehničkog dela Formula 1 Ross Brown. Tri osnovna zaključka su donešena jednoglasno: motori moraju biti bučniji, jači i jeftiniji. Kod tehničkog aspekta, velikih promena ne bi trebalo da bude, osnov bi bio i dalje motor V6 konfoguracije ali sa dva turbo punjača (sada samo jedan) i jedan MGU K. Novi motor, ne bi trebao da ima i MGU H jednicu, i njegova cena bi bila daleko pristupačnija za proizvodnju (ali i za razvoj), tako da bi i mali, nezavisni proizvođači, kao Cosworth ili Ilmor bili u stanju da učestvuju u njihovoj izgradnji ako bi našli finasijere.

Svi proizvođači su se saglasili, da bi bilo potuno neracionalno da se konstruiše nov agregat, jer za 10 godina, niko ne zna koja će motorna formula biti na snazi i kakvi će se motori koristiti u Formuli 1.

Ferrari kopirao Mercedesovu ideju

U modernoj Formuli 1 vladaju dva nepisana pravila. Izmislite tehničku inovaciju i stvorili ste prednost na stazama. Ako ih nemate, onda ih kopirajte (ali "sa razumevanjem"), kako bi ostali u trci bez zaostatka.
Nova komanda kvačila (obeleženo strelicom) po uzoru na Mercedes
Od ove sezone, evidentan je napredak starta oba automobila „srebrnih strela“. Pored modifikacija na samom kvačilu, Mercedesovi inženjeri su predstavili posebnu komandu, prilagođena za dva prsta, sa kojom vozači imaju daleko bolju kontrolu i upravljivost nad komandom kvačila.
Specijalno profilisana za dva prsta, pruža odličnu sposobnost "doziranja" kvačila
Nakon „raketnog“ starta Valtteri Bottasa na trci u Sochiju (kada je obišao Vettela i Raikkonena), u Ferrariju su odmah znali d ai oni moraju da ured epo tom pitanju nešto. Na trci u Šaniji, u Vetttelovom Ferrariju SF70 H, uočena je modifikovana komanda – „klackalica“ kvačila. Isto kao kod „srebrnih“, izrađena je tačno za dva prsta, koje vozač uglavi u tačno izliveno ležište i ima potpunu kontroli kako na pritisak k sebi isto tako i na otpust, suprotno od točka upravljača. Hod „klackalice“ iznosi 80 mm i montirana je samostalno, 50 mm odvojena od bilo kog drugog uređaja – komande. 

Od 2017. godine, vozačima je zabranjena bilo kakva „strana“ pomoć oko podešavanja kvačila, već su prepušteni svom osećaju i kontroli.


четвртак, 1. јун 2017.

VN Monte Carla: Crveni rulet na točkovima

U gradu kocke, raskoši i glamura Monte Carlu, ekipa Ferrari zabeležila je prvu duplu pobedu nakon VN Nemačke 2010. godine. Iako je trku poveo osvajač pol pozicije Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel je bio brži na stazi i u odlučnim trenucima ostvario prednost od nekoliko sekundi nad svojim timskim kolegom, da bi nakon promene pneumatika izašao na prvu poziciju, na kojoj je ostao do kraja 78 kruga.
Podijum: zadovoljni Vettel, nezadovoljan Raikkoenen
Brojni ljubitelji najstarijeg tima ali i Formule 1, smatraju da je ovo bila jasta strategija “favorizovanja” jednog vozača. Međutim, činjenice govore nešto drugo. Sa starim pneumaticima, pri slobodnoj vožnji (dakle neometan od drugih, posebno, zaostalih vozača), Sebastian Vettel bio je i do 1,5 sekundi brži od Kimija. On je sa starim pneumaticima, bio brži od Finca koji je imao nove! U četiri kruga, on je postigao vremensku prednost od 4,1 sekunde. U Formuli 1 to je čitava „galaksija“. Ferrari je u 34. krugu promenio Raikkonenu pneumatike, da bi po povratku na stazu, finski vozač gubio dragoceno vreme dok nije zaobišao zaostale vozače Jenson Buttona i Pascal Wehrleina.
Rezultati VN Monaca
Sličnih problema imao je i Valtteri Bottas. Iako je startovao kao treći i bilo je za očekivati da osvoji podijum u Kneževini, ali zbog ranog odlaska u boks i kasnije „gužve“ na stazi, sveži pobednik morao je da se zadovolji četvrtim mestom. Daniel Ricciardo je osvojio podijum u Monacu i donekle ublažio loše rezultate u ovoj sezoni tima Red Bull.

Pascal Wehrlein u pratnji doktora, ide u medicinski centar
U 60. Krugu Pascal Wehlein i Jenson Button su učestvovali u udesu, koji je na trenutak delovao kao „horor“, jer je Saiber C36 Ferrrai završio na levom boku u krivini Portier ispred ulaza u tunel. U januaru ove godine nemački automobilsta je imao udes sa povredom vratnog dela kičme pa se u prvi mah stekao utisak da je ovo ozbiljna povreda za Pascal Werhleina. On je sam napustio bolid u pratnji lekara i nakon prvih kontrola ustanovljeno je da povrede nisu teške. Naknadnim pregledom na skeneru, potvrđeno je da mladi Werhlein može da startuje na narednoj trci šampionata, koja se vozi 11. Juna za VN Kanade.